19.11.2012 - H1923823 - W - 00u Nocna turistika

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

19.11.2012 - H1923823 - W - 00u Nocna turistika

Príspevok od užívateľa Peter » 20. Novembra 2012, 23:42

19-11-2012 . 00U . Wien . 403,05 . H1923823 . SGPD

Nalez: 19.11.2011 4:43 AM, na zemi v lese, N48.24131 E17.12062

Dopad sondy som ocakaval niekde na vychodnej strane Malych Karpat. Nastavil som budik tak, aby som stihol odsledovat aspon zostup, ale ked som vstal, sonda uz bola davno na zemi a musel som sa spolahnut na data z trackera. Dovodom skrateneho letu bola vysoka zostupna rychlost - minus 16,9 m/s vo vyske asi 500m nad terenom, co pri rychlosti vetra 1,6 m/s davalo sancu, ze sonda uz daleko nezaletela a bude dohladatelna aj po skonceni vysielania (Killtimer, rozbitie pri naraze alebo vycerpanie kapacity baterii). Podla ortofotomapy je v okoli miesta dopadu nizsi les, co bolo dalsim pozitivom pre uspesne dohladanie. Rychlo som naplanoval stretegiu pristupu a hura za nou.

Prvy pokus o zachytenie signalu som spravil pred obcou Borinka (asi 5km SZ od sondy) - radio iba sumelo. Vravim si: "V poriadku, este som daleko. Ak sadla az na zem, este ju nemusim pocut." Zaparkoval som 1,4km od sondy, opat ani naznak signalu. Vravim si: "Som v hlbokom strmom udoli, sonda je o 150m vyssie a stale daleko. Nic zvlastne." Vyskriabal som sa hore svahom a opat som skusil zachytit signal necelych 500m od ciela - NIC! Pozeram do mapy: "Som v rovnakej vyske a pomerne blizko a nepocujem ju? Pred sebou mam sice este jeden mensi pahorok, ale uz by mohla hrat. Aspon viem, ze nevisi niekde vysoko na strome. Treba ist dalej." Posledny pokus najst signal sa konal 200m od poslednej polohy, priamo v udoli potoka Vydrica, kde sonda mala pristat. Stale iba sum a mierne rusenie od menica podsvietenia v navigacii (ako som si vtedy myslel). "Tak toto je vazne zle, vo Viedni asi nastavili casovac, alebo padla rovno do potoka. Bez signalu ju potme v lese a este v tejto hmle sotva najdem. No ale ten kusok uz lahko prejdem, aspon zmapujem teren a vratim sa niekedy za svetla." Ked mi o chvilu navigacia pipla, ze uz som v cieli, zasvietil som na stromy vlavo od cesticky a nechapavo pozeral....(Keby ste netusili, co som zbadal, pozrite si tretiu fotku). Okamzite som zabudol na problemy s radiom. Zlozil som batoh a vtrhol do porastu hladat bielu krabicku. Ta lezala pekne pod padakom na zemi v mokrom listi, pasikom opretym o kus dreva. Tvrdy dopad poskodil snimac teploty a deformoval obidve anteny. Ale to mi vobec nevadi, z bleskoveho nalezu mam nesmiernu radost, ktoru nemoze pokazit ani sprska vody z korun stromov pri pokuse o stiahnutie padaka.

Spiatocna cesta ubehla pomerne rychlo a ja som si az pri nastupovani do auta znova spomenul na zahadu "mrtvej sondy". Vybavili sa mi pokusy, kedy sonda aj s vypnutym koncovym stupnom vyzarovala do vzdialenosti niekolkych metrov. Znova som zapol radio a prekvapene pozeral na displej: S-meter naplno! Z repraka nesiel ziaden zvuk, ale po odladeni o par krokov hore som dnes poprvykrat zacul zname techno. Konecne som pochopil, co sa vlastne stalo. Z nepozornosti som z trackera odcital frekvenciu 403,00 Mega, ktora sa za posledne dni opakovala viackrat, takze nebola podozriva a betar sondaznik prave dnes pridal 50kHz navrch, co je pri NFM uz dost. Takze takto pekne som sa obabral.

Dnesnu akciu zaradujem medzi nezabudnutelne: Nasiel som sondu za narocnych podmienok a vyriesil zahadu, ktoru som sam vyrobil. Uz len keby som o chvilu nemusel cvikat v praci.
Prílohy
dopad.jpg
to nebude vysoky les
mapa.jpg
zaznam trasy (modrou sonda, cervenou sonder)
IMG_5490.JPG
prvy kontakt (vizualny)
IMG_5494.JPG
uz ta mam
IMG_5493.JPG
takto dopadla
IMG_5483.JPG
fotka padaka a hmly

Napísať odpoveď