2.6.2020 - R1150065 - Prostějov - 12UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Jarek_OK2PRF
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 31. Októbra 2015, 21:46
Bydlisko: Brno Komárov

2.6.2020 - R1150065 - Prostějov - 12UTC

Príspevok od užívateľa Jarek_OK2PRF » 9. Júna 2020, 18:04

2.6.2020 - R1150065 - Prostějov - 12UTC
Typ sondy : Vaisala RS41SGP
HW kód : R1150065
Frekvence : 402.1 MHz
Datum a čas letu sondy : 2.6.2020 - 12UTC
Místo vypuštění : Prostějov
Datum a čas nálezu : 2.6.2020 v 14:58 UTC
Místo nálezu : hladina Mlýnského rybníka u obce Lednice, okr. Břeclav
Souřadnice : 48.78025°N, 016.81656°E


Tuto sondu jsem stihnul na poslední chvíli, vyjel jsem dost pozdě, když jsem si všimnul, že se nikdo o ni nehlásil, přestože letěla k nám a vypadalo to, že by mohla dopadnout někde za Pohořelicemi, nebo u Podivína.

Nakonec sonda dopadla na hladinu jezera Mlýnský rybník, nedaleko autocampu Apollo za obcí Lednice na Břeclavsku a na výpravu za ní budu jistě dlouho a rád vzpomínat - můj první "plaváček", dokonce typ SGP s tlakovým čidlem a k tomu docela zajímavý průběh hledání a výlovu.

Celý den v práci jsem měl za sebou a tak mě napadlo zapnout PC + přijímač a podívat se sondy a vidím, že mám tak akorát čas vzít pár věcí s sebou do auta a nezdržovat se s převlékáním se, úpravou zevnějšku, účesu, leštění obuvi apod., tak jak jsem byl, v pracovním oblečení jsem hupsnul do auta a vyjel. Jenom jsem si na to obul pořádné boty.

Signál sondy mi za jízdy zmizel pár minut před mým příjezdem do přibližného místa dopadu - a dál nic. Tak jsem si myslel, že ji zase někdo hned po dopadu lapnul, nebo ji uviděl padat nějaký náhodný nálezce.

Po pár dalších km cestu k Apollu se mi ale začal signál slabě objevovat, až u rybníka začal být v docela slušné síle. Tak jsem zastavil a vydal se sondu hledat. Přišel jsem k rybníku a okolo něj všude spousta rákosí a směr signálu nasvědčoval tomu, že je sonda někde za ním - v bahně. Tak jsem se začal vracet k autu a považoval lov tímto za ukončený.

Ale již cestou mi směry signálu připadaly jiné a náhodou jsem našel jakýsi vršek. Byla to malá "ŘOP" pevnůstka na břehu rybníka, na kterou jsem vylezl a uviděl na hladině plavat vlevo balon a o kousek dál sondu. Tak dobrá, už stačilo, říkám si a došel zpět k autu. Pak jsem si vzpomněl ještě na jednu šikovnou věcičku - TTGO od Jirky 2IT, spustil jej abych zaznamenal polohu sondy na hladině a začal balit.

Pak jsem kouknul ještě jednou na displej a hle - sonda pomalu putovala k protějšímu břehu, kde už rákosí nebylo tak mocné a dalo se tam i vidět na hladinu. Vydal jsem se tam a než jsem podle anteny na místo došel, byla sonda i s balonem už jenom asi 20m od břehu. Vyhrnul jsem si nohavice a zul boty abych se na sondu podíval, vkročil opatrně do vody, zakopnul o jakýsi špičatý a ostrý předmět pod vodou a pak, už po pás ve vodě jsem se dobrodil na místo výlovu sondy.

Sebral jsem plavající sondu i s balonem a cestou zpět hledal tu díru v rákosí, kterou jsem přišel. Nakonec se mi i to podařilo. Celý mokrý a s pocitem "svěžesti" - voda v rybníce voněla jako čistička v Rakvicích - jsem došel k autu a "dole bez" jsem odjel spokojeně zase domů.



Obrázok
Let sondy


Obrázok
Dopad do jezera


Obrázok
Jsem na místě. Neprostupné rákosí a navíc tu kolem asi hnízdí ptáci...


Obrázok
Vracím se zpátky k autu a koukám na dar od přítele Jirky 2IT a pozoruji, že se sonda v silném větru pohybuje na protější břeh


Obrázok
Konec akce. Mám sondu i mokrý balon.


Obrázok
Nakonec vše OK, teď se ještě nějak obout, nic tady nezapomenout a dojít celý mokrý k autu a hurá domů.

Užívateľov profilový obrázok
LAAZN
Lovič
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 3. Júla 2019, 09:02
Bydlisko: Holýšov

Re: 2.6.2020 - R1150065 - Prostějov - 12UTC

Príspevok od užívateľa LAAZN » 10. Júna 2020, 10:15

Parádní odlov sondy, gratuluji ti... :D :D :D

Napísať odpoveď