22.2.2021 - S1620566 + O3 6A35283 - Praha - 12UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Medvidas
Lovič
Príspevky: 178
Dátum registrácie: 27. Októbra 2019, 18:49
Bydlisko: Hradec Králové
Kontaktovať užívateľa:

22.2.2021 - S1620566 + O3 6A35283 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Medvidas » 27. Februára 2021, 19:10

Typ sondy: RS41 O3
HW: S1620566
Frekvencia: 401.1 MHz
Miesto vypustenia: Praha (WMOID:11520)
Dátum a časvypustenia: 22.2.2021 12:15
Dátum a čas nálezu: 27.2.2021 15:35
Posledné súradnice LAT LON: 50.417011 16.00521 ALT: 396m
Súradnice nájdenia LAT LON: 50.417011 16.00521 Google maps Mapy.cz Turistická

Jako ostatní mnou lovené ozonovky i tento odlov měl jistý nádech překvapení a netradiční průběh :) . Během přestávky v práci se připojím do KRYO abych se juknul, jak se daří odlovy a nestačím se divit. Sonda letí výrazně severněji než lítalo vše během předchozích (i následných) sondáží a má přistát za nějakých 15 min někde u České Skalice. Ruším pracovní závazky :) píšu se do oznamovadel a kontroluji i RS.info. Když vyjíždím tak píše OK1HGA, že k sondě jede i Taumata z RS.info, což mi v zásadě nevadí a těším se na asistenci.
Sonda sedla nedaleko vesničky Větrník asi 3 km od Babiččina údolí. K lokaci sondy se dalo vcelku hezky dojet, následně jen dojít nějakých 200 m přes malebné údolí, potok a vylézt strmou stráň. Sonda stále vysílala a tak pozice byla na jistotu, navíc již pod ní postával Taumata a smutně pokukoval po vrnící sondě, která byla nějakých 27 m vysoko na stromě. Spolu jsme dostopovali i padák, který byl nějakých 60 m východněji, plně rozvinutý a zavětvený v podobné výšce jako sonda. Kromě malé pilky jsme neměli žádné vybavení a neexistoval způsob jak cokoliv sundat. Dali jsme příjemný pokec a po hoďce se rozloučili.
Mapa.jpg
Orientační mapka, padák je nedaleko šipky predikce.
IMG_20210222_154412b.jpg
Sonda v beznadějných 27 m.
IMG_20210222_154140b.jpg
Nedaleko zavětvený padák.
Protože bylo více než jasné, že tady to nebude zadarmo, tak jsem konzultoval situaci s Pazarem. V pátek strana a vláda přišla s novým nápadem ohledně protipandemických opatření a bylo jasné, že víkend je asi poslední šancí na odlov sondy před apokalyptickým koncem světa :twisted:
Jednou z možností jak jsme si (naivně) představovali, že lze sondu dostat dolů, bylo přestřelení nosného lanka. To bylo na úseku nějakých 15 metrů mimo koruny stromů, ale cca 30 m vysoko.
Narychlo jsme vyrobili jednoduchý luk a sadu 3 různých šípů. První dlouhý a poměrně těžký s velkou drátovou záchytnou kotvou a řezacím ostřím na špici. Druhý kratší s lehčím záchytným hrotem a třetí opět lehký jen se zátěží na hrotu. Všechny byly provrtány a připraveny na zatažení pevného režného provázku. Bohužel mě to nenapadlo vyfotit :(
Druhá varianta dopravy lanka počítala s praky. První prak byl klasický dětský s kvalitní kruhovou gumou, druhý silný rybářský na střílení návnad. Jako projektil opět velká matka navázaná na lanko. Poslední variantou byl pytel se stromolezeckých vybavením, který jsem ale vážně nechtěl rozbalovat :)

V sobotu počasí přálo a tak nastala druhá výprava k sondě s odhodláním ji rozhodně sundat. Na místě vhodném pro přestřel jsme rozprostřeli deku a na ní nakladli nějakých 50 m lanka určeného k nástřelu. Začal jsem největším a nejsofistikovanějším šípem. Luk i odvíjení špagátu fungovali dobře, trošku jsem se toho bál. S poměrně silným nátahem jsem byl schopen střílet pod nějakými 70° do blízkosti i nad lanko sondy. To bylo v té výšce téměř neviditelné a tak jsem střílel spíše po paměti. Při 5. pokusu jsem střelil dost blízko stromu s padákem, šíp se svezl po větvi, kotva zafungovala a tak na stromě přibyla další vánoční ozdoba :).
IMG_20210227_162109b.jpg
Padák a ztracený šíp, taková specifická vánoční výzdoba. Záchytná kotva funguje opravdu dobře :)
Druhý šíp se při 3 pokusech ukázal jako přiliš krátký a ačkoliv byl dost lehký tak neměl výškovou rezervu na přestřel. Poslední a nejlehčí šíp byl vyroben ze stabilizační tyčky od velké silvestrovké rakety a jak jsem předpokládal, tak se stalo a při druhé ráně se roztrhnul na kusy. Pokusy s praky shrnu jednou větou - dětský byl na rozumně velkou zátěž opravdu slabý a rybářskému praskla guma, která na jednom místě přes zimu zduřela. V zásadě podobné způsoby beru jako poměrně perspektivní, nicméně je potřeba doladit vybavení, mít dobře nastavené hmotnosti zátěží apod.

Nastalo tedy nevyhnutelné, tj. příprava na lezecký výstup. Strom se sondou ani strom u padáku němely rozsochu na zajištění lana pro výstup, takže bylo nutné vystoupat přímo po kmeni. Zvolil jsem nakonec výstup na strom u sondy, kde byl kmen hezčí a vypadalo to jednodušeji. Co mě ještě trošku znervózňovalo byl asi 2 metry hluboký a 6 metrů široký kráter po těžbě písku hned u paty stromu. Nahoru to trvalo dobrou půlhodinu, pak to šlo ráz na ráz. Výsledná výška oněch 27 m. Vytáhl jsem si lanem dlouhý klacek se záchytným hrotem a sondu si přitáhl, odřízl a pomalu spustil na zem. Tahání za lanko k padáku po čase způsobilo přetržení lanka, nicméně to se stejně někde zamotalo a já nakonec skončil jen se 2 m špagátku v ruce. Návrat na zem už byl daleko rychlejší a bezproblémový. Sonda evidentně přečkala jeden déšť a nevypadá že by jí to ublížilo. Padák jsme tentokrát oželeli a čeká na dozrání nebo někoho dalšího ;)
IMG_20210227_153556b.jpg
Někde za půlí výstupu. Strom nebyl z nejkolmějších.
IMG_20210227_155633b.jpg
Spouštění sondy.
IMG_20210227_160712b.jpg
Triumfální foto na konec.

Napísať odpoveď