9.12.2014-Y54863010-VTSU Záhorie

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
om4amc
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 7. Apríla 2013, 22:16
Bydlisko: TRENCIN DLHE HONY

9.12.2014-Y54863010-VTSU Záhorie

Príspevok od užívateľa om4amc » 11. Decembra 2014, 17:36

Typ sondy : Graw DFM-09
Frekvencia : 403,770 MHz
Dátum a čas vypustenia : 9.12 2014
Miesto vypustenia : VTSU Záhorie
Miesto dopadu : okraj lúky pod kopcom Hradisko nad obcou Nová Lhota N48.85753 E017.57087
Čas dopadu : 9:00
Čas nálezu : 15:35
Vzdialenosť od poslednej polohy v trackeri : 74m

Dnešná ranná sonda zo Záhoria nabrala smer Veľká Javorina, a bolo jasné že dopadne za hranicami niekde na Morave. Po dopade začala na fore diskusia odkiaľ sa dá k sonde najľahšie dostať, a hlavne kam ešte zaletela od poslednej polohy z trackera. Vyzeralo to dosť neisto, mohol to biť okraj jarku nad ktorým letela, potom lúka medzi járkom a lesom čo by bol ten lepší prípad, alebo okraj lesa nad lúkou. Najbližšie mal k sonde Miro zo Senice, ale nakoľko bol pracovne vyťažený, tak dal výzvu na forum nech ide niekto kto môže zakiaľ je ešte sonda živá. Nikto sa ale nehlásil že ide, a tak som začal zisťovať spoje do danej oblasti. Bohužial nič rozumné nešlo, a najbližšie vlakové spojenie bolo až z časom príchodu do obce Javorník 14:30, teda v čase ked už sonda nebude hrať. A navyše to ešte bolo k sonde od stanice vzdušnou čiarou asi 2,7km a do kopca, takže na dohľadanie sondy zostávala asi hodina denného svetla, čo je na mrtvu sondu dosť málo. Urobil som zopár prepočtov dráhy letu od poslednej polohy, ale stále som váhal či vyraziť. Nakoniec sa ale tesne pred obedom krásne vyjasnilo a konečne sa po niekoľkých veľmi škaredých dňoch ukázalo na oblohe slnko. A tak som sa začal baliť. Nech to už dopadne akokoľvek aspoň si spravím turistiku a trocha si vyvetrám hlavu. Rýchlik z Trenčína do N. Mesta mal meškanie 10 minút, ale to vôbec nevadilo, motoráčik smer Stará Turá, Myjava vždy čaká na zmeškané vlaky, nemá sa až tak kam ponáhľať. Inak je to veľmi zaujímavá trasa, striedajú sa polia, doliny, hlboké terénne zárezy, tunely, vysoké násypy a na niektorých miestach veľmi vysoké viadukty, proste celú cestu je čo obdivovať a všade naokolo je krásna príroda. Zaujímavosťou je aj to, že na Myjave treba prestúpiť do prvého vozňa ak sa v ňom náhodou neveziete, zbytok súpravy zostáva vzhľadom na malý počet cestujúcich na Slovensku. Celkovo sme tam boli len traja cestujúci + sprievodca a rušňovodič. Za Myjavou nasleduje ešte dedina Brestovec a potom parádne dlhý tunel popod pohorie Javoriny. Na druhom konci ešte na Slovensku dedina Vrbovce, potom hranica a už ste na Morave. Prvá zastávka je obec Javorník, odtiaľ som už pokračoval pešo po modrej turistickej značke k predpokladanému miestu dopadu sondy. Najprv cez obec asi 1 km, potom miernym stúpaním cez lúky až pod kopec Hradisko. Tam som ale urobil korekciu trasy a odbočil som zo značky na zvážnicu, ktorá lemovala kopec zo severnej strany a končila podľa navigácie kúsok od miesta dopadu sondy. No išlo sa veľmi zle, povrch bol na mnohých miestach namrznutý a tam kde cez deň dosvietilo slnko zas blatistý. A cez to všetko pretekali potôčiky zurčiacej vody, ktorá na mnohých miestach vytvárala malé jazierka, ktoré bolo treba obchádzať. Navyše bol terén ešte rozšľapaný od lesnej zveri, naozaj sa išlo veľmi ťažko. A najhoršie úseky boli tie, kde prebiehala ťažba dreva, to som musel obchádzať pomedzi stromy cez les. Asi za hodinu od vystúpenia z vlaku som prišiel na lúku, ktorá oddeľovala okraj lesa od jarku nad ktorým bola posledná poloha sondy. Vedel som že mám ešte asi hodinu denného svetla, ktorú musím čo najlepšie využiť na dohľadanie sondy. Sonda už ,ako predpokladal Miro bola ticho. Išiel som po rozbahnenej cestičke stredom lúky, a striedavo som skúmal priestor okolo seba, či sa niekde neobjaví niečo biele. Ale biele bolo vlastne všetko, od určitej výšky bolo všetko pokryté vrstvou námrazy. Nič moc , kedže aj sonda je biela...Po prejdení asi 200m cez lúku som prišiel na koniec jarku a medzi konármi som zbadal niečo svetlej farbi. Prieskum dalekohľadom potvrdil odvíjač + hrdlo balona. Uložil som bod do navigácie za účelom zmerania tejto vzdialenosti. Bolo to presne 50m. Ale sondu som zatiaľ nevidel, až ked som zišiel bližšie k okraju jarku, tak sa objavila na okraji lúky, dosť dobre splývala z námrazou. Rýchlo som urobil zopár záberov, uložil som súradnice, odrezal sondu od lanka a išiel som do porastu preskúmať či bude dostupný aj odvíjač. Po vyšplhaní sa do výšky asi 3 m a odrezaní tenkého konára som sa pokúsil vyslobodiť zamotaný koniec lanka pri odvíjači, ale nešlo. Nakoniec som odrezal celí konár na konci ktorého bol odvíjač a po vyslobodení som namotal lanko na špulku. Ešte opatrne zliezť dolu, zbaliť veci a podme domov. Lenže touto operáciou som stratil dosť času(bolo práve 16:00) a 16:36 mal ísť vlak z Javorníka do Veselí nad Moravou, odkiaľ som mal autobus priamo do Trenčína. Další vlak smer N. Mesto mal potom ísť až 19:26, čo bolo dosť neskoro. Vedel som že budem musieť celú cestu naspäť utekať, ale tou trasou ktorou som prišiel to bolo nereálne. Tak som bežal po lúkách okolo kopca a ked lúka skončila, pokračoval som po lesnej ceste a v asi 5min. intervaloch som kontroloval trasu v navigácii či bežím správným smerom. Zároveň sa už stmievalo, ale stále sa dalo relatívne bezpečne bežať smerom k obci. Ale aj táto cesta mala hlboké kolaje od traktora, v ktorých sa držala voda, a povrch okrajov bol namrznutý. A najhoršie to bolo tesne pri obci kde miestny obyvatelia navozili na cestu rôzny stavebný odpad. Až v obci na pevnej asfaltovej ceste som si uvedomil, že priam zázrakom som sa ani raz počas behu výraznejšie nepošmykol a nedostal sa do kritickej situlácie. Asi v polovici cesty cez obec som v diaľke uvidel prichádzať vlak smerom od Veselí. Bolo 16:30, a stále nebolo isté či dobehnem. Išiel som na maximum a navyše cesta začala mať najskôr mierne a potom dosť výrazné stúpanie. Posledný úsek k stanici bol najhorší, stúpanie asi 12% a navyše pravotočivá serpentína čo trasu ešte predlžovalo. Ale podarilo sa, sprievodca z rušňovodičom mali ešte fajčiarsku prestávku a po vyrozumení že lístky sa predávajú vo vlaku som sa v pohode usadil vo vykúrenom modernom vozni. Navyše tam bol aj svetelný panel, kde bežali informácie o nasledujúcich zastávkach , o takom niečom môžeme na našich lokálkach iba snívať...Ked sme dorazili do Veselí, hned som utekal na autobusovú stanicu ktorá bola našťastie hned vedľa vlakovej a behom 3 minút prišiel autobus od Brna smer Banská B., ktorí išiel aj cez Trenčín. Vlastne celá táto výprava do totálnej neistoty dopadla veľmi dobre, sondu som vlastne našiel hned po príchode na miesto, problémy spôsoboval len značne rozbahnený terén a časová tieseň ohľadne spojov naspäť domov. A najlepšie bolo krásne slnečné počasie, pohľad na námrazou obalenú Veľkú Javorinu stál rozhodne zato...
Prílohy
PC091817.JPG
Zbytok balona z odvíjačom(ten malí svetlí fliačik uprostred)
PC091818.JPG
PC091819.JPG
PC091820.JPG
aj na sonde už bola slabá vrstva námrazy, len ju na fotke nevidno

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Krmič
Príspevky: 1111
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 9.12.2014-Y54863010-VTSU Záhorie

Príspevok od užívateľa Miro » 12. Decembra 2014, 12:40

Ono najhoršia je repka, potom ohrada s dobytkom a na treťom mieste kukurica.

Užívateľov profilový obrázok
om5ja
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 22. Februára 2014, 19:13
Bydlisko: home: Rišňovce, JN88WI, portable: Šurany, JN98CC
Kontaktovať užívateľa:

Re: 9.12.2014-Y54863010-VTSU Záhorie

Príspevok od užívateľa om5ja » 12. Decembra 2014, 13:14

Este pred ohradu s dobytkom by som zaradil husto vysadeny ovocny sad na drotovom vedeni so strasne dlhymi neprerusovanymi radmi

Dusan
Príspevky: 82
Dátum registrácie: 29. Februára 2012, 11:31
Bydlisko: Kostoliste

Re: 9.12.2014-Y54863010-VTSU Záhorie

Príspevok od užívateľa Dusan » 12. Decembra 2014, 21:55

Tak tomuto poviem fanatizmus :) alebo zmysel pre prirodu a vsetko pekne co je okolo nas mas moj obdiv drzim palce :P

Napísať odpoveď