14.10.2012 12UTC H1753795 W

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

14.10.2012 12UTC H1753795 W

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 15. Októbra 2012, 22:10

Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kod : H1753795
Frekvencia : ?
Datum a cas vypustenia : 14.10.2012, 12 UTC
Miesto vypustenia : Wien
Miesto dopadu : objekt byvalych kasarni, kde som bol na vojne :-) Nove Mesto nad Vahom
Posledna poloha z groundtracku: 3999 48.76636 17.81924 273.892 0.02145 14:19:26
GPS poloha: https://maps.google.com/maps?q=48.76570 ... 9&t=h&z=18

Bol pondelok, 14. oktobra 1996 a ja som sa nachadzal na vojenskej sluzbe v utvare VU1890 v Novom Meste nad Vahom. Bolo 17:00, taky normalny den na vojne. Do civilu "za paar". Po celodennom zamestnani som zrejme lezal na posteli (bidlo vzor 10) v maskacoch vzor 85. Alebo som bol obleceny v uniforme vzor 63 a chystal sa na vychadzku na pivo..... Na co som vtedy urcite nemyslel ?
.
.
.

Ze ubehne presne 16 rokov, 0 hodin, 0 minut a ja sa vratim na tieto miesta so svojou dcerkou Martinkou a najdem tam nedaleko jedalne a skladov radiosondu !!!

Predikcie na tento den ukazovali predpokladany dopad viedneskej obednej sondy niekam na Prasnik. Rozhodol som sa, ze po dlhej dobe zoberiem Martinku na lov. Po kratkej bleskovej navsteve chatu som zistil, ze aj Miro s Jurajom sa chystaju na sondu. Dohodli sme sa, ze sa pockame a Miro napisal: Sonda bude sonderkyna ! ;-) Zapol som Sondemonitor a Martinka pozorne sledovala polohu a vysku sondy na mape. Parkovali sme pri obci Trebatice, nevedel som, ci sonda pojde naozaj smerom na Prasnik, alebo nieco vyparati a zaleti dalej.

Po kratkej uvahe a telefonate s Mirom to vyzeralo, ze sonda poleti niekam na Krajne/Staru Turu. Nastartoval som a smeroval k Vrbovemu smer Krajne. Po 1 km som sa ale dival na polohu sondy v SM a rozhodol som sa, ze pojdem smerom na Nove Mesto nad Vahom. Sonda by mala padnut niekde v jeho okoli.

Ked som sa blizil k privadzacu na dialnicu D1 smer Nove M.nV., volal mi opat Miro, aby som nesiel na Krajne, ze sonda leti inam. Potvrdil som mu, ze rovnako to vidim aj ja a ze uz som na ceste. Miro s Jurajom mi ponukli pomoc s dekodovanim, keby som sondu nahodou nebral ja, alebo nas najlepsi pocuvac - Dano ;-)

Z dialnice som zisiel v Hornej Strede a isiel po starej ceste. Tu som trochu zavahal. Predpokladal som, ze sonda padne tesne pred Nove Mesto, a ze ju uvidime aj dopadat. Padak musela mat otvoreny pekne, klesala velmi pomaly. Preto som nepokracoval po dialnici.

50 km/h obmedzenia v dedinach ma ale zdrzali, tak sme dopad nevideli. Co bolo ale stastie, ze sondu som dekodoval aj po ceste a mal som o par sto metrov lepsiu polohu, ako pocul Dano.

Podlozena mapa v SM ma kusok oklamala a nasmerovala na kruhovy objazd za NMV smerom na Moravske Lieskove. Signal sondy sme poculi, ale po par metroch slabol a sondu nebolo nikde vidiet. Nahodil som preto posledne suradnice do GPSky a poloha bola jasna. Presnunuli sme sa teda ku byvalym kasarnam v Novom Meste. Odparkoval som pri plote, vybral smerovku a vybrali sme sa s Martinkou hustinou popri plote. Antena ukazovala stale ku plotu, ako sme sa ale blizili, nakoniec sme sondu zbadali cca 10m za plotom s dvojitym ostnantym drotom.
IMAG1082.jpg
hmm, to je teda smola !
IMAG1083.jpg
musime ju tu nechat...nemusela padnut za plot !

No to je teda smola. Najviac ma hnevalo to, ze konecne sme sa s Martinkou vybrali na sondu spolu a nakoniec ju nebudeme mat. Plot bol dost vysoky a preliezat cez dva ostnate droty sa mi nechcelo. Navyse, v areali tusim sidlia teraz policajti. Sondu som odfotil cez plot a pobrali sme sa k autu.

Martinka uz sedela v aute, ja som hlasil stav misie Andrejovi. Popri telefonate ma napadlo, ze skusim pouzit sondekiller, ze mozno sa mi podari cez plot zachytit snuru od sondy a sondu pritiahnut ku plotu.

Vratili sme sa opat na miesto nalezu ku plotu. Nadpajal som diely sondekillera, no ani v celej dlzke som na snuru sondy nedokazal dosiahnut. Hmm, bolo mi luto, ze sondu nakoniec asi nechame tam. V tom som sa rozhliadol a neuveritelne !!! Asi 10 metrov napravo bola obrovska diera v plote!

Prebehli sme teda cez dieru a sondu uspesne ulovili ;-)
IMAG1084.jpg
aaaa uz ta mame ! Dobre, ze sme sa vratili. Padak s balonom vyzera strasidelne :-)
IMAG1085.jpg
Kuk, moja druha sonda!!!
IMAG1086.jpg
ze sme tuto obrovsku dieru nezbadali hned prvy raz...


Padak som odrezal, latex ostal zamotany do kriku. Snura od sondy k padaku bola pouzita netradicne hruba. Dovolim si tvrdit, ze cca 2mm hruba, co bola este hrubsia, ako nasa na balone STS-1. Urcite teda prekrocila akekovek normy udavane ICAO (max 230N trhacia sila).

Naspat k autu sme uz isli veselsi, velmi ma tesi, ze sa Martinke splnila Mirova veta: Sonda bude sonderkina ! ;-)

IMAG1087.jpg
hajzlak a hruba snura
V sonde chybali nadrzky s tekutinou, na tie sa hned Martinka pytala. Po otvoreni nas namiesto nich cakal Helmutov hajzlovy papier. Doteraz som vzdy nasiel sondy s nadrzkami...Takze opat vynimocna sonda :-)

Buli

Re: 14.10.2012 12UTC H1753795 W

Príspevok od užívateľa Buli » 16. Októbra 2012, 17:15

Ten hajzlak je pre slabsie natury. Pokial by sa z lovenia sondy pototo. Hm, mohli by davat do kazdej sondy nejaky suvenir (nie hajzlak). Gratulujem k uspechu a super ze ste to nevzdali.

Napísať odpoveď