14. 01. 2013 12UTC Praha G3053872 1. test aktivního hledání

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

14. 01. 2013 12UTC Praha G3053872 1. test aktivního hledání

Príspevok od užívateľa Pazar » 14. Januára 2013, 19:31

Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD + O3
HW kód : G3053872 + 6A26205
Frekvence : 403,83 MHz
Datum a čas vypuštení : 14. 01. 2013 11:15UTC
Místo vypuštení : Praha - Libuš
Místo dopadu : 50,295186 13,918877 humna Panenského Týnce

Celkem spontánní akce. Nákup celkem kompletního HW potřebného vybavení koncem roku 2012 nebyl završen i opatřením legálního SW Sondemonitor. Proto jsem byl překvapen minulý pátek šéfovým nápadem, že bychom mohli využít návrat dopadu letošních ozonových sond z Rakouska do okolí Prahy na otestování části technologie v držení ČHMÚ. Já jsem plánoval soukromý nákup licence na SW až na jaro, až bude lepší počasí. Také zatím neznáme účinnost zvýšného nálezného za spadlé O3 sondy.

Proto celkem narychlo, s příslibem, že Sondetracker bude daty krmit Zaky, jsme posbírali "nářadí" a čekali, jak se bude situace vyvýjet. Prediktor uváděl místo dopadu do Mšené- Lázně, po prasknutí balonu jsme odhadovali místo dopadu někde kolem Peruce. Zkrátka jsme s Martinem předem vyrazili směr Slaný a očekávali, až nám kolegyně mobilem upřesní místo dopadu. To byl Panenský Týnec, krásně na hlavním tahu na Louny. Kolega na svém NB za jízdy získal přímo detail ze sondetrackeru a tak měl přesnou představu, kde začít hledání. Já jsem zajel na "náves" malé obce a vytáhl svůj IC-R5 s yaginkou. Signál byl čistý, ale úplně ze všech azimutů i elevací. Zkusil jsem i IC-R20, oba jen s ručkou. Ani to nepomohlo k nějaké lokalizaci. Tak jsme se vydali přímo na indikované místo dopadu, k zahradám za posledním domem. Najednou jsme uslyšeli známé vrčení motorku O3 pumpy. Sama sonda ležela ve sněhu hned u cesty, padáček obalený zbytky balonu nebyl téměř vidět. Aby to nebylo úplně snadné, závěsné lanko viselo přes elektrické dráty. Opatrně jsme zkusili, zda to nekope. Nekopalo a při pořádném rozhlédnutí bylo jasné, že tyto 2 dráty jen napájí místní osvětlení a to pochopitelně při tlumeném svitu slunce přes zbytky sněhových mraků, nesvítilo. Po pár dokumentárních snímcích jsme odpojily motorovou baterii a nález odnesli do ani ne 100m vzdáleného auta. Hned jsme se vraceli zpět na sondážku, abychom to stihli ještě za světla. V našem směru byl provoz minimální, stav vozovky jsme již znali, sníh už nepadal a když jsme dorazili na motorovku, až ke Zbraslavi jsme uháněli i 130km/hod. Zkrátka za přesně 120 minut jsme byli zpět. Co napsat závěrem? Měli jsme víc štěstí, než rozumu. Zaky nám zajistil perfektní souřadnice s odchylkou max. 40 metrů a sonda naštěstí neskončila v nějaké zahrádce, nebo dvorku. Ale dopadla tak šikovně, že by jí jistě někdo brzy našel a za 1000.-Kč vrátil. Pro nás z toho plyne poučení, že budeme muset zkoušet metody konečného hledání při tréninku na sondážce. Na 2. harmonickou tentokrát nedošlo, ani nepomohlo laborovat s oddalováním a cloněním všech našich antén. Uši a oči byly tentokrát lepším nástrojem. :shock:

Byl to první pokus tohoto typu, tak jistě prominete i obsáhlejší fotogalerii. :oops:
Prílohy
_01.jpg
_02.jpg
_03.jpg
_04.jpg
_05.jpg
_06.jpg
_07.jpg
_08.jpg
_09.jpg
Naposledy upravil/-a Pazar v 15. Januára 2013, 10:27, upravené celkom 2 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

Re: 14. 01. 2013 12UTC Praha G3053872 1. test aktivního hled

Príspevok od užívateľa Zaky » 14. Januára 2013, 21:10

Gratuluji k nálezu, sám ještě O3 žádnou nalezenou nemám, třeba to zkusím ve středu, jestli mě tedy necháte? K lokalizaci na malou vzdálenost, osvědčilo se mi použití plynule nastavitelného atenuátoru mezi anténou a rádiem. Ke koupení je třeba zde: http://www.ddamtek.cz/index.php?cat=314 ... K%20ATT-20 , mám sice atenuátor vlastní výroby, ale uvnitř je to samé. Postup je takový, že během příjezdu na místo hledám nejsilnější signál ručkou jen na pendrek přímo z auta, v místě nejsilnějšího signálu pak vyrážím se směrovkou (nebo taky z místa, kde něco chytím aspoň na tu směrovku jen podle předpokládaného dopadu z dat ze SM, pokud to na pendrek zarytě mlčí), podle S metru se dá zkusit polohou antény odhadnout horizontální polarizace - asi sonda leží na zemi, nebo vertikální polarizace - asi visí na stromě. Toto ale není úplně spolehlivé, hlavně při ležící sondě záleží, kam směřuje její anténa (k nám, od nás, do strany...). Postupuji za signálem, ten roste, jak je skoro za plno, zařazuji atenuátor a utlumuji, aby byl S metr stále v dynamice, útlum se dá nastavit akorát na překlopení kostiček S metru k co nejpřesnější lokalizaci směru. Když už jsem tak blízko, že je s naplno zatlumeným atenuátorem S metr naplno, odlaďuji o 5 kHz, povoluji atenuátor do dynamiky S metru a pokračuji, jak se blížím, zase postupně zatlumuji, to se opakuje ještě pro odladění o 10kHz. Jak je atenuátor skoro naplno utlumen s odladěním o 10 kHz, jsem do cca 10 m od sondy. Druhou harmonickou nepoužívám, moje rádio tam nepracuje, používám 70cm ručku. Toto dobře funguje v rozumném terénu, pokud je sonda za horizontem a chytáme odrazy, je to samozřejmě složitější a je třeba číst terén, zkusit se přemístit, prostě si s tím trochu pohrát. Útlum odladění bude rádio od rádia jiný, záleží na selektivitě.
Prosím opravit jméno z překlepu Zako na Zaky, díky.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 14. 01. 2013 12UTC Praha G3053872 1. test aktivního hled

Príspevok od užívateľa Pazar » 14. Januára 2013, 23:19

Zaky. Omlouvam se za preklep a jeho prehlednuti. Streda bude volna, stejne asi budu na brdskem radaru a jine auto nebude k dispozici.

Dik i za metodiku dohledavani. Podobne mi v emajlu radil i Jenda. Vyzkousime, nastudujeme, snad i jeste nekdy pouzijeme. :-D

Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

Re: 14. 01. 2013 12UTC Praha G3053872 1. test aktivního hled

Príspevok od užívateľa Zaky » 14. Januára 2013, 23:31

To je jasná věc, když už jste investovali do dohledávací techniky, tak ji přece budete používat. Proto sondy lovíme, rádiové hledání je na tom ta největší legrace, dřív bych nevěřil, jak snadno se dá celkem primitivními prostředky lokalizovat vysílač. Středu tedy zkusím, snad budu moct napsat další úspěšný O3 log :-)

Napísať odpoveď