30.9.2012 12UTC H1833208 W

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

30.9.2012 12UTC H1833208 W

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 15. Októbra 2012, 20:17

Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kod : H1833208
Frekvencia : ?
Datum a cas vypustenia : 30.9.2012, 12:00 UTC
Miesto vypustenia : Wien
Miesto dopadu : zahradka rodinneho domu v obci Binovce
GPS poloha: https://maps.google.com/maps?q=48.50245 ... 3&t=h&z=19

Bol som prave na stavbe, ked mi Brano zavolal, ze padla sonda do Binoviec. No a klasika, Brano v praci ;-(

Pozeral som na trackeri, kde ju naposledy videli Danove radia, vyzeralo to, ze mohla padnut bud za zahradky domov, alebo preletiet na druzstvo za plot. Dohadoval som sa s Branom, ze ho pocka do rana. Ale to by uz nemusela hrat, tazsie by sa mu hladala. Brano mi napisal, ze ak mozem, nech pre nu vybehnem, ze skoda ju tam nechat. Tak som sa tam vybral.

Ako som prechadzal Nahacom, zapol som radio a na kopci za dedinou som sondu zacul. Hmm, to je pruser, sonda je urcite niekde zavesena... Prebehol som cez Trstin a blizil sa do Binoviec. Cestu k druzstvu som poznal, tento rok som na nedalekom poli uz jednu Branovu nocnu takto zachranoval ;-)

Auto som odparkoval na konci radu domov. Vytiahol smerovku a vydal som sa poza domy po spevnenej ceste. Presiel som par metrov a dival sa poriadne okolo seba, viac smerom k druzstvu. Oci chceli vidiet cerveny padak, pri drzustve, ale smerovka a radio hovorilo o opacnom smere. Smer k domom.

Hmm, budem musiet zvonit, no fasa...

Prechadzal som okolo plotov a signal zacal slabnut. Vo zahradke mali kukuricu, no hadam nie je v tomto kusku kukurice.... No ale smer bol zase kusok naspat. Do dvora noveho domu. Vratil som sa teda par krokov naspat. V tom som vo dvore zbadal chlapca.

"Ahoj, mozem sa ta nieco opytat ? Nespadlo vam tu dnes poobede nieco do dvora ?" Chlapec bol poriadne prekvapeny, videl cloveka s antenou, vysielackou. No, keby som sa od detstva nevenoval radiam, asi by som vyzeral rovnako vyplasene.

"Ano, hned vam to prinesiem..."

"Nemusis, len si to odfotim, ked mozem."

Chlapec isiel do domu, o chvilu sa vratil aj s otcom.

"Takze malo to "dzipiesku" vsak ?", vital ma s usmevom domaci. "Nasli ste nas ! "

O chvilku sa pridala k domacemu aj pani domaca s malou dcerkou. Gazda spominal, ze maju hody a ako sedeli na dvore, zrazu "to" dopadlo do zahrady. Najprv nevedeli, co to je. Niekto z rodiny dokonca chcel zavolat policiu. Gazda si ale precital odkaz z Viedne. Vsetkych upokojil, ze urcite si pre to niekto pride. No a o necele dve hodiny som prisiel ja ;-)

Porozpraval som im o sonde, rozobral ju a vypol - "..tak, a uz vas nikto podla nej nenajde ! Uz nevysiela."

Chalan si sondu, radio a antenu vratane mna nafotil. Sondu som mu samozrejme nechal ako uzasny suvenir. Ked som studoval zbytky latexu v kybli, pan domaci sa ma opytal- " to je heliovy balon, vsak ? " Bol som prekvapeny! "Ano, moze byt naplneny aj heliom, ale tento bol naplneny vodikom.", odpovedal som. "Lebo videl som v tv, ze pustali taky balon plneny s heliom." "No ano, to sme boli my !" Domaci boli prekvapeni. Rovnako ako ja, ze nas projekt videli ;-) Este sa ma opytal, ako som k nim prisiel. Povedal som, ze auto mam hned za rohom. Isiel som mnou ku branicke na konci zahrady a zbadal reklamou polepene auto.

Na zaver ma poprosil, aby som im zapozoval s autom. :-) No parada :-)

Nakoniec bol teda tento lov uspesny, aj ked som odchadzal bez sondy a padaku. Pre mna to bol uzasny zazitok, takisto asi aj pre domacich. Boli to prijemni ludia, aj takto im dakujem, ze sa nebali v dnesnej dobe pustit do dvora neznameho cloveka.

Kazda lov sondy je uplne iny zazitok. Niektore su bezne - izy nakladky, na niektore sa tak skoro nezabudne. Tato bude patrit k nim.
IMAG1067.jpg
Stastny nalezca s nevsednym ulovkom
IMAG1068.jpg
Len si odfotim seriove cislo, aby mi chalani na fore verili, ze som ju nasiel ;-)

Užívateľov profilový obrázok
Jenda
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 17:49
Bydlisko: Hodonínsko

Re: 30.9.2012 12UTC H1833208 W

Príspevok od užívateľa Jenda » 16. Októbra 2012, 19:36

Radim, gratuluju k nevšednímu zážitku z dohledávání sondy. Ukazuje se, přibalený letáček s informací pro nálezce je velice užitečný. Co by si asi ti lidi mysleli, kdyby si nepřečetli, že ta záhadná krabička je meteorologická radiosonda... ? :-) Měli štěstí, že ve Vídni se jim zrovna chtělo ten papírek k sondě přilepit - jak víme, nebývá to pravidlem.

Napísať odpoveď