17.09.2020 - DFM18024279 - VTSU Záhorie - 08 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

17.09.2020 - DFM18024279 - VTSU Záhorie - 08 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 17. Septembra 2020, 13:39

Typ sondy: GRAW PS-15
HW: DFM18024279
Frekvencia: 403.63 MHz
Miesto vypustenia: VTSU Záhorie
Dátum a čas štartu: 17.09.2020 10:20 SELČ
Dátum a čas dopadu: 17.09.2020 12:29 SELČ
Dátum a čas nálezu: 17.09.2020 12:29 SELČ
Miesto nálezu: na poli pri obci Horne Voderady
LAT: 48.54479
LON: 17.76934

LOG číslo 117.
Dnešná druhá Senická sonda, zasa PS15 (prvá bola DFM09, tá padla na kúpeľný ostrov do Piešťan).
Tentokrát prediktor predpokladal dopad v poli východne odomňa. Tam je kopec cestičiek pre bicykel alebo babetu. Takže stačí počkať na prediktor v Kryu a vydať sa na miesto. Aj som tak spravil. Jediné, čo trochu nevyšlo, bol prízemný vietor. Ten fúkal trochu viac, než rátal prediktor, takže sa dopad posunul po vetre ešte asi 200m ďalej a teda nestihol som prísť až pod ňu, bola šanca ju chytiť do ruky. Ale padala príliš rýchlo, takže som videl dopad z asi 150m vzdialenosti. Spozoroval som ju, keď bola asi 50m nad zemou, pri pádovej rýchlosti 11 m/s, som ju videl asi 4 sekundy padať. A bolo to proti slnku, takže som mobil ani nevyťahoval, že by som to natočil. To sa v tej rýchlosti ani moc nedalo. Nevedel som, či utekať k nej čo najbližšie, alebo vytiahnuť mobil. Najprv som čakal pri stĺpe, ktorý predpovedal Kryo, ale tesne nad zemou sa zrazu dopad skokovo posunul na juh. Tak som sa tam rozbehol, ale už bolo neskoro. No aspoň som ju videl padať. Keď som ju uvidel, zastavil som a kochal sa :) po dopade som sa vrátil pre babetu a presunul sa k sonde. Sondu som hneď vypol, ďalšieho sondera by som sa nedočkal. Lokalita je pre auto neprístupná, všade závory, ploty. A na pešo je to od najbližšej rampy cez 1km.
Každopádne zážitok to bol zaujímavý. Bolo veľké šťastie, že netrafila vedľa do kukurice, bolo to ozaj tesno. A tiež že pole bolo prázdne, kedysi tam rástla repka. A k poľnej ceste som to mal do 200m. Čiže trafila veľmi dobre,len tá rýchlosť bola moc veľká.

Este priznanie :)
V počítači mi čaká 19 logov na spracovanie a zverejnenie. Len ten čas akosi neni. Zaberá to príliš veľa času, už to neni ako kedysi, že som písal log niekoľko hodín.

PS. Ak by náhodou niekto nevedel, ako rozoznať VVN vedenia. Nedávno sme to mali na školení. 110 kV vedenie má v každej fáze 1 vodič. Pre vyššie napätia sa používa viac zväzkový vodič pre zmenšenie indukčnosti vedenia, ale hlavne kvôli obmedzeniu strát korónou. 220 kV vedenie má 2 vodiče na fázu, 440 kV má 3 vodiče. Je to systém lán elektricky a mechanicky spojených rozperkami, ktoré udržujú vodiče mechanicky od seba a správajú sa tak, ako keby išlo o vodič s väčším polomerom.

Obr01.jpg
Celá dráha letu sondy

Obr02.jpg
Dopad. Čakal som pri tom stĺpe, kde sa mení smer drôtov, tam dával prediktor polohu dopadu. Nakoniec ešte uletela 200m južne

Obr03.jpg
Pri tom zelenom stĺpe 110kV som čakal. Škoda, že preletela južne a oproti slnku. Pohľad je od sondy k miestu predikcie.

Obr04.jpg
Pohľad od sondy na opačnú, južnú stranu. Pri tom veľkom strome je poľná cesta, odtiaľ som prišiel.

Obr05.jpg
Takto na mieste dopadu. Babeta dostala zabrať :)

Obr06.jpg
K stĺpu 110 kV je to presne 200m.

Obr07.jpg
Zostava pokope.

Obr08.jpg
Detail dopadu

Obr09.jpg
Ešte pohľad na východ, tesne minula kukuricu. Dokonca obidve vedenia. Vysoké je 110kV, pod tým menšie 22kV.

Napísať odpoveď