24.04.2019 - M10-902-2-13034 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

24.04.2019 - M10-902-2-13034 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 25. Apríla 2019, 20:26

Typ sondy: M10
HW: M10-902-2-13034
Frekvencia: 401.000 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 24.04.2019 12:30 SELČ
Dátum a čas dopadu: 24.04.2019 16:27 SELČ
Dátum a čas nálezu: 24.04.2019 17:53 SELČ
Miesto nálezu: južný koniec Považského Inovca, pri obci Sokolovce
LAT: 48.525960
LON: 17.860150

Začal k nám prechodne prúdiť teplý vzduch od juhu, tak som očakával po dlhšej prestávke sondu z Viedne. Lenže prúdenie nebolo dostatočne silné, aby doleteli až sem. Jediné táto obedná mala šancu. Prechodne prúdenie zosilnilo. Dopad síce vychádzal viac východne od nás, ale dlho som nebol na živej sonde, tak som to bral. Pri plnom brzdení padáku, dokonca hrozilo, že zaletí oveľa ďalej. Ale padák nebrzdil naplno, takže dopad vychádzal niekde k Hlohovcu, resp. východne od neho. To bolo ešte v pohode. Aj keď mierila do lesov, južného konca Považského Inovca. Počkal som doma na dopad. Nakoniec sa trafila medzi dva lesy na pole. Paráda. Zavolal som Tonovi om5ja, dlho som s ním nebol na sonde. Ten práve prišiel domov z práce. Tak som podal správu o sonde a dohodli sme sa, že ideme spolu. Stretli sme sa na odbočke do poľa, tam sme aj autá nechali. K sonde to mal byť asi 1 km. Akurát na prechádzku, síce silnejší vietor, ale teplý. Ja som doma dopad skúsil dopočítať až po zem. Takže bol som pripravený na každú variantu. Repka už má takmer meter výšku, kvitne naplno, takže mal som v zálohe GPS súradnice. S Tonom sme sa rozhodli ísť po signále. Terén bol kopcovitý, zo začiatku bolo plno odrazov. Popravde, keby som nevedel ani približne kde je sonda, nabehali by sme sa dosť. Po ceste k sonde sa odrazy menili, pekne by nás to popreháňalo. Tak sme išli stále rovno a keď sme vyšli na malý kopček, signál prudko zosilnil a dal jasný smer. A dokonca sme uvideli ja padák, dvíhal sa vo vetre. No škoda, mohla to byť ešte lepšia zábava. Ozimina (nejaké obilie) už mala aj 30 cm, takže hľadanie signálu by bolo zaujímavé. Pobalili sme, nafotili a hotovo. Potom sme behli do Sokoloviec na kofolu, podebatovali a po hodine aj dačo rozišli domov.

Inak trochu ma zaskočilo, že mi tentoraz nevyšiel výpočet dopadu. A teda sekol som sa dosť. O vyše 40 metrov. Naopak, smer som trafil presne. Ale v tom silnom vetre s konštantným smerom sa nedá netrafiť. Len neviem prečo sonda zaletela ďalej. Všetko mi sedí, len to vyzerá, že chytila termiku. Alebo padák sa tesne nad zemou nejak výrazne roztvoril. Jak je na foto. Lebo vertikálna rýchlosť sa dosť menila od 4 m/s po 3,3 m/s.

Obr01.jpg
Dráha sondy pred dopadom

Obr02.jpg
Mapka miesta

Obr03.jpg
600m za nami, ešte asi 400m k sonde, tá je za horizontom, takže zatiaľ samé odrazy

Obr04.jpg
Aha, tam je padák, tancuje vo vetre

Obr05.jpg
A už pri padáku

Obr06.jpg
Otvorený bol takmer naplno, len ostal veľký kus latexu a bolo to dosť ťažké

Obr07.jpg
A tam niekde bude sonda

Obr08.jpg
Pohľad nazad k autu, je ďaleko až za tými stromami

Obr09.jpg
Sonda

Obr10.jpg
Detail dopadu sondy

Obr11.jpg
om5ja si robí dokumentáciu

Obr12.jpg
Ešte treba padák cvaknúť, keď sa zdvihne zo zeme

Obr13.jpg
Stačilo nadvihnúť lanko a vietor ostatné pekne nadvihol. A teda mal som čo robiť, ten padák vie mať silu

Obr14.jpg
Keby neostalo toľko latexu, sonda by zaletela podstatne ďalej

Obr15.jpg
A zaujímavý odvíjač

Napísať odpoveď