19.9.2019 - P5040202 - Praha - 12UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Matěj
Lovič
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 17. Mája 2015, 15:07
Bydlisko: Jihlava

19.9.2019 - P5040202 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Matěj » 26. Septembra 2019, 03:34

Typ sondy: RS41-SG
HW: P5040202
Frekvencia: 401.1 MHz
Miesto vypustenia: Praha (WMOID:11520)
Dátum a časvypustenia: 19.9.2019 13:16
Dátum a čas nálezu: 19.9.2019 18:17
Posledné súradnice LAT LON: 49.259555 15.589523 ALT: 726m
Súradnice nájdenia LAT LON: 49.25949 15.58953 Google maps


Predikce po celý týden naznačovaly, že by po dlouhé době mohla nějaká sonda doplachtit poblíž Jihlavy. Vycházelo to na ráno a poledne ve čtvrtek 19.9.2019.
Ráno jsem nemohl, odpoledne jsem měl ale volno, tak jsem se na odlov nahlásil už v úterý a s napětím čekal, jestli se nějak rázně nezmění proudění, což se naštěstí nestalo.
Dopad jsem odhadoval někam mezi Batelov a Stonařov. Ve 13:45 jsem sedl na kolo a vyrazil kolem Špičáku na Pouště. Tam jsem zjistil, že by měla dopadnout poblíž Otína, tak jsem se tam vypravil. A pak lesní cestou pokračoval k silnici mezi Stonařov a Dlouhou Brtnici, kde přistála.
Dorazil jsem tam ~3 minuty po dopadu. Samozřejmě musela trefit les. Rádio hrálo na konektror, takže jsem byl poblíž. Zkusil jsem prohlédnout okolí, jestli ji nenajdu na zemi nebo nad zemí visící. Musel jsem dávat dost pozor, protože zvláště na kraji bylo dost velké množství "podpapíráků". A taky tam rostla hromada klouzků. Nikde jsem ji nezahlédl, tak jsem vybalil notebook a chtěl načíst souřadnice. Ale z nějakého důvodu mi nechtěla fungovat USB klíčenka, ráno ještě šla. Naštěstí pomohl restart notebooku. I přes znalost souřadnic mi dost dlouho trvalo ji v korunách stromů najít. Ležela zhruba 18m vysoko. Na fotce jsem za sondou zahlédl cosi modrozeleného, ale netušil jsem co to je.
Měl jsem s sebou tenčí a tlustší nahazovací šňůru se závažím, prak jsem bohužel neměl, hodil by se. Po mnoha pokusech se mi podařilo přehodit větev se sondou, přetáhnouut přes ni tu tlustší šňůru a zkoušet sondu uvolnit. Po několika zataháních se ale šňůra sesmekla a spadla dolů. Po další hromadě pokusů se mi opět zadařilo trefit správnou větev. Tentokrát se mi sondu podařilo o kus posunout ke kraji větve a pak se zase šňůra sesmekla. Při tom už bylo jisté, že vedle sondy je ještě nějaká krabička. Takže další pokusy. Když už jsem to chtěl vzdát, tak se mi podařil mimořádný hod. Přehodil jsem šňůrku vedoucí k odvíječi, která byla o několik metrů výš. Zpočátku se stahovala snadno, pak se začala zadrhávat, jak se začal odvíječ s latexem zasekávat v korunách sousedních stromů. A pak najednou brnk a bylo po stahování. Lekl jsem se, že se přetrhla šňůrka od sondy. Naštěstí se to nestalo, přeřízla se nahazovací šňůra. Tak jsem ji svázal a bez problému přehodil a pokračoval ve stahování. Po několika intenzivních zataháních spadla sonda i s překvapením od Pazara. Jeho dárek mě moc potěšil, tímto mu ještě jednou děkuji.
Latex s odvíječem se mi sundat nepodařilo, zasekl se na poslední větvi na trase v koruně vysokého smrku a při pokusech o uvolnění se o ni šňůrka předřela.


1.jpg
Konečně objevena
2.jpg
Sonda a něco za ní
3.jpg
Sláva, trefil jsem se
4.jpg
Tentokrát ještě lépe
5.jpg
Byla to fuška, ale podařilo se
6.jpg
Pozdrav od Pazara
7.jpg
Polystyren utržil pár šrámů od větví
8.jpg
A ještě detail
9.jpg
Pásek to nepřežil
10.jpg
Odvíječ s latexem na sousedním stromě. Bohužel tam zůstal.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 19.9.2019 - P5040202 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 26. Septembra 2019, 06:40

Zase jsem po čase vypouštěl sondu v dobrém rozmaru a tak jsem vymýšlel, čím dlouhodobý stereotyp oživit.
Nějaké naše, nebo cizí, prototypy nemám k dispozici a nějakou tu M3 až M20 jsem za vtip už nepovažoval.
Los proto padl na zachovalou, neletěnou Vaisalu RS90 , která na výlet čekala více než 6 let.
Navzdory ekoteroristům, kteří straší s deforestací u nás, jako obvykle se sondepáreček opět trefil do lesa na stromy.
Proto jsem měl radost ze zprávy, že se nakonec sundání povedlo, i když to čidla nepřežila.
Jejich původní stav a záběry z přípravy jsou ve fotogalerii, video bohužel nestojí za publikaci, protože optika foťáku
se na začátku záběru zaostřila na detail sondy a už se nepřeostřila na nekonečno, pro záznam startu.
Prílohy
P9194358.JPG
P9194367.JPG
P9194366.JPG
P9194371.JPG
video3.jpg
video3a.jpg
video4.jpg

Napísať odpoveď