22.11.2014-12UTC-F2840130-PROSTEJOV

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
om4amc
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 7. Apríla 2013, 22:16
Bydlisko: TRENCIN DLHE HONY

22.11.2014-12UTC-F2840130-PROSTEJOV

Príspevok od užívateľa om4amc » 22. Novembra 2014, 21:52

Typ sondy: Vaisala RS92-SGPW
Frekvencia: 404,100 MHz
Dátum a čas vypustenia : 22.11.2014 12 UTC
Miesto vypustenia : Prostejov
Miesto dopadu : pole nad obcou Trenčianske Stankovce N48.84073 E018.00671
Čas dopadu: 14:01
Čas nálezu : 15:33

Kedže posledné 3 dni sondy z Prostejova Trenčín prelietávali vo výškach okolo 30km , nečakal som ani dnes niečo mimoriadne. Počítač som zapol len zo zvedavosti, a po overení polohy sondy z Prostejova som čakal čo sa bude diať. Bolo badať že prúdenie oproti predošlím dňom trochu zoslablo, a bola reálna šanca že sonda dopadne bližšie k Trenčínu. Po burste vo výške 32 km , priamo nad štátnou hranicou začala sonda svišťať dole k zemi ako kameň. Ked sa zvrtla priamo na Trenčín, začali si robiť chalani na fore srandu , že aby som si otvoril okná nech mi ich sonda nevybije a aby som si nachystal lopatku a metličku aby som ju po dopade pri takej rýchlosti pozametal..a ked nie pozametať, tak aby som ju mal čím vykopať zo zeme....Našťastie sa vo výške 18km pred obcou Drietoma trocha zvrtla doprava po smere letu a Trenčín sa dostal mimo ohrozenia dopadom rýchlo letiacej bielej krabičky. Naštartoval som Sondemonitor, stiahol ephemeris , a po zaarmovaní a načítaní kalibrácie som začal sledovať dráhu sondy. Stihol som to na poslednú chvíľu a posledná poloha z výšky okolo 150m sa dosť blízko trafila polohe z trackera. Pozrel som rýchlo autobus smer Stankovce ,zbalil som náradie a vyrazil som. Nastúpil som ale na autobus smer Dubodiel a tak som k sonde pokračoval pešo z obce Trenčianska Turná. Na vzdialenosť to bolo rovnako ako zo Stankoviec, dokonca po lepšiej asfaltovej ceste okolo Turnianskeho družstva (agrofarmi). Sonda mi začala na prijímači hrať až ked som bol od nej vzdušnou čiarou(podľa GPS)343metrov. Za družstvom som pokračoval krížom cez datelinové pole k poslednému bodu uloženému v GPS navigácii. Silu signálu som sledoval na prijímači len na krátku anténku, nakoľko som veril že ked prídem na bod poslednej polohy , tak sondu uvidím na vizuál. No chyba ,nestalo sa tak. Prišiel som až na okraj poľa k potoku, prebrodil som ho a všimol som si že signál je o 10db slabší ako ked som bol ešte na poli asi 100m od potoka. Za potokom bol jazdecký areál pre kone ohradený elektrickým ohradníkom a asi 100m dalej bola dalšia ohrada kde sa pásli kone. Hovorím si paráda, ked nie býky, tak kone asi to už tak musí v blízkom okolí Trenčína jednoducho byť. Dal som sa doprava hore do svahu s tím, že hore už musí sonda byť. Ale ked som vyšiel hore a rozhliadol som sa,sondy nikde...A ani signál nejak extra nezosilnel. Tak som konečne propojil smerovú anténu(čo som mal urobiť už hned za družstvom) a začal som zameriavať. Kupodivu najsilnejší signál išiel spoza stromov od potoka odkiaľ som prišiel. Zbehol som dole strmým svahom naspäť k potoku , prešiel som na druhú stranu naspäť(tentoraz na sucho cez lávku, ktorú som si predtým v zápale boja nevšimol) a začal som hľadať najsilnejší signál tam kde som predtým prechádzal v domienke že sonda je za potokom. Najprv ma to viedlo okolo stromov pri potoku (samozrejme bol to odraz) a až ked som vyšiel dalej do poľa a zameral anténu opačným smerom, tak ma začal s-meter uisťovať že konečne idem správnym smerom(aké jednoduché že...). Signál postupne silnel ale sondu som stále nikde nevidel,a začal som aj uvažovať či chalani z fora nebudú mať z tím kráterom a tou lopatkou pravdu...Ked už ukazoval s-meter úroveň 40dB ,zbadal som na povrchu dateliny bielu šnúrku vo vzdialenosti asi 20metrov. No konečne, to trvalo...Pri pohľade do navigácie som zistil že som okolo sondy prechádzal vo vzdialenosti presne 86metrov a keby som mal pripojenú smerovú anténu, tak už dávno by som ju mal zameranú...(tam mi s-meter ukazoval na malú anténku úroveň 20dB,za stromami za potokom len okolo 10dB,ba boli miesta kde ešte menej,hore na svahu okolo 15-16dB). Sonda nakoniec bola len 73m od poslednej Danovej polohy v trackeri a vôbec nebola napriek tvrdému dopadu zaborená v zemi, bola len pekne opečiatkovaná od dateliny a hliny zo spodnej strany pri konektoroch a anténe. Z balona zostalo len hrdlo,horčíková baterka pekne a príjemne hriala skrehnuté ruky(v chladnom počasí užitočná vlastnoť horčíkovej baterky)...Pofotil som, uložil som súradnice, zbalil všetko náčinie vrátane sondy, a vyrazil som na spiatočnú cestu(nakoniec až pešo do TN,lebo presne toľko by som čakal bus, a to sa mi v chladnom počasí nechcelo).Zaujímavé bolo že 659m od dopadu tejto sondy sme 8.11.2014 spolu z Oldom 439 odlovili sondu z Viedne(tú pod bilbordom tesne vedľa cesty).Mňa ale prekvapila nepresnosť mojej poslednej zdekodovanej polohy, činilo to až 210m a neviem čím to je, efe som mal určite aktuálne a signál doma tesne pred dopadom kolísal 15 až 18dB bez výpadkov do nuly.
Prílohy
22112014831.JPG
22112014832.JPG
22112014834.JPG
22112014835.JPG
22112014836.JPG
22112014837.JPG
to musela byť ale pecka
22112014838.JPG

majicek

Re: 22.11.2014-12UTC-F2840130-PROSTEJOV

Príspevok od užívateľa majicek » 22. Novembra 2014, 22:35

Gratulujem, hlavné je, že dnes to bolo bez býkov, ktorí vyslovene neznášajú červené viedenské padáky :-).

Napísať odpoveď