17.11.2014 - 07U - J1933433 - Hohenpeißenberg +O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
tetrix
Krmič
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 12. Decembra 2013, 17:41
Bydlisko: Praha Žižkov

17.11.2014 - 07U - J1933433 - Hohenpeißenberg +O3

Príspevok od užívateľa tetrix » 20. Novembra 2014, 00:27

DSCF6867_edit2.jpg
Typ sondy : Vaisala RS92-SGPL +O3 čidlo
HW kód : J1933433
Frekvence : 402.9 MHz
Datum a čas vypuštění : 17.11.2014 06:30 SEČ
Místo vypuštění : Hohenpeißenberg
Místo přistání : ovčí výběh na JV předměstí města Braunau am Inn, Rakousko, N48.250947, E13.057607, 353m n.m.

Čas přistání : 09:57SEČ
Čas nálezu : 10:00SEČ
ge_mapa.jpg
přehledová mapka, S - nález sondy, P - nález padáku, T - poslední dekódované souřadnice (na zemi)
Je to již více než půl roku od odlovu poslední ozónovky, na které mám největší chuť, takže jsem již dříve logicky začal pokukovat po zahraničních sondážkách, které tyto skvosty vypouštějí celoročně. Poslední týdny byly podmínky vhodné pro zahraniční výpravu pro alpský Hohenpeißenberg, který dokonce některé dny přistával téměř na našem území. Kvůli pracovním aktivitám jsem se pro něj nedostal v momentě, kdy létal až téměř na Šumavu. Poslední den, dnešní sváteční pondělí, kdy měl podle predikce dopadnout "poblíž" jsem si ji ale už nenechal ujít, byla to poslední šance! Směr proudění větru se má po dnešku změnit na SZ (sondy budou padat do horských hřebenů Alp) a čekat celou zimu na náhodu se mi nechtělo...

V předvečer jsem připravil mobilní trackovací soupravu, dokonce jsem z balkónu pro jistotu s sebou odmontoval yaginu, provedl nesčetné predikce a naplánoval trasu. Cílem bylo Hitlerovo rodiště, město Braunau am Inn na hranicích Německa a Rakouska. Jelikož samotný odlov byl velmi nejistý, poprvně tato lovená sonda, neznalost místních sonderských poměrů, naplánoval jsem též backup plán pro útěchu, návštěvu předvánočního Salzburgu, případně Lince, pokud by se nepodařilo sondu odlovit. Poslední pondělní německá ozónovka burstla až nad 37km a tím se predikce pro tak silný západní vítr, jaký naštěstí vál, velmi znepřesňovala.
ge_predikce.jpg
predikované přistání pro burst v 37km se nakonec mnoho nelišilo od přistání při burstu kolem 35km
Ranní vstávání proběhlo ve čtyři hodiny, a pak již následovala jen pohodová cesta po dálnicích a silnicích směrem na Příbram, Strakonice, Vimperk, úzkými okreskami na hraniční přechod Strážný. Jak symbolická výprava pro dnešní den, oslavující výročí 25 let po sametové revoluci! Vzpomněl jsem si po cestě mnohokrát na tyto končiny, kdy jsem tu ještě jako dítě neuměl pochopit, proč se dál nesmí a že jsou tu dráty pod napětím, které nám brání jet za hranice. Naštěstí dnes po tolika letech jsme již projeli bez zastavení, ani staré hrozivé hraniční budovy, které si pamatuji z dětství, naštěstí neexistují.

Za hranicemi jsem konečně na ručce uslyšel známé vrčení a zapnul mobilní trackovací soupravu. Sonda se v tu dobu nacházela jen kousek jižně pod Mnichovem ve výšce 23km. Ulevilo se mi, že vůbec letí a posílá ozonová AUX data a tedy naše výprava není zmařená, jak se již letos při cestě za jednou českou ozónovkou téměř stalo :) Pokračoval jsem k původně predikovanému místu a netrpělivě sledoval výšku, ve které sonda burstne, aby bylo možné rozhodnout, kterým směrem se vydat. Predikce pro burst v 34 a 37km se totiž lišily velmi výrazně, o téměř 100km vzdušnou čarou na zemi.

Na jednom z dálničních odpočívadel na A3 jsme zastavili a čekali na burst. V jedoucím autě se data nechtěla správně dekódovat. K cílovému místu to bylo už jen pár desítek kilometrů a času zbývalo naštěstí dost. Čekal jsem netrpělivě na burst, který nastal až ve více než 35km (37113m dle tlaku nastaveného podle meteo24 pro nejbližší město predikovaného dopadu Passau). Předchozí predikce byla naštěstí trochu optimistická a tedy i přes vyšší než předpokládaný burst nyní stále neochvějně ukazovala na město Braunau. Kousek před městem jsme zastavili a došlo na nejsložitější rozhodování při odlovu ozónovek poblíž vodního toku. Jet za řeku, nebo zůstat a vyčkat, jak nakonec poletí? Sonda byla v 7km a vůbec nebylo jisté, na kterou stranu hraniční řeky dopadne. Díky zkušenostem z letošních zimních a jarních odlovů a dostatku kuráže jsem se rozhodl, že řeku přejedeme a projedeme městem až na jižní předměstí. Narozdíl od nás tu státní svátek neměli a byla ranní doba, kdy všichni spěchají do práce a ucpávají se silnice, což by později mohlo způsobit komplikace. Když jsme dojeli na predikované místo dopadu, zkoušeli jsme vizuální kontakt. Hledal jsem ve vzduchu velký červený padák, základna mraků byla ve výšce 1000-1500m, takže by přistávající sonda mohla být vidět. Hledal jsem na obloze stále červený padák, avšak marně. GPS data ze sondy se chvílemi přestávala dekódovat a dramatičnost okamžiku se stupňovala. Souřadnice naštěstí chvílemi naskočily a bylo jasné, že sonda se řítí směrem k nám a dopadne kilometr daleko do zahrad, naštěstí přeletí průmyslovou zónu. Před přistáním jsem se nevydal směrem mezi stavby k místu předpokládaného dopadu, abych neohrozil čistý příjem dat co nejdéle to půjde. Pak signál zmizel a na vodopádu byly vidět jen postranní čáry. Nejvyšší čas vyrazit. Poslední dekódované souřadnice ukazovaly do zahrad městského předměstí, šlo jen spekulovat, zda je to lepší než dopad do nedalekého lesa, kam ukazovala predikce, případně na střechy průmyslových budov.

Signál na SDRku rostl, blížili jsme se k vytouženému cíli. Silničky vedoucí k jednotlivým domům byly jako bludiště, samé zákazy vjezdu, vztyčené sloupy zabraňující průjezdu... Přes jednu z ohrad jsem zahlédl cosi bílého na zeleném trávníku. Je to sonda, kterou jsem ještě nikdy reálně neviděl nebo je to bílý balík slámy daleko na poli? Slepá ulice a klesající signál. Otáčím se a jedu zpět další cestou. Signál chvílemi atakuje +20, což vím že znamená, že sonda je u nosu. Kamarádka hlásí, že ji asi vidí. Vzhledem k tomu, že hledá sondu poprvé mi to nepřijde pravděpodobné. "Koukej, támhle ve výběhu je nějaký provázek." Holka z vesnice se nezapře. Vidím motouz napnutý ze země přes plot a nadšením nedýchám a málem ani neřídím. Je to ono, říkám. Našla jsi to!
DSCF6872.jpg
našla jsi to Ty, novopečená sonderko :)
Vyskakujeme z auta, skoro za jízdy z nadšení, fotíme situaci, přelézám ohrádku a vynáším sondu z ovčího výběhu na okolní louku. Je to úžasný pocit. Sonda vrčí, vzduchové čerpadlo pořád jede na plné obrátky, stejným zvukem jako u našich ozónovek. Fotíme se a poté odnášíme úlovek k autu. Celá ozónová soustava je neskutečně složitější než jsme zvyklí. Asi největším překvapením je malý bílý voskově papírový padák, jaký známe např. z Kümmersbrucku. V nejširším průměru má 110cm, což je velké překvapení. Čekal jsem metr a půl široký červený Totex. Zbytky balónu zcela chybí, což jsem též nečekal. Vertikální rychlost byla ve srovnání s průměrem našich ozónovek vyšší, očekával jsem tedy solidní zámotek zbytků balónu do padáku. Realitou však bylo pouze balónové hrdlo a padák rozvinutý naplno a dokonce úplně bez zacuchaných šňůrek! Padák je sice menší, ale jeho efektivita a spolehlivost zdá se býti v tomto případě větší. Takhle krásný padák po dopadu jsem snad ještě nezažil. Jedinou vadou na kráse bylo, že jedna z jeho spodních částí je roztržená.

Prozkoumávám celou soustavu, překvapením kromě silného a relativně krátkého motouzu mezi ozónovkou a padákem je železný zubatý odvíječ a zbytky odlepené izolepy, které pravděpodobně při startu držely sondu velmi těsně u O3 polyboxu. Na O3 polyboxu je nalepená plastová obálka, ve které se nachází instrukce a kupodivu ještě barevný certifikát o nálezu! Když jej další den vyjímám a objevuju, jsem téměř dojatý.

Nezbvývá než se celou soustavu prozkoumat a kochat se jí. Po chvíli přichází žena z ovčí usedlosti a ptá se, zda ji můžeme vysvětlit, co tam pohledáváme. Vysvětluji jí německy vše od startu ve vzdáleném alpském Hohenpeißenbergu přes cestu do stratosféry až po přistání v rakouském Braunau na její zahradě a její zprvu zarputilý výraz se mění v úsměv. Odchází a stejně tak my balíme dnešní úlovek a odjíždíme zpět na čtyřhodinovou prosluněnou cestu domů, kterou si po cestě zpestřujeme návštěvou vyhlášené české stejkové restaurace U Štěpána, známé ze seriálu Ano Šéfe ve vesnici Petrovice u Sušice. I tentokrát byla ozónová sonda po zásluze projedena a propita (mj. výborným 14° třeboňským ležákem Zachariáš) a můžeme se tak směle a spokojeně vydat na cestu domů a poslouchat naštěstí už jen v rádiu zprávy, kdo se s kým během dnešního dne na pražských demonstracích u příležitosti oslav výročí získání demokracie popral.

My se naštěstí o tuto dnešní ozónovku s nikým prát nemuseli :)

Celkem najeto: 631km
Celkem zážitků: nevyčíslitelně
Celkem odměna: 40€ ~ 1100 Kč
DSCF6864.jpg
prasátko, bojler, pivovarská varna, nazvěte si ji jak chcete, ale když ji poprvně uvidíte, nebudete to vůbec řešit ;)
DSCF6870.jpg
po takto exotickém nálezu se budete jen radovat
DSCF6871.jpg
vcelku složitá soustava, již na bezpečném místě na střeše auta (ovce ji nerozdupou)
DSCF6874.jpg
sonda je připevněna látkovým provázkem těsně nad ozónovým polyboxem
DSCF6878.jpg
v pozadí sondy jsou velmi hodné ovce, naštěstí bez berana, jen se zvědavou majitelkou :)
DSCF6880.jpg
ozónové čidlo se během letu odpojilo od sondy
DSCF6881.jpg
sonda nešla vůbec lehce rozlousknout, bylo třeba použít částečně destrukční metodu krytu, až jsem si říkal, že ji zalepili, místo lithiového napájecího spodku použili alkalický! ?!?
DSCF6882.jpg
v případě, že po nálezu běží motorek čerpadla, rozpojte černý a červený drátek, jak se píše v návodu. zamotané jsou bytelně, takže "modrej nebo červenej drát" ? každopádně po nálezu sondy nekuřte, kdyby náhodou zůstal v balónu zbytek vodíku (chápe někdo jak by mohl?)
DSCF6903.jpg
vodou aktivovaná smrdutá přehřívající se baterka se bohužel nekoná, uvnitř jsou Panasonic Industrial články
DSCF6904.jpg
motorek a komůrky pro měření ozónu jsou obalené plastovým izolačním obalem naplněným vodou a pro jistotu přihodili i plastovou jednorázovou nádobku. kdy někoho napadne do ní místo vody nalít šnaps pro potěchu potenciálního nálezce? :)
DSCF6906.jpg
jediná elektronika O3 čidla
DSCF6909.jpg
detail vnitřku O3 čidla (Bitte öffnen Sie die Geräte nicht!) :) "Bitte schicken Sie uns Snapps und nicht Wasser!"
DSCF6910.jpg
Dvě chemické komůrky jsou dobře izolované pomocí plastových obalů naplněných vodou
IMG_20141119_0005.jpg
průvodní dopis první strana
IMG_20141119_0006.jpg
průvodní dopis druhá strana
IMG_20141119_0004.jpg
Certifikát poctivého nálezce :)
Naposledy upravil/-a tetrix v 18. Decembra 2014, 01:40, upravené celkom 4 krát.

Užívateľov profilový obrázok
tetrix
Krmič
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 12. Decembra 2013, 17:41
Bydlisko: Praha Žižkov

Re: 17.11.2014 - 07U - J1933433 - Hohenpeißenberg +O3

Príspevok od užívateľa tetrix » 20. Novembra 2014, 02:40

amatérský nákres zapojení soustavy
Prílohy
pictIMG_20141119_0003_edit.jpg
amatérský nákres zapojení soustavy

Užívateľov profilový obrázok
kožak
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 9. Júna 2013, 21:12
Bydlisko: Stará Boleslav

Re: 17.11.2014 - 07U - J1933433 - Hohenpeißenberg +O3

Príspevok od užívateľa kožak » 20. Novembra 2014, 12:04

Gratulace k parádnímu úlovku. :)

Užívateľov profilový obrázok
2IT
Lovič
Príspevky: 767
Dátum registrácie: 15. Augusta 2017, 16:15
Bydlisko: Devět křížů, Kopřivnice u rodičů a dálnice D1
Kontaktovať užívateľa:

Re: 17.11.2014 - 07U - J1933433 - Hohenpeißenberg +O3

Príspevok od užívateľa 2IT » 5. Septembra 2018, 08:34

Tohle je mym snem ;)
V zime az bude foukat vice to mozna zkusim take... hezka akce!

Užívateľov profilový obrázok
ok1mrm
Krmič
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 28. Júna 2018, 20:51
Bydlisko: Liberec

Re: 17.11.2014 - 07U - J1933433 - Hohenpeißenberg +O3

Príspevok od užívateľa ok1mrm » 6. Septembra 2018, 18:06

Cesta na mě trochu delší ale tobě patří gratulace, pěknej lov ...

Užívateľov profilový obrázok
tetrix
Krmič
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 12. Decembra 2013, 17:41
Bydlisko: Praha Žižkov

Re: 17.11.2014 - 07U - J1933433 - Hohenpeißenberg +O3

Príspevok od užívateľa tetrix » 22. Septembra 2018, 00:09

Ahoj sondeři, díky za gratulace a vytažení historického logu s koukám neuvěřitelným číslem shlédnutí. Netušil jsem, že bude mít takový dosah a inspirovat nové (a mě už osobně bohužel neznámé) sondery i po tak dlouhé době.
Pak jsem další léta lovil i dál, v pobaltí uprostřed nedozírných lesů, v Indonésii v rýžových polích a na arktických Špicberkách, v pouštích UAE a Ománu, ale to je spíš v případě zájmu na osobní vyprávění či prezentaci než na LOG.
Hlavní je, že lovení sond je unikátní a zábavné kdekoliv na světě a jde se tím nejen bavit ale hlavně posouvat neustále dál!
Lovu zdar!

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 17.11.2014 - 07U - J1933433 - Hohenpeißenberg +O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 22. Septembra 2018, 15:01

Obnovená aktualizace "starého" LOGu mne navedla připojit dodatečný komentář k titulkům.

"každopádně po nálezu sondy nekuřte, kdyby náhodou zůstal v balónu zbytek vodíku (chápe někdo jak by mohl?)"

Mohl, viz připojené obrázky, které jsem spíše náhodou posbíral z různých sonderských pramenů.
Video s pole, s jen málo ušlým balonem nemohu momentálně najít.
.
13bal.jpg
12bal.jpg
11bal.jpg
10bal.jpg
09bal.jpg
08bal.jpg
07bal.jpg
06bal.jpg
05bal.jpg
04bal.jpg
03bal.jpg
02Lindenberg061116a.jpg
01bal.JPG

Napísať odpoveď