22.2.2013 - H1213898 - Libuš O3 - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
martinellicz
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 25. Marca 2012, 17:41
Bydlisko: Kolín, CZ

22.2.2013 - H1213898 - Libuš O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa martinellicz » 26. Februára 2013, 17:43

Typ sondy: RS92-SGPD + O3
HW: H1213898
Frekvencia: 403.80 MHz
Miesto vypustenia: Libuš
Čas vypustenia: 22.2.2013 12 UTC
Čas nálezu: 22.2.2013 15:10 UTC
LAT: 50.2273844
LON: 14.8841942

Info:
Čtvrtý a poněkud netradiční odlov O3. Ačkoliv vše zpočátku vypadalo dost dramaticky, ve finále můžu konstatovat, že mise byla úspěšná.

Přípravy na další autochladničku do sbírky započaly již dva dny před termínem - zařízení uvolnění ze zaměstnání, změna harmonogramu dne atd. Předpověď na pátek vycházela velice dobře - místo dopadu bylo předpokládáno cca 15 km západně od Kolína. Díky tomu existovala velká šance na včasný dojezd na místo dopadu a pořízení videa č. 2. :-) Stinnou stránkou však byla předpověď počasí na pátek - nízká oblačnost s houstnoucím sněžením. V tu chvíli mi bylo jasné, že v jednom člověku nemám šanci odlov zvládnout. Veškerou pozornost budu muset směrovat na řízení auta - silnice určitě nebudou protažené a potom bych nerad sháněl nějakého dobráckého družstevníka s traktorem, aby mě tahal ze škarpy u silnice. Ve finále jsme tedy vyrazili ve dvou.

Těsně po poledni, kdy byla sonda vypuštěna, se objevily první problémy. Neklamná známka toho, že dnešek bude stát za to. Radiosonda během dekódování začala hlásit chybnou polohu, výšku 4700 m pod úrovní terénu (!!) a rychlost blížící se vesmírné lodi Enterprise ze seriálu Star-Trek. Online Sondetracker na tom nebyl o moc líp - data poskytující Zaky měl problém s dráhovými parametry družic, efemeridy pravděpodobně byly neaktuální, takže sonda udávala výšku přes 80 km a rychlost větru podobnou údajům z mého pc. Během pár desítek minut se situace dala do pořádku a vše běželo podle plánu. Burst nastal ve stejném místě, jaký ukázal prediktor. Sonda nabrala rychlost 30 m/s a svištěla si to k zemi. Ve výšce kolem 20 km začala zpomalovat a mě už bylo jasné, že padák výjímečně funguje a z dnešního odlovu bude nejspíše pěkná vyjížďka. Po chvíli se rychlost pádu stabilizovala přibližně na 6 m/s, zato vítr nabral na intenzitě. Místy dosahoval rychlost až 14 m/s a sondu unášel kamsi do lesů kolem Milovic. V tu dobu jsme již byli na cestě, celý pád byl pečlivě monitorován z auta a docela se i dařilo se sondou "držet krok". Průšvih nastal v Nymburce, kde nás zastavil železniční přejezd se spadlými závorami. Čekali jsme dobrých 7 minut, než projel "neskutečnou rychlostí" nákladní vlak na Lysou. Sonda se mezitím přiblížila k východnímu okraji letiště Boží Dar a bod dopadu vycházel západně městečka Milovice. Vše vypadalo dobře do chvíle, než sonda asi ve 2000 m n. m. změnila směr, otočila na jihozápad a namířila si to přímo do centra Milovic, kam také dopadla. Nálada v autě poklesla. Poslední souřadnice asi ze 250 m n. m. nás dovedly do Školské ulice. Signál na S-metru ukazoval 3-4 čárky. Nejsilněji sonda hrála pod budovou školy, která stojí na mírném kopečku. Vydali jsme se tedy jednou z ulic vedoucí dolů na hlavní křižovatku ke kostelu. Zde naskočil plný signál a mě už bylo jasné, že sonda se na zemi rozhodně válet nebude. Ani už nevím jak, ale napadlo nás zajet do jedné slepé uličky vedoucí ke hřišti a zahrádkářské kolonii. Teď už sonda hrála na plných 12 čárek s-metru a signál neklesal. Najednou jsme na jedné zahrádce zahlédli cosi ostře červeného. Padák!!! A od něj lanko vedoucí přes strom kamsi do pryč, nejspíš na vedlejší pozemek. Bylo tedy jasné, že sonda spadla někomu na zahrádku do výběhu se slepicemi. Abychom se k ní dostali, bylo by potřeba přelézt dva ploty - plot pozemku a výběhu. Zkusili jsme tedy oslovit člověka, jehož pozemek sousedil s onou zahrádkou. Vysvětlil jsem mu, jaká nešťastná situace nás potkala a že máme zájem o polystyrenovou vrčící krabici, které pravděpodobně leží na jeho pozemku hned za plotem. Pán byl ochotný, po chvilce se však vrátil a sdělil nám, že nic takového na jeho zahradě neleží a že to nejspíše spadlo k sousedovi, který tam chová králíky a slepice, ale toho že se asi nedočkáme, protože bydlí kdesi v paneláku a moc sem nejezdí. Situace začínala být dramatická. Bylo půl čtvrté, do tmy daleko a my se usadili v autě a přemýšleli, co dál. Přeci jen potyčku s policií, eventuelně s majitelem, jsem riskovat nechtěl. Jako nejlepší nápad se v té chvíli jevilo počkat do setmění, rychle přeskočit plot, sondu vyprostit a stejně rychle zmizet. Čekání ale bylo dlouhé a mě už to přestalo bavit. Vyrazili jsme tedy na obchůzku situace č. 2 spolu s kamerou pro pozdější rozbor situace a pečlivé sestavení bojového plánu. V okamžiku, kdy jsme do oné uličky odbočili, mě zamrazilo. U plotu zahrádky stála zelená Felicie a vrata byla otevřená. Ani jsem nedomýšlel, k čemu by asi došlo, kdybych se v tu chvíli nacházel na pozemku za plotem... Pan majitel právě přijel nakrmit králíky. Trochu mě uklidnil pohled na padák částečně už zasypaný padajícím sněhem a ležící na původním místě u slepic. Pán, asi kolem 40 let a - jak se později ukázalo - docela pohodář, si nás všiml a šel k plotu zeptat se, co potřebujeme. Vysvětlil jsem mu, jak se věci mají, on prohlásil, že si opravdu všiml něčeho červeného vedle kurníku, pozornost tomu ale naštěstí nevěnoval. Jeho zahrádka totiž sousedí s masnou a čas od času mu tam prý zaletí "nějakej bordel, igelit a podobný s**čky" (citováno). Pozval nás nakonec dál s tím, ať si pro to tedy dojdeme. Polystyrenová krabice byla asi 1 m nad zemí přímo v koutku králíkárny zaklíněná mezi její stěnou a stromem, co roste hned vedle. Abychom nezdržovali, odvázal jsem rychle lanko o nosných šňůr radiosondy a sebral krabici s onou kouzelnou cedulkou, kterou už naštěstí pokrýval sníh, tudíž text nebyl čitelný. Pán se zajímal, k čemu to vůbec je. Vše jsem mu vysvětlil, on byl spokojený, konstatoval, že by k tomu sám asi nešel a nejspíš volal by policii. A že je to vlastně fajn, že pomohl vědě ve výzkumu atmosféry :-) . Rozloučili jsme se, poděkovali a vyrazili na cestu domů.

Pánovi chci touto cestou ještě jednou poděkovat, pokud by si toto fórum náhodou četl. :-) Co se týče stavu sondy, vše je funkční, lanko bylo celé odmotané, jediné, co chybělo, byl šedý zpomalovač odvíjení. Nevím, jestli se někde během letu ztratil, nebo nebyl použit vůbec.
Prílohy
mapka.jpg
DSC_0262.JPG
DSC_0263.JPG
DSC_0265.JPG
DSC_0269.JPG
DSC_0273.JPG
03.png

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 22.2.2013 - H1213898 - Libuš O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 26. Februára 2013, 18:53

Dramatický LOG, pěkně popsaný. Byl to protipól situace, kdy je sonda také nedostupná. Ne kvůli tomu, že visí vysoko na stromě, ale nachází se na oploceném soukromém pozemku, což také přináší své problémy. Ještě, že nejsme v USA a nehrozí bezprostřední nebezpečí zastřelení. Ale asi nejen Miťu ví z Rakouska taky své. ;)

Otázka o zpomalovači je snad zodpovězena v připojeném videu? Čas 16" prasknutí, čas 19" cvaknutí zpomalovače o zem. Čili se dá říci, že ke ztrátě došlo při letu, ale stačilo na to pár vteřin.... :)
Proč se odkaz na YT nevložil jako přímý odkaz hned napoprvé už díky Kocišovi vím. :oops:
Naposledy upravil/-a Pazar v 27. Februára 2013, 08:42, upravené celkom 2 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Boky PV
Lovič
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 4. Februára 2013, 20:10
Bydlisko: Vrahovice Okr.Prostějov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 22.2.2013 - H1213898 - Libuš O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Boky PV » 26. Februára 2013, 19:15

za plotem :)

Užívateľov profilový obrázok
Kociš
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 11. Septembra 2012, 20:37
Bydlisko: Nesovice (okr. Vyškov)

Re: 22.2.2013 - H1213898 - Libuš O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Kociš » 26. Februára 2013, 19:24

páč se tam musí vložit jen toto: DkQwvuv2jLI ;)

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 22.2.2013 - H1213898 - Libuš O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 27. Februára 2013, 08:40

Dík za nakopnutí. Samozřejmě jsem to za pár dnů zapoměl. Příště už snad chybu neudělám.... :oops:

Napísať odpoveď