10.11.2014 - J4133177 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

10.11.2014 - J4133177 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 10. Novembra 2014, 20:55

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J4133177
Frekvencia: 405.000 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 10.11.2014 12:15 SEČ
Dátum a čas dopadu: 10.11.2014 14:50 SEČ
Dátum a čas nálezu: 10.11.2014 16:20 SEČ
Miesto nálezu: v obci Krajné
LAT: 48.703203
LON: 17.690886

Odlov bol zaujímavý tým, že sa mi aj chcelo aj nechcelo ísť. Po rannej zmene v práci som bol unavený, ale zároveň som potreboval prevetrať hlavu. Nakoniec ma museli prehovoriť chalani z fóra. :) Za to im ďakujem, lebo odlov bol veľmi jednoduchý a pritom relatívne blízko, do 20 km. A zároveň som sa dobre vyvetral. No takže ani neni moc čo písať. Nakoľko som bol v práci, trasu sondy som mal iba z trackera. Ale zhruba som si prepočítal z poslednej polohy a rýchlosti vetra v lokalite kam by asi mala dopadnúť. Ako som neskôr zistil, moc som sa nepomýlil. Dokonca som trafil až veľmi presne. Pozrel som si doma na Google mape približne trasu a zvolil som miesto najbližšie k môjmu odhadu, bola tam akási väčšia budova na východe dediny. Je to zakreslené aj na prvom obrázku.
Obr1.jpg
Iba som si zapamätal, že je to druhá odbočka vpravo a stále rovno na koniec. Cestu som našiel hneď a pred tým objektom zaparkoval. Zistil som, že je to materská škola. Chcel som sa nechať prekvapiť, tak som rádio ani nezapínal po ceste, ale až na mieste. Vytiahol som anténu a začal zameriavať. Signál išiel presne spoza škôlky. Na druhom obrázku žltá šípka.
Obr2.jpg
Ono to na mape vyzerá jednoducho, ale ten terén je tam riadne kopcovitý. Iba tá škôlka je na rovine, všade okolo to ide do kopca. Bolo tam zopár odrazov, ale najsilnejší išiel spoza škôlky. Padák vidieť nebolo. Jediná prístupová cesta dozadu bola vpravo okolo škôlky. Zelené šípky. V bode 1 som chcel sondu znova zamerať. Ale ako sa ukázalo, nebolo treba. Sondu som zbadal pri plote na druhej strane. Akurát bola v areáli škôlky. Plot bol ale nízky, len asi meter a pol, dal by sa preskočiť. Tak som to obišiel a niekde v mieste poslednej zelenej šípky som zbadal staršieho pána ako tam čosi robí. Prišiel som za ním a hneď som mu povedal, že sem padla meteo sonda a že som prišiel pre ňu. On sa otočil a ukázal na padák. Tak som vedel, že o nej vedel. Sme tam asi 15 minút pokecali, pričom sme stáli od sondy asi 10 metrov. Ležala tam cez hodinu. On v čase dopadu kosil trávu okolo plota, ale padať ju nevidel, až keď sa k nej priblížil, tak si ju cez plot všimol. Na foto je to vidieť. Ešte som mu hovoril, že sonda visí pod padákom asi 30 metrov, takže bude niekde v strede škôlky. Ale za špagát ju dotiahnem, nemusím preskakovať plot. A on čosi mrmlal (občas mu bolo zle rozumieť) a ukazoval k padáku. Ja že to je padák a sonda je ďalej. Keďže fúkal dosť silný vietor, tak som vedel, že sonda bude kus od padáku. A zasa čosi povedal a ukazoval na padák. Tak sme išli k plotu a mal pravdu. Sonda bola asi meter od padáku. No až potom som zistil, že odvíjač nezafungoval. Odvinuli sa asi 4 metre, zvyšok zostal navinutý. To som videl prvý krát. Padák vyzeral byť takmer roztiahnutý, ale nie naplno. Niektoré šnúry padáku boli prepletené cez odvíjač. Bolo to aj poznať na pádovej rýchlosti. Plne funkčný padák spomalí sondu na asi 3.5 m/s pred dopadom. Táto padala asi 5 m/s. Takže som zadokumentoval miesto a ani som plot preskočiť nemusel. Padák sa dal dočiahnuť cez plot a s ním potiahnuť aj sondu. Z balóna ostalo iba hrdlo, nádržky vypustené neboli.
Obr3.jpg
Padák v areáli škôlky, za ním sonda
Obr4.jpg
Pohľad zboku, ten pánko kosil trávu vzadu vľavo
Obr5.jpg
Detail
Obr6.jpg
Padák
Obr7.jpg
Sonda
Obr8.jpg
Detail sondy. Bez papierika a aj bez lepiacej pásky, iba štítok
Obr9.jpg
Neodvinutý odvíjač

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 10.11.2014 - J4133177 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Miro » 19. Novembra 2014, 09:47

Ku tomu záseku Viasala odvíjačov. Je to pomerne častý jav ale počas letu sa skoro každá nakoniec rozmotá. Keď si lepšie pozrieť odvíjač tak zistíš že je vyrobený v normálnej delenej vstrekovacej forme a pri blbom ustavení formy vzniká nepredný spoj polovíc. Prejavuje sa to viditeľnou hranou na spodnej časti odvíjača. Typ lanka tomu tiež moc nepomáha a dochádza k zavadeniu lanka o túto hranu. Takéto odvíjače mám odložené a môžem neskôr odfotiť. Možno v 3 prípadoch som našiel vôbec alebo len čiastočne odvinutý odvíjač.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 10.11.2014 - J4133177 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 19. Novembra 2014, 11:53

Abych pravdu řekl, "zásek" odvíječe u sond RS92 jsme hlavně registrovali u ozonovek.

Ideální koordinace těch, kdo pouští balon a kdo startuje s ozonovkou, se ne vždy povede a důsledkem často býval
takový záškub, že, díky zatím ještě bez zátěže letícímu balonu a stojící ozonovky, to byla taková síla, že zařízla šňůrku do
dosud neodmotaných závitů na odvíječi a ozonovka zůstala po celou dobu letu jen kousek pod padákem. Což bylo
z meteorologického hlediska (radiačního působení těles balonu a padáku) nevhodné a mohlo zavádět chybu do
měření teploty. Také kratší délka "kyvadla" = ozonovky pod balonem změnila kmitočet i rozkmit pendula, se kterým
potom SW v DC III nepočítal a mohl zavést nějakou chybu měření polohy, v konečné podobě vektoru větru.

Mohu psát v minulém čase, protože od 2. dubna/apríla 2014 si pomáháme tím, že na ozonovém odvíječi, ještě před startem,
odvineme několik závitů, na cívku navineme papírový pásek, na který opět navineme odvinutou šňůrku. Od tohoto data jsme
již nezaregistrovali závadu na odvinování ozonovky a tato maličkost nám vyřešila náš "problém", o kterém jsme dlouhodobě
věděli. Možná se v poslední době změnila forma vstřikovacího lisu kde se těleso odvíječe vyrábí a kromě záseků možná má
na svědomí i několik případů, kdy se šňůrka za letu, nebo při rázu po prasknutí balonu a zafungování padáku, přetrhla.
Hrana odvíječe na zpomalovacím kolečku, i na tom přídavném u ozonovek, je totiž dost ostrá a možná je to příčina
několika nebržděných pádů klasických sond i ozonovek?
Prílohy
_04.jpg
Jednoduchá a celkem primitívní pomůcka proti postartovnímu zasekávání odvíječe u ozonovek

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 10.11.2014 - J4133177 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Miro » 1. Decembra 2014, 20:10

PB290434.JPG
PB290432.JPG
PB290429.JPG

Napísať odpoveď