21.12.2014 - K1723341 - Prostějov - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

21.12.2014 - K1723341 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 21. Decembra 2014, 21:18

Typ sondy: RS92-SGP?
HW: K1723341
Frekvencia: 402.100 MHz
Miesto vypustenia: Prostějov
Dátum a čas štartu: 21.12.2014 12:30 SEČ
Dátum a čas dopadu: 21.12.2014 13:39 SEČ
Dátum a čas nálezu: 21.12.2014 14:40 SEČ
Miesto nálezu: pri obci Bašovce
LAT: 48.640230
LON: 17.798770

Úplne neplánovaný odlov. Na fóre upozornil geograf, že Prostějov vypustil dve sondy. A to už asi 20 minút po sebe. Prvá sonda mala nízku stúpavosť a vo výške asi 6650m začala pomaly klesať. Bolo jasné, že uniká náplň balóna. Sonda bola v tom čase niekde nad Uherským Hradišťom. Dosť ďaleko odomňa. Ale zbystril som, keďže únik bol pomalý a sonda plachtila v rýchlom vetre, ktorý dosahoval takmer 50 m/s. Do prediktora sa takýto stav dosť ťažko zadáva, lebo výpočty nepočítajú s touto alternatívou. Tam sa proste zadá počiatočná výška burstu a rýchlosť pádu pri zemi. A on podľa určitých vzorcov prepočíta podľa výšky, krivku rýchlosti pádu. Čiže vychádza z rýchlosti voľného pádu a postupného zvyšujúceho sa odporu vzduchu pri páde. Túto informáciu som sa dočítal, na stránke prediktora. Čiže ak balón fučí postupne, rýchlosť sa mení podľa iných pravidiel. No to len tak na okraj.
Vo výške zhruba 5 km bol už balón zrejme bez tlaku, tam sa už pád choval ako pri padáku (nezrýchľoval), takže sa dal prediktor použiť. No a tam to začalo. Dopad bol niekde severne odo mňa do 15 km. Napísal som na chat, že mám záujem o odlov. Hneď som volal Radimovi, ten mi ale mobil nedvíhal, tak som napísal SMS, že k Vrbovému letí PV a fučí balón. Bez reakcie. Ani na fóre nikto nereagoval na odlov. Tak som teda vyrazil. Bohužial na Andreja číslo nemám, takže som mu nemal dať ako vedieť. A tu na fóre nebol vyše mesiaca. Smola. Začal som prudko baliť techniku. Pre mňa bolo v tomto prípade viac lákadiel. Už vyše mesiaca mám kúpené nové rádio a zatiaľ nebola príležitosť otestovať ho v teréne. Tiež som si spravil novú anténu do terénu. No a hlavne chcel som otestovať dekódovanie priamo v teréne. Takže dve veľké tašky plus anténa, teplé oblečenie do vetra a vyrazil som. Doma som nechal prijímač zapnutý, ale nepozeral som kam sonda dopadla. Chcel som si to otestovať priamo v teréne. Len som vedel, že je to niekde za Krakovanmi, v okolí obce Ostrov. Takže za Krakovanmi som mal prvú zastávku na zameranie. Na moje prekvapenie sonda silno hrala (S6) aj na 2.15 dB teleskopickú anténu. A to som bol od nej vyše 4 km. Ups. To bude stromovka. No nevadí. Na balón som bol zvedavý. Aj keď na strome bude pekne zamotaný. Na prvom obrázku je to bod 1. Po zelenej čiare som išiel, žltá je smer signálu. Hore je vidieť poslednú polohu v trackeri a kde sonda bola. Plachtila pekne.
Obr1.jpg
Obr 1
Na druhom obrázku je zakreslené zameriavanie. V bode 2 som zistil, že sa treba otočiť. V bode 3 to ukazovalo na les, myslel som že to bude v ňom. Ale vizuálne som nič nevidel. Tak som prešiel na bod 4, že to obzriem z druhej strany. A tam vzadu v stromoch som uvidel veľký biely fľak. Vyzeral síce ako igelit, ale nevedel som ako dopadol balón pri dopade do stromov. Signál bol odtiaľ silnejší, ale jeden slabší bol aj severne od dediny. Myslel som, že je to odraz - žlté šípky pri bode 4. Tak som sa presunul po zelenej šípke na východnú stranu obce, bod 5. Tam som s ďalekohľadom videl, že sa to moc na balón nepodobá. Bolo to niečo ako veľký igelit zamotaný v stromoch. Musel byť fakt veľký. No a signál síce išiel aj odtiaľ, ale podobne silný išiel aj od severu. Tu už nastal čas rozložiť notebook a zistiť čo píše GPS na sonde. Predpokladal som, že GPS bude funkčné, keďže je na strome. No a na moje prekvapenie to dávalo úplne inú polohu než som bol ja. Hodil som cieľ do navigácie. Bol som od sondy asi 1 km. No a pritom hrala silno ako keby som od nej do 100m. Ale aspoň som si odskúšal citlivosť nového rádia. Citlivé je, to sa musí nechať. Som zabudol dodať, že už v prvom bode za Krakovanmi som musel zapnúť vstavaný ATT 10 dB. Už tam bol signál nezamerateľný. Na teleskopickú anténu bol signál akurát, ale na smerovú už moc silný. Polohu sondy dekódoval SM niekde v bode 6.
Obr2.jpg
Obr 2
Na obrázku 3 je screen SM. Presunul som sa tam.
Obr4.jpg
Obr 3
Na štvrtom obrázku je poloha auta a sondy s balónom. Tam sa mi už nedarilo sondu zamerať ani s att a ani horizontálnou polarizáciou. Musel som odladiť frekvenciu. To šlo dobre. Takže smer dávalo rovnako ako dával polohu SM. Ale na poli som nič nevidel. Normálne som nechápal. Signál enormne silný a sondy nikde. Už aj na konektor som mal S2-S5. Podotýkam, že Zastone má S1-S11, teda 11 dielikový S-meter. Dobrá vecička. A aj funguje. Síce sa mi zdá, že nie je úplne lineárna, ale len trochu. A možno je to len pocit. Vybral som sa pešo po ceste smerom na juh. Myslel som že sonda bude niekde južnejšie a od stromov sa odráža signál. No ale po prejdení asi 100m začal signál na konektor slabnúť. Bolo jasné, že to je zlý smer. A už neostávalo nič iné, iba vbehnúť do poľa, do toho blata. Boli tam vysiate pásy ozimín, na foto z GE je to aj vidieť. Takže dalo sa. Prišiel som k stromom a po balóne ani stopy. Dostal som pocit, že bude za stromami na druhej strane. Bol tam taký asi 1 m vysoký kopček, taký val, pod tými stromami. Ma napadlo, že občas sa poloha v SM sekne aj o 100m. A bolo to tak, v tomto prípade sa sekol o asi 80m. Pomedzi stromy som zbadal nafúknutý balón na poli na druhej strane, rozbehol som sa teda a skoro ma porazilo, keď som vybehol na ten kopček. Bol tam asi 4 metre široký potok. No a už som došiel. Prúser. Tak som zostal prekvapený, že som to aj zabudol odfotiť.
Obr3.jpg
Obr 4
Na mape som našiel najbližší prechod na druhú stranu v severnej dedine Pobedím. Lenže to by znamenalo ísť potom asi 500m po blate k sonde. A akosi na to som pri balení nepomyslel. No tak som si zaspomínal na svätých tam hore, že mi radi pomáhajú, že mohli by aj teraz. Niečo mi povedalo, že choď popri vale na sever. Kokso, ono to fungovalo. Asi 50m severne bol cez potok padnutý veľký strom. Tak veľký a pevný, že bol z toho pekný most. No môže toto byť ? :)))) Asi hej. Prebehol som na druhú stranu a balón bol nafúknutý na zemi a tancoval vo vetre. Lanko mierilo hore do stromov ale sondu som nevidel. Očami som teda išiel po lanku a naraz som uvidel sondu úplne hore na strome na najvyššom konári. Dobrých 15m vysoko. No pekne. Ale dúfal som, že sa mi ju podarí lankom spustiť dole. Urobil som pár foto keď sa zrazu rozfúkal vietor a balón vyletel vysoko až do úrovne sondy. Tak to bola iná podívaná. Hneď som prepol na video a začal točiť. Doma som ho zostrihal a uložil na youtube. Potom sa vietor ukľudnil a balón pomaly klesol k zemi. Na prvý pohľad bolo vidieť, že je celý a fučal cez hrdlo. Bolo prevlečené cez ozubený vrch odvíjača a zatiahnutý špagátom. Ale zrejme to tak nemalo byť. Viac na foto. Potom nastala dilema, čím je vlastne naplnený. Viem, že vodík je lacnejší než hélium, tak sa používa vodík. Lenže ten je prudko výbušný. Už pri koncentrácii nad 4 % so vzduchom je výbušný. Takže som opatrne rozuzloval všetky uzlíky (bolo ich 18) a nakoniec pomaly vyfučal. Tlak tam nebol, ale tým že je ľahký, tak stačilo hrdlo držať hore a sám unikol. Bolo vidieť ako je ľahký, úplne sa ťahal smerom hore. Aj to som natočil. No a prekvapila ma jedna vec. Viem, že vodík je dobrý tepelný vodič (v práci ním chladíme generátory). Pri vyfukovaní som si všimol, že unikajúci vodík je veľmi chladný. To bola pre mňa novinka. Na ruke som cítil silný chlad. Myslel som, že sa mi to len zdá, že je to spôsobené tým, že mi fúka na ruku. Ale keďže zvedavosť je silná, potreboval som to overiť či fakt nemá napr. nižšiu teplotu. Vytiahol som mobil, v konektore USB má teplotné čidlo. Nechal som ho na vzduchu chvíľu adaptovať. Ukazoval asi 5 stupňov. Priložil som ho čidlom k hrdlu a nechal ofukovať vodíkom. Iskry som sa nebál, tam by nemala kde vzniknúť. Aspoň som dúfal. Inak by bol pekný plameňomet z toho :)
No a na moje prekvapenie začala teplota klesať. Z 5 stupňov klesla asi na 1 stupeň. A stále klesala, len vodíka bolo málo, časť som ho už vypustil. No to som teda nepochopil. To by mi mohol niekto vysvetliť. Buď dochádza pri úniku k nejakému reagovaniu so vzduchom, ale nebol pod tlakom, čiže sa nerozpínal. Alebo že by hej ? Dokonca bolo vidieť tesne nad hrdlom, ako sa vlní vzduch. Ako v lete nad rozpáleným asfaltom. Je to trochu aj na druhom videu vidieť. Alebo že by bol ten vodík stále chladnejší od toho ako bol vysoko, kde slušne mrzlo ? Neviem. Od dopadu ubehla hodina. No nič. Zbalil som ho a išiel stiahnuť sondu. Lenže lanko sa hore v korune tak zamotalo, že nešlo sondu ani potiahnuť ani popustiť dole. Skúšal som mykať, šklbať, ťahať. Nič. Skúšal som to rôznymi spôsobmi asi 10 minút, až kým sa lanko nepredralo a neroztrhlo. Aj som na chvíľu uvažoval, že vyšplhám hore, lebo konáre boli vcelku blízko nad sebou. Ale aj tak, keby vyleziem hore, na koniec posledného konára sa nedostanem, je moc tenký. Bol som tam sám, keby sa mi dačo stane, tak som v háji. Pri tom ako sonda tancovala, narážala na konáre a poškodilo sa teplotné čidlo. Zistil som to až doma. Takže som upratal čo sa dalo a vyrazil som po improvizovanom moste naspäť k autu. Sonda si veselo hrala. Po ceste medzi Ostrovom a Krakovanmi som si ešte skúšal smerovosť antény. Som spokojný. Mieri takmer presne.
Dole som pridal foto, je ich dosť.
No sonda prestala hrať niekedy okolo 19. hodiny. Doma som zistil, že som sondu dekódoval až na zem.
V druhej PV sonde, vypustenej po tejto, boli už lítiové baterky, tipujem že aj v tejto sú, lebo nevidel som, že by sa krabička nafukovala (ďalekohľadom).
Balón som doma zo zvedavosti odvážil, váži 800g.

Video s poletujúcim balónom:
http://youtu.be/9-FaWMom0dU

Vyfukovanie balóna (ten hluk nie je vietor, ale vodík):
http://youtu.be/yrG8nshi5go
Obr5.jpg
Nájdený most cez potok, vzadu vidieť balón
Obr6.jpg
Balón na poli
Obr7.jpg
Detail balóna na poli
Obr8.jpg
Začal fúkať vietor, balón sa začína dvíhať
Obr9.jpg
Vietor zosilnel, lanko ho ťahá nahor
Obr10.jpg
Už fúka poriadne, balón stúpa
Obr11.jpg
A stúpa
Obr12.jpg
A už je hore
Obr13.jpg
Hríbik
Obr14.jpg
Detail uviazania balóna o odvíjač, zrejme slabo
Obr15.jpg
Lanko mieri hore na vrch stromu
Obr16.jpg
Sonda je úplne hore
Obr17.jpg
Detail sondy
Obr18.jpg
A cesta nazad k autu po mostíku
Obr19.jpg
Pohľad na sondu od cesty

Napísať odpoveď