4.10.2014 J4423555 Wien 00 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Matus
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 3. Marca 2012, 18:18
Bydlisko: Bratislava

4.10.2014 J4423555 Wien 00 UTC

Príspevok od užívateľa Matus » 12. Októbra 2014, 10:20

Typ sondy: RS92SGPD
HW: J4423555
Frekvencia: 403,2 MHz
Miesto vypustenia: Hohe Warte Wien
Dátum a časvypustenia: 19.9.2014 00 UTC
Dátum a čas nálezu: 4.10.2014 15:56 LSEČ
LAT: N48.30035
LON: E17.14097


V Sobotu 4.10.2014 doobeda som premyslal kam vyrazit na nejaky kratky vylet. Kontaktoval som Petra s poziadavkou ake nenajdene resp. visiace sondy su v nasom okoli. Peter mi dal zoznam visiacich sond v Malych Karpatoch a po kratkom premyslani padla volba na sondu nad Kosariskami v Malych Karpatoch ku ktorej mi Peter dodal koordinaty. Poobede som vyrazil. Cesta trvala pomerne dlho nakolko som zabudol ze v Stupave sa konali " dni zelá". Po absolvovani nemilej dopravnej situacie som dalej pokracoval smer Borinka a nasledne na Kosariska, kde som nechal zaparkovane auto pod chatou Cementar. Dalej som pokracoval peso po zelenej turistickej znacke v doprovode mojich dvoch duncov. Po ceste som lovil v pamati obrazky a ich detaily ktore mi pred obedom Peter poslal. Jednalo sa o kratky obrazkovy manual ako sa dostat na miesto dopadu sondy bez pouzitia gps koordinatov. Obrazkovy manual fungoval! Po odboceni na mieste stanovenom prvym obrazkom som pokracoval cca 100 metrov kde som si spomenul na druhy a treti posledny obrazok. Podla tohto manualu som sa nachadzal presne pod stromom na ktorom som po vizualnej kontrole objavil vysoko v korune stromu padak. Zacal som sa obhliadat po okolitom terene a v tom som zbadal znamy biely motuzik na strome ktory bol asi 15 metrov nalavo od stromu na ktorom sa nachadzal padak. Po blizsom skumani som za stromom nasiel sondu sediacu na zemi, HW stitok bol uz znacne poskodeny nakolko na mieste bolo mokro. Cidla sondy ako aj antena zostali neposkodene. V tento vysledok som ani povodne neveril, ale vietor to takto zariadil. Povodne som isiel iba obhliadnut situaciu, ale domov som uz niesol elektroodpad ;)
Prílohy
19082-1.jpg
19113-1.jpg
Padak vysoko v korune stromu
19098-1.jpg
Zbytok motuzika aj so sondou na zemi
19100-1.jpg
Sonda sediaca za stromom
19101-1.jpg
Poskodeny HW stitok

Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

J4423555 Predslov

Príspevok od užívateľa Peter » 12. Októbra 2014, 20:37

Cele to zacalo uprostred noci planovanym zazvonenim budika. Podla predikcie totiz mala nocna vieden pristat niekde v rozumnom dosahu. Po otovoreni mapy ST som s radostou skonstatoval, ze tentokrat som let sondy neprespal - sonda bola na zostupnej drahe asi v 12-tich kilometroch. V pokoji som postavil vodu na caj a len pre kontrolu nahodil aktualne data do prediktora - dopad vychadzal niekde uprostred Malych Karpat, co bolo dobre, pretoze tam za sondami nikto netrha. Po chvili som skontroloval polohu a s hruozou zistil, ze poloha sa nehybe a je uz davno neaktualna. Rychla kontrola kmitoctu: ahaaa - jasne 403,20 - zase s nami sondaznik vybabral. Nema zmysel pripajat sa k remote sonde-PC v praci, tento kmitocet jednoduch nemam v skene a priamo naladit ho neviem. Rychlo som zapol rucny skener a pripojil domaci komp: uuuuf, sonda este hra, ale ma uz necelych 2000 metrov. Vybehol som do auta pre smerovu antenu a sondu odsledoval s antenou vystrcenou z okna az do straty signalu :
SM prepadle.jpg
Lokalitu dopadu poznam - huste ihlicnate a zmiesane lesy, kde sa bude mrtva sonda asi tazko hladat. Treba ju zamerat, kym je este ziva. Siel som teda po nej.

Zameriavanie sondy bolo velmi zdlhave. Hrala na velku vzdialenost a po priblizeni k poslednej polohe bol signal jednoducho vsade. Dokonca aj druha harmonicka bola neobvykle silna a zdroj signalu nie a nie presne zamerat. Po nejakom case bludenia tmavym lesom som si uvedomil, ze chodim neustale dokola. Chvilami sa mi zdalo, ze sonda preskakuje zo stromu na strom a robi si zo mna srandu. Ostal som teda stat na jednom mieste a zahada sa trocha vyjasnila. Signal kolisal s velmi dlhou periodou od maxima po takmer nulovu uroven. To mohlo znamenat dve veci: Sonda bud visi (a hompala sa) na dlhom kyvadle, alebo uviazla niekde vysoko v korunach stromov a meni polohu v rytme kmitov vrcholov stromov v silnom vetre. Visiacu sondu sa mi nepodarilo lokalizovat a hladat potme malu bielu krabicku niekde vysoko ani nemalo zmysel. Ostavala posledna sanca: pockat do svitania a pokusit sa lokalizovat zvycajne napadny cerveny padak. To sa nastastie podarilo.
IMG_3161a.JPG
IMG_3162a.JPG
Urobil som zopar dokumentacnych foto, aby sa dalo miesto pristatia v buducnosti najst a zahajil ustup - smer robota :(

Napísať odpoveď