18.7.2020 - R5131049 - Praha - 06UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

18.7.2020 - R5131049 - Praha - 06UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 18. Júla 2020, 20:10

15.7.2020 - R5131049 - Praha - 06UTC
Typ sondy: RS41-SG
HW: R5131049
Frekvencia: 401.1 MHz
Miesto vypustenia: Praha (WMOID:11520)
Dátum a časvypustenia: 18.7.2020 7:30
Dátum a čas nálezu: 18.7.2020 10:34
Posledné súradnice LAT LON: 49.556407 13.155101 536m
Súradnice nájdenia LAT LON: 49.55643 13.15499 ALT: 504m

Dnes se mi naskytla příjemná situace. Užívám si dovolenou na chalupě a prioritně sleduji sondy z Ambergu, protože Prahu mám za kopcem.
Při ukončení sledování ranního Ambergu jsem zjistil, že predikce pro Prahu míří na JZ a tak jsem ještě před burstem začal sledovat Libušku.
Po burstu byla pádová rychlost nezvykle nízká a predikce udávala dopad až někde kolem Poběžovic. To znamenalo, že mi má přeletět vysoko
nad hlavou. Naštěstí se z 5 m/s ve výšce kolem 8 km zvedla pádová rychlost na dvojnásobek a predikce se začala blížit chalupě.
Nakonec to byla vzdálenost jen něco málo přes 3 km a protože to byl les a oběšenec, měl jsem stále příjem a přesnou polohu sondy.
Přijímač Icom R5 jsem odpojil od chalupářské sestavy, naplnil baterkami, vzal i náhradní, krátkou Yaginu a do mobilu zadal poslední pozici.
Na kole by to bylo v dosahu, ale blížící se oběd preferoval auto. Cesta z Merklína mi trvala jen 3 minuty, do lesa odbočovala kvalitní
asfaltka a když jsem si začal vyhlížet místo na parkování, tak jsem uviděl malé strašidlo, zbytky balonu směřující do koruny stromu u cesty.
Závěsné lanko se brzy ztratilo ve stínu vrcholku mohutného smrku. Když jsem jemně tahal, kromě vrcholové větve se nic nehýbalo. Málem
jsem sondu oželel, ale chtěl jsem alespoň zjistit, kam lanko pokračuje. Řádné zatahání rozkývalo i vrškem vysokého smrku přes cestu.
Při "dojení" šňůrky se občas sonda ukázala na samém vršku. Po několika zatahání a povolení se zdálo, že sonda snadno mění výšku. Proto
jsem škubání zintenzivnil a když "moje" strana šňůrky byla krátká, tak jsem jí utrhl od zbytků balonu a sonda se asi napotřetí cuknutí svezla
měkce až na zem. Jen chvíli jsem smotával šňůrku, sbalil balon a po 13 minutách jsem už byl na cestě zpět. Po dalších 3 minutách jsem byl
zase v Merklíně. Sonda stále hrála a všechna data byla v pořádku.....
Příjemné bylo, že ač to byl převysoký oběšenec, autem se dalo legálně přijet až pod sondu (totální papučovka) a nebylo třeba použít
žádnou speciální sundavací technologii, natož přijímač, anténu a navigaci. :D
Prílohy
01.jpg
Prvotní Predikce ukazovala na Plzeň
02.jpg
Signál byl zachycen ještě před burstem
03.jpg
SM ještě moc nadějí nedával
04.jpg
Konec byl ale velmi blízko chalupě
05.jpg
Je to sice oběšenec, ale.....
06.jpg
... je to blízko od silnice, u lesní cesty
07.jpg
Mušinec oběšence, impuls k uklízecí výpravě
08.jpg
Letadlem kousek, na kole 19 minut, tak vyhrálo auto
09.jpg
Odjezd z Merklína v 10:31
10.jpg
U "strašáka" už v 10:34
11.jpg
Vhodné místo i ke stání
12.JPG
Šňůrka se bohužel ztrácí v korunách
13.jpg
Konečně objevena i sonda, výš už by to nešlo
14.jpg
Hezky se svezla a byla téměř nepoškozena
15.jpg
Za 13 minut odjezd
16.jpg
Za další 4 minuty zpět v Merklíně
17.jpg
Grafy vysvětlují důvody místa dopadu
18.jpg
Kvalitní data poskytla pěkné grafy v SM
19.jpg
I Rs41 Tracker byl "spokojen"
20.jpg
Už na chalupě není na zbytcích balonu vidět nic extra

Napísať odpoveď