15.11.2014 - J4133144 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

15.11.2014 - J4133144 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 23. Novembra 2014, 15:23

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J4133144
Frekvencia: 405.000 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 15.11.2014 12:30 SEČ
Dátum a čas dopadu: 15.11.2014 14:30 SEČ
Dátum a čas nálezu: 15.11.2014 15:50 SEČ
Miesto nálezu: za obcou Madunice
LAT: 48.491018
LON: 17.760144

Kvôli pracovným povinnostiam píšem log neskôr. Bol som po nočnej, vedel som, že sonda má padnúť niekde na východnú stranu od Považského Inovca, čiže revír om5ja. Takže som po nočnej ani nesledoval let. Zobudil som sa okolo 14. hodiny a len zo zvedavosti pozrel na tracker. Sonda bola už len asi 6 km nad zemou. Na moje prekvapenie padák nefungoval a bol aj skorší burst, takže dopad mal byť na mojej, západnej strane Inovca. Odo mňa to bolo do 15 km. Vyskočil adrenalín a začal som baliť. Tonko om5ja písal na fóre, že je v teréne a čaká sondu na pôvodnom mieste dopadu. Zavolal som mu a on potvrdil, že sa presúva. Tak fajn, stretneme sa tam, počkáme sa v Maduniciach na pumpe. Ja som tam prišiel asi o 15 minút skôr, tak som si skúšal zamerať sondu. Na prvom obrázku bod 1.
Obr1.jpg
Signál mal veľa odrazov ale bol prekvapivo silný. Žlté šípky ukazujú v akom uhle bol signál. Hneď mi došlo, že zrejme sonda doletela až k lesíku. Fúkal pri zemi dosť silný vietor. Prešiel som na pumpu v Maduniciach, bod 2. Tam bol tiež signál silný a odrazov ešte viac. Dokonca signál kolísal, bolo jasné, že je na strome. Tie odrazy boli tak silné, že bolo aj problém určiť presne polohu sondy. Zvlášť keď signál kolísal. Om5ja dorazil, tak som ho nechal nech nezávisle odo mňa sondu zameria, či sa zhodneme. No povedal presne to isté. Je na stromoch. Pozreli sme mapu a zvolili najlepšiu prístupovú cestu. Vlastne bola iba jedna. Presunuli sme sa k bodu 3, kde sme nechali autá. Tam už smer signálu bol jasnejší, takže podľa triangulácie už bolo jasné, kde sonda bude. Len to bolo pešo cez 1 km. Túra mi nevadí, ale ten silný vietor, to trochu komplikoval. Ale našťastie nebol studený. Keď sme boli ešte dobrých 200 metrov od sondy, tá už hrala iba na konektor, tak bolo zrejmé, že bude niekde na prvých stromoch a nie hlboko v tom lesíku. Skúsil som ďalekohľadom prezrieť les. A bolo jasné. Sonda bola hneď na prvom strome, hore v korune, dobrých 15m nad zemou. Ale padák vidieť nebolo. No prišli sme k sonde a nastalo mierne prekvapenie. Väčšinou býva sonda na zemi a padák v korune stromu. Teraz to bolo naopak. Sonda pri dopade sa zachytila o prvý strom, ale ďalej v smere letu bola medzera, takže tam padák klesol až k zemi. Resp. visel asi meter nad zemou a húpal sa vo vetre. Ostatné detaily sú vidieť na foto. om5ja sa podujal, že sondu skúsi dať dole. Najprv zisťoval, či je šnúra v strome pohyblivá, pomaly popúšťal sondu dole. Išlo to. Tak prešiel s padákom čo najbližšie ku stromu koľko sa dalo. To spustilo sondu asi o 2 metre dole. Ešte raz sa presvedčil, či je šnúra voľná a keď to vyzeralo nádejne, prepálil ju. Ja som už čakal v kríkoch pod sondu, že ako to dopadne. Pod stromom boli husté kríky. Našťastie sonda pekne zletela až na zem. Mierne sa zdeformovala GPS anténa, ale inak sonda prežila. Nádržky vypustené neboli. Padák bol v spodnej časti mierne zamotaný, takže fungoval len čiastočne. Z balóna ostalo iba hrdlo.
Obr2.jpg
Prvý pohľad na padák za stromom
Obr3.jpg
Om5ja analyzuje situáciu
Obr4.jpg
Sonda na strome a šnúra vyznačená žltou farbou
Obr5.jpg
Detail sondy na strome
Obr6.jpg
Padák a v pozadí strom, na ktorom je sonda
Obr7.jpg
Odvíjač a vzadu sonda niekde na strome
Obr8.jpg
Detail padáka a zvyšku balóna
Obr9.jpg
Sonda po odpálení lanka po dopade do kríkov

Napísať odpoveď