15.03.2019 - N0843090 - Praha O3 - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

15.03.2019 - N0843090 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 23. Marca 2019, 19:30

Typ sondy: RS92-SGPL
HW: N0843090 O3
Frekvencia: 401.100 MHz
Miesto vypustenia: Praha O3
Dátum a čas štartu: 15.03.2019 12:15 SEČ
Dátum a čas dopadu: 15.03.2019 15:22 SEČ
Dátum a čas nálezu: niekedy 17.03.2019
Miesto nálezu: na kopci Tríbeč
LAT: 48.4803119
LON: 18.2542161

Ak je vo výškach silné západné prúdenie, občas z Prahy doletí sonda až na Slovensko. Teraz v zime z Prahy púšťajú aj Ozónové sondy, na ktoré dávajú navyše padák. Takže šanca na zaletenie na SK sa tým zvyšuje. Už len musí nastať vhodná konštalácia. A tá nastala v piatok 15.03.

Obr01.jpg
Jedna z mojich predikcií, ktorá bola najpresnejšia


Vedelo sa o tom podľa prediktora asi 3 dni dopredu. Obával som sa, že postupom času sa predikcia pokazí. Ale nestalo sa tak.
Dohodli sme sa teda na fóre, kto do akej lokality pôjde. Miro si bral západ, teda Záhorie a ak by moc Karpaty nepreletela, tak by aj vybehol na našu stranu.
Juraj sa presťahoval na východnú stranu od Karpát do mojej blízkosti, takže sme sa dohodli na spoločnom odlove. Ak by náhodou letela viac severne, tak bol v zálohe Marek om4amc.
S Jurajom sme sa mali počkať v Piešťanoch pri diaľnici. Odtiaľ je dobrá cesta aj na sever a aj na východ. Už len bolo treba počkať na burst a prepočítať predikciu.
Letela podľa predikcie, teda kurz držala presne, ale stúpala pomalšie. Tak som musel trochu ubrať z vertikálnej rýchlosti. Nakoniec to bolo 5,5 m/s a to zrhuba sedelo.
Bol som už zbalený, tak som sa presunul do Piešťan za Jurajom. A tam sme čakali na burst.
Len burst bol trochu vyššie, než som čakal, až 34800 m. Ale ešte ani to nebolo zlé. Tesne po burste som si spravil niekoľko predikcií s rôznymi pádovými rýchlosťami a na Google Earte som sledoval, ktorej sa drží. Držal sa predikcie s pádovou rýchlosťou 3,3 m/s.

Obr02.jpg
Upresňujúca predikcia po burste, ale sonda padala ešte pomalšie


Tá predikcia vychádzala na druhú stranu Inovca, takže bolo treba presun cez kopec na východnú stranu. Vyrazili sme. Ja som šoféroval a Juraj mi robil navigátora. Priebežne mi hovoril stav letu sondy a ja som podľa toho vyberal cieľ cesty. Zastavili sme za Bojnou, tam sa mali naše cesty prekrížiť. Lenže začal padák ozaj dobre padákovať a dopadová rýchlosť klesla až takmer k 2 m/s. A prediktor začal dopad posúvať výrazne ďalej na východ. Občas to vychádzalo k Topoľčanom, teda že do kopcov nedoletí. Tak som si hodil do navigácie Solčany. Zobral som to cez Urmince, aby som obišiel Topoľčany, tam by sme sa zrejme dosť zdržali v doprave. Kým sme dorazili do Solčan, tak prediktor v Kryu sa ustálil a dopad už vychádzal hlboko v pohorí Tribeč. Juraj navrhol obec Krnča, to je miesto, kde sa dá najhlbšie dosť do lesa autom. A odtiaľ pešo k sonde. Pri zemi fúkal južný vietor, tak som dúfal, že sonda ešte nakoniec trochu potiahne k nám. Lenže nakoniec dopadla úplne hore na hrebeň pohoria Tríbeč v nadmorskej výške 690 m. Dostali sme sa až na koniec cesty k nejakému kameňolomu. Tam som pozrel mapu, kam sonda zaletela. Od nás to bolo k sonde takmer 6 km. To by bolo na celodennú túru. Sonda mi aj na takú vzdialenosť hrala na plný rozsah S10 a to na ručku s malou anténou. Takže zrejme vysoký obesenec.

Obr04.jpg
Dráha sondy a naša cesta autom oranžovou farbou. Pri Bojnej sa naše cesty prekrížili


Obr03.jpg
Celá dráha sondy, pekne to vyzerá


Takže Juraj zavolal Mirovi, nahlásil stav. A jediné čo sme mohli v tom čase urobiť, bolo nahrať signál pre presnú polohu a ísť domov. Zdekódoval som si v notebooku presnú polohu, aj som si nahral niekoľko minút RAW a vyrazili sme. Prešli sme ešte nazad do Solčan a tam sme našli jednu cyklocestu, po ktorej by sa k sonde dalo dostať po pohodlnej asfaltovej ceste. Až takmer 300m od sondy. Od vhodného miesta na zaparkovanie to bolo k sonde možno 3 km. To by sa už dalo. Spravili sme nejaké foto a išli nazad domov.
Sonda navyše vyhrávala, až v Bratislave ju videli na vodopáde. Večer sa ohlásil MajoDX, že silno hrá. Tak v spolupráci s ďalšími na fóre zdekódovali polohu. A rovnako mohol takto získať polohu hocikto.
Ale v ďalších dňoch sme ani jeden nemali čas tam ísť pozrieť. Tak nastali obavy, či nás niekto nepredbehne. V sobotu bolo počasie sychravé, takže tam bol kľud. Lenže v nedeľu malo byť krásne jarné teplé počasie a to neveštilo nič dobré. Tak uvidíme.


PS. Na Veľkom Tribeči sa nedávno natáčal film TRHLINA podľa knižnej predlohy Jozefa Kariku, režíroval ho Peter Bebjak. Je to zaujímavý film (Thriller / Mysteriózní). Sonda si teda vedela vybrať miesto.



Obr05.jpg
Pohľad od Solčan kde je asi sonda


Obr06.jpg


Obr07.jpg
Priblíženie



Príbeh bude pokračovať...

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 15.03.2019 - N0843090 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Miro » 24. Marca 2019, 19:19

Nejaké nové informácie?

Užívateľov profilový obrázok
Dalibor
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11. Júna 2013, 20:12
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: 15.03.2019 - N0843090 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Dalibor » 24. Marca 2019, 20:18

Takže príbeh pokračuje.

V piatok som pred večerom zachytil na trackery polohu sondy v blízkosti Zlatých Moraviec a na fóre som zistil že sa jedná o ozónku z Prahy.
Nejak sa mi ani nechcelo veriť tomu pretože by to bola v krátkom čase druhá "exotika" v mojom okolí, tá prvá bol RADAC z Prostějova pri
Mochovciach, tiež kúsok odo mňa ale zistil som to pozde keď už bol na ceste Oldo a na fóre sa objavila informácia že ju zobral Naburko.
Ale som odbočil, takže po zistení že pri Tríbči padla ozónka som si pustil prijímač že zdekódujem polohu ale nič som nezachytil, to znamenalo
že je z Topoľčianskej strany. Na kryu som pozrel poslednú polohu, takmer na hrebeni. Čakal som ako sa to vyvinie na fóre a rozmýšlal čo ďalej.
V sobotu hlásili sychravo a v nedeľu zase pekne ale mal som už na nedelu iný program tak som sa rozhodol že ju pozriem v sobotu.
Ráno som pozrel na fórum či sa niečo nezmenilo a napísal som že ju idem pozrieť.
Autom som sa dostal za Zlatno pri horáreň Klačany ktorá sa spomína v tej Karikovej Trhline :) ( pri ktorej som odlovil nedávno Prostějovskú sondu)
a po červenej značke som sa vydal do sedla Tribeča.
Po hodine a pol som sa konečne dotrepal hore ;) k posledným súradniciam z krya a začal som ju hladať ale čo a ako som pozeral po stromoch
nikde som nevidel ani sondu ani padák. A už v tom že ju nenájdem som sa už začal pomaly zberať domov, som išiel po chodníku a zrazu pozerám - padák.
Bol na druhej strane chodníka čo ide po hrebeni asi vo výške 4-5 metrov. V tej eufórii som si ani nenafotil ten padák ako visí na konári stromu.
Po šnúre čo bola natiahnutá som sa konečne dopracoval k sonde ale bola moc vysoko, na vrcholci stromu vo výške 15-20 metrov čo bolo na mňa vysoko.
Keby letela v tom mieste o 50 výškových metrov vyššie tak v pohode preletí hrebeň a doplachtí na Moravecko, mal by som to bližšie :D .
Tak ma napadlo že keď prerežem lanko medzi padákom a sondou tak možno sa sonda uvolní a padne dolu. Mám skladací killer dlhý 8 metrov tak som polku
zložil a prerezal lanko blízko padáku a strhol padák aj z odvýjačom dolu. Bohužiaľ sonda zostala na strome nejako zaseknutá. Bol som sám a na nejaké kaskadérčiny
som nemohol myslieť, chvíľu som čakal či náhodou vietor nerozmyká konáre a sonda nepadne ale nič. Tak som sa pobral domov aspoň s padákom a odvýjačom čo tiež
nie je na zahodenie veď Pražský padák v týchto mojich končinách len tak ľahko nepadá :D .
Prikladám pár fotografií čo som urobil.

Toľko môj príbeh a zaujímalo by ma ako to pokračovalo...
Prílohy
7DM27424.JPG
sonda na strome
screenshot.2019-03-16 (1).jpg
situácia na mieste
IMG_20190316_100156.jpg
padák aj z odvýjačom na zemi

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 15.03.2019 - N0843090 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 24. Marca 2019, 21:32

Tak alespoň padáček se po čase dostal k adresátovi :-D
Třeba se podaří sundat i samotnou ozonovku ;-)

Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

Re: 15.03.2019 - N0843090 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 25. Marca 2019, 20:45

Príbeh skončil hneď na druhý deň, teda v nedeľu 17.03.
Jak som si aj myslel, bol pekný jarný deň, víkend, takže domáca skupina neodolala. Osobne by som to typoval na toho Naburkovho kamaráta, čo býva v Tlmačoch. Ale túto informáciu neviem overiť.

Večer sa na fóre objavila táto informácia:
CZJKP1 • 17. Marca 2019, 20:22
Naburko se svým týmem hlásí odlovení N0843090
A boli tam iba dve foto, dávam ich sem. Viac informácií nemám. Chcel som sa na detaily opýtať Naburka, prekvapivo reagoval na moje správy. Pár krát sme si napísali.
Ale zrazu jeho konto úplne zmizlo z fóra. Takže už naňho nemám žiadny kontakt.

Obr08.jpg

Obr11.jpg


Tým sa teda tento prípad takmer uzatvoril. Už len počkať, či a kedy sa vráti O3 nazad na Libuš.
Každopádne som bol rád, že O3 doplachtila až na Slovensko. Aspoň bolo trochu veselo a mám novú skúsenosť s lokalitou za Nitrou.

Ešte by som doplnil ohľadom konšpiračnej teórie, čo sme s Jurajom špekulovali. :)
Nemám rád, keď ostanú veci neujasnené, snáď to nebolo zle pochopené. A hlavne chcem povedať to, že v tomto prípade by to asi ani nepomohlo. Dotyčný by nemal odkiaľ vedieť, či tá sonda tam stále je. Pokiaľ teda niekto z fóra nevynáša informácie.
oldo • 16. Marca 2019, 13:04
alebo jak Juraj vcera navrhol, napisat ze O3 odlovena a hotovo :) to by vsetkych odradilo a my sa uz o nu potichu postarame, nejake foto by sa uz vymyslelo, ze ju mame, Pazar by spravil fotomontaz :D
A odpoveď od Pazara, ten to jasne napísal a plne ho chápem :)
Pazar • 16. Marca 2019, 19:19
@oldo ahoj, chtěl jsi poslat ozonovku na Slovensko, to se stalo. Také oběšenec není nic zvláštního Potom jsou 4 základní řešení. Čeká se na to, až po měsících box sám spadne, prvotní nálezce se brzy vrátí a ozonovku úspěšně sundá, O3 box nakonec sundá někdo šikovnější, nebo tam ozonovka shnije. Které/á řešení asi ČHMÚ podporuje? Proto žádnou maskovací fotomontáž, ani pro legraci dělat nebudu. :mrgreen:
Je jasné, že ČHMÚ chce, aby sa O3 čo najskôr vrátila, je tak väčšia šanca zrepasovať sondu. Ja osobne by som na ten strom asi neliezol, takže O3 by tam možno visela aj teraz. Chalani boli šikovnejší a O3 dali dole. Dosť by ma zaujímalo ako sa im to podarilo...

Užívateľov profilový obrázok
Dalibor
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11. Júna 2013, 20:12
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: 15.03.2019 - N0843090 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Dalibor » 27. Marca 2019, 20:27

Ak má niekto kontakt na Naburka, mohol by zistiť ako dal ozónku dole.
Aj mňa by to zaujímalo.

Napísať odpoveď