02.02.2022 - T1630675 Praha + O3 - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

02.02.2022 - T1630675 Praha + O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 2. Februára 2022, 20:19

Typ sondy: RS41-SG + O3
HW: T1630675 + O3 6A35695
Frekvencia: 404.200 MHz
Miesto vypustenia: Praha
Dátum a čas štartu: 02.02.2022 12:15 SEČ
Dátum a čas dopadu: 02.02.2022 14:16 SEČ
Dátum a čas odlovu: 02.02.2022 14:55 SEČ
Miesto nálezu: v areáli firiem pri Modre
LAT: 48.42351
LON: 17.60565

Tak ako začať. Predikcie sledujem pravidelne, pri týchto dlhých doletoch jeden nikdy nevie čo ku mne zaletí. O tejto O3 som vedel, že mi preletí nad hlavou a zaletí možno až do Maďarska. Aj na fóre sa to spomínalo. Malo to vyzerať nejak takto:
Obr01.jpg
Pôvodná predikcia


No ale pádová rýchlosť moc neklesala. Aj v 20 km sonda padala okolo 35 m/s. Bolo zrejmé že padák moc nefungoval. Začínal som byť v strehu ako to dopadne. V 10 km stále veľká rýchlosť pádu, vyše 20 m/s. Pôvodne teda mala preletieť Podunajskú nížinu, teraz som sa obával, či vôbec preletí Karpaty. Ale pádová rýchlosť bola dosť stabilná, prediktor sa zastabilizoval a dopad začal dávať napevno okolo Modry. Tak som napísal do fóra, že to bude pre Petra z BA. Lenže Peter vraj nemôže. Navyše sa riešil nejaký ati01DSZ, Miro napísal "ati01DSZ zbiera sondy okolo DS ale toto bude pre neho určite extotika tak pôjde aj k TT." Takže záujemca zrejme bude. A ako sa spomínalo na fóre, záujemcov typu "beru,nepisu" bude viac. Medzitým sa do notifikátora zapísal aj Matuss z HC. Trochu od ruky, ale pre nováčika vzdialenosť nie je problém. Tiež som tak začínal. Navyše O3 je trochu iný level. Ja som sám nevidel O3 živú na zemi po dopade. Vrčanie čerpadla som poznal len z videa. Jednu som síce dávnejšie odlovil, ale tú doničil vietor ťahaním po poli, takže som našiel len zvyšky. Ale teda vďaka Pazarovi som ju v Prahe mohol osobne vymeniť za pekný O3 box aj s vnútornosťami, ktoré neprešli testami, takže boli vhodné ako suvenír. Tak som si potom mohol doma zvuk čerpadla vypočuť :D
Takže odhad dopadu dnešnej O3 bol stále veľmi stabilný. Začínal som mať tlak, že by som tam predsa len vybehol pozrieť. Bola šanca sa stretnúť s viacerými sondermi. A navyše som jaksi chytil obavu, že tam nakoniec nikto nepríde. Na RS.info som čítal, že attila z DS napísal, že ak padne poblíž DS tak pôjde. Čo teda aktuálne poblíž nebolo. Nakoniec aby sa nestalo, že to každý vzdá, lebo si povie, že tam prídu iní a sa im to neoplatí. Nestihli by to a podobne. Jediný kto vyzeral, že príde, bol Matuss z HC. A ten O3 ešte nevidel, tak by som mu hneď spravil prednášku. Dúfal som, že kým tam prídem, tak ma tam ostatní počkajú. Vychádzalo mi to na asi 40 minút cesty. Navyše mám tento týždeň dovolenku, výlet by sa hodil. Síce lokalita odhadovaného dopadu nebola nič moc, samé záhrady, vinice, samé uzavreté oblasti. Ale tak nevadí, preveziem sa a uvidíme. Som to ukázal manželke, že čo sa deje a ako to asi vyzerá. Tá hneď že ideme na výlet. O3 ešte nevidela v praxi. Vlastne ani ja nie. Zároveň by sme si spravili okružnú jazdu niekde okolo Smoleníc. Tadiaľ som už dlho nešiel.

Takže sme sa rýchlo zbalili a vyrazili asi okolo 14:15. V aute som zistil, že presne v tom čase sonda dopadla. A minula záhrady a padla do nejakého areálu firmy.
Obr02.jpg
Reálny dolet po zamotaní padáku

Obr03.jpg
Celá dráha letu

Obr04.jpg
Sonda neuveriteľne trafila na cestu medzi ťažko dostupné objekty. Bola tým pádom papučková


Alebo ako Peter napísal: "Je to voľne prístupný "priemyselný" areál." To by bolo fajn. V aute som už fórum nečítal, aj som sa zabudol zapísať do notifikátora. Ale keďže som tam išiel len ako pozorovateľ, tak to snáď až tak nevadilo. Išiel som tam s tým, že buď tam sondu stihnem alebo bude aspoň výlet.
Išli sme cez Trnavu a k Modre sme prichádzali od Budmeríc. Kúsok od toho areálu sa objavil signál. Uf. Takže sonda je ešte tam, som zvedavý, kto tam všetko je.
Najprv som v tej radosti odbočku prebehol, musel som sa otočiť :) Odbočil som do uličky a pomaly som išiel autom a hľadal skupinu ľudí a prípadne áut. Ale nikde nič.
Prešiel som zhruba 200 m a nikde nič, signál silný. Tak som si povedal, že je na čase pozrieť Kryo. A jak som sa chystal zaparkovať popri ľavej strane cesty, manželka kričí, že tu je sonda. Reku ano, ja viem, tu niekde má byť. A ona, že áno veď tu je, a ja že no šak sme dobre, tu niekde má byť. A ona, že veď jasné, tu je :) a sonda na ceste, skoro som ju prešiel :) Tak som sa zameral na hľadanie ľudí a miesta na zastavenie, že som si vôbec sondu nevšimol. Sranda, čo dokáže ten adrenalin spraviť.
No a nikde nikoho. Zastavíme, vystúpime, čerpadlo bolo silno počuť jak vrčí. A nikde nikoho. To čo ? Jakto že nikto tu neni ? Som napísal na fórum, že som pri sonde a kde sú všetci. Ale ani Matussa nikde. Volám mu, nedvíha. No nič. Sonda dopadla pred vchod do firmy. Takže som ju zobral nabok. Popozeral, pofotil. Kábel z O3 čidla sa odpojil od sondy pri náraze. Neviem kam narazila, ale zem to asi nebola. Miesto nárazu má tvar obdĺžnika širokého asi 3 cm, akoby od nejakého hranola, takže zrejme narazila niekde na vrch plota. Sú tam 2 pásy od nárazu. Neviem teda do čoho vlastne narazila, ale zodpovedalo by to šírke tých tvárnic betónového plota. Možno sonda pôvodne dopadla trochu ďalej a niekto ju na toto miesto presunul. Predsa len ležala tam už asi 40 minút. A bola pri kraji cesty. Premávka tam bola dosť veľká, zhruba každé 3 minúty prešlo auto.
Obr05.jpg
Sonda na ceste po vystúpení z auta, že by narazila zhora do toho betónového plota ?

Obr06.jpg
Takto tam ležala

Obr07.jpg
Pohľad na východ po smere letu, odtiaľ vzadu som prišiel autom

Obr08.jpg
Manželka ma odfotila keď som presúval sondu mimo bránu, lanko smeruje hore na ten plot a potom vrchom plota doprava

Obr09.jpg
Kábel medzi O3 elektronikou a sondou sa pri náraze odpojil. To feritové filtračné jadro je dosť ťažké

Obr10.jpg
Tu je vidieť ako narazila zospodu


Napísal som teda na fórum aký je stav. A išiel pozrieť padák. Lenže lanko smerovalo hore na plot. A odtiaľ na ďalší a ešte ďalej na ďalší. No to nebude asi jednoduché ho odtiaľ dostať. Takto nejak:
Obr11.jpg
A tu je lanko ako smeruje cez plot do uzavretého priestoru

Obr12.jpg
Vyskočil som na tehly a pozeral, kam lanko vlastne ide. No pokračovalo do ďalšieho uzavretého areálu. Vzadu je vidieť na zemi latex, dosť ďaleko

Obr13.jpg
A opačný pohľad, na sondu, auto a manželku :)

Padák najprv vidieť nebolo, iba latex, padák bol pod tým zamotaný. Tu som trochu zazmätkoval, padlo to do uzavretého areálu, dalo sa iba ťahať za lanko a dúfať, že to pôjde. Lenže plot bol pletivový a latex sa tam zasekol. Takže som išiel skúsiť, či sa tam dá nejak dostať. Na moje prekvapenie bola brána otvorená. Miesto slúžilo iba ako parkovisko pre autá. Takže som rýchlo pretiahol latex aj s padákom cez to pletivo a zobral som to na cestu. Tam som si všimol, že je v tom aj ten padák. Ale nebol tam nejak zamotaný. Len bol proste akoby obalený tým latexom. Videl som že padák presvital cez latex, všimol som si aj ten napísaný text. Podľa veľkosti zvyškov latexu to bol takemr celý balón. Rýchlo som teda posťahoval aj tú šnúrku a čo najskôr sa vrátil nazad na cestu. Nemal som chuť niekomu vysvetľovať čo tam robím, v súkromnom priestore. Ale nikto nič. Ani som tam nikoho nevidel pobehovať. Našťastie.
Zobral som to teda celé k autu a položil na zem. Takto to vyzeralo:
Obr14.jpg
Tu to mám už pokope, popri vyprosťovaní sa to samo rozmotalo

Obr15.jpg
Fúkol vietor z ľavej strany a padák hneď vyštartoval. Takže to nebolo nejak moc zamotané. Proste smola. Teda ako pre koho :)


Skúsil som vymotať padák, to išlo úplne jednoducho, stačilo to celé pár krát popretáčať. Proste to tam nebolo zamotané, len ako keby sa to pri burste nejak pretočilo celé aj s tými padákovými šnúrami tak nešťastne, že sa to vo vzduchu nedokázalo rozprestrieť. Smola bola, že latex ostal takmer celý. Samotný so šnúrami vážil asi 700g, s odvíjačom spolu 806g. A tie šnúrky to tak nejak celé popremotávali a zrejme tlak vetra pri páde to celé držal pokope. Celé to malo tvar oválu, aspoň čo som z diaľky videl na zemi. Jak som to ťahal po zemi, tak sa to natiahlo na dĺžku niečo vyše 1 metra. Obalené tým latexom. Najviac je to zamotané pri odvíjači a hrdle. Tam je plno uzlov. Inak ten kovový odvíjač vidím prvýkrát v živote, super suvenír. Doma som spravil ešte nejaké foto:
Obr18.jpg
Doma som skúšal zabaliť padák do latexu, ako som to asi videl na zemi po dopade, ale dosť z diaľky, neviem či to bolo presne takto

Obr19.jpg
Tu je to trochu rozmotané, odvíjač je úplne zamotaný do toho


Jak som to mal na zemi, tak z ľavej strany fúkol silnejší vietor a padák sa sám otvoril a skoro mi to uletelo. Takže fakt tomu moc nechýbalo aby padák fungoval. Proste zrejme len smola. Keby sa dal ten latex vyrábať s nejakými predpripravenými oslabenými miestami, kde by sa pri burste načal prvý, tým by sa dalo nasmerovať smer výstrelu toho latexu a tak to nasmerovať mimo padák. Ale to je asi trochu scifi.
Prešlo asi 20 minút a stále sa nikto neobjavil. Povedal som si, že ešte počkám tak asi pol hodinu a pôjdem preč. Medzitým mi zavolal Matuss a povedal, že nepríde, že pri Trnave dostal defekt a rieši to. Trochu som sa už aj nudil, tak som si povedal, že skúsim Petrov prijímač. Písal, že signál vidí na spektre, mierne kolíše. Naraz začalo silné sneženie, teda skôr padali také snehové granule. A do toho začal aj silný vietor, tak som sa schoval do auta aj so sondou. Nechcel som aby bola mokrá. Lenže tým sa signál výrazne stlmil. Keď dopršalo, skúsil som dať sondu na strechu auta, ale vietor ju zhadzoval dole. Signál vtedy dokonca u Petra zoslabol. Možno bola anténa zle otočená, ta vyžaruje najviac do strán. V tom vetre to bol trochu boj.
Obr16.jpg
Tu som trochu cúvol dozadu, lebo som tam zavadzal. A skúšal dať sondu na prednú kapotu, či sa zlepší príjem u Petra. Zo strechy mi sondu sfukovalo, tak som skúšal aspoň prednú kapotu

Obr17.jpg
Ešte pohľad na miesto dopadu


No nič. Nikto neprišiel, tak po necelej hodine od príchodu okolo 15:42 som sondu vypol a odišiel domov, ale okružnou jazdou cez Smolenice, Trstín. Trochu výlet. Na turistiku to nebolo, fučalo jak divé a chodili dažďovo snehové prehánky.

Každopádne to bolo neuveriteľné. Ako sa to celé zorganizovalo. A ako to dopadlo. A ospravedlňujem sa, ak som niekomu pokazil plány, bolo to dosť mimo môjho revíru. Ale zámer nebol sondu niekomu vyfúknuť. Nakoniec som ale spravil dobre, možno by tam čakala doteraz. A skončila by ktovie kde.

Obr20.jpg
A ešte pohľad na nápis na padáku. Ten dátum nemá chybu :D

Užívateľov profilový obrázok
amutnet
Krmič / Lovič
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 8. Júla 2019, 14:51
Bydlisko: Protivín
Kontaktovať užívateľa:

Re: 02.02.2022 - T1630675 Praha + O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa amutnet » 2. Februára 2022, 20:43

jestli poletí v úterý náhradní , tak Pazare prosím napsat datum 22.02. 2002 :)

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2031
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 02.02.2022 - T1630675 Praha + O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 2. Februára 2022, 20:57

Tak to Ti nemohu vyhovět, protože nálezce by si mohl myslet, že našel 20 let starou sondu, která startovala v roce 2002. ;-)

Užívateľov profilový obrázok
amutnet
Krmič / Lovič
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 8. Júla 2019, 14:51
Bydlisko: Protivín
Kontaktovať užívateľa:

Re: 02.02.2022 - T1630675 Praha + O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa amutnet » 2. Februára 2022, 21:12

Jsem se upsal... oprava 22.02.2022 :)

Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

Re: 02.02.2022 - T1630675 Praha + O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 2. Februára 2022, 21:15

Tak to sa asi amutnet sekol, 22.2.2002 je piatok :) ale 22.02.2022 je ešte lepší dátum. Ak si odmyslíme bodky, tak je to palindrom. V oboch smeroch sa to číta rovnako :)
Len teda je to v utorok. To bude ozaj šťastie ak vtedy náhodou poletí náhradná...

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2031
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 02.02.2022 - T1630675 Praha + O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 2. Februára 2022, 22:12

Především děkuji autorovi LOGu, oldovi, za bohatou fotodokumentaci a alespoň popis sestavy padáčku, uvězněném ve zbytcích balonu.
Jen mne mrzí, že je to letos už několikátý případ, kdy naše snaha vešla v niveč a ozonovka se zřítila na zem nebržděná.
Na Libuši vše probíhalo podle našich představ, samotné O3 čidlo nezlobilo a i start proběhl v pohodě.
To všechno bylo zdokumentováno a dovoluji si to přidat do tohoto i textového LOGu.
Prílohy
predikt.jpg
Standardně nastavený Predictor naznačoval konec až někde u Tatabáni
001.JPG
V pohodě čeká sestava na kompletaci, MW41 ukazuje pazaďový proud 3 uA.
002.JPG
Na standardně popsaný padáček dnes ke smajlíku přibyla hvězdička,
protože Hromnice jsou i můj významný den ;-)
003.JPG
Po srolování si vlezl padáček do balonu nečekaně ochotně
004.JPG
Při pohledu hrdlem do balonu je vidět 5 metrů závěsné šňůrky neřízeně
smotané spolu s padákovými šňůrkami, ale to se opravdu nedá ovlivnit
005.JPG
Ještě z balonu vyhnat vzduch, který se tam dostal při zastrkávání
padáčku i šňůrek, dát vše zpět do pytlíku a připravit pro sondážníka i odvíječ
006.JPG
Blíží se 15 minuta a v plnírně je již vše připraveno k letu
007.JPG
Ještě na karabinku z konce šňůrky odvíječe připojit závěs ozonovky
008.JPG
Patnáctá minuta, můžeme i v čerstvém větru odletět
009.jpg
Neumím sem dát video, tak alespoň pár okének z videa o startu
010.jpg
Na okénku vpravo je vidět, jak cloumání větrem setřáslo padák ještě více do hrdla balonu
011.JPG
Za chvíli se stává balon menším....
012.JPG
... a za minutu je z něj už jen černá tečka na obloze
013.jpg
Brzy po burstu bylo zřejmé, že padák selhal a dopad bude podstatně blíže
014.jpg
Poslední pozice z kryo naznačovala, že odlov může být snadný, pokud ozonovka
neskončí v nepřístupném privátním objektu
015.jpg
Ohlášený Atila měl tentokrát smůlu, ale snad ozonovka udělala radost jinému sonderovi

Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

Re: 02.02.2022 - T1630675 Praha + O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Peter » 2. Februára 2022, 22:16

Na spestrenie dokumentácie pridávam výsledky sonde-home-office:

Posledné dáta a modelovanie dopadu v Gooogle-Earth
GE_map2.jpg

Sonda kreslí do mapy
RS41T_z17.png
RS41T_z19.png

Užívateľov profilový obrázok
2IT
Krmič / Lovič
Príspevky: 767
Dátum registrácie: 15. Augusta 2017, 16:15
Bydlisko: Devět křížů, Kopřivnice u rodičů a dálnice D1
Kontaktovať užívateľa:

Re: 02.02.2022 - T1630675 Praha + O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa 2IT » 3. Februára 2022, 07:43

Krasny log, jako vzdycky kdyz jde lovit Oldo! Diky

Napísať odpoveď