27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
ok1jmo
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 7. Septembra 2017, 18:27
Bydlisko: Havlickuv Brod

27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa ok1jmo » 28. Februára 2023, 08:46

Typ sondy: RS41-SG O3 6A35673
HW: U1830135
Frekvencia: 404.2 MHz
Miesto vypustenia: Praha (WMOID:11520)
Dátum a čas vypustenia: 27.2.2023 12:16
Dátum a čas nálezu: 27.2.2023 15:20
Posledné súradnice LAT LON: 49.782683 15.530327 ALT: 464m
Súradnice nájdenia LAT LON: 49.782697 15.530183 Google maps Mapy.cz Turistická

Jen rychle skoro "drive in" až na to uvíznutí na blátíčku. Tak mám málo fotek. A jedno video.

28.2 Doplnění příspěvku a k těm dvou fotkám odvíječe.

Tentokrát dopadl ozonový box těsně na okraj malého lesíku kousek za osadou Hostovlice. Kam se dalo zajet autem. Poslední 200m jsem ale šel pěšky kuli blátivé cestě. Box na zemi, provázek a padák se zavěsil přes strom, jak je vidět na druhé fotce. Box asi podle stop dopadl na okraji cesty a kotrmelcem skončil suchých kopřivách. Kde se poškodilo teplotní čidlo sondy.
Tak stačilo, jen box zvednou a odnést. Potom co jsem zachytil box aby se náhodou ještě nezvedl. Zhodnotil jsem stav, jak přistál provázek a padák. Z počátku to vypadalo, že nebude problém padák, odvíječ a zbytek balonu ze stromu setřást. Jaké ale bylo překvapení. Kdy za celkem malé síly zhruba, tak napnutí větví. Jsem ucítil uvolnění. Už, už jsem se těšil, že sundám i padák. Ale to překvapení, bylo v tom, že se neuvolnil padák, ale mezi stromy se objevilo houpající se hrdlo balonu a odvíječ obalený malým množstvím proužkových zbytků balonu. Stačilo pár lehkých tahu za provázek a celá sestava byla dole. Padák ale zůstal na vršku smrku. Pohledem na to co dopadlo na zem, mi rázem bylo jasné, co se asi stalo. Z hrdla balonu koukal kousek (asi tak 1m) padákového provázku. Evidentně poškozený protože tak malou silou bych ho určitě neutrhl. A to už jsem jich několik ze stromu sundal (i s větví). Následoval pohled na další část hrdla balonu a ovíječe. Koukám ale, že provázek mezi hrdlem a odvíječem je na obou stranách oddělen. Kousek provázku, tak jak je vidět na posledních fotkách. Ve zmatku jsem tu hromádku zapomněl fotit. To co je na fotkách, už je po oklepání zbytku latexu.

Celkem by mě zajímalo, jak k tomu mohlo dojít. Já na to nepřišel. Proto jsem to přibalil k boxu a posla Pazarovi. Skoro vše jsem posbíral a hurá do normálního života.

Děkuji Pavlovi za doplnění logu
Prílohy
20230227_151341.jpg
Box po přistání
20230227_151553.jpg
pohled na padák
20230227_152533.jpg
Pohled na padák z druhé strany
20230228_090058.jpg
stav odvíječe a hrdla po sundání zbytku balonu
20230228_090114.jpg
Naposledy upravil/-a ok1jmo v 1. Marca 2023, 00:50, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa Pazar » 28. Februára 2023, 17:18

Možná je škoda, že se tento LOG nezmiňuje o větrných podmínkách v atmosféře. :o
Predikce počítala s několika střihy směru větru, realita potom byla trochu střízlivější.

Protože ok1jmo neuvedl foto detailního stavu ozonovky po nálezu a padáček zůstal vysoko,
připojuji také i obrázky jejich stavu ještě před odletem. ;)

Smekám před úspěšným lovcem, protože pravděpodobně vycházel z nějakých modelů výškového proudění,
které téměř neustále měnily tvar dráhy ozonovky po celou dobu letu i pádu. Gratuluji mu tedy k tomu, že se
nenechal uhonit a brzy byl na tom správném místě, dokonce relativně dobře přístupném, s ozonovkou na zemi.
.
Prílohy
predikt1.jpg
Ranní Predictor sice dával naději, že se poletí nad bydlištěm přihlášeného lovce,
ale nakonec to bylo přece o dost jinak.
P2273233.JPG
Foto padáku jen dokumentuje detail jeho zbarvení, když se nenechal ulovit
P2273238.JPG
Jak je vidět na tomto snímku, box byl nejen jako nový, ale opravdu letěl poprvé
a po nálezu na místě dopadu má na svědomí ty špinavé šmouhy asi přetahování
s padákem, který si musel samozřejmě najít místo opět vysoko na stromě.
start4.jpg
Start ozonovky byl tentokrát na samém okraji okna 15 minuty, protože se čekalo na
dokončení 10 minutové expozice O3 čidla ve venkovních podmínkách
dráha3.jpg
I kryo asi mělo z těch kudrlinek ozonovky v 15 km výšce, pod plně funkčním padákem,
docela zamotanou hlavu a predikovalo, že se sonda ocitne v místě dopadu dokonce 3 x !
dráha6.jpg
Nakonec ty klikyháky zbytku dráhy nebyly tak strašné
nález1.jpg
Jakmile byly jasné souřadnice dopadu, obrátil jsem se na Panoramu a zkoumal,
jaké tam jsou geografické poměry, přístup ze silnice i druh lesa?
přesnost1.jpg
Ono by se dalo říci, že 21 km odchylka dopadu od predikce není moc, ale to jsou už
konečné souřadnice, kterým předcházelo více zcela jiných predikovaných bodů přistání.

Užívateľov profilový obrázok
ok1jmo
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 7. Septembra 2017, 18:27
Bydlisko: Havlickuv Brod

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa ok1jmo » 1. Marca 2023, 00:59

Dotaz, jestli Pazar nemá fotku úvazu balonu a odvíječe.
A ještě doplním, při sundávání zbytků latexu mi vypadl i ten kousek provázku z odvíječe. Tak nevím, jestli jsem ho tam nastrčil správním směrem

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa Pazar » 1. Marca 2023, 12:07

Pokud jsem přítomen, snažím se pořídit detailní fotodokumentaci maxima "kritických" míst v celé sestavě ozonovky.

Tak je zachycen i stav spojení padákových šňůrek se závěsem, vedoucím k odvíječi v předchozím příspěvku.

Dodatečně připojuji i detailní fota kolem hrdla balonu a odvíječe.

Podle mne bylo vše naprosto standardní, závěsná šňůra byla celistvá, protože mi celá prochází rukama při soukání do balonu.
Prílohy
P2273234.JPG
P2273235.JPG
P2273240.JPG
P2273241.JPG
P2273242.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa Pazar » 2. Marca 2023, 10:21

Připojuji ještě text SZ, který jsem poslal ok1jmo a tímto asi případ prohlásíme za skončený a uložený k ledu. ;)

Ahoj Mirku, díky,
dnes mi přistál na stole balík od Tebe i s "důkazem" podivnosti, která se udála s připojením balonu k odvíječi. :shock:

Bohužel to nenaznačilo nic jiného, než co už bylo vidět na Tvých fotkách. :(

Snažíme se uvěřit tomu, že k čistému přerušení obou větví vřetenovky muselo dojít až v koruně stromu, při Tvé
opakované snaze stáhnout stratosmetí i s padákem, o nějakou ostrou hranu odvíječe.
Přetržení žluté závěsné šňůrky padáku se nedivím, moc nevydrží, ale ani nemá moc vydržet.

Nedovedeme si představit, že by k obojímu přeříznutí vřetenovky mohlo dojít již během pádu, kdy rozložení O3
sestavy určuje hmotnost ozonovky a brzdná síla otevřeného padáku. Nic se ale nedá vyloučit, nikdy nikdo u toho
nebyl a ani by se nedaly na zemi v laboratoři asi imitovat podmínky, za kterých ozonovka padá s 30 km výšky.
Budeme to muset zařadit do anomálií, které se občas u ozonovek vyskytnou a nenajdou se uvěřitelné příčiny.

Možná k podobným anomáliím dochází častěji, ale mnohé nálezce zajímají úplně jiné věci a tak si třeba abnormalit
ani nevšimnou a samozřejmě ani neudělají přesnou fotodokumentaci. K zachycení stavu po nálezu, ještě před dalšími
úkony, dochází zcela výjimečně a foto zamotaného chumlu zbytku balonu, šňůrek a padáku už nám nic extra neřekne. :cry:

Ještě jednou děkujeme za vrácenou ozonovku, úklid možného maxima ze stratosmetí a vstřícnou spolupráci. :D

S pozdravem Pavel
Prílohy
P3023300.JPG

Užívateľov profilový obrázok
ok1jmo
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 7. Septembra 2017, 18:27
Bydlisko: Havlickuv Brod

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa ok1jmo » 2. Marca 2023, 21:39

Snažíme se uvěřit tomu, že k čistému přerušení obou větví vřetenovky muselo dojít až v koruně stromu, při Tvé
opakované snaze stáhnout stratosmetí i s padákem, o nějakou ostrou hranu odvíječe.
Přetržení žluté závěsné šňůrky padáku se nedivím, moc nevydrží, ale ani nemá moc vydržet.
Musím směle podotknout, že nesu žádné Franta Kocourek. Do jeho siláckých schopností mám daleko.

To co povolilo v koruně stromu a to mohu na sto procent říci. Při lehkém zatažení, byla padáková šňůrka. Na tu vzdálenost 50m jsem rozeznal, kde je zachycen padák a kde je hrdlo a odvíječ. Šňůrku jsem držel jen v ruce. Jindy si šňůru omotávám o klacek, abych se nepořezal. Pak už to šlo systémem splachovadla, znalý sondeří si určitě dokážou předtavit. Žádná hrubá síla.
Moje velká chyba, byla v tom, že jsem po dopadu na zem neudělal pořádné foto stavu. Jak je hrdlo a odvíječ obalen cáry latexu. Příště budu chytřejší.
Nu což stalo se.
Ale co mě nejvíc zaráží, kam zmizel ten uzel, na který ukazuje červená šipka. To si myslím, že je ta největší záhada.
Prílohy
test.JPG

Užívateľov profilový obrázok
rakat
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 20. Mája 2020, 14:46
Bydlisko: JN89JE;JN89IF, = Brno - východ
Kontaktovať užívateľa:

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa rakat » 3. Marca 2023, 00:23

Ta ztráta uzlu je hodně zajimavá. Napadá mě, že něco takového se muselo stát i zde http://forum.radiosonda.sk/viewtopic.php?f=9&t=7845 kde zůstal jen odvíječ a 10cm padákové šňůrky

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa Pazar » 3. Marca 2023, 02:34

Jsem už dost starý na to, abych věřil na duchy, či moderněji na UFOuny. :D

Ten "dokumentární" obrázek záhady od ok1jmo je zkrátka podvrh. Nevím ale, proč to udělal? :mrgreen:

Nejen, že neexistuje žádný relevantní důvod k přerušení vřetenovky najednou na dvou místech,
ale způsob zavázání hrdla balonu a volné konce vřetenovky za uzly na odvíječi nepatří nejen
k tomuto termínu. Nikdy nikdo na pražské sondážce neuvázal hrdlo balonu pouze s jediným uzlem.
Za to dám krk a mám pro to jednoznačný a nezpochybnitelný důkaz i v dokumentární fotografii.
U té je stále k dispozici EXIF a podobně je k dispozici i u "dokumentární" fotky od ok1jmo.
Výmluva na to, že náhodou nebyl vyfocen stav této části zbytků při nálezu a nápadné to bylo
až po odstranění cárů ze zbytků balonu, je krajně podezřelá. Protože má jeho EXIF datovku až
druhý den dopoledne, dá se předpokládat, že fotka byla naaranžována, či bylo vyfoceno něco
úplně jiného, pravděpodobně staršího. Ještě bych pochopil, kdyby při "očistě" nalezených zbytků
byl uzel na hrdle rozříznut a při následné aranži už nešlo udělat kolem hrdla 3 závity vřetenovky,
jak to ve skutečnosti bylo a ještě by se to dalo zavázat 3 uzly. Dokonce na koncích vřetenovky, které
vedou od odvíječe, jsou známky otlaků, které způsobily ty uzly, jak byly na hrdle skutečně použity.

Proto této rádoby zajímavé báchorce nevěřím. :roll:
Není také 1. apríl, aby jsme byli zkoušení z postřehu a nechali se tahat nějakou dobu za fusekli. :P

Pro ty, které tato "záhada" upoutala, znovu dávám k dispozici 3 fotky. První dokumentuje stav
před startem, druhá je "dokumentární" stavu nálezu od ok1jmo a třetí je opět na Libuši vyfocený
materiál, který byl poslán jako příloha k nalezené a dnes vrácené ozonovce z 27. února.

Pro mne je tento případ tímto ukončen a pokud se sám ok1jmo "nepřizná" k důvodům svého konání,
je to jeho věc. Hlavně, že vrátil ozonovku zpět, nárok na odměnu pro něj samozřejmě platí. ;)

Ostatní si mohou utvořit vlastní názor na technický stav věcí i pohnutky autora pro tento fake. :?
Prílohy
1 důkaz.jpg
2 LOG.jpg
3 návrat.jpg

Užívateľov profilový obrázok
ok1jmo
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 7. Septembra 2017, 18:27
Bydlisko: Havlickuv Brod

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa ok1jmo » 3. Marca 2023, 08:47

Pavle, moc mě mrzí, že jsi mě nazval tvůrcem fejku. Já s Vámi jednám narovinu a vůbec nemám potřebu něco takového dělat. A docela mě to uráží. Já jsem jen zdokumentoval to co jsem našel. A nikterak jsem do toho nezasahoval. A na sundání těch cáru latexu stačilo jednoduché oklepání a odmotání žádné násilí ani nůž. Stačí jen trocha času a trpělivosti.
Prostě jsem se podivoval nad tím, že byste uvazovali balon tak jednoduchým uzlem. Ten uzel tam prostě nikde nebyl. To že jsem to vyfotil až druhý den. Je jen proto, že se také něčím musím živit.

Jediné na co jsem použil nůž, je ta bílá šňůrka, kterou jsem odřízl před balením. Byla zacuchaná a s kousky latexu.

Pánové, je jen na Vás jestli tento fakt přijmete nebo si budete myslet něco jiného. Já mám svědomí čisté. Ale faktu se bohužel neubráníte.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa Pazar » 3. Marca 2023, 18:26

Pokud se Mirku podíváš na čas vytvoření mého posledního příspěvku, možná pochopíš, proč jsem
nasadil ten tón mých závěrů. Primárně jsem Tě nechtěl urazit, ale nepřesvědčil jsi mne, že vše
bylo tak, jak popisuješ a všem ostatním vnucuješ jen svojí pravdu. Snad alespoň neúmyslně.
Já se dlouho do noci snažil najít příčiny té dvojakosti argumentů a nenašel jsem nic objektivnějšího.

Nemám problém s popisem celé situace nálezu. Jsem jen přesvědčen o jiném průběhu odlovu, než je v LOGu uvedeno.

Podívejme se na situaci z fyzikálního hlediska. Přesné parametry příslušných přízemních dat nemáme k dispozici z vlastních zdrojů.
Z této sondy a MW41 máme totiž poslední pádová data z hladiny 1232 m/m, s pádovou rychlostí 3 m/s a větrem 6.0 m/s. Nižší data
mám k dispozici pouze z cizích zdrojů. Tak třeba zdejší člen root mi obětavě poskytuje pádové rychlosti v kilometrových a nejnižší
naměřené hladině, které potom používáme do statistik a k posouzení průběhu a důvodech pádových parametrů. Další data lze vyčíst
z kryo, nebo někdy z polského webu.

Tentokrát jsem použil rootova data, kdy v 1 km spočítal pádovou rychlost 3.1 m/s a dopadovou, z výšky 429 m/m, 2.6 m/s.
V kryo se z jeho archivu nedají už data těsně před dopadem vydolovat a Sondetracker poskytuje z výšky 474 m/m vítr 2.57 m/s a
pádovku -2.61 m/s. Ještě z hladiny 467 m/m vítr 2.05 m/s a pádovku z 488 m/m -2.54 m/s. Protože není jasné, z jakých dat jsou
hodnoty vypočítány a jaká je přesná nadmořská výška těchto dat, dovolil jsem pro tyto své úvahy použít hlavně
rootova data.

Sestava ozonovky přistávala poměrně pomalu a vítr byl těsně nad stromy jen malý, ale zas ne tak malý, aby neměl snahu rozprostřít
jednotlivé komponenty ozonovky poněkud horizontálně. Po dopadu O3 boxu na zem se zcela uvolnil tah jeho hmotnosti na padák a
odvíječ s hrdlem, čili ve směru větru se nejprve korun stromů dotkl odvíječ a po cca 5 metrech, tak je dlouhá padáková šňůrka, se
na korunu stromu položil i padák, pokud se ovšem odvíječ pevně nezachytil na větvích a potom mohl padáček nabrat horizontální
rychlost s takovou silou, že se utrhnul, ale není vyloučeno, že se padák pevně zachytil do větví dalšího stromu, čili nesynchronně se
kývající 2 stromy, ten s odvíječem a ten s padákem, mohly tak našponovat padákovou šňůrku, že se přetrhla dříve, než byl učiněn
pokus o stažení padáčku na zem. Podle některých dostupných dat ozonovka přistála cca v 15:09-10 a první fotka O3 boxu byla, i
podle svého jména, pořízená až v čase 15:13:34. Jak jsou přesné všechny časy, to sice netuším, ale kývání stromů na přetržení
padákové šňůrky mělo k dispozici nejméně několik minut. Předpokládám, že uvěříte, že síla rozdílu kývání korun stromů byla
s rezervou větší, než pevnost samotné šňůrky. Alespoň tak si vysvětluji dojem Mirka, když bez síly Franty Kocourka, mohl celkem
lehce stáhnout odvíječ i hrdlo balonu ze stromu v opačném směru, než ve kterém tyto komponenty na korunu položil vítr.

Další vývoj příběhu je ale založen jen na tom, co Mirek popisuje. Předpokládám, že není ani pro ostatní uvěřitelné to, že na stromě
nějaký skřítek rozřízl uzly na hrdle balonu, místo tří závitů a tří uzlů, které udělal sondážník na Libuši, potom udělal jen 2 závity
a jeden uzel, protože z krátkého uříznutého zbytku nešlo vše vrátit do původního stavu. Nevím, kolik uběhlo času mezi tím, kdy
Mirek přivezl úlovek domů a kdy osvobodil hrdlo od zbytků balonu a uviděl tu jím prezentovanou podivnost. Zda někdo jiný mohl
udělat to, co zatím svaluji na skřítka?

Tvrdím a nechám na všech, zda mi uvěří, že mnou publikovaná fota stavu závitů a uzlů na hrdle balonu z tohoto termínu jsou
pravá a nemám důvod zakrývat něčí šlendriánskou práci na Libuši. Při focení a zjištění, že je vřetenovkou zaškrcené hrdlo balonu
jen jedním uzlem a její konce, vedoucí k odvíječi, jsou úmyslně uříznuté, bych to samozřejmě nedopustil a před startem by bylo
stále dost času všechno napravit.

Pro doplnění ještě uvedu, že náš původní požadavek při specifikaci odvíječe pro ozonovku zněl na délku jeho šňůrky minimálně
40 m a Vaisala do specifikace uvedla u plastového odvíječe délku 55 m. U odvíječe pro ozonovku od firmy Davis Vire jsme délku
přeměřili a byla také 55 m. Po zjištění nespolehlivosti tohoto kovového odvíječe jsme je reklamovali a Omnipol, možná ve spolupráci
s Vaisalou začal dodávat odvíječe Graw s možností option větší délky šňůry, než bylo standardních 30m. Čili jsme opět očekávali
délku 55 m. Jistá pochybnost o reálné délce šňůrky odvíječe UW1 se vyjasnila na základě nově získaných poznatků a v současnosti
činí pouze 50 m. Na toto téma jsem doplnil i LOG od Luďka z 1. března.

Teď nastává ta nejchoulostivější část mé úvahy. Jsem 100 % přesvědčen, že z Libuše odlétal balon se 3 závity a 3 uzly vřetenovky
na hrdle balonu a konce tohoto úvazku byly po prostrčení horním okem odvíječe opět zavázány na 3 uzle. Ty se tedy zachovaly,
ale s uvázáním hrdla někdo po dopadu manipuloval. Kdo to mohl být a kdy a proč to mohl udělat, na to si musí odpovědět sám
nálezce = Mirek. Pokud někdo neuvěří mému výkladu, už s tím asi nic neudělám a to mne docela mrzí. Nechtěl jsem Mirka urazit,
zatím jsme spolu snad vycházeli v dobrém, ale jeho přesvědčování, že jsme z Libuše poslali to, co údajně našel, zase uráží nás.

Možná by podrobnější popis činnosti po nálezu O3 boxu více mohl objasnit souvislosti s pořízením jednotlivých fotek a dobou,
kdy byl odvíječ snadno stažen k zemi. Také osud nálezu, než byly druhý den vyfoceny ty nevysvětlitelně vzniklé komponenty.

Chápal bych to snad jako žert, nebo s nálezem někdo manipuloval bez jeho vědomí, což by bylo pro nás ještě akceptovatelné.
Prílohy
exif1.jpg
Bez komentáře, ale jméno souboru a čas zpracování, něco naznačují...

Užívateľov profilový obrázok
ok1jmo
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 7. Septembra 2017, 18:27
Bydlisko: Havlickuv Brod

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa ok1jmo » 3. Marca 2023, 20:32

Tady musím doplnit a u vést prezentaci mnou pořízeních fotek na pravou míru. Fotky pořizuji mobilem Samsung A51. Při stažení a prohlížení na počítači pomocí prohlížeče obrázků, při jeho otočení oproti nafocení mobilem dojde pře uložení. Tudíž ke změně času někdy i datum. A bohužel někdy se stává, že originální fotka nejde nahrát jako příloha do příspěvku nebo je po nahrání na web otočena o 90° proto je pře ukládám. Na pomoc požívám jednoduchý programu ve Windows malování, proto ten změnění datum a čas.

Pokud má někdo zájem o originál data nebo i krátké nepovedené video zde je odkaz

https://www.uschovna.cz/zasilka/HVBV3BPHEIXIF7I3-79X/

Bude platný do 17.3.2023

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa Pazar » 4. Marca 2023, 09:58

Z tohoto jednoho políčka z videa zachycující start ozonovky 27. února je jednoznačně jasné, že v době, kdy sestava opouštěla ruce mých kolegů, bylo ještě vše standardní a v pořádku.
Bohužel, ani ve FullHD rozlišení kamery není jasně vidět počet závitů a uzlů vřetenovky na hrdle balonu, ale jasně odvíječ visí na vřetenovce a žlutá padáková šňůrka je zcela uvolněna a tvoří na tmavém pozadí jakési obrácené S.
Čili odvíječ, ani celý O3 box se sondou, nevisí pouze na padákové šňůrce, jak je vidět na naaranžované fotce údajného nálezu, ani 4 konce přeříznuté vřetenovky netrčí pod hrdlem, nebo nad odvíječem. :idea:
Prílohy
důkaz.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa Pazar » 5. Marca 2023, 12:53

Ahoj Mirku a případně ostatní, kteří se o tento případ zajímáte.

Navazuji na Tvůj příspěvek:
"od užívateľa ok1jmo » Pi 03. Mar 2023 20:32:59
Tady musím doplnit a u vést prezentaci mnou pořízeních fotek na pravou míru. Fotky pořizuji mobilem Samsung A51. Při stažení a prohlížení na počítači pomocí prohlížeče obrázků, při jeho otočení oproti nafocení mobilem dojde pře uložení. Tudíž ke změně času někdy i datum. A bohužel někdy se stává, že originální fotka nejde nahrát jako příloha do příspěvku nebo je po nahrání na web otočena o 90° proto je pře ukládám. Na pomoc požívám jednoduchý programu ve Windows malování, proto ten změnění datum a čas.
Pokud má někdo zájem o originál data nebo i krátké nepovedené video zde je odkaz
https://www.uschovna.cz/zasilka/HVBV3BPHEIXIF7I3-79X/
Bude platný do 17.3.2023".

Děkuji za odkaz na úschovnu, kde jsou k dispozici i originální soubory z foťáku mobilu Samsung A15, i pěkné video.
Začnu s tím videem z přistání. Záběry sice nejsou celou dobu perfektně zaostřené a pohybem trochu roztřesené, ale co by za takový zážitek a video dala většina sonderů. :D
Dovolil jsem si proto pomocí SW Movie Maker poskytnuté video zpracovat tak, že bylo vybráno posledních 30 vteřin před přistáním, které jsou ovlivněny jen chůzí kameramana po poli.
Zkusil jsem použít i stabilizaci videa, ale to mělo za důsledek trhání pozadí s nepříjemnými artefakty.
Ze 2 políček videa jsem potom udělal i obrázky, kde jsou naznačeny jednotlivé díly sestavy a mohlo by to pomoci divákům při hledání potřebného ve videu. Odvíječ má totiž možná velikost jen jednoho pixelu.
Nakonec jsem obě videa poslal na úložiště uloz.to, protože zdarma by se to na uschovnu.cz nevešlo, i když potom stahování zdarma trvá 8 a 9 minut. Stojí to ale za to. To mi věřte. :!: :D
https://uloz.to/tam/8ff19006-e21e-43bd- ... 74e4705b7b

Využil jsem i poskytnutí originálních foto souborů z mobilu, abych si potvrdil, kdy byl který záběr skutečně pořízen, bez ohledu na další pozdější zpracování.
Z toho plyne jednoznačný závěr, že fotka "záhadných" dílů kolem odvinovače vznikla skutečně až druhý den ráno v čase 09:01:14 a nebyl to čas nějaké editace kvůli úpravám fotek na web.
Dokumentuje to i fakt, že fotka byla pořízena až po naaranžování na několika papírech doma, protože ty asi u lesa nebyly k dispozici.
Z Mirkových příspěvků není úplně jasné, kdy si skutečně všiml toho nepochopitelného uvázání hrdla balonu jediným uzlem na 2 závitech vřetenovky.
Kdy byly odstraněny zbytky latexu? Bylo to ještě u lesa, nebo až doma, chvíli před focením? Třeba sis ani nevšiml, že u lesa byly na hrdle ještě 3 závity vřetenovky fixovány 3 uzly a vřetenovka nebyla na 2 místech přerušena.
Nejsem STB, abych z Tebe chtěl vymlátil pravdu, jak se to všechno událo a zda mohl případně někdo jiný nepozorovaně 3 uzly přeříznout, potom "nešikovně" naaranžovat vřetenovku s jediným uzlem zpět a dělat, jako že nic.
Exif z přístroje lze sice některým SW smazat, nebo editovat, ale k tomu tentokrát určitě nedošlo a třeba originální fotka padáčku má správné časové určení okamžiku expozice - 27.2.2023 15:25:31.

Velmi by mne mrzelo, kdyby mezi námi zůstala nějaká pachuť nepochopení výše uvedené oboustranné argumentace, ale jak píšeš jinde, fakta jsou fakta.

Se srdečným pozdravem a s nadějí, že se vše nakonec vysvětlí, Pavel
.
Prílohy
detail sestavy.jpg
Pár vteřin před přistáním
detail sestavy2.jpg
O3 box těsně před dopadem, kdy začíná být výrazněji vidět na pozadí stromů
ulozto.jpg
Ani nevím, jak dlouho to v tomto úložišti vydrží
ulozto.jpg (62.78 KiB) 1403 zobrazení
důkaz2.jpg
foto z druhého dne
důkaz3.jpg
foto z lesa

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa Pazar » 5. Marca 2023, 19:41

Děkuji za konstruktivní přístup k této "záhadě", ale již věřím, že dokufoto přetržené vřetenovky je opravdu autentické a neřádil zde žádný zlý alp. :roll:

Vstřícná reakce amutneta na návrh ok1jmo potvrdila poznatek, že ambulační smyčka na vřetenovce se při určitě silném škubnutí přetrhne.
To by mohlo zcela jednoznačně potvrdit, že příčinou stavu nálezu byly události po burstu balonu a prvním záběru padáku. Ale...
Z internetu: "U hladiny moře je hustota 1,225 kg na metr krychlový a postupně s výškou ubývá. Kolem 10 km už je hustota vzduchu asi třetinová
oproti úrovni moře, ve výšce 30 km je již jen 0,018 kg/m3"
= to je už pouhá sedmdesátina toho, co na zemi, ve výšce burstu 32781 m/m to bylo ještě méně!
Proto se mi nechce věřit, že svým otevřením padák v řídkém vzduchu může vyvinout sílu srovnatelnou s chlapáckými sondery s rukavicemi, či pomůckou na nošení balíků.

Další šťastná okolnost musela zafungovat hned vzápětí, kdy se většina energie záškubu spotřebovala na přetržení uzlů na vřetenovce a subtilní šňůrka
závěsu padáku, sloužící jen jako pouhá pojistka udržení propojení padáku a odvíječe, to ustála a nakonec snesla celou sestavu na opravdu pomalé přistání.

Zde naopak došlo až k nepochopitelnému utržení padáku, při pokusu ho stáhnout z vršku stromu a ještě při nebývale slabém úsilí, které překvapilo i
samotného nálezce. Třeba tomu ale pomohly síly, kdy se při nesynchronním kolíbání stromů s odvíječem a padákem, šňůrka sama přetrhla a potom stačila
jen malá síla na stažení samotného odvíječe s hrdlem z vrcholku jednoho ze stromů.

Budu se snažit brzy přezkoumat odolnost námi uvazovaných uzlů na trh, i když to nejsou ambulační uzly, jako při pokusech amutneta a ok1jmo.
Nepředpokládám ale, že by to změnilo naší metodiku, nebo bychom používali na uvazování hrdla jiný provaz. Maximálně můžeme zavést další pojistku
a u ozonovky využít prázdný přehyb hrdla, kde v tomto případě není zavěšen hák plastového odvíječe RS41, pro pomocnou smyčku mezi hrdlem a odvíječem
z jiného materiálu, než je vřetenovka.
Prílohy
trh.jpg
pojistka.jpg
Sichr je sichr

Užívateľov profilový obrázok
amutnet
Krmič / Lovič
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 8. Júla 2019, 14:51
Bydlisko: Protivín
Kontaktovať užívateľa:

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa amutnet » 5. Marca 2023, 20:45

Ještě jsem si hrál:
rozvazal.jpg
Křížová spojka / babský uzel uzlík se rozvázal hned
uzlik a1.jpg
uzlík před
uzlik a2.jpg
uzlík po
uzlik r.jpg
rybářská spojka drží - nepřetrhl jsem

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa Pazar » 5. Marca 2023, 21:48

Dobrá, teď zkus vřetenovku ovázat kolem nějaké tyčky, nebo tvrdší hadice, udělat 2, 3 obyčejné uzly proti rozvázání a souběžným zatažením za spojené volné konce uzel roztrhnout.
Jako to bývá obvykle na balonech. Tam se vlastně ani jiné uzly dělat nemohou, protože se tím provaz neprodlužuje, ale jen fixuje omotání hrdla.
Třeba rybářská spojka se tam nedá použít, ani jiné "zázračné" uzly, jsou to uzly, jako se jimi zavazují třeba tkaničky u bot.

Užívateľov profilový obrázok
amutnet
Krmič / Lovič
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 8. Júla 2019, 14:51
Bydlisko: Protivín
Kontaktovať užívateľa:

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa amutnet » 6. Marca 2023, 19:01

Tak jsem provedl test.
První jsem vyhrabal hrdlo s konci, co se dá navázat, vyndal odvíječ - no kupodivu se to z přehnutého hrdla hned stáhlo a já se akorát praštil.
test-1.jpg
test-2.jpg
Druhý pokus jsem nasimuloval uvázání - 2 omotání, uzlík, pak druhé a 3 uzlíky / ne ambulantní a ještě jsem nechal odvíječ, aby to zase nesklouzlo.. Přerval se jen jeden konec..
test-3.jpg
test-4.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa Pazar » 6. Marca 2023, 19:53

Kdyby byl každý výzkum tak snadný, tak jsme všichni geniální vynálezci ;-)

No, nevím kdo mne přesvědčoval, že ty utržené uzly nebyly uříznuté nožem! :-)

Užívateľov profilový obrázok
ok1jmo
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 7. Septembra 2017, 18:27
Bydlisko: Havlickuv Brod

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa ok1jmo » 6. Marca 2023, 23:24

Pro Vás co sledujete ty to příspěvky, mám jen jednu poznámku. A to k fotkám odvíječe a hrdla.
Sami posuďte. Pokud si přiblížíte foto co do největšího zvětšení a podíváte se na konce vřetenovky, které jsou těsně u uzlů. Tak ty jsou uříznuté nožem a to při přípravě balonu. Je tu jasné ohranění. Konce jednotlivých nití jsou stejné. Nitě na konci mají patrné splétání, bez napnutí tvar je souměrný. Defekt vláken je patrný jen na několika desetinách milimetru.
Na druhé straně u hrdla jsou jiné konce nití s viditelní roztřepením různou délkou vláken jak v jádře tak i opláštění nitě mají jinou délku je patrné i protažení ve smyslů že není vidět ovin. Jako když vezmete drát a natáhnete ho a škubnete, sním. Vlákna nití jsou roztřepená 2-3mm možná i více.
Pro lepší náhled si stáhněte originál fotky z úschovny, link je víše. A kdo má vřetenovku může si i otestovat. Je to vidět pouhým okem lépe však lupou.

Užívateľov profilový obrázok
1tec
Lovič
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 14. Marca 2018, 06:59
Bydlisko: Liberec -Rochlice

Re: 27.2.2023 - U1830135 - Praha - 12UTC + O3 6A35673

Príspevok od užívateľa 1tec » 10. Marca 2023, 21:20


Napísať odpoveď