07.09.2020 - M10-001-2-14223 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

07.09.2020 - M10-001-2-14223 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 17. Septembra 2020, 19:47

Typ sondy: M10
HW: M10-001-2-14223
Frekvencia: 401.000 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 07.09.2020 13:30 SELČ
Dátum a čas dopadu: 07.09.2020 17:12 SELČ
Dátum a čas nálezu: 11.09.2020 19:30 SELČ
Dátum a čas odlovu: 16.09.2020 18:00 SELČ
Miesto nálezu: v poli medzi Kocuricami a Drahovcami
LAT: 48.562859
LON: 17.784402

Sonda padla do kukurice, do lokality, kde je veľa diviakov. Nedávno tam jeden diviak dohrýzol malého chlapca. Jeden poľovník, čo som ho tam stretol, mi to spomínal. Že tento rok sú diviaky premnožené a teraz jak je žatva, tak sú postupné zaháňané na menšie územia a potom sú agresívne. Že ich musia strieľať, teda regulovať počty. Že sa tam podvečer nemám motať. Aby aj nedošlo k úrazu, lebo podvečer je tam plno poľovníkov. Jedine cez deň. Počkal som 4 dni na vhodnú príležitosť a aj kým preschne blato a vyrazil som. Najprv som sa tam iba vybehol pozrieť. Zobral som drona, ten je na toto ideálny. Ja som sa zložil pekne na kraji poľa na bezpečnom mieste a s dronom som prehľadal pole. Sonda trochu viac zatočila doľava pri zemi, s tým som nepočítal. Našťastie s dronom som lokalizoval padák a potom postupne lanko až som našiel sondu. Prekvapivo tá nebola tak ďaleko ak som ju očakával. No a podľa záberov z drona je rozhryzená. Zver tam teda je. A zajace to neboli.
Tak som si povedal, že niekedy cez deň ju tam vybehnem zobrať. Ak ma nepredbehne kombajn, lebo žatva je v plnom prúde. Síce kukurica sa kosí až neskôr, veľkú časť kosia práve teraz na siláž. Takže to treba sledovať. Išiel som tam pozrieť o 3 dni, bez zmeny. Až na 9.deň od dopadu začali kosiť vedľajšie pole. Tak som spozornel a povedal si, že je najvyšší čas ísť pre sondu.
K miestu dopadu je aj dosť blbý prístup. Autom sa tam dostať nedá, je to poľnohospodárska lokalita, všade sú rampy. Jedine babeta, alebo bicykel :) A od rampy vyše 2 km ešte. Od domu to mám vzdušnou čiarou 2,5 km, ale po ceste 9 km.
Zobral som teda drona a vyrazil. Kukurica tam stále bola, vedľajšie pole pokosené a robili ďalšie kúsok ďalej. Je to vidieť aj na snímke z drona.
Najprv som s dronom preletel asi 20 m nad kukuricou popozerať, či náhodou tam nebude nejaká zver. Dron ju odoženie. Teda jeho zvuk. Nevidel som nič. Tak som drona posunul asi 50 m odomňa k sonde, nechal ho tam vznášať a postupne som sa predieral cez kukuricu pod drona. Potom som ho zasa kus posunul atď. Mal som zapísané GPS súradnice, takže som išiel naisto. Najprv som išiel pozrieť padák, ten bol zamotaný, a plastový odvíjač dohryzený. Sonda mala byť asi 10 m severne. Potiahol som za lanko a to mi ostalo v ruke. Aj to bolo odkusnuté. Podľa záberov zo sondy spred týždňa som vedel čo mám hľadať. Aj som našiel. Ale prekvapenie bolo, že sonda bola teraz ešte viac dohryzená, vlastne úplne na kúsky a bola rozhádzaná asi 2 metre od seba. Lanko bolo úplne inak. Takže zver sa v noci bavila.
Tak som pozbieral čo tam bolo, pobalil. S dronom som pristál do ruky, zabalil a išiel nazad k babete. Bolo to presne 201m. Ale teda cez kukuricu som išiel po riadkoch, takže som to mal ďalej. Keď som bol už v bezpečí a oprášený od bordelu, mal som ešte jednu baterku do drona nabitú, tak som si išiel zalietať okolo. Pozrieť kombajn a tak. Pár foto prikladám.



Obr01.jpg
Dopad sondy, padla do zle prístupného miesta autom. Ale na bicykli neni problém, teda v mojom prípade na babete

Obr02.jpg
Najprv pohľad s dronom a prelet na kukuricou vyplašiť zver, tam niekde vzadu je sonda

Obr03.jpg
Dron je nad sondou 47 m vysoko a pozerá na moje stanovisko, ja sedím pri babete

Obr04.jpg
Ešte pohľad na veže z Jaslovských Bohuníc

Obr05.jpg
Už sa brodím v kukurici, dron mi našiel peknú medzeru, tak som sa tam išiel pozrieť

Obr06.jpg
Padák lokalizovaný s dronom, vidieť lanko, po ňom som sa postupne posúval až som našiel aj sondu

Obr07.jpg
A tu je sonda, toto je prvý let, kedy som len sondu lokalizoval, je vidieť, že je ešte pokope, o pár dní bola úplne rozhádzaná

Obr08.jpg
Ja idem od padáka k sonde, výška drona 13m, je to vidieť aj v telemetrii

Obr09.jpg
A tu som už pri sonde, je rozhádzaná 2 metre od seba

Obr10.jpg
Na pôvodnej pozícii ostal iba polystyrén, sonda bola o 2 m vedľa

Obr11.jpg
Pohľad už zo zeme na celú rozhádzanú sondu

Obr12.jpg
Takto dopadla

Obr13.jpg
Ale baterky nevypadli, akurát že boli vybité

Obr14.jpg
Zvyšky sondy, čidlo som našiel na opačnej strane, ako bola sonda, zver sa pekne s tou sondou pohrala

Obr15.jpg
Ešte kochanie okom drona, jak som spomínal, jedna časť už bola pokosená, to je to prázdne pole vpravo, ďalšiu časť práve kosia a tam kde je sonda, tak to budú inokedy, ale sonda tam už neni :) v pozadí diaľnica D1

Obr16.jpg
Ešte som zaletel pozrieť krmítko, bolo asi 150m ďalej za sondou a vyplašil som srnku :)

Užívateľov profilový obrázok
ok1mrm
Krmič
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 28. Júna 2018, 20:51
Bydlisko: Liberec

Re: 07.09.2020 - M10-001-2-14223 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa ok1mrm » 19. Septembra 2020, 09:41

parádní log, a využití dronu je fan. Gratulace ..

Napísať odpoveď