18.8.2019 - P2130490 - Amberg - 06 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

18.8.2019 - P2130490 - Amberg - 06 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 18. Augusta 2019, 23:26

18.8.2019 - P2130490 - Amberg - 06 UTC
Typ sondy: RS41-SGP
HW: P2130490
Frekvencia: 402.7 MHz
Miesto vypustenia: Amberg (WMOID:10771)
Dátum a časvypustenia: 18.8.2019 04:45 UTC
Dátum a čas nálezu: 18.8.2019 10:45 SLEČ
Posledné súradnice LAT LON: 49.57210 13.15690 ALT 490 m/m
Súradnice nájdenia : les nad Zeměticemi LAT LON: totožné - dekódování i po přistání

Dnes jsem s žádným lovením nepočítal, Predictor ukazoval někam úplně jinam. Varianta burstu, že se balon omotá kolem padáčku, měla na svědomí vyšší pádovou rychlost. V posledních 10 km výšky kolem 15 m/s. Už v 8 hodin jsem tušil, že by Amberg mohl opět skončit poblíž. Proto jsem zájem ohlásil do Notifikátoru a později jsem se i telefonicky dohodl s LAAZN, že dopad bude blízko a on mi ho ponechá. Nakonec vše skončilo dost hluboko v lese nad Zeměticemi. Autem bych se stejně moc blízko nedostal, tak jsem nastudoval cyklistickou trasu. Z Map se mi zdála trasa moc dlouhá, i když asi s lepším povrchem cest pro horské kolo. Proto jsem zvolil vlastní trasu, i s rizikem, že občas kolo jen potlačím. Hned v 09:35 SLEČ jsem vyrazil s Yaginkou v látkovém ruksáčku a po kapsách měl Icom, náhradní baterie, mobil, foťák a nezbytné brýle. První část cesty byla bezproblémová, z polní cesty ale bylo nutno vystoupat některým z polí na úroveň lesa. Zkusil jsem to nízkým ozimem, ale po pár stech metrů jsem šlapání vzdal a kolo už jen tlačil. Nakonec jsem se prodral až na začátek cestičky, která měla vést vzhůru lesem skoro až k místu dopadu. Když mne začal Icom navigovat přímo do hustého nesjízdného lesa, kolo jsem rezignovaně opřel o strom a dál postupoval pěšky. Nevýhoda absence jakékoliv navigace mne nutila jít přímo za signálem a moc si cestu nevybírat. Signál sílil, šel jsem správným směrem a postupně jsem odlaďoval přijímač v režimu AM až o 1 MHz. Kolem byla vysoká tráva, křoví, vysoké stromy, zkrátka neuklízený les, ale divil jsem se, že nejsilnější signál byl při směrování Yaginky na terén a ne do korun stromů, přestože to měl být oběšenec. Nakonec jsem se vzdálil od kola asi o 300 m, ale oči jsem měl zaměřené jen na terén před, pod a stromy nad sebou. Stále sílící signál mne hnal dál a dál. Žádnou červenou padáčku, ani bílou sondy jsem stále nezahlédl. Díky směru Yaginky jsem náhle uviděl se bělat známou šňůrku, která vedla mezi vrcholkem středně vysokého stromu a vysokou trávou. V tu chvíli jsem nevěděl, kde má šňůrka který konec. Za pár okamžiků to bylo jasné, v trávě byl zapadlý chuchvalec padáčku a velkých zbytků balonu. Sonda na druhém konci nebyla vidět. Strom jsem obešel a sondu bohužel zahlédl vysoko v koruně. Vrátil jsem se tedy ke šňůrce a začal za ní tahat. Sonda zatím poslušně vystoupala až téměř ke špičce stromu. Její jemné větvičky před taženou sondou uhýbaly a po několika citlivých záškubech se sonda přehoupla na mojí stranu a poměrně snadno spadla až na zem. Hurá, zase víc štěstí, než bych očekával. Šňůrku jsem smotal na kus klacku, vše nacpal k Yagině do batůžku a udělal čelem vzad. Terén a porost ale vypadaly úplně jinak, když jsem šel k sondě. Kudy tedy zpět ke kolu? Podle Slunce jsem odhadl azimut, ale po chvíli jsem musel konstatovat, že to není ten správný směr. Nakonec jsem to vzdal a jen jsem se vydal hledat konec lesa, kde jsem do něj původně vstoupil. Odhadem jsem musel celkem ujít asi 1 a 3/4 km, ale nakonec jsem kolo objevil. Už bylo moc hodin, tak jsem zvolil přímou cestu polňačkou do Zemětic a po silnici do Merklína. Na chalupu jsem dorazil přesně ve 12 hod. a mohl po chvíli zasednout k obědu. Potom jsem ještě potvrdil, že odpojené teplotní čidlo rozbliká LEDku na sondě červeně. Po obědě jsem tu změť pěkně rozmotal, i celou šňůrku jsem namotal zpět na odvíječ. Tento kus, neschopný dalšího využití, skončil jako "ozdoba" mého chalupářského sonderského koutku.
Prílohy
01.jpg
1. Do příjmu Ambergu se již tradičně vnutil i Idar
02.jpg
2. Vyhlášení poplachu. Dole nejvyšší a poslední bod letu Ambergu ve vzdálenosti 3060 m!
03.jpg
3. Mušinec na konci dráhy potvrdil dekódovatelného oběšence. PRTSC jsem udělal až po návratu
04.jpg
4. Doporučená trasa
05.jpg
5. Já ale vybral jinou cestu, polňačkami kolem Bijadel a přímou lesní cestu od pole
06.jpg
6. Skutečná cesta s místem zanechání kola
07.jpg
7. První zahlédnutí šňůrky a její detail
08.JPG
8. Změť padáčku a balonu byla ve vysoké trávě viditelná až ze 2 m
09.JPG
9. Pohled na strom z druhé strany
10.JPG
10. Povytáhnutá sonda už byla vidět i od padáčku
11.JPG
11. Povedlo se, k přerušení Pt drátku s rámečkem došlo už při tvrdém přistání
12.JPG
12. Vše sbaleno, připraveno na úklid
13.jpg
13. Poněkud delší cesta zpět ke kolu
14.JPG
14. Čekalo tam na mne, zlodějů jsem se v takovém lese ani nebál, zejména když houby nerostou
15.jpg
15. Cesta zpět naštěstí už vedla spíše z kopce
16.JPG
16. Na chalupě, připraveno k rozmotání
17.JPG
17. Výsledek
18.JPG
18. Detail
19.JPG
19. Červená, červená, červená,........

Užívateľov profilový obrázok
amutnet
Krmič / Lovič
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 8. Júla 2019, 14:51
Bydlisko: Protivín
Kontaktovať užívateľa:

Re: 18.8.2019 - P2130490 - Amberg - 06 UTC

Príspevok od užívateľa amutnet » 2. Septembra 2019, 20:35

Tak si zpětně procházím sondy, co jsme zkoušeli s rodinou hledat... když jsme ještě nebyli na tomto fóru.
ta tohle je jedna z nich.. v 8:45 jsme vyzvedli u Horazdovic noční sondu P2130558 a děti, že zkusíme i tuto, co byla ve vzduchu..

podle fotek časová osa - takže když jsme na místě hledali sondu - už jela na kole pryč :)

10:15 - asi 8km od místa dopadu zkouším příjem a mám souřadnice - vyrážíme pešky lesem 4km a místo. Od místa nálezu jsou moje 5m...
Obrázok

11:17 zkouším na mýtině chytat signál, který po chvili zmizel.. No a jak se měnily souřadnice, tak jsem měl pocit, že se pohybuje.. teď už vím, že ano
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 18.8.2019 - P2130490 - Amberg - 06 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 2. Septembra 2019, 21:13

To je bohužel smůla nepřihlášeného budoucího člena zdejší komunity, že nevidí Chat, ani Notifikátor. Svůj úmysl jsem zapsal do zdejšího Notifikátoru, i jsem odpověděl na poznámku : "Teufel • 18. Augusta 2019, 08:44 Ranní Amberk hledá svého lovce v okolí Merklína :lol:" tou svojí : "Pazar • 18. Augusta 2019, 09:28 @Teufel já to zkusím na kole = 5,6 km ;)". V 10:15 sonda ještě na kole nejela, ale nesla se lesem v ruksáčku při hledání kola. Nevypnul jsem jí, abych až se ztratím, byly mé ostatky nalezeny dřív, než je roznese divá lesní zvěř. :mrgreen:
Sondu jsem vypnul až zpátky na chalupě, asi ve 12, kdy už byla asi pro Tvojí výbavu moc daleko. ;)

Užívateľov profilový obrázok
amutnet
Krmič / Lovič
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 8. Júla 2019, 14:51
Bydlisko: Protivín
Kontaktovať užívateľa:

Re: 18.8.2019 - P2130490 - Amberg - 06 UTC

Príspevok od užívateľa amutnet » 2. Septembra 2019, 21:51

Jo člověk se učí... první sondu jsem hledal 2 hodiny v lese, poli a nic... pak jsme jeli s rodinou na jednu u Tábora, jsem teď zjistil - chodil jsem kolem asi 20m od ní okolo vysokou řepkou - ale s RTL-SDR jsem ji nezachytil.. nalezena byla druhý den. Pak jsem pořídil malý příjmač - tak je dohledání snad už jistější. Teď už jen, aby něco zalítlo do okolí a vzít děti na bojovou hru - hledání sondy :)

Napísať odpoveď