08.10.2014 - J4353085 - Viedeň - 00 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

08.10.2014 - J4353085 - Viedeň - 00 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 9. Októbra 2014, 19:48

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J4353085
Frekvencia: 405.000 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 08.10.2014 01:15 SELČ
Dátum a čas dopadu: 08.10.2014 04:17 SELČ
Dátum a čas nálezu: 08.10.2014 18:05 SELČ
Miesto nálezu: pole pri Sládkovičove
LAT: 48.222531
LON: 17.605596

Po odlovení obednej Viedne som sa vzhľadom na blízku lokalitu a odporúčania na fóre rozhodol pozrieť aj na nočnú
mrtvolku. Pozrel som google mapu. Vyzeralo to byť tiež dostupné miesto. Teda autom. V tom vetre šlapať kus pešo
sa mi nechcelo. Takže ako obyčajne som zakreslil mapu mojej trasy na 1. obrázku.
Prišiel som od Sládkovičova po modrých šípkach. Pri obci (to takmer ani nebola obec, malo to tam 4 domy) som
zatočil doprava. Bolo prejazdné, bol to taký utlačený tmavý štrk. Vyzeralo to jak škvára.
Prešiel som autom po mdorých šípkach až k bodu 1. Po tom poli vľavo jazdili traktory, ako som neskor zistil hnojili
to pole bielym granulátom. To pravé pole, kde mala sonda pristáť bolo už dávno nedotknuté. Síce bolo tiež pohnojené,
ale granule už boli polorozpadnuté, takže som sa nebál, že by sondu ohrozili. Vystúpil som z auta a rozhliadol sa.
Po sonde teda jej červenom padáku ani stopy. Celé to pole bolo prázdne, vidieť bolo kilometre ďaleko na všetky strany.
Teda skoro, južne bola ešte kukurica. Tak som sa teda vybral v tom vetre prejsť to pole smerom na sever. Predsa len
nebola to dokonalá rovina. A pokiaľ by sa padák zamotal do balóna, nebolo by ho možno tak ľahko vidieť.
Prešiel som to pole zhruba podľa tej modrej čiary. Mal som aj ďalekohľad. Ale nič. Ani stopy.
Keď som sa vracal k autu, tí hnojiči zrovna prišli do blízkosti auta. Vybehol som teda za nimi, že či náhodou tam ráno
na tom susednom poli nevideli červený padák. Najprv na mňa vyvalili oči ale potom hneď jeden povedal, že nie. Hm.
Neznelo to spočiatku moc presvedčivo. Tak som hneď dodal, že som sonder a zbieram meteo sondy, ktoré vypúšťajú
meteorológovia, aby to tam nezamorovalo okolie elektroodpadom. A že keby to náhodou našli, tak že to treba zahodiť.
Potom sa teda rozrozprávali. Že oni sú tam od obeda, nevideli nič podozrivé. A že to pole kde mala padnúť tá sonda
im už nepatrí. Patrí to Abrahámu. Tak som usúdil, že im musím veriť.
Obr1.jpg
No nič. Pozrel som google mapy. Keďže sonda nepadla skôr, tak ju zrejme zafúklo ďalej, po smere pádu. Vybral som sa teda
po zelenej šípke na bod 2. Tiež som to tam preliezol s ďalekohľadom v ruke. Ale stále nič. Vrátil som sa teda niekde
k bodu poslednej polohy (zelená značka) a to pole tam som cele tiež s ďalekohľadom skontroloval. Stále nič.
Začínal som mať pocit, že ma niekto predbehol. Keďže mám ale trpezlivosti dosť, tak som sa rozhodol pozrieť pole ešte
ďalej po smere pádu. Prešiel som po žltých šípkach do bodu 3. To už som mal poslednú naplánovanú zastávku.
Potom už len naspať na hlavnú a domov. Prezeral som to pole smerom na sever. Nebolo to prázdne pole, rástla tam repa.
Keďže rastie tak max do pol metrovej výšky, bolo to v pohode. Chvíľu som tam pozeral, keď zrazu takmer niekde v strede
vyskočil červený padák. Jaká haluz. Ako keby sa mi chcel predtým schovať a len vykukol kde som. V tom momente bola
moja radosť fakt obrovská, na tom poli som sondu hľadal už vyše hodiny. Keby nebol ten vietor a zamračené, bola by to fajn
prechádzka, ale toto nebolo zrovna príjemné. Veď som to aj písal predtým na chat, že rád spájam príjemné s užitočným.
A toto bolo na hrane príjemnosti. Užitočné to bolo, keď si predstavím, že pri zbieraní tej repy by im tá sonda skomplikovala
prácu.
No tak som sa tam rozbehol k sonde, nafotil, zaznamenal GPS. Na lanku som dokonca našiel zamotaný pichliač. A nič také
v tej repe nerástlo. Iba pri tej ceste pod stromami.
Takže dá sa usudzovať, že sonda padla ešte niekde pri tých stromoch a vietor ju ešte odtiahol kus ďalej.
Sonda bola úplne zaseknutá v jednej repe, teda v jej listoch. Zamotaná do GPS antény. Lanko bolo silno našponované.
Takže vietor za tých asi 15 hodín spravil svoje. Stále ťahal sondu preč. Keby tam nebola tá repa, tak ktovie kde by tá sonda
skončila.
Ešte doplním, že nádržky boli plné. Z balóna ostalo iba hrdlo, ale fakt len hrdlo. Tak odtrhnutý balón som ešte nevidel.

Baterky mali 7,4 V. Ani som neskúšal či sonda hrala. Teda asi určite nehrala.
Ale ktovie. To napätie bol dosť vysoké. Doma keď som sondy testoval, tak sa štartovali niekde okolo 7,8V.
Teda vysielač. Proste napätie klesalo, keď kleslo na asi 5,3V, sonda prestala posielať data, ale stále pískala. Prúd klesol
takmer na polovicu. Zo 140 mA (resp 90mA) na asi 75 mA. Proste akoby vysielala iba nosnú a do toho namodulovaný tón.
2,5 kHz a 7,5 kHz.
Keď som potom napätie zdvihol na 7,8V tak sonda sa rozbehla a začala znova hrať. Skúšal som to potom znova,
pri 5,3 V zasa iba pískanie a potom pri 3,9 V vypol vysielač úplne. Prúd ale stále brala okolo 75 mA.
Ale keď som napätie začal zdvíhať, tak cyklus bol rovnaký. Pri 4,0 V začala zasa pískať, a pri asi 7,9 V prúd vyskočil
na asi 140 mA a začala znova hrať. Keď som napájanie znížil na 2 V, tak už pri zvyšovaní napätia pískať nezačala.
Ale pri tých 7,9V začala normálne hrať.
Ešte musím dodať, že som robil pokusy so sondou, ktorá bola predtým už mrtvolka. Čiže už bola v režime nízkeho výkonu.
Či sa rovnako chová aj živá sonda, to som neskúšal. Ale pokiaľ sa postupne vybíjajú baterky, tak aj tá živá prejde
do nízkeho výkonu a potom sa chová rovnako. Ale nepríde o napájanie úplne. Keď klesne napätie napr. na 4V a potom by
sa nejakým zázrakom vrátilo napätie hore, tak je to iný proces, ako keď sa odpoja baterky úplne a potom pripoja naspať.
No chyba bola, že som tú mrtvolku nevyskúšal počúvať. Možno pískala. Neviem. Ale viem že baterky v nej mali 7,4 V.
Čo je prekvapivo dosť. Na to, že sonda mala už 17 hodín života. Pokiaľ sa teda po 11 hodinách napätie znížilo na tých 5,3V,
sonda prestala hrať.
Doma som baterku znova pripojil na sondu. Po zaťažení mala 7,1 V a teda tým, že išla od nuly, sa pískanie neobjavilo.
Musel som zdrojom to napätie zdvihnúť na tých 7,8V. Potom sonda ožila. Zdroj som odpojil a napätie padlo naspäť
na tých 6,9V. Už mi tak sonda hrá asi pol hodinu a stále má 6,7V. Hm. Teda 6,7/6,5V (jak odber kolíše).
Ak sa mala prepnúť do zníženého výkonu, tak muselo napätie padnúť na tých 5,2 V. Mohli sa baterky tak zotaviť ?
Na 6,9V ? Neviem.
Neni to zaujímavé? Je možné že tá sonda tam fakt hrala ??? Resp pískala ? Po 18 hodinách ?
No každopádne teraz silno ľutujem, že som nezapol rádio.
Ešte dodám, že pokusy som robil so stabilizovaným zdrojom.
Teraz som to skúšal s originálnymi baterkami. Napätie po hodine stále bolo okolo 6,5V. Tak som pridal záťažový odpor a postupne
znižoval napätie bateriek. Pískanie sa objavilo pri 4,75V. A píska a píska. Ktovie dokedy. Odpojil som záťaž, napätie stúplo na 6,2V.
Ale na nábeh potrebuje až 7,8V. Takže pochybujem, že sa toľko tie baterky dokážu zregenerovať. Aj keď zase je tu ale.
Testoval som baterky v mrazničke. Napätie im pekne klesne keď sú studené. Po zohriatí napätie vystúpilo naspať hore.
Nepamätám sa presné hodnoty. Ale niekedy to skúsim znova. Je fakt, že v čase vybitia bateriek pod 4,8V je už sonda dávno
na zemi. Ale napr keby na ňu cez deň svietilo slnko, tak teplota môže zakolísať. Ale aj tak pochybujem, že by vyšla z 4,8 na 7,8 V.
To je technicky nereálne. Aj keď prúd klesol na polovičku, je to veľký skok napätia.
Takže v mojom prípade sa tie baterky museli nejak záhadne zregenerovať. Meral som ich až dnes, asi 18 hodín po odpojení od sondy.
Každopádne to pískanie tam stále trvá. Už to píska hodinu, napätie ešte stále stúpa, baterky sa ešte stále spamätávajú z tej pripojenej záťaže.
Proste akosi začínam byť presvedčený, že tam tá sonda ešte stále pískala. Aj keď určite už nehrala.
Ešte musím povedať, že výkon vysielania toho pískania je dosť nízky. Na byte mi to ledva prešlo z jednej strany na druhú, na balkóne na opačnej
strane bytu som mal problém signál zachytiť. Teda silno šumel.

Dole je ešte zopár foto, sú ale rozmazané, bolo už dosť šero.

PS: Skúšal niekto počúvať sondu (myslím tú s alkalickými baterkami) počúvať či nehrá po takej dlhej dobe ?
Ak máte nejaké info, dajte sem vedieť.
Obr2.jpg
Tam niekde v strede naraz vykukol na mňa padák
Obr3.jpg
Tu je vidieť dole sonda zaseknutá v repe a vzadu padák
Obr4.jpg
Takto tam bola zašprajcnutá v repe
Obr5.jpg
Sonda už bez bateriek a vzadu padák
Obr6.jpg
Padák s odvíjačom, zvyšok balóna je pod padákom
Obr7.jpg
Tu som dal zvyšok balóna na padák pre odfotenie, ostalo iba hrdlo

Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

Re: 08.10.2014 - J4353085 - Viedeň - 00 UTC

Príspevok od užívateľa Peter » 9. Októbra 2014, 21:14

Oldo, gratulujem k uspechu. Log je naozaj uplne vycerpavajuci.

Pre zaujimavost: Nedaleko odtial som davnejsie marne hladal inu viedensku mrtvolku. Blizko poslednej polohy (uprostred pola) som nasiel iba stopy od pneumatik, ktore sa na tom mieste oblukom otacali nazad k polnej ceste. A mnozstvo ludskych stop.
Prílohy
abraham.jpg

Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

Re: 08.10.2014 - J4353085 - Viedeň - 00 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 9. Októbra 2014, 22:16

Dik Peter. Mal som vecer cas, tak som pisal...
No ale zaujalo ma to s tym piskanim. Snad to nevyzera, ze som objavil teplu vodu :)
Ja len ze som nikde necital v prispevkoch ze by to niekto riesil.
Vzdy ked niekto isiel odlovit mrtvolku, napriklad ze isiel pre nocnu az poobede, tak uz ju povazoval za mrtvu a nezapinal radio. Proste ked vedel ze hra uz viac ako napr 12 hodin tak nezapinal radio.
No nechcem mutit vodu, musim to otestovat s novou sondou, teda odpojenou este za plneho vykonu. Ze ci sa aj tam objavi to piskanie. Je jasne ze po poklese napatia znizi vykon. A to dost vyrazne. Takze ak ju niekto pocul az domov tak po znizeni vykonu jednoducho stratil signal a myslel ze uplne vypla.
Druha vec je, ako si ty vtedy pocuval tu na topole v Ivanke. Prestal si z nej dekodovat udaje nejak po polnoci. Neviem ci sa vtedy znizil vykon. Ale asi ano. No v pripade ze by si ju mal ozaj blizko ze by si dekodoval aj po znizeni vykonu a nechal SondeMonitor bezat bez toho ze by si pocuval zvuk a sonda by sa prepla do piskania tak by si na SM len nasiel cas kedy ju prestal dekodovat. Ale o piskani by si nevedel.
Ale ak by piskala tak to by mohlo trvat dost dlho kym by kleslo napatie na 3,9 V. Kedy sa uz vypina vysielac uplne. Tym ze pri piskani klesne prud, tak sa to vybijanie spomali. Mohla by piskat aj niekolko dni. Sice s malym vykonom ale na lokalne dohladanie by to mohlo stacit.
Otazka je ze aku vybijaciu charakteristiku maju tie baterky pri takom hlbokom vybiti. Ale myslim dost linearnu.
No nic. Zajtra urobim pokus...

om4amc
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 7. Apríla 2013, 22:16
Bydlisko: TRENCIN DLHE HONY

Re: 08.10.2014 - J4353085 - Viedeň - 00 UTC

Príspevok od užívateľa om4amc » 11. Októbra 2014, 07:31

Ahoj Oldo.Sondy ,ktoré som bol dohľadať pár hodín po dopade(asi 6-7 hodín)síce stále hrali ale už z vypnutím koncovím stupňom vysielača.Signál takejto sondy sa dá zachytiť len pár metrov od sondy.Môžeš si to vyskúšať vonku v teréne.Bolo to ale v zimnom období.V letnom období hrá sonda určite o nejakú hodinku dlhšie na plný výkon ,dokonca na rozpálenej streche aj viac ako 12 hodín(pozri log z leta od chalanov z Prahy).

Napísať odpoveď