4.2.2015 - 12UTC - J3223155 - Praha Libuš + O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Marty
Príspevky: 142
Dátum registrácie: 30. Marca 2014, 08:56
Bydlisko: Ondřejov

4.2.2015 - 12UTC - J3223155 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Marty » 5. Februára 2015, 02:41

Typ sondy: RS92-SGPL + ECC Ozon
HW: J3223155 + 6A25261
Frekvence: 403.800 MHz
Místo vypuštění: Praha Libuš
Čas vypuštění: 4.2.2015 12:15 CET
Čas nálezu: 4.2.2015 15:55 CET
Místo nálezu: Okraj louky, Bohmův Dvůr (osada Dvorce východně od Havlíčkova Brodu)
LAT: 49.615243N
LON: 15.628468E

Predikce pro dnešní ozonovku vycházela daleko na Vysočinu a tak se pro ni nikomu nechtělo. Já byl zcela vyjímečně doma (po dopolední cestě do Prahy k lékaři) a vznikla mi tedy poměrně jedinečná šance se sondy zmocnit. Kvůli dost velké vzdálenosti jsem trochu váhal, ale hamižnost rychle zvítězila. Běžně vyrážím jen pro blízké sondy a až po dopadu, protože nemám mobilní SM. Na 100-120km to ale chtělo vyjet s předstihem. Cestou jsem chtěl občas kouknout na tracker a také OK5MIK nabídl pomoc dodáním předdopadových souřadnic.
Hned na začátku mě zaskočil zavřený nájezd na dálnici (D1 u Hvězdonic, směr Brno) - nepříjemných asi 15 min zdržení. Dlouho jsem pak raději frčel bez kontroly Trackeru a fóra, abych sondu předjel. Těsně před Humpolcem jsem dal pauzu na stažení čerstvých informací. Na ručce sonda už nehrála a hned jsem věděl, že je něco špatně. Fórum potvrdilo, že se zas utrhla a je po dopadu. Root stanovil přibližné souřadnice u Dvorců kousek od Havlíčkova Brodu, což jsem měl ideálně před sebou - 3 minuty na Exit 90 a pak asi 20km celkem slušných hlavních tahů.
Po příjezdu do Dvorců sonda pěkně hrála. Dvakrát jsem zaměřil z místní silničky nad vesnicí a vybral parkovací místo prakticky přesně na prvních souřadnicích od roota (ze 14:10). Zde se opět projevila moje zbrklost - jak mám signál, jdu hned za ním. Kdybych se znovu pečlivě podíval na fórum a do mapy, našel bych přesnější rootovy odhady (14:32 a 14:33) a popojel mnohem blíž k sondě. I tak se ale celkem dařilo. Po zmrzlé zasněžené oranici jsem obešel ohradu se stádem jelenů a našel průchod mezi zahrádkami chatové osady. Na louce za chatami mě signál trochu svedl ze směru a už to vypadalo, že sonda leží někde v zahradě. Pak mě zas děsil ohrazený statek, ale naštěstí nakonec krabice vykoukla na zcela přístupném místě mimo areál.
Sestava seděla na zemi v pracovní poloze, ale je vidět, že SGPéčkem narazila a byly i nějaké kotouly - deformace a hlína na anténě GPS, zásek do vrchního plastového krytu, obtisk sondy do polystyrénového boxu a vychýlení z původní polohy (takhle nakřivo ji tam Pavel určitě nenalepil). Jinak čidla funkční, čerpadlo pořád běželo. Zrovna nad sondou se křížilo vedení vn a dvojité nn. Konec šňůry s nepatrnými zbytky latexu visel přes vedení 22kV a dále šňůra vedla MEZI dvěma trojicemi nn vodičů dolů k sondě - evidentně tamtudy proletěla i krabice a také poškození plastového krytu SGP vypadá na náraz do kovového lana.
Na fóru se mezitím řešily příčiny častého utržení O3 sondy od padáku. V tomto případě zůstala šňůra zřejmě v plné délce, utrhla se asi hned u odvíječe. Konec nejeví velké známky roztřepení a byly do něj zapleteny 3 tenké proužky latexu (asi 1mx20mm, 30cmx10mm a 20cmx10mm). Osobně bych tipoval, že se šňůra při letu a houpání zátěže trvale narušuje na hraně odvíječe a oslabené místo pak nevydrží větší ráz při burstu nebo záběru padáku.
Můj první nález ozonovky velmi potěšil. Rychlý pád mi trochu zkrátil cestu autem (celkový nájezd 208km), moc jsem se nenaběhal (k sondě a zpět asi 2km) a vše se podařilo stihnout za světla. Velké díky rootovi a dalším, kteří se snažili dodat co nejpřesnější pozici.
Prílohy
Sonda_mapka.jpg
Nález sondy, 2 pozice root a poslední poloha z mého domácího PC (vzdálenost 69km)
Sonda_detail.jpg
Trochu jsou vidět sloupy a vedení vn (východ-západ) a nn (od jv k sondě a na sever od sondy)
Trasa_Auto_Sonda.jpg
Dohledání sondy. V cestě stála ohrada s jeleny a soukromé pozemky.
DSCN6468.JPG
Konečně u cíle.
DSCN6469.JPG
DSCN6470.JPG
DSCN6472.JPG
Poškození krytu SGP, pravděpodobně o vedení nn.
DSCN6474.JPG
Utržený konec šňůry

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 4.2.2015 - 12UTC - J3223155 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 5. Februára 2015, 08:32

Gratuluji k úspěchu a děkuji za podrobnou dokumentaci nálezu, která nám jistě pomůže v dalším hledání příčin utržení ozonovek a při pokusech o jejich eliminaci.

Napísať odpoveď