14.10.2014 - J4453664 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

14.10.2014 - J4453664 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 14. Októbra 2014, 20:14

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J4453664
Frekvencia: 402.740 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 14.10.2014 13:15 SELČ
Dátum a čas dopadu: 14.10.2014 15:22 SELČ
Dátum a čas nálezu: 14.10.2014 16:45 SELČ
Miesto nálezu: pri obci Dolné Dubové
LAT: 48.494750
LON: 17.611160

Na tento odlov som sa chystal niekoľko dní dopredu. Predikcia bola v okolí Piešťan. Problém bol iba v tom, že práve
v tento deň sa mala cez Slovensko presúvať plytká brázda nízkeho tlaku. Síce to počasie pokaziť nemalo, ale pri prechode
sa zvykne otáčať vietor a tak sa predikcia menila. Posledná predikcia pred štartom sondy ukazovala dopad do Považského Inovca
nad Piešťanmi. To ma síce nepotesilo, ale tak čo už. Vonku bolo pekne, takže prechádzka v lese tiež nie je zlá.
Až na možnosť obesenca. Nakoľko som sa pred pár dňami rozhodol posunúť na vyšší level, a to rozbehanie SM na notebooku
a dekódovanie priamo počas jazdy autom, nejak mi nevadil dopad ani do lesa. Hlavne že by som otestoval onroad dekódovanie.
Rozbehal som SM na staršom notebooku. Procesor síce mal čo robiť, ale s pár drobnými úpravami zníženia zaťaženia CPU
to vyzeralo nádejne. Notebook som naštartoval ešte doma, všetko bežalo ako malo.
Spustil som SM aj na stolnom PC, takže som mal všetko pod kontrolou. A hneď 2x.
Vždy si zvyknem spraviť predikciu s rôznymi rýchlosťami pádu. Takže som mal otvorených viac prediktorov pre rôzne rýchlosti pádu.
Od 4 m/s, čo je najpresnejšie ak je padák plne funkčný, až po 12 m/s, keď padák nefunguje vôbec.
Dráhu prediktora som si nechal zobraziť v Google Earth a do toho mi SM kreslil aktuálnu polohu sondy. Tým, že sa dá v GE prezerať
let sondy v 3D, som vedel presne ktorej predikcie sa sonda drží.
Kedysi som si robil viac prediktorov aj na vzostup, dokonca aj burst, ale sondážnici vo Viedni to už majú dobre nacvičené a
tak som zostal u vertikálneho vzostupu 7 m/s a burst 33 km. To viacmenej sedí vždy.
Až po burst to išlo presne. Zvrat nastal po burste pri klesaní sondy. Padala rýchlejšie ako mala pre 4 m/s.
Držala sa predikcie pre 12 m/s. A to bolo zle. Dopad tam bol niekde okolo Bolerázu. A to sa mi nepáčilo. Bolo jasné, že padák
má problém.
Takže som zostal doma čakať. Na fóre sa rozbehla prudká diskusia o tom, kam padne. Podobne sa totiž zachovala aj nočná Viedeň.
Chalani na fóre písali, že dopad bude podstatne ďalej než Boleráz. Sranda bola, že sonda mierila presne na Veselé, moje bydlisko.
Som tak nejak potichu uvažoval, že by mohla dostať rozum a spomaliť. Nakoniec aj spomalovať začala. Až potom mi tak nejak došlo,
že aj s tým viacnásobným prediktorom to nie je úplne ideálne. Pretože sonda padák má, a ten by sa teoreticky mohol počase nakoniec
roztvoriť. Hlavne ak by bol zamotaný do zbytkov balóna. Takže začiatok dopadovej oblasti bol pri Bolreázi a koniec pri Piešťanoch.
A sonda mala padnúť niekde medzi. A teraz čo. Na ktorú stranu ? Lebo bývam práve uprostred tej oblasti.
Tak som stále sledoval čo sa bude diať. Sonda trochu spomalila. Zostala sa držať predikcie niekde medzi 12 a 10 m/s.
Keď bola vo výške asi 6 km, rozhodol som sa rýchlo vyraziť. Predikcia bola niekde okolo Jaslovských Bohuníc.
Kým som sa vymotal z domu, bolu už niekde len v 4 km a tak som dosť ponáhlal. Nedal som si do mobilu žiadne data. V tej rýchlosti
som na to akosi zabudol. A spoliehal na internet, že to stiahnem po ceste. Naložil som manželku a syna.
Po ceste som sa pripojil na domáci počítač, aby som videl či sonda letí a kam mieri. Ešte letela, alebo bola už iba niečo cez 1km
vysoko. Odstavil som sa v Bohuniciach. Znova pripojil na počítač. To už bola sonda na zemi. Načítavanie obrazovky počítača
cez Teamviewer bolo dosť pomalé. Už v tej lokalite bol internet pomalý. Takže som len narýchlo pozrel kam padla.
Videl som, že dopad bol niekde okolo Dolného Dubového. Len som si nejak zle zapamatal, že z ktorej strany. Myslel som, že od juhu.
V tej mape to bolo aj dosť zle vidieť. Skopíroval som si link na tracker. A pokračoval ďalej.
Na prvom obrázku je popis mojej trasy. Prišiel som do Dubového od severu, modrá šipka. V bode 1 som na benzínke zastavil
a chcel som detailne naštudovať kam sonda padla. Ale z nejakého neznámeho dôvodu mi nešiel tracker otvoriť. Napísalo, že Not Found.
Myslel som, že mám zlý link, tak som pozeral na fóre odkaz na tracker. No nebol tam. Tak som napísal na fórum, že nemám link na tracker.
Či mi ho môže niekto napísať. Bolo mi napísané, že si mám otvoriť hociktorý a zmeniť ID. No to sa ľahko povie. V tom chaose, som nevedel
kde mám ID zobrať :) Mal som v hlave, že sonda padla tesne vedľa dediny, ak nie rovno do nej. Trochu som začal panikáriť. Link nešiel,
ID som nemal, teamviewer tieť nešiel pripojiť a čas letel. Na fóre stále prebiehala búrlivá diskusia, nestíhal som čítať :)
Preto mi unikla informácia, že je na severnej strane obce a od pumpy by som ju mal počuť hrať.
Obr1.jpg
Mapa mojej túry
Rozhodol som sa prejsť cez obec na južnú stranu a skúsiť tam. Prišiel som k ihrisku a až tam som zapol rádio. No moja chyba.
Mal som ho zapnúť na tej pumpe. Nemusel som zabiť polhodinu hľadaním na opačnej strane obce. Ale keď už som tam stál, pri ihrisku bolo
dobré miesto na parkovanie, tak som sa tam pomotal. Parkoval som v bode 2. Signál smeroval podľa oranžovej šípky. Stále som mal
v hlave, že padla na tú stranu obce. Navyše signál som mal podozrivo silný. Vybral som sa okolo ihriska k bodu 3 a zameriaval signál.
V bode 3 smeroval stále podozrivo rovnobežne s predchádzajúcim zameraním. A to ma miatlo. Myslel som, že je sonda na južnej strane.
A navyše signal tam bol silný. Lenže triangulácia ukazovala niečo iné. Proste že je ďalej. Na severe.
Internet tam bol trochu rozumnejší. Napísal som na chat, že je v dedine. Že sa idem previesť a zamerať záhradu.
Šiel som teda naspäť po zelenej šípke, už s magnetkou na streche. Niekde v bode 4 bol signál najsilnejší. Pozrel som na fórum či mi
niekto nenapovie. Našťastie Radim napísal jeho poslednú polohu. A tá ukazovala na sever obce, nie na južný ako som si myslel.
To mi moc pomohlo. Rozhodol som sa teda vrátiť k pumpe. A odtiaľ zamerať signál. Kúsok pred pumpou som zbadal odbočku doprava.
Tak som behol tam. Auto som odstavil na žltom krúžku. A zameriaval sondu. Signál smeroval do poslednej Radimovej polohy.
Paráda. Potešil som sa, že to neni žiadna záhrada. Ale potom som si všimol kukuricu a hneď na to, ako sa tam premáva od severu kombajn.
Hm. Adrenalin stúpal. Nevedel som kto bude rychlejší. Či ja alebo kombajn. Rezkým krokom som sa vybral za signálom.
Ani manželka mi nestíhala. Postupne signál začínal ukazovať viac a viac do kukurice. Ako je naznačené oranžovými šípkami.
Nemal som v mape spravenú značku poslednej polohy. Nechal som to len čisto na zameriavanie. Aspoň si to natrénujem.
Len ten kombajn ma trochu hnal. Po ceste som stretol rodinku, ako sledujú s ďalekohľadom nejakého vtáka. Nebol to bežne žijúci v tom
regione. Od toho okamihu už sledovali mňa ako tam šermujem s anténou. Ako som neskôr zistil, mysleli si, že lovím toho vtáka :)
Proste že má na sebe nejaký GPS lokátor (ako ten Arnol čo letel do afriky, vlastne arnoldica :) a ja chytám signál.
No keď som prešiel okolo sondy, signál začal mieriť už za moju polohu. Bolo jasné, že sonda je v kukurici a už som ju prešiel.
To je tá posledná oranžová šípka. Tak som sa kúsok vrátil naspäť, kde signál ukazoval kolmo na kukuricu.
To už ma manželka dobehla. Tak som jej vysvetlil, že musím ísť do boja proti kombajnu. Signál mal kopec odrazov.
Je to tam taká mierna dolina, z jednej strany domy a plno stromov a z druhej tiež mierny svah do kopca a na hrebeni brázdil cez kukuricu
kombajn. Nezostávalo nič iné, len sa vrhnúť do síce suchej, ale dosť vysokej kukurice. Od tej polnej cesty nebolo vidieť nič červené
ani biele. Ale vzhľadom na rýchlosť pádu som to nepredpokladal. Bolo jasné, že je padák na zemi. Ale sonda hrala teda dosť silno.
Aj pri najslabšom zosilnení SDRka, som mal signál výrazne silný. Tak som kombinoval vertikal a horizontal polarizáciu. To dosť pomohlo.
Už som myslel, že sa sonda zavesila na kukuricu.
Smer v kukurici som mal jasný a musím uznať že aj presný. Zobral som to presne kolmo na cestu do kukurice. Po asi 50m predierania a sledovania
na všetkystrany som naraz našiel na zemi červený padák. No sláva. Podarilo sa mi aj odsledovať, že kombajnu trvá dosť dlho kým sa ku mne priblíži.
Jazdil na dĺžku toho poľa. Jak ukazuje fialová šípka. Takže som zadokumentoval miesto nálezu, GPS polohu. Odpojil baterky a vybral sa nazad
na poľnú cestu. Stratoodpad som poskladal a vyrazil k autu.
No sonda síce ležala na zemi na boku, ale anténa bola ohnutá do 45 stupňového uhla a práve smerom hore. Takže preto ten silný signál.
Z balóna ostal dosť veľký kus, odhadom asi polovička. Lenže špagát, ktorý je medzi balónom a padákom bol zamotaný do balóna. A navyše
šnúrky, ktoré smerujú od vrchu padáka dole, boli tak cez seba zamotané, že vlastne balón bol tým pádom priviazaný na hornú stranu padáka.
Takže ho ťahal na zem hore nohami. Preto ten pád bol rýchly. A zrejme aj preto potom trochu spomalil, lebo celá ta machlanina predsa
len robila nejaký odpor vzduchu, zvlášť, keď sa to dostalo do hustejšej atmosféry.
No a spodné čidlo vlhkosti sa odlomilo. Pád musel byť na GPS anténu, lebo bola od blata. Dokonca aj plastový obal bol trochu načechraný
od strany konektorov. Je to vidieť na foto.
Baterky som nemeral. Nádobky na vodu vypustené neboli.
Po ceste k autu ma tam čakali tí sledovači vtáka. Medzitým im manželka vysvetlila, čo tam naozaj hľadám. Takže už vedeli aj čo to nesiem v rukách.
Som im vysvetlil kto to púšta, načo a čo potom s tým, ako často a tak. Sme tam ešte asi 15 minút pokecali. Sledoval som aj ten kombajn.
No fakt mu to šlo pomaly.
Ale každopádne som sondu zachránil pred nechutným koncom jej vysielania :)
Dole prikladám pár foto.
Obr2.jpg
Ukážka mojej poslednej polohy z SM (červená), Aim zo SM (biela, ten sa trafil dobre) a skutočná poloha (žltá)
Obr3.jpg
Takto som to tam našiel. V pravom riadku padák a balón a v ľavom je sonda. Je tam vidieť ak kúsok lanka na zemi.
Obr4.jpg
Sonda
Obr5.jpg
Detail sondy na zemi
Obr6.jpg
Sonda odspodu, je vidieť trochu načechraný kryt
Obr7.jpg
Sonda zvrchu, je od blata
Obr8.jpg
Ešte detail
Obr9.jpg
Detail padáka s balónom
Obr10.jpg
Padák po natiahnutí. Je vidieť ako je vrcholom pripojený k zvyšku balóna. Ten ho ťahal hore nohami k zemi

Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 14.10.2014 - J4453664 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 15. Októbra 2014, 07:24

Len trochu poopravim info. Poslednu polohu zdekodoval Peter, nie ja. Do fora ti ju pisal, ked si mal "problemy" s internetom. Ja som ti ju len znovu zopakoval.

Cely tento lov sa mi zda neuveritelny chaos. Lutujem tvoju manzelku a dieta...

Mozno by nebolo zle sa trosicku ukludnit a lovit sondy rozvaznejsie - s rozumom. Ist do terenu bez zapnuteho radia, spoliehat sa len na mobilny internet a PC-cko doma je podla mna vacsinou hlupost. Vynimkou su "easy" sondy leziace vedla cesty na holych poliach, alebo mrtvoly. Tiez sa nespoliehaj, ze ti chalani z Bratislavy VZDY dodekoduju sondu az po zem. Su miesta, kde ani Dano ani Peter "nedovidia" tak nizko.

Skusim ti napisat, ako by som postupoval ja - teraz sa nebavme o tom, ze si chcel vizual, ktory by si aj tak uz nestihol, lebo si sa hral z roznymi prediktormi a tabulkami...

1. dekodovanie sondy doma az do jej pristatia (nebolo to daleko, mohol si ju mat mozno o jeden frame dalej = este presnejsiu polohu). V klude si premysliet, ako sa na miesto da dostat autom/pesi/konmi/babetami.
2. po pristati v klude zbalit radio (SDR+tablet, ci co pouzivas), smerovku. Podla poslednej vysky, rychlosti H a V a terenu mozno niekedy dobre zobrat este aj notebook so sebou. V SM si mozes este dodekodovat polohu. Samozrejme s aktualnymi ephemeris ! Inak sa nachodis... Ak neberiem notebook, tak si zvyknem odfotit google map s poslednymi bodmi - rozne zoomy. Osvedcilo sa velakrat v terene. Nielen pre moju potrebu, ale aj pre domacich, ked som sa im snazil vysvetlit, preco potrebujem ist do zakazu vjazdu, alebo na sukromny pozemok (overene velakrat, funguje to).
3. v aute za jazdy pustene radio, ako sa blizis k miestu pristatia, sonda ti zacne hrat
4. zaparkovat co najblizsie, kde sa da
5. zobrat smerovku a dohladat sondu

Vela zdaru pri dalsich sondach.

P.S. Len tak na okraj... ani si sa neopytal, ci pre sondu nahodou nejde aj niekto iny. Andrej chcel ist... Len nemal cas byt zaveseny v kuse na fore. Sondu pocul hrat aj na zemi z Piestan. Keby vyrazil, v pohode ta predbehne. A to nehovorim o dalsich potencialnych sonderoch o ktorych este nevieme.

Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

Re: 14.10.2014 - J4453664 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 15. Októbra 2014, 17:51

No čo k tomu dodať.
Radim, úplne s tebou súhlasím. Keď sa nad tým odlovom zamyslím spätne, máš pravdu. Bol to čistý chaos. Nepremyslený.
Mohol by som sa ospravedlňovať tým, že som bol po nočnej, neskoro som sa zobudil, mal som plnú hlavu zažiť vizuál, a potom sonda išla úplne inak, než dával pôvodne prediktor a teda bol som nachystaný na úplne inú trasu, resp. v mobile som vlastne nemal žiadnu trasu a podobne.
Ale beriem to ako ponaučenie. A možno si z toho odnesie ponaučenie aj niekto iný.
Mal som tú česť byť s tebou pri odlove. Mal si profesionálny prístup podložený rokmi skúseností. A s chladnou hlavou si vyčkával na dopad a podľa toho zvolil najlepšiu trasu. Som sa ti aj divil vtedy, že prečo vyčkávame na parkovisku a nejdeme na predpokladané miesto dopadu. Teraz to už chápem.
A tiež si mal k dispozícii dobrú techniku. Budem musieť aj ja niečo poriesiť :)
Každopádne si z toho odlovu musím zobrať ponaučenie. A konať s chladnou hlavou.
Dám si teraz pauzu. Budem sa trochu viac venovať programom, čo som kedysi začal robiť k sondám. Našťastie sa otočili vetry, tak ma to nebude provokovať :)
A je fakt, že som sa nespýtal, či aj niekto iný nevyráža pre ňu. V tomto prípade mi to úplne ušlo.
Chyba je, že mám telefonický kontakt iba na pár ľudí. Takže to by som mal napraviť. Chýba mi na fóre zoznam sonderov a ich rajóny. To som tam kedysi už riešilo, ale nedoriešilo.
No zasa na druhej strane, všetko dopadlo dobre. Keby tam prídem neskôr, tak sonda by skončila pod kombajnom.
Max do dvoch hodín by už kombajn bral ten riadok, kde bola sonda.

Napísať odpoveď