20.09.2021 - DFM18015434 - VTSU Záhorie - 05 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

20.09.2021 - DFM18015434 - VTSU Záhorie - 05 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 2. Októbra 2021, 20:26

Typ sondy: GRAW PS-15
HW: DFM18015434
Frekvencia: 403.63 MHz
Miesto vypustenia: VTSU Záhorie
Dátum a čas štartu: 20.09.2021 06:57 SEČ
Dátum a čas dopadu: 20.09.2021 08:54 SEČ
Dátum a čas nálezu: 22.09.2021 13:31 SEČ
Miesto nálezu: na poli za obcou Tepličky pri Hlohovci
LAT: 48.4609044
LON: 17.8616322

Sonda dopadla blízko Hlohovca, tam sú dvaja noví sonderi, jeden z nich je dosť aktívny, takže ísť na túto sondu bolo zbytočné. Ale na moje prekvapenie Matuss napísal do DB, že sondu bol pozrieť, ale nenašiel. Zaujímavé. Je fakt, že posledná poloha bola asi 260m nad terénom, čo je dosť vysoko, ale padala rýchlo, takže nemohla doletieť viac ako 100 metrov ďaleko. A to sa dá dopočítať presnejšie.

Obr01.jpg
Celá dráha letu

Tak som mu napísal, že čo rastie na tom mieste. Aby som vedel, či sa tam oplatí isť. Chcel som sa ísť vyvetrať, teda hlavne manželka. Odpísal, že je tam iba drobný porast do výšky 10 cm, ale že sonda tam nie je. Že tam bol pozrieť ešte raz. Vzhľadom na niekoľkoročnú prax v odlovoch a že poznám sonderov široko ďaleko, som si bol skoro úplne istý, že tam tá sonda ešte stále bude. Tam loviť nikto nechodí. Náhodný odlov som nepredpokladal, to sa proste na poli nestáva. Hlavne keď je tam niečo, čo sa asi obrábať nebude, resp, už dlho neobrobilo. Plán bol teda takýto:

Obr02.jpg
Takýto bol plán, teda lokalita na prehľadanie, najprv som chcel ísť spodom po poľnej ceste (menej blata) a potom prekročiť potok. Podľa foto na google to mal byť iba malý potok. Aj bol

Takže doma som si dopočítal odhad. Asi takto:
Posledná poloha v trackeri bola vo výške 525 metrov. Treba odpočítať korekciu geoidu, teda -46 m, to je 479m, výška terénu je tam 220m, to máme 259 metrov nad zemou.
Padala rýchlosťou 12,3 m/s, to sa už nezmení. Čiže dopadla za 21 sekúnd. Ale rýchlosť vetra sa pri zemi mení, navyše to bolo na kopci, resp dole kopcom. Mohlo vzniknúť závetrie. V poslednej polohe fúkal vietor 5 m/s, pri zemi som tipol 4 m/s, alebo to mohlo byť aj 3 m/s. Záleží od terénu. Takže to vychádza niečo cez 80 metrov doletu. Potom som si to nakreslil do Google Earth, tam si čiaru virtuálne dotiahnem takým oblúkom po zem a sledujem, kde sa to dotkne zeme, ale tam sa mi to zdalo aj moc ďaleko, graficky to vyzeralo trochu inak než na výpočte. Ale tak či tak, sonda mala uletieť asi 70-80 metrov. Samozrejme najväčší otáznik je smer vetra, ten sa vie pri zemi rôzne stočiť. To sa odhadnúť proste nedá na istotu. Preto si vždy spravím takú kruhovú výseč na mape a tam potom hľadám. A takto to dopadlo v skutočnosti (teda trochu inak než som plánoval):

Obr03.jpg
Situačná mapka jak to celá dopadlo

Modrá je moja trasa po zemi (pomocou GPS trackera), oranžová farba je výseč kde som chcel hľadať. Hore vidieť poslednú polohu sondy. A v strede žltá značka je odhad asi 73 metrov od sondy. Sranda je, že netuším kde sa stala chyba, ale tie okraje výseče som si nejak blbo zaznačil. Napr. ľavý horný roh, čo mal byť začiatok výseče, som myslel, že to je spodný roh a preto som hľadal vyššie a nie nižšie. Vidieť bolo asi na 5 metrov okolo mňa, takže nebolo treba robiť moc husté trasy. Miestami boli prázdne miesta, tie som obchádzal, keď tam nič nebolo. Preto je tá moja trasa trochu chaotická.
Nakoniec po asi 20 minútach behania po poli mi to prestávalo dávať zmysel. Bol som presvedčený že tam tá sonda je, ale že asi zle hľadám. Tak som skúsil rozšíriť pátranie nižšie a viac vpravo. Tam je vidieť, že som zašiel až na spodný okraj výseče. A stále nič, tak znova návrat hore na poslednú polohu. Pozrel som sa do trackera, že kde všade som už bol, nech nechodím po tom istom. Takže ďalší cieľ bol v strede dole, vpravo od odhadu, tam jak je tá modrá šípka. A nakoniec tam som sondu našiel.
A haluz je, že presná vzdialenosť sondy od poslednej polohy bola presne 80 metrov :)
Takže nafotiť a potom už iba rovná čiara k autu, to je tá slabšia modrá čiara od sondy. Blata bolo dosť, manželka to v polovici hľadania na poli vzdala, lebo nemala gumáky ako ja. Blato by až tak veľmi nevadilo, ale bola zároveň aj rosa a tá kombinácia blata a rosy bola dosť krutá. Mne to bolo jedno. Prikladám aj foto gumákov.

Obr04.jpg
Pohľad zhruba od poslednej polohy dolu kopcom, tam niekde mala byť sonda

Obr05.jpg
A odtiaľ mala priletieť

Obr06.jpg
Ešte raz pohľad odkiaľ mala sonda priletieť, je to dole kopcom

Obr07.jpg
Už som hľadanie chcel vzdať, ale povedal som si, že túto oblasť ešte musím prehľadať

Obr08.jpg
Toto je tá časť (na mapke je to pravá časť), ktorú som začal potom prehľadávať

Obr09.jpg
No a našla sa :)

Obr10.jpg
Videl som ju len na asi 3 metre

Obr11.jpg
A pohľad proti smeru letu už aj so sondou, odtiaľ sonda priletela

Obr12.jpg
Sonda a pohľad na dedinu

Obr13.jpg
Mokrá sonda od rosy

Obr14.jpg
Dedina, pohľad od sondy

Obr15.jpg
Toto je 3x optický zoom na mobile, dole vidieť manželku, pomaly kráčala k autu

Obr16.jpg
A gumáky, spredu mokré ale aj vyčistené od rosy, zozadu samé blato

Napísať odpoveď