8.8.2019 - P2310193 - Amberg - 06UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 8.8.2019 - P2310193 - Amberg - 06UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 9. Augusta 2019, 14:54

8.8.2019 - P2310193 - Amberg - 06 UTC
Typ sondy: RS41-SGP
HW: P2310193
Frekvencia: 402.7 MHz
Miesto vypustenia: Amberg (WMOID:10771)
Dátum a časvypustenia: 8.8.2019 04:45 UTC
Dátum a čas nálezu: 8.8.2019 10:46 SLEČ
Posledné súradnice LAT LON: 49.461094 13.209429 ALT 692 m/m
Súradnice nájdenia : les nad osadou Bělýšov LAT LON: 49.461137 13.209611

Moje letošní sonderská sezona z chalupy nezačala moc příznivě. 2 x jsem přijel později, než úspěšný nálezce a jednou jsem lov vzdal kvůli lijáku a hrozbě bouřky. Začal mne tedy ovlivňovat malý absťák. Proto jsem se spojil se dvěma místními sondery (Tomáš OK1TCP z Červeného Poříčí a Luděk LAAZN z Holýšova) a oznámil jsem jim, že teď budu 3 týdny na dovolené v Merklíně. Jejich reakce byla velmi příznivá, pokud budu mít zájem, vzdají se svých obvyklých loveckých "pudů" a dají mi dočasně místní příležitost. Hodinový Predictor také začal naznačovat, že "cesty Páně" se budou v tomto období motat i kolem chalupy. Ještě během pádu ranního Ambergu z 8. srpna mne Tomáš upozornil, že nám něco padá do revíru. Já jsem to také sledoval, ale čekal až na místo skutečného dopadu. To jsem znal velmi přesně díky tomu, že to byl oběšenec v lese a na chalupě jsem data stále dekódoval. Trochu jsem se obával mého výškového limitu pro oběšence a pouze neoperativního vybavení pro tyto příležitosti. Věděl jsem ale, že Tomáš to jistí a s výškami si umí většinou poradit. Proto jsem se vybavil jen přijímačem s Yaginkou a foťákem. Žádnou terénní navigaci a mobilní internet jsem tentokrát neměl k dispozici, proto jsem musel předem nastudovat situaci z různých zdrojů na webu, dokonce i turistická speciálka toho moc neukazovala. Jako zdroj situační polohy jsem měl ssebou jen ofocený displej z podkladu APRS. Další komplikací bylo to, že automobilová navigace neznala lokalitu Bělýšov. Proto jsem nastavil nejbližší vesnici a na Panorámě identifikoval neoznačenou odbočku ze silnice. Moc se mi to hodilo, nic nenápadnějšího, bez jakéhokoliv ukazatele, snad ani nemohl být. Odbočení jsem správně identifikoval a polní cestou jsem se blížil k místu dopadu. Obtížně jsem se vyhýbal protijedoucí Škodovce, ale její kynoucí řidič nebyl žádný mne známý sonder, který by mne opět předběhl. Přesto jsem vzápětí raději zastavil a zapnul rádio. Ještě tam byla. Popojel jsem na asi nejbližší místo k předpokládanému místu oběšence a auto odstavil na kraji lesa. Pro prostorovou orientaci jsem využil známé reálie z map a vydal jsem se kolem "chatičky" na mýtinu, která byla již nad místem dopadu, ale ze svahu dávala lepší úhel pohledu na vysoké, převysoké, okolní stromy. Hlavu jsem si mohl vyvrátit, protože vizuální hledání se mi zdálo lepší, než všechny možné režimy přijímače, který měl silný signál všude. Asi není nijak jeho tělo odstíněno a proto nepomohly všechny mně známé fígle, jako odladění, zaclonění vlastním tělem, "zašpuntování" anténního konektoru a pod.. Hlavně jsem na vrcholcích obřích stromů hledal červenou barvu padáčku. První falešný cíl bylo rezavé jehličí na smrku. Dalším umělým objektem v zorném poli bylo malé letadélko. Nicméně jsem sestupoval svahem k místu, kde mohla sonda skončit. Střídavě jsem pátral ve vrcholcích stromů, nebo koukal pod nohy, abych se nepřerazil v dost zaneřáděném lese. Již ze vzdálenosti několika desítek metrů jsem náhodou mezi stromy zahlédl blikající podlouhlou bílou skvrnu. Ano, byla to ona, RS41! V té chvíli byla ve výši mých očí, ale visela na stromě, který byl o dost metrů níže. Když jsem přišel pod sondu, o pár metrů jsem měl ruku kratší. Našel jsem klacek asi 4 m dlouhý, ale byl krátký na to, sondu opatrně zaháknout za závěsnou šňůrku a nepoškodit čidla. Proto jsem začal hledat v okolí klacek o délce nejméně 6 m. Ten jsem nemohl dlouho najít a když se podařilo, nemohl jsem sondu znovu najít. Musel jsem se vrátit znovu nahoru až k mýtině a snažil jsem se opakovat původní cestu. Až po několika minutách jsem opět sondu zahlédl a mohl si hrát na "rybáře". Hned napopré jsem klacek spolehlivě namotal na šňůrku dostatečně vysoko nad čidly a začal sondu stahovat. Za chvíli jí už měl v ruce a teprve, když jsem za šňůrku pořádně zabral, pohnul se na vrcholu jiného stromu padáček, který do té doby nebylo vůbec vidět. Od sondy jsem z bezpečnostních důvodů odpojil závěsnou tyčku a začal šňůrku namotávat na silný klacek. Několik metrů to šlo, větve se kymácely, ale, že bych přes všechny padáček a velké zbytky balonu přetáhl až k sobě, jsem ani neočekával. Když šňůrka nakonec praskla, napružené větve vystřelily padáček na opačnou stranu a já sledoval, jak vše pomalu padá ze stromu. Samozřejmě, že spodní větev vysoké koruny pád zastavila a vše zůstalo ve stále nedosažitelné výšce. Škoda. Zpět k autu jsem se vracel stejnou cestou a tak jsem si vyfotil onu "chatičku", která byla rozlehlá, pěkně vybavená a udržovaná. Jen klimatizace měla rozměr jak pro tovární halu. Poslední záběr byl od zaparkovaného auta, směrem k oblasti, kde sonda skončila. Proto jsem zpátky doma nebyl za hodinku, jak jsem oznámil, ale akce se protáhla až téměř k obědu. Ještě jsem stihl na chalupě zkontrolovat funkčnost sondy, GPS (svit zelené) a čidel, vše bylo O.K. Jen se výsledky pozice poněkud lišily mezi SondeMonitorem a RS41 Trackerem, což mne ale neznepokojilo.
Omlouvám se za obsáhlý popis, ale byl to pro mne téměř "sonderský svátek" a i ta míra všeho štěstí mne opravdu potěšila.
Prílohy
01.jpg
1. Signál nebyl nic moc, tradičně se "pral" SM se signály ze sond z Ambergu a Mnichova na shodném kmitočtu 402,7 MHz
02.jpg
2. RS41 Tracker nabízí lepší mapový podklad, než SM a bylo jasné, že je to stále vysílající oběšenec v lese
03.jpg
3. Vzdálenostem nešlo odolat, byly v mé "normě", profil vysvětloval nepřerušený příjem
04.jpg
4. Podklady pro nalezení trasy "poslední míle", nenápadná odbočka s cedulí bus zastávky
05.jpg
5. Tohle byla asi ta nejlepší mapa oblasti dopadu, ale tu jsem sebou neměl
06.JPG
6. Pro jistotu jsem měl sebou ofocenou obrazovku z APRS
07.jpg
7. Plánek mých pohybů na místě, výška 35 m nad terénem vyhrožovala oběšencem v koruně stromu
08.JPG
8. První klamný cíl, který by mne stejně nepotěšil
09.jpg
9. Takhle obrovité stromy by se možná hodily na stěžně velkých plachetnic
10.jpg
10. Ale, ani ty křivé kmeny nebyly nižší a jejich koruny se vzájemně dotýkaly
11.JPG
11. Sice bylo letadélko také malé, ale na modrém pozadí bylo dobře vidět
12.jpg
12. Věřte, nevěře, na obou půlkách je už sonda vidět
13.jpg
13. Zespodu to už tak veselý pohled nebyl
14.jpg
14. Dostatečně dlouhý klacek a už je sonda bezpečně v mé ruce
15.jpg
15. Postupné objevování padáčku a velkých zbytků balonu
16.JPG
16. Tohle tam nakonec zůstalo :-(
17.JPG
17. Úlovek :-)
18.jpg
18. Pohled od auta k místu nálezu a jeden pohled na "chatičku"
19.jpg
19. Kontrola funkcí sondy na chalupě
190.jpg
20. Spokojenost s vlastní sondou, schopnou případného opakovaného letového testu

Užívateľov profilový obrázok
jara73
Lovič
Príspevky: 248
Dátum registrácie: 30. Apríla 2016, 11:08
Bydlisko: Troubky okr. Přerov

Re: 8.8.2019 - P2310193 - Amberg - 06UTC

Príspevok od užívateľa jara73 » 11. Augusta 2019, 21:03

Velká gratulace, tak to je teda propracovaný LOG super.

Napísať odpoveď