26.9.2014 - 12U - B3510669 - Prostějov

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
tetrix
Krmič
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 12. Decembra 2013, 17:41
Bydlisko: Praha Žižkov

26.9.2014 - 12U - B3510669 - Prostějov

Príspevok od užívateľa tetrix » 22. Októbra 2014, 11:50

DSCF6457_edit.jpg
Typ sondy : Vaisala RS92-SGPW
HW kód : B3510669
Frekvence : 403.5 MHz
Datum a čas vypuštění : 26.9.2014 13:15 SELČ
Místo vypuštění : Prostějov
Místo přistání : záhumenek za domkem na východním okraji obce Gajary, N48.466332, E16.936558, 149m n.m.

Čas přistání : 15:11SELČ
Čas nálezu : 15:51SELČ
ge_mapa.jpg
přehledová mapka, S - nález sondy, T - poslední dekódované souřadnice (na zemi)
Dnešní sonda mi doslova letěla do cesty. Vracel jsem se z dovolené a podle predikce to vypadalo, že dopadne poblíž silnice č.2, po které jsem se zrovna kolem třetí hodiny odpoledne měl vracet od Bratislavy do Čech. Rozhodl jsem se využít tuto příležitost k odlovu své první Prostějovské sondy a ještě k tomu na Slovensku. Domluvil jsem se na chatu, že pro sondu nejspíš pojede také Dušan, neboť predikce vycházela do jeho revíru, tudíž se tam sejdeme.
Sondu jsem trackoval od 19km nahoru a poté dolů až na zem, vysílala GPS i po dopadu. Jelikož foukal silný severák, predikce se neustále měnila a chvíli to vypadalo, že dopadne do rybníků kolem Malých Levárů, kde jsem na ni čekal a málem se již autem nevyhrabal z jedné rozbahněné cesty. Naštěstí to skončilo jen zabahněním kapoty, střechy auta a kusem bahna na okénku spolujezdce. Na chatu se mezitím řešilo, zda sonda neskončí nakonec v Rakousku, přeci jen od hranic to bylo nějaké 4 km vzdušnou čarou. Ke konci pádu bylo jasné, že sonda dopadne do Gajar, případně do sousedního ropného pole.
Vydal jsem se na poslední dekódované souřadnice, objel blok chalup a našel místo s nejsilnějším signálem na křižovatce ulic Gagarinova a Záhradná. Stále se dekódující souřadnice odkazovaly na záhumenky, kam se nebylo jak dostat, ale signál tam kupodivu slábl. Vypadalo to, že sonda skončila nakonec na druhé straně, směrem do ropného pole. Mezitím přijel Dušan a vydali jsme se zaměřovat sondu společně. Po krátké diskuzi jsme se vydali autem objet řadu domů směrem k poli a prošli se kousek severním směrem a vtom uviděli sondu v jedné zahradě (naštěstí neobehnané plotem), provázek ležel vedle pluhu a sonda se válela pod ním. Nafotili jsme sondu, přišla se na nás podívat též majitelka domu, které jsem podal výklad, o co se to vlastně jedná a co tam pohledáváme :)
S Dušanem jsme pak dojeli i se sondou zpět k mému autu, vyfotili se se sondou na památku a ještě dlouhou chvíli přátelsky popovídali.
Dnešní lov byl opět velmi přátelský a nezapomenutelný zážitek a příjemné setkání!
DSCF6456_edit.jpg
záhumenek, kam sonda dopadla
DSCF6458.jpg
těsně minula pluh
DSCF6459.jpg
i přes tvrdší dopad stále vysílala data i GPS
DSCF6463.jpg
dopadem se sonda trochu rozšklebila
DSCF6461.jpg
Dušan přepálil motouz sondy tradičním způsobem :-)
DSCF6460.jpg
balónu zbylo hodně
DSCF6464.jpg
balónu zbylo hodně
DSCF6465.jpg
provaz použitý na uvázání balónu
DSCF6466.jpg
společné foto na památku, vpravo Dušan, vlevo Tetrix

Napísať odpoveď