16.10.2014 - J4453655 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Dano_OM1ATS
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 26. Októbra 2011, 22:17
Bydlisko: Bratislava

16.10.2014 - J4453655 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Dano_OM1ATS » 16. Októbra 2014, 18:54

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J4453655
Frekvencia: 403.000 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 14.10.2014 13:15 SELČ
Miesto nálezu: Pole pri obci Dunajsky Klatov 48.05755 17.65519

Predikcia ukazovala, ze sonda by mala skoncit niekde za Sturovom az v Madarsku, takze som nepredpokladal, ze si dnes urobim vylet. Sonda ale bola vypustena takmer pol hodiny po obvyklom case vypustenia, co naznacovalo, ze to nebude "obycajna" sonda, ale zas nejaky pruser. Balon praskol vo vyske 31.3 km, po burste nasledoval volny pad (pri burste sa poskodilo teplotne cidlo) a sonda letela ako kamen k zemi. Vo vyske 26km dosiahla rychlost cez 780km/h, na zem dopadla po deviatich minutach letu (od prasknutia balona), pri dopade mala rychlost okolo 100 km/h. Nastastie dopadla na odlahle pole. Po rychlom telefonate Petrovi som sa rozhodol, ze sa idem teda pozriet po zaujimavej sonde. K miestu dopadu viedli niekolko km iba polne cesty, takze ma tato cast cesty trocha spomalila a v poslednom case vyuzivam najpokrocilesi druh vysoko inteligentnej navigacie - sonder na telefone :D Uz minule sa mi to osvedcilo tak som to tento krat vyskusal z Radimom, ktory samozrejme videl na mape aj moju aktualnu polohu a teda ma mohol operativne z pohodlia svojho pracoviska navigovat co najoptimalnejsie na miesto dopadu, zatial co ja som sa venoval jazde po polnych cestach kvality tankodrom. Za dnesne navigovanie mu patri velka vdaka 8-).
Uz zo vzdialenosti niekolko 100m som zacal pocut zvuk SGP (bez GPS dat), co ma potesilo, lebo okolo bolo stale dost poli kde bola este vysoka sucha kukurica, co by uplne znemoznilo hladanie mrtvej sondy. Po par zastaveniach a zameraniach polohy mi bolo jasne, kde asi sonda je, na finale som pouzil utlm (20+26dB) a dohladal presney smer. Na poli bolo dost vela kvitnuceho durmanu (predpokladam ze nieco podobne pozila zmena na HoheWarte pred vypustenim sondy) ktory kvitol na bielo a kedze dnes to bolo bez cerveneho padaku, vsetko naokolo vyzeralo ako sonda. Nakoniec som ju zbadal na vzdialenost asi 30m. Ukladanie polohy do GPS a fotenie sondy som musel znacne urychlit pre neuveritelne mnozstvo komarov, okrem ruk tvare a krku sa podarilo nejakemu sikovnemu komarovi postipat ma aj na ocne viecko :x. V akom stave sonda bola po dopade je zrejme z fotografii, uplnemu rozpadu sondy, resp. odpojenia baterii zabranila priesvitna lepiaca paska, ktora aj po dopade drzala sondu pohromade. Od poslednej dekodovanej polohy bola sonda 220m severovychodne.
Prílohy
GE.jpg
Poloha sondy.
SM.jpg
Ako sonda padala po burste je vidiet na okne zo sondemonitora.
1.jpg
Sonda na poli medzi durmanom.
3.jpg
Napravo dole je vidiet kde sonda mala prvy kontakt zo zemou a tiez je vidiet kusok odtrhnuteho silonu.
4.jpg
Kusky plastu a odtrhnuty GPS SAW filter sa vysypali po otvoreni.
5.jpg
Rozbita stredna cast.
6.jpg
Vrchny kryt sondy.
7.jpg
Bateriove puzdro, na roh ktoreho sonda dopadla.
8.jpg
Ohnuta antena, piny AUX konektora a mechanicke posunutie je vidiet na vyvodoch procesora.

Užívateľov profilový obrázok
om5ja
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 22. Februára 2014, 19:13
Bydlisko: home: Rišňovce, JN88WI, portable: Šurany, JN98CC
Kontaktovať užívateľa:

Re: 16.10.2014 - J4453655 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa om5ja » 17. Októbra 2014, 04:29

Ktovie co to bolo za silu, co urafla lanko rovno nad sondou, neni az take slabe. Ten stvorcek medzi ulomkami je odpadnuty SAW filter z GPS?
Vdaka za pekny log.

Napísať odpoveď