7.6.2021 - P2010224 - Prostejov - 12UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Dobik
Dátum registrácie: 3. Júna 2021, 06:13

7.6.2021 - P2010224 - Prostejov - 12UTC

Príspevok od užívateľa Dobik » 9. Júna 2021, 06:34

Moje první samostatně (téměř) nalezená sonda číslo P2010224, která startovala v poledne 7.6.2021 z Prostějova:
Po návratu z nočního úspěšného lovu Prostějovské sondy s Martinem, jsem dostal opravdu velkou chuť, ulovit si jednu sám. Podle informací z webu měla následující Prostějovská sonda dopadnout do přibližně stejné lokality. To rozhodlo. Otestuji, co jsem se v noci naučil! Předem musím říct, že nevlastním žádné dohledávací zařízení typu TTGO/LilyGO a po konzultaci s Martinem jsem si alespoň v rychlosti koupil levnou čínskou vysílačku, abych věděl jsetli sonda žije nebo už ji někdo našel/vypnul. Vysílačku jsem v rychlosti v autě poskládal a na benzince u nájezdu na dálnici s Matrinovou pomocí po telefonu, naladil na frekvenci sondy. Uslyšel jsem přerušované šumění, které říkalo, že ji slyším. Vyrazil jsem tedy na čekačku do Rousínova a na mobilu sledoval pohyb sondy, který zpočátku krásně kopíroval trasu predikce. Po nějakém čase ale zůstávala spíše na severu a nakonec si to namířila směrem nad vojenský újezd Březina a já začal ztrácet naději, že se otočí zpět na jih. Stalo se, jakmile prasknul balón, nabrala jižní směr. Bylo jasné, že spadne severněji než ta noční, tak jsem se přesunul na začátek Vyškova a přemýšlel, kde a jak zaparkuji až na webu zjistím, že další signál nepřichází. Mimochodem signál z mé nové radiostanice přicházel stále a pomalu mi začínali připomínat signál přicházející od mimozemšťanů z jednoho americkýho filmu (nevím jak se jmenoval) o holce, která hledala mimozemskou civilizaci taky přes rádio. Je to tady! Podle webu další signál nepřichází a predikce (webová i Martinova) říká, že to spadlo někde u nákupního centra. Takže problém s parkováním vyřešen! Vysílačka stále hlásila přítomnost sondy. Nedočkavě jsem se začal motat po parkovišti a rozhlížet kolem sebe. Jedinou mojí šancí k nalezení byla vysílačka, která stále reprodukovala signál sondy. A to byl problém, STÁLE. Odšrouboval jsem anténu abych ji trochu ohlušil. Dobrý, z jedné strany obchoďáku nebyl slyšet signál. Začal jsem pobíhat po parkovišti a přilehlé ulici a zjišťoval, kde je a kde není slyšet. Byl tam most, prudký násep pro vlakové koleje a vše nasvědčovalo tomu, že sonda je buď na střeše toho Kauflandu nebo nahoře na kolejích. Takže jedině co jsem mohl, se vyškrábat na ten násep. Nebylo to jednoduchý. Neproniknutelným křovím nahoru vedla jen jedna jakž takž průchozí cestička. Docela prudká. Musel jsem se přidržovat větví, abych nesklouzl zpět dolů na parkoviště a nezapíchal do sebe nějaké zbytky po aplikací narkotik, které se tam v tom neproniknutelném houští povalovaly. Nahoře byla asfaltka - slepá příjezdová cesta k nějakému asi drážnímu domku. Bezva, zpátky se nemusím klouzat. Nojo tady ale byl signál moc silný, pořád, jak se říká, "do plnejch". To křoví vypadá ze satelitu jako nějaké keříky ale bylo fakt neproniknutelný, taková pevná zelená stěna. Abych vysílačku ještě více ohlušil, dal jsem si ji na úplně k tělu, točil se a doufal, že z nějaké strany nebude slyšet signál ze sondy. Vyšlo to, pomalu jsem couval směrem kterým jsem stínil signál nejvíce. Prosmýkl se úzkým průchodem mezi plotem drážního domku a sloupem s transformátorem, zatočil vlevo, protože jinam to prostě nešlo a uviděl koleje. A taky ve výši očí zkroucený provázek sondy vedoucí zleva ze země nahoru doprava na strom. Nedá se nic dělat, sonda bude dole a balón snad nějak strhnu. Vydal jsem se tedy doleva. Začal jsem cítit "vůni" balónové gumy a být zklamaný, že pro sondu budu muset někam do stromů. Skutečně v křoví, na zemi u kolejí ležel potrhaný meteorologický balón. Vrátil jsem se po provázku k tomu hustému, vysokému, neproniknutelnému, zelenému "cosi". Opatrně jsem zatahal za provázek vedoucí ke špičce stromu, žádný odpor, trochu víc jsem přitáhl a ucítil, jako bych ji nadzvedával. Nechtěl jsem riskovat poničení sondy nebo přetržení provázku tím, že bych to nějak vycasnoval. Začal jsem se prodírat křovím s provázkem stále v ruce abych mohl za něj tahat a poslouchat, kde se sonda hýbe. Po nějakých šesti sedmi metrech jsem ji konečně spatřil. Je to tady! Hotovo! První lov je u konce! Úspěšného konce! Sondu jsem odřízl, provázek smotal společně s potrhaným balónem a vydal se po úzké asfaltce zpět k autu na parkoviště. Naházel jsem všechno do kufru, poslal Martinovi fotku sondy a s pocitem úspěchu se vydal směrem domů. Teď už jenom musím zjistit jak zaregistrovat, že jsem sondu našel a kam taky poslat tento příběh.

Dík Martinovi.
Honza alias Ďobík
čas nálezu: 15:47
místo nálezu: 49.2754589N, 16.9891522E

IMG_1171[1].JPG
Provázek vedoucí do koruny stromu
IMG_1172[1].JPG
Nalezená sonda

Užívateľov profilový obrázok
petibike
Dátum registrácie: 24. Januára 2020, 21:20

Re: 7.6.2021 - P2010224 - Prostejov - 12UTC

Príspevok od užívateľa petibike » 9. Júna 2021, 13:57

spomínaný film: Contact - Joddie Foster v hlavnej úlohe
https://www.youtube.com/watch?v=NCkbekhUdw4

amutnet
Krmič
Dátum registrácie: 8. Júla 2019, 14:51
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa amutnet » 9. Júna 2021, 14:06

Vzpomněl jsem si na jedno ze svých prvních hledání.. kdy jsem nevěděl, že amberg se vypne, měl jen baofeng a tak jsem ráno zaměřoval sondu ve vzduchu, co byla nad Šumavou :D Takže gratulace k dohledání na vysílačku.

Michallom
Dátum registrácie: 24. Mája 2021, 16:32

Príspevok od užívateľa Michallom » 11. Júna 2021, 06:12

Ahoj, já svoji první sondu našel jen s dalekohledem a holínkama, jel jsem podle mapy a naštěstí to bylo holý pole a už ze silnice byla vidět (v podstatě jsem skoro nevěděl co hledám). Druhá už s vysílačkou, ale podle mapy jsem tušil, kam padla. Dorazili jsme tam o tři minuty dřív, než kolega s TTGO, kterej šel najisto... holt začátečnický štěstí :)

Pazar
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42

Príspevok od užívateľa Pazar » 11. Júna 2021, 08:22

To se v případech, když lítá jedna sonda za druhou (po 6 hodinách) může snadno stát při stylu lovu jen zaměřováním signálu. I mně se stalo a nebyla to moje první sonda, že jsem ráno přijel do vysokého obilí hledat půlnoční Amberg. Anténa mně směrovala ve směru letu od mé poslední, doma zaměřené, pozice. Snažil jsem se pohybovat v cestičkách po zemědělské technice a zbytečně nepošlapávat vysokou pšenici. Najednou se směr signálu obrátil a já si říkal, už jsem jí přešel. Ale signál mne stále hnal na místo, kde jsem už začal. Po příchodu na výchozí místo byl ale signál silnější ze směru příletu. Až potom jsem si uvědomil, že už přijímám ranní sondu, která v tu chvíli měla už silnější signál, než ta utopená v obilí. Tak jsem to vzdal. Shodou okolností se v LOGu půlnoční sonda brzy objevila. Spojil jsem se tedy s "místním" zkušenějším nálezcem a z řeči vyplynulo, že na místo přijel jen pár minut po mém odjezdu. Měl ale to štěstí, že se mu na chvíli zaleskla od ranní rosy navlhlá šňůrka půlnoční sondy, ležící nahoře na klasech a podle ní "doručkovat" až k sondě, už byla hračka. Mně k ní chybělo méně než 100m!

Miro
Administrátor
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Miro » 22. Júna 2021, 10:37

Tak táto situácia že som stopoval ďalšiu práve letiacu sondu sa mne stala 2x. Než som si to uvedomil tak som nachodil toľko kilometrov že som tú pôvodnú už ani nešiel hľadať a iba som sa pomotal na posledných súradniciach. V oboch prípadoch som si to uvedomil keď som si všimol že sa mení azimut.

Napísať odpoveď