08.10.2014 - J4353275 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

08.10.2014 - J4353275 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 9. Októbra 2014, 19:37

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J4353275
Frekvencia: 405.100 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 08.10.2014 13:15 SELČ
Dátum a čas dopadu: 08.10.2014 15:57 SELČ
Dátum a čas nálezu: 08.10.2014 16:40 SELČ
Miesto nálezu: pole pri Sládkovičove
LAT: 48.232669
LON: 17.665220

Na tento odlov som sa pripravil už v práci. Najprv sa mi ani moc nechcelo, ale nakoniec som si povedal,
že sa treba vyvetrať. A navyše v blízkosti padla aj nočná Viedeň, tak by sa odlovili rovno dve naraz.
Navyše som bol zvedavý, s kým sa tam stretnem. Pozrel som prediktor, počasie, lokalitu a všetko poukladal
do súboru, aby somto mal po ruke aj v teréne.
Na fóre som napísal, že by som sa mohol teoreticky objaviť v danej lokalite. Vyzeralo to aj nádejne,
že sa tam stretnem s Petrom, ale nakoniec mala sonda preletieť severnú hranicu jeho teritória, takže asi
nepôjde. Po ceste z práce som sledoval dráhu sondy, či sa drží predikcie. Držala.
Takže doma som naložil techniku, manželku a syna a vyrazili sme. Dobre že som sa nachystal už v práci,
lebo dopad bol predpovedaný okolo 15:45 a to som mal čo robiť aby som tam prišiel. Nakoniec to dopadlo
dobre, žiadne kolóny, a aj cesta bola fajn, dalo sa ísť rýchlo. Takže cieľ podľa predikcie bol Veľký Grob.
Tam som dorazil okolo 15:35. Po ceste manželka sledovala let sondy, ale s internetom to bolo dosť bojové,
striedal sa 2G a 3G, pri každom prepnutí spojenie padlo. No na to som si aj ponadával, že takto to nejde.
Budem musieť nainštalovať SondeMonitor do notebooku a sledovať sondu online z auta.
Jak mi to predviedol Radim. To sa mi páčilo. Pohodlné, nie je závislosť na internete.
Odstavil som auto vo Veľkom Grobe a tam som zistil, že sonda padá pomalšie. Mala byť v asi 4 km výške, ale
bola až 10 km. Síce smer držala presne, ale mala preletieť ďalej o dobrých 10 km.
Nový cieľ bol niekde v okolí Sládkovičova. Tak som rýchlo vyrazil smerom na Sládkovičovo.
Po ceste bol internet už dobrý, stále 3G, čiže rýchly, takže tam sa darilo sondu sledovať presne.
Keď som sa blížil ku Sládkovičovu, dopad vyzeral niekde v okolí Abrahámova. Pred Sládkovičovom som odbočil
smerom na Sereď. To už sonda obletela východom Sládkovičovo a letela na sever. Vyzeralo to, že bude aj vizuálne
odsledovanie dopadu. Lenže to by nemohla byť hustá premávka na tom hlavnom ťahu Senec - Sereď.
Na prvom obrázku je zakreslená moja trasa. Prišiel som po modrých šípkach. Keď som bol približne V bode 1,
sonda pretínala tú cestu a točila na severozápad. Bola vo výške asi 1km.
A tam sa to pokazilo. Hustá premávka mi nedovolovala ani zrýchliť, ani spomaliť, resp. odstaviť auto.
Mal by som čo robiť, kým by som sa po odstavení zaradil naspať medzi autá. Autá husto na sebe rozbehnuté,
už vidím, ako by ma všetci púštali zaradiť sa. A nemohol som cez okno ani sondu sledovať. Oči museli byť stále
na ceste. Tým, že bola na ľavej strane, tak ju nevidela ani manželka. Podarilo sa mi nájsť pred lesíkom
odbočku vľavo. Tam som zastavil, ale to už sonda práve dopadla na zem. Takže vizuál som zasa nemal.
Ale chýbali ozaj sekundy.
Tak som aspoň zistil, či sonda hrá a zameral signál. Všetko bolo ok. Kedže bola sonda už na zemi, ponáhľanie
skončilo. Pozrel som na chat, čo nové. Či sa niekto ozval, že príde. Jediný záujemca bol om5ja. Napísal som,
že môžem naňho počkať.
Ale jak naschvál, pri tom lesíku bol mobilný signal dosť biedny. Dlho mi trvalo načítať google mapy.
Potreboval som vedieť ako sa dá k tej sonde čo najbližšie dostať. Tam som si všimol, že je tam potok.
A netušil som ako je široký, tak nastal podobný prípad ako vtedy v Malinove, že sa podľa trackera nevedelo,
či ten potok preletela, alebo nie. Ale keď som v tomto prípade vyhodnotil, že sondu chalani trackovali takmer
až po zem, bola vysoká pravdepodobnosť, že preletela. V tom ma utvrdilo aj to, že som na poli nevidel nič červeného.
Pole bol už vykosené, takže padák by som videl.
Tak som sa teda vrátil naspať na hlavnú cestu. Išiel som po zelenej šipke k bodu 3.
Obr1.jpg
Doprava sa trochu ukľudnila, tak som sa tam odstavil, bol tam vjazd do poľa.
Vytiahol anténu a skúsil znova zamerať sondu. Nakoľko to celé je rovina, tak neboli žiadne odrazy a zameriavanie
som si vychutnal. Mieril presne do zeleného bodu - poslednej polohy. Padák stále nebolo vidieť, takže bolo jasné.
Treba sa dostať na druhú stranu. Internet tu bol dobrý, takže som si našiel cestu cez Malú Maču.
Takže som pokračoval po zelených šípkach až k bodu 4. Tu som zasa vytiahol anténu a zameriaval. Zasa presne do
zelenej značky. Ale padák som stále nevidel. Bola tam kukurica, a cestu pretínal pás kríkov.
Skontroloval som chat, om5ja to nakoniec odvolal. Že by som dlho čakal. Bola to dobrá voľba.
Silno tam fúkalo, neviem čo by som tam robil tak dlho.
Pokračoval som autom ďalej. Akonáhle som prešiel cez ten pás kríkov, zbadal som v diaľke niekde v bode poslednej
polohy červený padák. Bol vidieť pekne z diaľky. Takže mal som vyhraté.
Cesta bola štrková, takže dalo sa v pohode dostať až na žltú značku. Tam som nechal auto. A zasa začal zameriavať
signál. Tá anténa je spravená podľa návodu tu na fóre, ale teda musím uznať že je parádna.
Síce veľká, ale zato má silný zisk a úzky lalok. Dobre sa s ňou zameriava. Akurát mi škúli asi o 10 stupňov.
Ale na to som si zvykol. Stačí to pri zameriavaní odpočítať a ideme ďalej.
Neni som rádioamatér, takže som spokojný aj s týmto...
Vybral som sa teda pre sondu. Pole bolo vykosené po kukurici, ale ešte nebolo zorané, dobre sa tam šlapalo.
Aby som to skrátil (musím napísať ešte jeden log), sonda mala tvrdý dopad. Tipujem, že keby nebola prelepená
lepiacou páskou, tak by sa určite rozletela. Pásik s čidlami bol odlomený, GPS anténa dokrčená.
Tak som teda išiel hľadať ten pásik. Hľadal som ho takmer 10 minút, stále som zväčšoval okruh hľadania.
Nakoniec som ho našiel až vyše 30 metrov pred sondou. Takže v tom silnom vetre tú sondu po dopade ešte kus ťahalo
po zemi. Z balóna ostala takmer polovica. Padák fungoval, aj keď tesne pod ním bol zamotaný zvyšok balóna.
Keďže sonda hrala na zemi takmer hodinu a na fóre sa nikto pre sondu nechystal, odpojil som baterky. Mali 8,5 V.
Nečakal som, aj tak v tom vetre som sa už tešil do auta. Zadokumentoval, zbalil a išiel pozrieť ešte nočnú sondu.
Na moje prekvapenie, keďže to bola 405 MHz sonda, voda nebola vypustená. No a baterky boli ešte úplne studené,
po otvorení sa hneď zarosili. Nuž -60 stupňov je krutá zima.
No a toto trackovanie sondy bolo veľmi presné. Viď obrázok.
Dole je ešte zopár foto.
Obr2.jpg
Pohľad od auta
Obr3.jpg
Padák a vľavo sonda. Zabudol som ju označiť na fotke :)
Obr4.jpg
Detail padáku aj s balónom
Obr5.jpg
Sonda
Obr6.jpg
Detail sondy, je vidieť odlomené čidlá a zdeformovaná GPS anténa
Obr7.jpg
Tu je pohľad po smere vetra, vzadu auto
Obr8.jpg
Našiel som aj pásik s čidlami
Obr9.jpg
Tu je vidieť kde asi sonda dopadla, ostalo tam to čidlo. Sonda bola o vyše 30 metrov ďalej

Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 08.10.2014 - J4353275 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 10. Októbra 2014, 21:28

No kua, literarny kruzok na radiosonda.sk. taketo dlhe logy su fakt vycerpaaaavajuce. Oldo, preluskaj sa logmi a zober si priklad od Dusana.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 08.10.2014 - J4353275 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 10. Októbra 2014, 22:05

Mně se Oldovy LOGy naopak líbí..... :D

Napísať odpoveď