06-01-2013 12Z UTC RS80-67 Prostejov

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

06-01-2013 12Z UTC RS80-67 Prostejov

Príspevok od užívateľa Miro » 7. Januára 2013, 19:01

Typ sondy : Vaisala RS80-67
HW kód : Neuvedený
Frekvence : 1684 MHz
Datum a čas vypuštení : 6.1.2013 12UTC
Místo vypuštení : Prostejov
Místo dopadu : 48.541296, 17.481876 pri Trstíne

Takže je tu príbeh o dlhej príprave, kopec neúspechov a jednej plechovici od broskýň. Začalo to už dávno. Vlastne hneď po tom čo som sa dozvedel v Prostejov padá aj tu u nás a púšťa tetrapack. Pretože ICOM R6 ide iba do 1,3GHz tak počúvanie a dohľadanie týchto sond bolo nemožné. Tu som nejakú dobu „otravoval“ Vlada aby niečo poradil. Hlavne niečo čo zvládnem doma postaviť a hlavne oživiť bez potrebného technického vybavenia. Nakoniec som sa rozhodol zbastliť konvertor s použitím tuneru zo SAT prijímača riadeného AVR procesorom. Nič doma nebolo tak som rozhodil siete. Dostal sa mi do rúk jeden tuner zo smetiska. Po zvládnutí oživenia tuneru mimo pôvodnú DPS a naštudovaní komunikácie pre nastavenie všetko fungovalo. Na rýchlo som podľa návodu z netu postavil aj yagi pre toto pásmo. Nasledovalo testovanie. Tu bol však problém. Nebol zdroj signálu. Pravidelne sa chodilo na kopec aby sa to otestovalo v reále. Výsledky slabé. Bolo počuť aj sondu ale pre dekódovanie nepoužiteľné. Smerové vlastnosti žiadne a nakoniec sa z tuneru zadymilo. Všetci vieme že súčiastky fungujú za pomoci dymu a keď z nich dym unikne tak prestávajú fungovať. Zase som začal hľadať tuner. 3ks (hlavne skylink a cechlink či cslink alebo ako sa to volá absolútne nevhodné). Tu vstupuje do hry Braňo. Priniesol mi 2ks tunerov. (Dúfam že teraz ich nebude chcieť vrátiť). Jeden full analog a jeden s digi riadením. Fungovalo na prvé zapojenie. Stále bol problém s testovaním. Situáciu zachránil Pavel keď poslal nejaké exotické sondy zo svojej zbierky. Stredobodom záujmu bola RS80-67. Mohlo začať testovanie. Po niekoľko pokusoch bez výsledkov skončila sezóna letov z PV na juh a tak išiel tuner do šuplíka. Behom roka sa nevyhol rabovaniu a pobral som z neho všetko čo sa dalo. Začiatkom januára zase PV začal lietať dole a po jednej odlovenej RS92-SGPW zase prišla chuť. Zase testovania no bez výsledkov. Niekde musí byť problém. Po niekoľko tuningoch konvertora (hlavne alobalom) sa to začalo správať normálnejšie. Podozrenie teda upadlo na anténu. Yagi musí počúvať ako divá ale ešte pred výjazdom do terénu musíme urobiť nejakú zálohu. Už dávnejšie som pozeral po tzv. plechovke. Kalkulačiek je na nete dosť a tak sa začal hľadať materiál. Klasika po ruke nič nebolo tak Juraj skúsil šťastie a zohnal (v nedeľu ráno a ešte cez sviatok!!! ) 2ks plechovíc od broskýň vyhovujúcich rozmerov. Prišiel ku mne a o 11:45 bola plechovka hotová. Samozrejme keď sa manželka dozvedela čo to je tak som sa stal stredobodom jej srandičiek. O 12.10 výjazd na kótu (aj s plechovkou) a čakanie na to čo poletí z PV a hlavne či to všetko bude fungovať. Tu vstupuje do príbehu Jenda. Na fóre napísal frekvenciu a ladenie začalo. Prvá reakcia? Tá plechovica hraje!!! Po 5min úžase z úplne čistého zvuku a otestovaní smerových vlastností som tam hodil yagi. Úplne hluchá. Sonda iba v náznaku. Yagi letela preč. Plechovica pripojená a počúvalo sa. Sonda letela priamo na nás čo potvrdzovala aj plechovica. V jednom momente bola elevácia 90st. Následný burst naznačoval na to že padne nie moc ďaleko od nás. Počas celého pádu signál do plna až sa nám úplne stratila v smere cca 160st. Nasledoval presun autom v danom smere. Pravidelná zástavka ale žiaden signál. Nakoniec po prejdení bielej hory a nepovolenom vstupe do Braňovho revíru sa za Trstínom ozval signál. Jasanie, gratulácie, fajčiarska. Plechovica určovala jasný smer. Po výstupe na kopec nastal šok. Vypadla modulácia. Iskrička nádeje bola že zostala nosná. Upresňujem že modulácia vypadla o 14:50SEČ!!!. Nasledovalo rýchle zameranie a presun na miesto kam ukazovala plechovica. Juraj chcel ísť po ceste ale ja hovorím poďme za signálom a možno na ňu šliapneme. Nasledovalo zameranie a plechovica bez problémov určovala iba jeden smer a po 10m bola sonda pri nás. Zarazilo ma niečo. Cca 30m od sondy bolo stále bez problému určite smer a signál bolo počuť asi kilometer cez riadny kopec. Jediné vysvetlenie bolo to, že na vrchole kopca bol rad stromov čo mohlo spôsobiť odraz pre prenos signálu cez vrchol kopca. Už som toho napísal dosť a obdivujem každého čo to dočítal až sem. Dúfam že som na nič zásadné nezabudol. Za odmenu prikladám fotodokumentáciu.

elevacia90.jpg
Plechovka jasne ukazuje eleváciu 90st
z koty.jpg
Zameranie posledného signálu.
prve zameranie.jpg
Nádej. Tu bol prvý krát signál po popade. Zaujímavé je hlavne to že siagnál išiel priamo cez kopec. Modrá dobka je sonda.
sondos1.jpg
balon.jpg
pozovanie2.jpg
pozovanie1.jpg
Bez komentára.
zaver.jpg
Posledná foto po napísaní na fórum o úspechu a ideme domov.

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 06-01-2013 12Z UTC RS80-67 Prostejov

Príspevok od užívateľa Miro » 7. Januára 2013, 19:20

Nahrávka nájdenej RS80-67. Nahrané na plechovicu a SDR klúčenku.


Užívateľov profilový obrázok
Braňo
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 26. Októbra 2011, 20:48
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: 06-01-2013 12Z UTC RS80-67 Prostejov

Príspevok od užívateľa Braňo » 7. Januára 2013, 22:16

Miro gratulujem, konečne sa to podarilo. Neboj sa tuner nebudem pýtať späť, mohol by si ale niečo o tej plechovke hodiť do fóra antény.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 06-01-2013 12Z UTC RS80-67 Prostejov

Príspevok od užívateľa Mirek » 15. Januára 2013, 19:49

Miro, jaký průměr a délku má ta tvoje plechovica? Poslal jsem ženskou koupit broskve, ale zdá se mi to malé (průměr 10 cm).

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 06-01-2013 12Z UTC RS80-67 Prostejov

Príspevok od užívateľa Miro » 16. Januára 2013, 13:00

Mirek napísal:Miro, jaký průměr a délku má ta tvoje plechovica? Poslal jsem ženskou koupit broskve, ale zdá se mi to malé (průměr 10 cm).
Konštrukčné minimum pre toto pásmo je 105mm !!! Pri tomto primere je dĺžka viac ako 1700mm!! čo sa skorej podobá na bazuku a s takou vecou by som po poliach veru nechodil. Rozumné vzdialenosti vychádzajú v rozsahu 120-160mm.

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: 06-01-2013 12Z UTC RS80-67 Prostejov

Príspevok od užívateľa Mirek » 16. Januára 2013, 13:55

Ano, díky. Kritický rozměr vlnovodu na této freq vychází i mě 105 mm. Jdu shánět něco většího.

Napísať odpoveď