24.4.2012 12Z G3053814 W

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

24.4.2012 12Z G3053814 W

Príspevok od užívateľa Miro » 26. Apríla 2012, 08:19

Typ sondy : Vaisala RS92SGPD
HW kód : G3053814
Frekvencia : 405.100 MHz
Dátum a čas vypustenia : 24.4.2012, 12:00 UTC
Dátum a čas nájdenia : 24.4.2012, 16:30 UTC
Miesto vypustenia : Viedeň
Miesto dopadu : pole pri obci Letničie
GPS poloha: 48.700862 17.177879
Spoločná akcia Juraj a Miro.

Pôvodne to vyzeralo že poletí na Moravu a samozrejme Jenda bol v plnej pohotovosti. Tak som s kľudom opustil sondu vo výške asi 22km keď smelo letela smerom na sever a už bola skoro na hraniciach. Nerušene som zahájil klasickú utorkovú poradu v práci keď tu volá Juraj. Nemohol som volať tak som dnes potajmo pozrel tracker a sonda zrazu letí rovno na obec Letničie. Mala výšku už iba 1000m.n.m. a bolo jasné že už ďaleko nezaletí. Rýchlo som volal Juraja aby som mu oznámil že ideme po nej. V zrýchlenom režime dobehla porada a o 16:30SELČ som vyštartoval aj s Jurajom na palube na miesto činu. Vedľa posledných súradníc prechádzala cesta II. Triedy do hore spomenutej obce. Skener na 405,100MHz, anténka pricapená na okne auta a nič. Hrobové ticho. Ešte bola možnosť že je na druhej strane kopca. Cez dedinku sa kopec dal pekne obísť a z druhej strany viedla pekná panelovka. Odparkoval som auto vybehol von a na frekvencii iba šum. A teraz to začalo. Konšpirácia čo sa vlastne stalo. Bolo niekoľko variant
- spadla do dediny a niekto ju spacifikoval
- spadla a vypadla batéria
- timer
- porucha na rx
- pravdepodobne sa jedná o hravú sondu ktorá sa chce hrať na schovávačku

Zvolil som poslednú možnosť a vytiahol smerovku. Nikde nič. Keď už sme teda na mieste činu tak sa tu asi trochu porozhliadneme. Juraj sa rozbehol smerom na západ a ja na juh. Smerovka v ruke a stále bez signálu. Na pravo bolo krásne pole ktoré bolo nádherne zasiate nejakou modernou mašinkou zo stajne miestneho poľnohospodárskeho družstva. Na druhej strane bola repka o výške asi 50cm. Nakoniec som sa dostal na vrchol tej panelovej cesty kde bol signál! Rýchle zvolanie na Juraja a šup smerom kde sonda asi čakala na ľahkú nakládku. Cestou cez repkové pole signál stále silnel a bolo jasné že v strede kopca je priehlbina ktorú nebolo zo žiadnej strany vôbec vidieť. Po prehlásení že sa schovala určite tam sa pokračovalo v prenasledovaní zdroja signálu. Nakoniec bolo padák vidieť už zo vzdialenosti 200m a už bolo jasné že ju máme. Cestu v najnižšom bode nám skomplikovala čerstvá močovku ktorú tam nedávno zámerne vypustil zamestnanec miestneho družstva tak aby nám zámerne znechutil finálne priblíženie sa ku sonde. Táto prekážka bola tiež nakoniec prekonaná a naša malá krásavica sa už fotografovala ako na nejakej prehliadke. Na mieste sa podľa poškodenia sondy stihlo ešte zhodnotiť že pravdepodobne padla niekde inde a na toto miesto ju dotiahol padák lebo mala strašné zranenia. Pri náhodnom očuchaní som zistil že sonda smrdí močovkou. To však Juraj nebral ako prekážku a sondu za mojej spolupráce zneškodnil odpojením batérie. Tak toľko k jednému dňu kedy tu padla trochu neočakávaná sonda.
001.jpg
Príchod na miesto dopadu.
002.jpg
Z balóna zostalo pomerne dosť.
004.jpg
Momentka, obrázok ako tam na nás čakala.
003.jpg
Foto štítka.
005.jpg
Bez komentára.
006.jpg
Bez komentára.
007.jpg
Upratanie miesta činu.
008.jpg
Detail na poškodenie.

Napísať odpoveď