26.01.2024 - V2021198 - Praha O3 - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

26.01.2024 - V2021198 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 27. Januára 2024, 17:07

Typ sondy: RS41-SG + O3
HW: V2021198 + O3 6A39887
Frekvencia: 401.100 MHz
Miesto vypustenia: Praha
Dátum a čas štartu: 26.01.2024 12:15 SEČ
Dátum a čas dopadu: 26.01.2024 15:19 SEČ
Dátum a čas odlovu: 26.01.2024 16:55 SEČ
Miesto nálezu: v poli pri Boleráze - letisko
LAT: 48.46236
LON: 17.51485

Pred rokom 17.02 som bol tiež loviť O3 sondu v neďalekej lokalite pri Chtelnici. Je zaujímavé že čas letu a teda aj dopadu tejto O3 je na minútu presne rovnaký ako mala minuloročná sonda. Aká náhoda. Alebo to nie je náhoda ?
Viď log O3

Sondu som vôbec nesledoval. Jak sa zosilňuje to globálne oteplenie, tak je v atmosfére silnejšia dynamika, teda silnejšie vetry. Na sondách je to pekne vidieť. Pred 8 rokmi, keď som začal loviť sondy, tak boli obdobia v roku, napr jeseň, kedy mi priletelo do mojej lokality aj 20 sond. Ale poslednú jeseň ani jedna, za celú jeseň mi nepriletela žiadna. Až na jednu zo Senice, kedy ale prišlo k skorému burstu. To je až neuveriteľné, ale je to tak. Všetky sondy ma preletujú. To je pekný dôkaz, že sa dynamika v atmosfére zosilnela a sú silnejšie prúdenia.
Chcel som tým povedať, že sondy už sledujem oveľa menej. Ešte že mám kamarátov, čo to stále sledujú a upozornia ma.
Takže na Slovensko po dlhšej dobe doletela O3 sonda z Prahy. Ja som o tom nevedel. Dopadla o 15:19 do poľa pri obci Boleráz kúsok od Trnavy. Ja som v tom čase doma pracoval na jednom projekte s mikroprocesormi a nesledoval som mobil. Peter z BA mi napísal SMS ešte počas letu sondy, o chvíľu mi dokonca volal Skymax a aj Peter, ale mal som vypnuté zvonenie, aby ma nikto nerušil. Na mobil som pozrel až okolo 16.hodiny, keď už sonda bola asi 40 minút na zemi. Takže hneď nastala panika :) jak vždy.
Hneď som zavolal Petrovi, že ako sonda dopadla, či pre ňu niekto išiel a či je niekto zapísaný v Notifikátore. Ja som len rýchlo pozrel v Kryu na lokalitu dopadu. Miesto poznám, pred rokom som tam bol pozrieť jednu sondu, ale areál letiska je oplotený a uzamknutý, nikde nikoho, všade kamery a výstražné tabule, tak som to vtedy vzdal. Táto O3 ale dopadla mimo toho oploteného areálu, takže to vyzeralo nádejne.
Na odlov sondy boli napísani dvaja sonderi, ale obaja sú od Brna, tak som dosť pochyboval, že prídu sem. Skôr som sa obával, že príde niekto miestny, ktorý ale nebol zapísaný v notifikátore.
No nič. Vyvetranie by mi aj padlo vhod, tak som sa rýchlo pobalil. Lenže keďže som dlho nebol na sondách, tak v dekodéri baterka vybitá, ani nešiel zapnúť, vysielačka išla, ale baterka 20%, nič moc. Takže ešte rýchlo zbaliť powerbanku a káble, aby som to nabil po ceste, prípadne v teréne. K sonde som to mal asi 35 km a cca 30 minút. Vyrazil som asi o 16:10.
Po ceste asi 3 km od miesta dopadu som zachytil signál v rádiu, prvé dobré znamenie. Tak som volal Petrovi, ako to vyzerá, no že bez zmeny. Na fóre žiadna reakcia že by sa niekto pripísal. Ja sám som sa zabudol zapísať, tak som poprosil Petra, nech dá avízo na fórum, že tam idem. Iba Pazar aktivoval niekoho miestneho z letiska, ale že príde až na druhý deň.
Takže zatiaľ všetko išlo dobre. Až asi 1.2 km od sondy sa cesta z asfaltky zmenila na štrkovú, postupne aj štrk ubúdal, všade plno blata aj vody, postupne sa začínalo v tom blate auto voziť zo strany na stranu. Bol som sám, takže začínal prevládať strach o auto a zapadnutie nad adrenalínom z lovu sondy. Asi 200 m od sondy som našiel miesto na zaparkovanie, taký trávnatý priestor asi 20x20 m. Som si povedal, že pohoda, tráva je pevná. No figu. Tak bola rozmočená, že som tam zapadol. Ale teda keďže jej korene robia niečo ako koberec, podarilo sa mi z toho nejak dostať. Keďže som tam bol sám, postupne sa zotmievalo, tak som celý čas telefonoval s Petrom a popisoval mu situáciu. Auto som teda odstavil tesne pri cestu, tam to vyzeralo bezpečne. Zapol som dekodér, ktorý sa po ceste nabil asi na 50 %. Signál bol silný a sondu som v pohode zdekódoval. Vzdialenosť 170m a mala byť tesne na začiatku toho lesíka. Sonda teda od poslednej polohy uletela asi 50 m a kopírovala okraj lesa. Peter pozeral mapy.cz a vraj by sonda mala byť na alebo pod takým veľkým suchým stromom.
Takže som sa okolo 16:45 prezliekol, obul gumáky, pobral techniku a išiel som k miestu dopadu. Nevidel som nikoho v okolí, akurát keď som tam prichádzal autom, tak som videl za sebou v diaľke svetlá od auta. Išlo mojim smerom. Lenže jak som tam zapadol, tak som auto neriešil a keď už som zaparkoval, tak po aute ani stopy. Neviem čo to bolo zač. Ale tak už som to neriešil. Začínalo mrholiť.
Prišiel som teda k sonde, ležala na zemi resp. visela tesne nad zemou, možno 10 cm. Čerpadlo veselo vrčalo. To som teda hneď odpojil. Lanko našponované a tiahlo sa hore na ten strom. Ten bol fakt suchý, žiadne postranné konáre, len tie hlavné, takže sonda tade pekne prepadla až na zem. Občas treba mať šťastie :) Padák som našiel asi 40 m ďaleko, visel zo stromu, asi 7-8 m vysoko. Nad ním o ďalšie asi 3 metre bolo vidieť odvíjač aj s malým zvyškom latexu, vlastne iba hrdlo ostalo a pár drobných dlhých kúskov latexu. Vrátil som sa k sonde, sondu som ešte nechal hrať, keby bol niekto na ceste. Petrovi som teda popísal situáciu, nech to napíše do fóra. Ja som moc času nemal, jednak začínalo pršať a jednak sa blížila tma. Začal som teda špekulovať, čo s tým padákom. Skúsil som sondu zdvihnúť zo zeme a našťastie lanko nebolo nikde zachytené a padák začal klesať. Tak bolo jasné, že po odrezaní lanka zo sondy padák klesne k zemi. K tomu pomôže aj ten ťažký kovový odvíjač a stiahne to dole. Síce stačilo odpojiť karabínku, ale tá by sa mohla niekde hore zachytiť. Lepšie bolo rozrezať lanko. Tak som ho odrezal tesne nad karabínkou. Lanko vyletelo hore ale padák klesol len o asi 2-3 m a ostal visieť cca 5 m vysoko. No takže nejaký problém. Prišiel som k tomu a potom som pochopil. Odvíjač sa zasekol o jeden konár, čo tam bol pod tým. Jediný konár a ono sa to tam musí zachytiť. Killer stále nemám, jak sondy prestali sem lietať, tak mi to prišla ako zbytočná investícia. No neviem. Takže som našiel na zemi nejaký vhodný suchý konár a skúšal padák stiahnuť. Lenže odvíjač bol prevesený cez konár, takže bolo treba dosť silno zatiahnuť aby to ten odvíjač preklopilo cez konár. A to teda nebolo jednoduché. Zlomil som asi 3 konáre a nič. Ale všimol som si, že padák je o niečo nižšie, než na začiatku. Takže zrejme to bolo nejak zapletené, hlavne tá žltá šnúrka, tak tým postupným poťahovaním sa to rozmotávalo a pomaly klesalo dole. Nakoniec som to dostal takmer na dosah ruky, chýbal asi 1 meter. Tak som našiel kratší ale silnejší konár a potom sa mi to už podarilo celé stiahnuť dole. Takže odlov bol nakoniec komplet úspešný bez odpadu.
Popri tom som stále sledoval, či sa niekto neobjaví, ale nič. Postupne tma silnela, dážď tiež. Priebežne som robil foto, ale v tej tme nič moc. S bleskom to bolo ešte horšie. Takže foto budú len také ilustračné.
Pobalil som to všetko a išiel nazad k autu. To už bola tma takmer úplná, už bolo vidieť iba obrysy predmetov. Tým že bolo zamračené a slabo pršalo, tma prišla skôr a bola silnejšia, než keby svieti mesiac. Bolo treba sa ešte očistiť od blata, našťastie kaluží s vodou tam bolo dosť. Stále nikde nikoho. Zavolal som teda Petrovi, že odlov je úspešný a už som v aute. Ešte som tam chvíľu čakal, či sa fakt niekto neobjaví, tak som zatiaľ pozrel na fórum a napísal situáciu. Nakoniec o 17:30 som to ukončil a pobral sa domov. Našťastie som zaparkoval dobre, tak nebol problém odtiaľ vyjsť. Tým že pršalo, tak sa mi aj auto samo po ceste očistilo.
Takže fakt príjemne strávene odpoludnie.
Ešte raz ďakujem Petrovi za info. Ale aj Skymaxovi. Tomu som sa ani neozval, ospravedlňujem sa. Nebol čas. S Petrom som na odlove už bol, poznáme sa, vie dobre navigovať, má dosť skúseností, tak som to uvítal.

Čo sa týka boxu O3, tak je nepoškodený, ale vyzerá, že už niekedy letel. Aj samotná RS41 je nedotknutá, tá je ako nová. Nevyzerá že by letela. Tentokrát mám v pláne si urobiť výlet na Libuš a priniesť to tam osobne. Niekedy budúci mesiac. MInulý rok mi to nevyšlo.

Obr01.jpg
Celá dráha letu sondy

Obr02.jpg
Moja trasa autom k sonde

Obr03.jpg
Detailná mapka miesta

Obr04.jpg
Takto sonda dopadla, vzadu je pole, odkiaľ som prišiel, sonda ozaj tesne minula to pole

Obr05.jpg
Iný pohľad, vedľa sondy mám položený svoj mobilný dekodér. Super vec

Obr06.jpg
Sonda je fakt tesne nad zemou

Obr07.jpg
Pohľad zhora

Obr08.jpg
A takto tam visel padák, bol pekne otvorený, fungoval výborne

Obr09.jpg
Ešte iný pohľad, asi 7-8 m vysoko

Obr10.jpg
Tu je vidieť odvíjač nad konárom, kde sa potom zasekol

Obr11.jpg
A keď som to nakoniec celé stiahol dole, dopadlo to na krík, ten konár čo smeruje k foťáku a je na ňom latex, tým som to sťahoval dole

Obr12.jpg
A ešte zmoknutý dekodér so súradnicami
Naposledy upravil/-a oldo v 15. Februára 2024, 23:52, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2031
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 26.01.2023 - V2021198 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 27. Januára 2024, 18:55

Díky moc za LOG. Zprvu jsem myslel, že fotky, kvůli tmě, nebudou nic moc, ale jsem příjemně překvapen jak jsou jasné a zaostřené, což vždy nebývá.

Není to nemoc (sondoza), ale snažím se zdokumentovat všechny hlavní operace před startem ozonovky a tak mne velmi zajímá i stav po přistání.
Dělám na půl úvazku a tak hned po startu balonu jedu domů na oběd a k NB, sledovat kudy sonda letí, zda se drží dráhy podle Predictoru a zda stoupavost, burst a dopadová rychlost odpovídají mému zadání?
Přestože padákům dělám důkladnou "obřízku", asi je na vršku zkracuji o 7 cm, čili ventilační díra ve vrchlíku je jako kolo u vozu, dopadová rychlost bývá přesto i kolem jen 2 m/s. Jako tentokrát.
Všechno ostatní už bylo podle letitého standardu, dokonce už zase používáme ocelové karabinky, ty malé, se slitiny, měly malou pevnost a občas se při velkém tahu/záškubu přetrhly.

Když lovci z Brna nepotvrdili výjezd do ciziny a z místních se nikdo nehlásil, začal jsem pátrat v okolí, zda by se nějaký lovec/civilista nenašel?
Zkusil jsem náčelníka z aeroklubu blízkého letiště, dovolal jsem se a ten měl jakousi představu, co a kde by měl hledat, až bude druhý den na místě.
Nakonec jsem byl moc rád, že přece jen se jeden z místních sonderů/lovců našel, podle informací z chatu byl i úspěšný a já mohl náčelníka odvolat.

To by ve slovní části asi už stačilo, tak doplním "nálezný" LOG ještě obrázky z Libuše a z domácího sledování. Snad to nevadí? ;)
Prílohy
predikt1.jpg
Již dopoledne Predictor se standardními proměnnými ukazoval za Senicu
P1260937.JPG
Padáku byla vlevo ustřižena špička a napsán kontakt, který stejně nikdo nepoužívá :-(
P1260938.JPG
Již hodinu před startem se testuje RS41, interface, čerpadlo, jak se chová O3 čidlo
P1260939.JPG
Vše je O.K., tak šup se střevy do už jednou použitého boxu
P1260940s.jpg
Do nahřátého balonu se nasouká padák stočený do ruličky
P1260941s.jpg
Vždycky to nejde snadno, ještě nasoukat do balonu šňůrky a naplněný balon sbalit
P1260951.JPG
Ozonovka je kompletní, připravená k letu
P1260952.JPG
Poslední test RS41 (GPS) a pozaďového proudu přízemního ozonu
P1260954.JPG
Balon nafoukán, padák pěkně leží nad hrdlem, připojen odvíječ
P1260956.JPG
Dokumentace spojení boxu s odvíječem pomocí karabinky
P1260957.JPG
Minutu před startem vše hotovo a připraveno
kryo1.jpg
Díky "krmičům krya" sleduji dráhu a změny výpočtu dopadu
kryo2.jpg
Ještě 35 minut do přistání a oblast dopadu se potvrzuje
kryo3.jpg
Bude to zase do lesa?
kryo4.jpg
Ano, ale snad jen na kraj...
kryo5.jpg
Finýto na kraji lesa, poblíž letiště, jeho náčelník byl nakonec odvolán
predikt2.jpg
Konečný výpočet Predictoru z poslední pozice krya

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2031
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 26.01.2023 - V2021198 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 27. Januára 2024, 19:13

Po čase zase zkusím připojit zmenšené video ze startu
Prílohy
video 240126.mp4
(3.11 MiB) 36 stiahnutí

Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

Re: 26.01.2023 - V2021198 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 27. Januára 2024, 23:04

Jasné že nevadí, ako by to mohlo niekomu vadiť, že uvidí vznik niečoho, za čím sa naháňa 35 km, potom skoro zapadne, zmokne, po tme sa brodí v blate a sťahuje to zo stromu :D
Práve toto doplnenie vítam, je to ako kompletný životopis sondy. Vidieť ako sonda vyzerala pred štartom vždy poteší :)
No a tušil som, že to nebol prvý let O3 boxu. Na boxe boli vidieť stopy.
Tak super. Dík za doplnenie. Mohol som log ešte viac doplniť detailami, ako napr. detailu zamotania padákových laniek, alebo ako presne vyzeral zvyšok latexu, alebo foto ustrihnutého vršku padáku, ale zasa to netreba preháňať.

Napísať odpoveď