9.10.2014 - 12UTC - J4463360 - Praha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
rongic
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 15. Decembra 2013, 21:22
Bydlisko: Trutnov, CZ
Kontaktovať užívateľa:

9.10.2014 - 12UTC - J4463360 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa rongic » 9. Októbra 2014, 20:58

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J4463360
Frekvence: 403.800 MHz
Místo vypuštění: Praha Libuš
Čas vypuštění: 9.10.2014 13:15 CEST
Čas nálezu: 9.10.2014 19:25 CEST
Místo nálezu: les nedaleko Kopidlna, okr. Jičín
LAT: 50.33554
LON: 15.32207
Mapa: http://mapy.cz/s/dsh5

Pro sondu jsem se zkusil zastavit po oznámení poslední polohy r00tem při cestě ze služební cesty z Varnsdorfu přes Jičín dále domů. Vzhledem k velmi pokročilé denní době a naprosté tmě bylo jasné, že nějaké extra hledání v poměrně hustém lese nepřichází v úvahu a buď sondu najdu na zadaných souřadnicích nebo ne. Na místo jsme dorazili v 19:00 a auto jsme nechali nedaleko místního JZD (http://mapy.cz/s/dshG). U auta jsem zkusil zapnout scanner, ale bohužel pouze šum. Vyrazil jsem s kolegouu s baterkami tedy přímo na souřadnice poskytnuté r00tem. Po vyšlápnutí malé stráně a opětovném zapnutí scanneru byl jasně zřetelný signál sondy, bylo tedy jasné, že je někde poblíž a bohužel na stromě, proto jsem odšrouboval anténu abych snížil zisk. GPS v mobilu v lese trochu zahaprovala tak mě nejdříve poslala trochu jiným směrem, což se projevilo většími úniky v signálu. Nakonec se GPS chytla a šel jsem na trochu jinou stranu, až jsem narazil na zbytek latexu z balónu cca ve výšce 40cm. Bohužel sonda byla na poměrně vysokém stromě v husté koruně a lehké zatahání za spojovací lanko nemělo žádný účinek. Předal jsem tedy baterku kolegovi a zkoušel tahat větší silou v pravidelných intervalech, až jsme nakonec viděli jak se samotná sonda v koruně zhoupla a při povolení lanka začala sonda klesat. Ovšem lanko bylo moc krátké a sonda byla v cca 6 metrové výšce. Domluvil jsem se s kolegou, že zkusím lanko pustit a sondu chytit což se nakonec povedlo. Po fotodokumentaci jsem odpojil baterie pobral zbytek latexu a vyrazili jsme směrem k autu. V autě jsem přes notebook a SDR ověřil, že je sonda po zapojení baterií funkční, přijimající GPS družice, korektně měřící vlhkost i tlak ale bohužel teplotní čidlo se zřejmě ve větvích stromů poškodilo a ukazuje nesmysl. Opět tedy nezbývá než poděkovat r00tovi za velmi přesné souřadnice.
IMG_0154.jpg
V takovémto stavu byl nalezen zbytek latexu.
IMG_0156.jpg
Balón po uvolnění sondy v korunách stromů.
IMG_0157.jpg
Pohled na sondu, která po odmotání spojovacího lanka zůstala i tak vysoko.
IMG_0159.jpg
Nakonec se vše podařilo a sonda i balón je na zemi.

Napísať odpoveď