21.01.2016 - L2223769 - Praha - 12 UTC + O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Príspevky: 179
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

21.01.2016 - L2223769 - Praha - 12 UTC + O3

Príspevok od užívateľa oldo » 21. Januára 2016, 22:19

Typ sondy: RS92-SGPL
HW: L2223769
Frekvencia: 401.100 MHz
Miesto vypustenia: Praha Libuš
Dátum a čas štartu: 21.01.2016 12:15 SEČ
Dátum a čas dopadu: 21.01.2016 15:05 SEČ
Dátum a čas nálezu: 21.01.2016 15:40 SEČ
Miesto nálezu: pole pri Veľkých Ripňanoch
LAT: 48.50558
LON: 17.9918

Ďalší výnimočný odlov. Na Slovensko priletela ozónová sonda z Prahy. V tomto zimnom období sú vo výškach silné západné prúdy, takže treba byť v strehu, sondy majú dlhé dolety a teda priletuje exotika. Preto prediktor denne sledujem. Už začiatkom týždňa sa rysovala zmena prúdenia. Síce malá, ale na také veľké dolety je to výrazná zmena dopadu. Už v pondelok dával prediktor nádej, že by sem pražská O3 sonda mohla ozaj doplachtiť. No aj sa tak stalo. Zmena prúdenia prišla od štvrtka. Čo bol pre západné slovensko asi najlepší deň pre vypustenie ozónky. Lenže oni lietajú len v pracovných dňoch pondelok, stredu a piatok. Takže smola. Aspoň zatiaľ. V stredu bola predikcia dopadu niekde okolo Žiliny, Vlado napísal na fórum, že na sondu budú číhať žiaci zo Žiliny. Lenže ako Pazar napísal ako odborník na tieto sondy, príprava takejto sondy trvá viac než jeden deň a nedá sa dopredu nachystať rezerva pre prípad neúspechu nastavenia sondy podľa predpisov. No a to sa práve v stredu stalo. Takže tesne pred vypustením sondy v riadnom termíne Pazar s ľútosťou oznámil na chat, že sa vypustenie O3 odkladá. A ak sa podarí pripraviť sonda do náhradného termínu vo štvrtok, tak poletí. Čo teda mňa potešilo. A určite aj ostatných. Podľa prediktora sa na takú veľkú vzdialenosť (takmer 350km) nedá jednoznačne presne trafiť dopad. Zvlášť keď je vyššia hmotnosť celej zostavy a padák môže dopadnúť všelijak. Čiže dal som predikcie od 3 do 6 m/s. Tých 5 m/s vyzeralo pre mňa najlepšie, čo som pozeral iné termíny, tak väčšinou to bolo okolo 5m/s. Takže som najprv čakal, či sa vôbec poletí. Poletelo. Všetko bolo ok.
Obr1.jpg
Celá dráha sondy zo Sondetrackera, musel som to sem dať, je to ojedinelý prípad dopadu na SK, navyše aj dobre vyzerá :)
Ďalšia méta bola výška burstu a či sa neodtrhne sonda. Dnes mal letieť minuloročný červeno biely padák. A tam boli isté problémy, niekoľko sond sa utrhlo. No ale dopadlo to dobre. Burst bol vo výške 35 550m. Vcelku dosť. To trochu posunulo dolet na druhú stranu Považského Inovca. Na východnú. A dokonca ako som sledoval priebeh pádu, tak padák fungoval až moc dobre. Vychádzalo to okolo 3m/s. V polke pádu sa to potom stabilizovalo na asi 3.5 m/s. V grafoch je to vidieť, sú tam 2 predikcie, rozdiel je v bode začiatku. Nakoniec presná nebola ani jedna. Ale to už by som chcel asi moc :)

Obr3.jpg
Ukážka porovnania 2 predikcií so skutočnou dráhou, porovnanie azimutu
Obr4.jpg
A tu porovnanie elevácie
Asi pol hodinu pred dopadom som si povedal, že treba vyraziť. Už bolo približne jasné, kam asi dopadne, v okruhu 20 km. Boli tam aj kopce aj dediny, no tak som sa vybavil do všetkých situácií. Našťastie som mal dnes voľno, nikam som sa neponáhľal. Najprv som volal Marekovi AMC, to ešte keď vyzeralo, že dopad bude okolo Nového Mesta. Ale teda že počkáme na burst. Burst ukázal, že to bude inde, kým by tam Marek prišiel, bola by tma. Len v Piešťanoch mal byť najskôr okolo 16. hodiny. Takže to Marek vzdal, hádam niekedy nabudúce, trebars zajtra. Tam je ešte jeden termín, kedy by mala letieť O3 k nám, ibaže už severnejšie. Ak by tiež padala 3.5 m/s, tak to by bolo zasa niekam k nám na SK, podľa poslednej predikcie záhorie, čiže Mirovi. Uvidíme.
Tonko om5ja sa objavil na fóre, tak už bol aj parťák. Inak záujem nikto iný nehlásil. Väčšinou všetci v práci. No vyrazil som z domu niekedy okolo 14:50. Cesta ok. V Po ceste som jedným okom sledoval let sondy cez tracker, aby som si neikam nezašiel. Rádio som mal zapnuté, ale signál sa stratil, keď som bol ešte v Piešťanoch, čiže na opačnej strane kopca. V Radošine som sa presnejšie pozrel, kam to vlastne doletela. Bola asi 10km ďaleko pri Ripňanoch. No trochu som dostal strach, že je to blízko dediny, že by ju mohol niekto predsa len vidieť padať a uchmatnúť. Po príchode na severozápadnú stranu Ripnian sa objavil signál. Bol som od nej asi 500m. Je tam družstvo, zastavil som pri ňom. Pozrel som lokalitu na mape a snažil sa nájsť najlepšie miesto na odparkovanie. Javilo sa to lepšie od severnej strany dediny, od Obsoloviec. Aspoň tam mieril signál. Na poli vidieť nič nebolo, signál bola taký všelijaký, nie silný, takže musela byť ešte pár 100 metrov odomňa. Najprv som sa orientoval iba podľa signálu. Poslednú polohu v trackeri som bral s rezervou, lebo SM sa vie pekne pomýliť. Hlavne preto, že to bolo veľké otvorené pole, takmer rovné. Krabicu by som musel vidieť na pol kilometra. Aj keď na poli bola nesúvislá vrstva snehu. Tak som to teda obišiel a jak som sa blížil k miestu najlepšieho signálu, zbadal som pri ceste polystyrénovú krabicu. No skoro som odpadol. To že by až tak SM blbol ? Šak to bolo pomaly 500m. Prišiel som teda k nej a vyzerala ako keby tam bola apsoň pol roka. Trčali z nej káble, nikde žiadna sonda, ani padák, ani zvyšky latexu a celá od blata. To fakt tam musela byť dlho. Ale to by bola asi blbosť. Že by niekto na O3 sondu zabudol ? Zoberiem anténu a signál stále hrá. A mieri presne opačným smerom, teda do miesta kde som bol predtým pri družstve. Hm. Tak to bola zaujímavé. Pozeral som po poli ďalekohľadom ale nič som nevidel Ani krabicu, ani padák ani sondu a pritom pole rovné a otvorené. No tak to začínalo byť zaujímavé. Zavolal som Tónovi, že som poblíž a že kedy dôjde. Že som našiel box ale sondy nikde a hrá. A že som severne od Ripnian smerom na Radošinu. Bol už na ceste. Tak pôjde za signálom ako ja. Tak som napísal na fórum, že sonda hrá a čakám na Tónka. O boxe som nepísal zatiaľ nič. Bola to záhada. Tónko stále nechodil, tak som sa vybral ten box nafotiť. Na vrchu bolo upozornenie, že čo to je, na čo to je a že sa vypláca nálezné 1000kČ. A ja reku sak my už máme dávno eurá, to bude fakt stará krabica. :D :D
Nuž zima robí svoje a do toho panika, stres :)
Vydal som sa teda smerom za signálom. Prešiel som asi 350m keď začal byť signál už aj na konektor. A nikde ani stopy po čom koľvek zo zostavy. No môže toto byť ? Šak som neni slepý, rovné pole. Sonda je síce biela, ale box je veľký, padák červeno biely. To musí byť vidieť. No fakt bol signál na konektor, motal som sa tam dookola, musel som byť do 20m od sondy a nikde nič. Tak som sa začal vracať naspäť k autu, že šak Tónko už misí každú cvhíľu prísť. Volám mu a on, že šak je na mieste a moje auto nevidí a vybilo sa mu rádio. A nakoniec keď sa ma opýtal, že kde vlastne som, som si uvedomil, že ani neviem :) Som sa tam motal hore dole autom, že mi ani nedošlo, na ktoréj výpadovke z Ripnian vlastne som. Lebo z Ripnian ide až 5 ciest. Tak som nakukol do navigácie a až potom som mu upresnil, že výpadovka na Obsolovce.
Tak som zatiaľ išiel do auta skúsiť zdekódovať polohu. To šlo hľadko, sonda videla 6 satelitov. GDOP okolo 1, čiže mám presnú polohu. Zapísal som to do navigácie.
Obr2.jpg
Dráha letu podľa môjho programu (zlúčené data z domáceho dekódovania a potom namieste s notebookom)
Medzitým prišiel Tónko. Tak sme sa zvítali, vysvetlil som mu situáciu, ukázal box. A on tiež hneď povedal, že to je stará krabica. :) Šak tak vypadala.
Tak som mu dal moje rádio, on použil svoju anténu a vyrazili sme. On po signále, ja podľa navigačného. Písalo mi 250m. Tak sme tam postupne išli, navigácia ma doviedla presne na miesto polohy sondy. Aj signál bol na konektor. Bolo to to isté miesto čo predtým. A sondy nikde vlastne nič. Prázdne rovné pole s trávou a snehom. Tak sme to tam celé prechádzali, po chvíľi sme našli drobné kúsky latexu. Ha. Tak aspoň vieme že sme dobre. A potom sme aj objavili, že v snehu sú stopy po ťahaní niečoho. A mierilo to po vetre a práve v tých stopách boli kúsky latexu. Takže Tónko sa vydal po stopách a ja som ostal hľadať sondu. Dal mi jeho anténu a začal som trianguláciou hľadať stred signálu. Nakoniec som zastal pár metrov od GPS polohy čo som si zdekódoval svojím softom. Takže som dobre, signál je silný a nikde ani stopy. Už začalo byť jasné, že box hľadať nemusím, že sa sonda odtrhla, je niekde v tráve (ktorá ma 5 cm :) a totálne zamaskovaná v snehu. No nebudem to naťahovať, po pár nadávkach že asi už stárnem, som slepý somár a podobne, popri čom som krokoval okolo miesta kde mala byť, som ju nakoniec našiel tak, že som skoro na ňu stupil. Uf. Neuveriteľne neviditeľná. Na foto je to vidieť.
Tónko bol už tak ďaleko, že ho ani vidieť nebolo. Tak ja som zatiaľ zdokumentoval miesto a vydal sa tiež po stopách. V tom boxe ostal motorček a dole diera. Predpokladám, že tam mala byť batéria čo točí motorom. To bola asi jediná vec, čo tam chýbala. Tak som sa ju vydal tiež hľadať. Keď som došiel takmer k miestu, kde bol box, Tónko prišiel ku mne, že bol po vetre až vzadu dobrých 800m a nikde po padáku ani stopy. Najprv som si myslel, že padák proste odnieslo nejaké auto, jak bol prevesený cez cestu. Ale to Tónko vyvrátil, lebo stopy ťahania a kúsky latexu pokračujú aj za cestu až tam kdesi dozadu. Lenže tak %daleko už nešiel. Začínalo sa zotmievať, tak sa vrátil. Tiež nám došlo, že ten box bol správny. Ale vo vetre ho vlieklo 400m po oračine, tak sa pekne domlátil. Vnútri čosi hrkotalo. Vytiekla z neho chemikália, preto bol zvonka mokrý a s tým blatom na poli to vyzeralo ako keby bol z minulosti.
No takže záver je asi taký, že padák v kombinácii so zvyškom latexu zafungoval ako paragliding. A bude až vzadu v tých stromoch. Na obrázku je to predĺžená žltá čiara, tam zrejme niekde bude. Aj keď Tónko bol skoro až tam, popozeral ďalekohľadom stromy, ale nič nevidel. Každopádne to bolo takmer kilometer od boxu O3.
Tak sme sa teda rozlúčili a ja som sa ešte išiel pozrieť na druhú stranu dediny Obsolovce, že či tam nie je nejaká rozumná cesta. Teoreticky by sa tam dalo vyjsť niekedy na prechádzku. Keď je oračina zamrznutá, je to v pohode. Ale mám na to asi týždeň, tak uvidíme. Ten padák by ma zaujímal.

Ešte doplním, že posledná poloha resp. predposledná, ale posledná z letu bola od Radima z frame 11019 (čas 15:05), to bola sonda vo výške asi 240m, pričom terén je tam 180m. No na to že to je cez kopec, ktorý má v mieste prechodu signálu do Brunoviec okolo 500mnm, je to teda úctihodné. Radim konkuruješ Danovi, ten tiež chytá aj cez zem :)
Každopádne som rád, že to je takto počuť až skoro po zem. Bajkonur sa mi páči. No a zaujímavé je, že posledný frame v trackeri je 15828, čo bolo okolo 16:25, to som sondu niesol v ruke a práve vtedy som odfotil foto, kde ukazujem stopu v oračine. Neuveriteľné.

V ďalšej časti logu doplním foto z rozobranej O3. Foto je príliš veľa na jeden log.
Obr5.jpg
Ešte porovnanie gpx zo SM s mojím dekódovaním. SM je modrou farbou a moja je červená
Obr6.jpg
Ukážka presnosti môjho dekódovania GPS, len 4 metre vedľa :)
Obr7.jpg
Ešte pohľad v smere letu, oranžovo je vyznačený úsek kde bol box vláčený po zemi, potom miesto nájdenia a ešte hľadanie padáka, bude niekde po žltej línii
Obr8.jpg
Takto som našiel box pri ceste, pri ňom mám položenú anténu
Obr9.jpg
Bližší pohľad
Obr10.jpg
Detail v pôvodnej polohe, jak som ju našiel, káble otrhané, sonda blatová, pritom pole zamrznuté, no nevyzerá že tam je už dlho ?
Obr11.jpg
Tu už otočená, Pavle čo ty na to ? Je moc zmenená ? :)
Obr12.jpg
Niekde podo mnou je sonda a vzadu Tónko ide po stopách padáka
Obr13.jpg
Už vidíte sondu ?
Obr14.jpg
Tu hádam už áno, inak k doktorovi, dole vidieť stopy v snehu od boxu O3
Obr15.jpg
Tónka už ani vidieť neni a to išiel ešte ďalej
Obr16.jpg
Skúška zraku, kto vidí sondu ?
Obr17.jpg
Stopy v oračine po vláčení zvyšku balóna a boxu, niekde boli stopy dve vedľa seba, pričom v jednej boli kúsky latexu, bolo to zaujímavé sledovať. Sem tam stopa zmizla, asi paraglajdovalo...
Obr18.jpg
Napríklad tu, to je od balóna, ktovie koľko ho ostalo, takáto stopa sem tam bola v úseku cez 1 km.

Užívateľov profilový obrázok
oldo
Príspevky: 179
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.01.2016 - L2223769 - Praha - 12 UTC + O3

Príspevok od užívateľa oldo » 21. Januára 2016, 22:35

Ešte dopĺňam foto z rozobratia O3 boxu. Rozobral som ho pre istotu v kúpeľni. Celý box bol mokrý od chemikálie, ani neviem čo to tam vlastne bolo, ale pekne to smrdí na rukách :)
Takýto box som videl prvý krát, takže ani neviem ako funguje a čo to tam vlastne je. A neplánujem ho vrátiť, aj keď je za to nálezné. Nebol by som prvý. A Tónko s tým súhlasil.
Že budem mať suvenír.
Obr20.jpg
Otvorený vrch, vpravo káblik čo napájal motor čerpadla, to je uložené zhora. Dole je malý kus polystyrénu, zrejme kryt baterky, zrejme bola dole v tom otvore
Obr21.jpg
Vrchný kryt zo spodnej strany, polovička je nejaká vyškrábaná, to tak bolo, alebo to pri tej jazde po poli ?
Obr22.jpg
Vpravo dole to bolo pripojené na motor a druhý koniec zrejme na baterke, ostal len kus DPS
Obr23.jpg
Pohľad do vnútra boxu, asi len Pazar vie povedať podľa rozmiestnenia vecí vnútri, že ako moc to zmenilo polohu
Obr24.jpg
Vybratá mechanika, neviem čo je to biele hranaté. Hore to čo je pripojené na motor, bude asi čerpadlo. Zatiaľ som ho ani neskúšal či ide
Obr25.jpg
Na čo ide do čerpadla káblik ? Alebo to neni káblik ?
Obr26.jpg
Motor je z jednej strany celkom zkorodovaný, proste hrdzavý :)
Obr27.jpg
Motor, hrdzavý, ale kontakty prežili, aj keď sa z nich utrhol drôt
Obr28.jpg
Vidieť elektroniku
Obr29.jpg
Obr30.jpg
Aha v krabici ešte dačo ostalo
Obr31.jpg
Tu už je to všetko spolu
Obr32.jpg
Trocha iný pohľad

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Príspevky: 1727
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 21.01.2016 - L2223769 - Praha - 12 UTC + O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 22. Januára 2016, 00:23

Chápu, že pro Oldu je první seznámení s ozonovkou plné neznámých. Zkusím se moc
neopakovat, dost toho bylo už řečeno v Chatu a v některých LOGách o ozonovkách.
Pro "sériové" hledače ozonovek to nic nového nebude.

Nejprve bych objasnil, proč tento týden bylo tolik zmatků při vypouštění ozonovek.
Princip přípravy trochu naznačuje první obrázek. Funkce (citlivost a rychlost reakce
na změny koncentrace ozonu) se kontrolují porovnáváním s referenčním čidlem,
zkalibrovaným v laborce u kolegů chemiků, kteří měří přízemní ozon jako škodlivinu
v oblasti čistoty ovzduší. Celá ozonovka se testuje pomocí testeru (na dalším obrázku)
a výkon pumpy se měří pomocí pohybu mýdlové bubliny v odměrném válci. V testeru
se generují různé koncentrace ozonu a naměřené výsledky proudu čidlem v mikroA
se porovnávají s referenčními údaji. Do výpočtu se zahrnují skutečné výkony pump
testovaného i referenčního čidla. Rozdíly musí být v určitých mezích. Tomu všemu
ještě předchází "čištění" celého O3 čidla i s příslušenstvím ozonem o vysoké koncentraci,
který působí jako velmi silné okysličovadlo a následně se celá sestava zase zbavuje
zbytků ozonu dlouhodobým větráním přes filtr s aktivním uhlím. Tester z roku 1991
jsme vloni nahradili novým kusem. Ten se ale v pondělí začal nevysvětlitelně chovat
a veškeré testy připravovaných čidel vycházely mimo povolenou toleranci. Nepomohly
ani vzájemné výměny referenčních a pracovních čidel, vždy se objevila nepochopitelná
nesymetrie. Zkoumali a testovali jsme jednotlivé komponenty testeru, ale na žádnou
vysvětlující závadu jsme nepřišli. Nakonec jsme včera odpoledne ze skladu vytáhli
starý tester a ten se choval podle očekávání. Proto se kolegové v O3 laboratoři snažili
připravit čidlo už na čtvrtek, protože po pondělním výpadku čidla (dávalo nulový O3) se
mezera v měřící sérii stávala nepřijatelnou. Vše bylo O.K. až do okamžiku kompletace
ozonovky s SGP, půl hodiny před startem. Data ozonu nepravidelně vypadávala do
nulových hodnot a zdálo se, že má na to vliv pohyb kablíků mezi nádobkami čidla a
interfejsem. Zkoušel jsem lanka natahovat, kroutit, ale stále jsem nemohl objevit
příčinu špatného kontaktu. Až konečně, při silném tahu za lanko u jednoho z kontaktů,
se objevila příčina, klasický studeňák. Lanko bylo zasunuto do jehly konektoru, ten byl
ocínován, ale spoj byl nedokonalý. Proto jsem narychlo modrý drátek připájel zboku
na konektor a konečně se mohlo pokračovat v dokončovacích úkonech. Jen 10 minut
před startem tedy sondážník nafoukl "ozonový" balon Totex 1200, nalila se hořčíková
baterie pro motorek pumpy O3 čidla a dokončovaly se kontroly pozaďového proudu a
reakce na přirozený venkovní ozon. Nakonec se vše stihlo a balon odstartoval ještě
v čase 11:15:43 UTC. Start se nevešel do expozice kamery na věži, čili to málem
vypadalo, že nic neletí. Ale letělo, dobře měřilo a nakonec bylo i nalezeno!!!
Prílohy
20.jpg
Nejprve trocha metodiky
21.jpg
Přední strana testeru s referenčním čidlem
22.jpg
Střeva testeru
23.jpg
Detail na spleť hadiček, pump, rozbočovačů a generátoru O3
24.jpg
Dnes opravovaný přípoj čidla na interfejs
25.jpg
Fyzikálně chemický princip čidla O3
25.jpg (49.6 KiB) 1704 zobrazení
55.jpg
Dnešní dokončování kompletace, uprostřed doleji, motorová baterie ještě před vybalením
56.jpg
Bylo to sice repasované čidlo, již jednou letělo, ale vypadalo podstatně lépe,
než když bylo za pár hodin nalezeno
57.jpg
Před startem už opět vládla pohoda
58.jpg
I počasí přálo, slunce svítilo....
59.jpg
... vítr téměř nefoukal a tak balon stoupal nad našimi hlavami

Užívateľov profilový obrázok
om5ja
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 22. Februára 2014, 19:13
Bydlisko: home: Rišňovce, JN88WI, portable: Šurany, JN98CC
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.01.2016 - L2223769 - Praha - 12 UTC + O3

Príspevok od užívateľa om5ja » 22. Januára 2016, 05:17

To čo nefukalo pri starte, zrejme vsetci certi sveta preniesli na dopad :-)

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Príspevky: 1727
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 21.01.2016 - L2223769 - Praha - 12 UTC + O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 22. Januára 2016, 11:20

Pokusím se odpovědět Oldovi na dotazy. Pohled zhora do ozonovky se současným materiálem ani nemáme na fotce.
Proto jen obrázek sestavy při závěrečném testu funkčnosti, před vložením do polystyrénového obalu. Ty 2 drátky
mezi interfejsem a pumpou jsou propojení s termistorem, který je zasunut do těla pumpy. Čidlo O3 funguje jen při
kladných teplotách a proto se teplota boxu sleduje i používá do algoritmu výpočtu koncentrace výškového ozonu.

Připojuji odkaz na instruktážní video, kde jsou některé detaily odlišné, ale představu, co se děje obecně s čidlem
O3, dává dost přesnou. https://vimeo.com/71603488
Prílohy
E08.JPG
Poslední kontrola před kompletací
princip0.jpg
Ještě doplňuji předchozí obrázek o principu funkce O3 čidla, který jsem měl doma k dispozici

Napísať odpoveď