30.09.2014 - J4453641 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

30.09.2014 - J4453641 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 30. Septembra 2014, 21:14

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J4453641
Frekvencia: 405.000 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas vypustenia: 30.09.2014 12 UTC (13:15 SELČ)
Dátum a čas nálezu: 30.09.2014 17:45 SELČ
Miesto nálezu: les9k pri obci Malinovo
LAT: 48.167201
LON: 17.313481

Tento odlov vznikol úplne sponntánne. Vedel som, že sonda má padnúť niekde pri Bratislave,
presnejšie severovýchodne od nej. Je tam celkom dobrý prístup autom od Piešťan po dialnici a žiadne rozsiahle
lesy. Vonku bolo takmer jasno, slnečno, na výlet ideálne počasie. Ale na výlet sa mi vôbec nechcelo.
Ešte v práci som si naštudoval lokalitu a trasu. Ale nejak vážne som ten odlov neplánoval. Bol som dosť unavený.
Keď som prišiel domov, lentak som nahodil manželke, že sonda zasa padne niekde pri Bratislave.
Ona sa toho hneď chytila, že mohli by sme ísť na výlet. Keďže už bolo 15 hodín, nebolo moc času na veľké prípravy.
Nahádzal som techniku do ruksaku, pozrel, či sa sonda drží predikcie a vyrazili sme. Ja, manželka a malý syn.
Ani som na fórum nič nenapísal. Tušil som, že sa po sondu určite niekto vyberie. Tipoval som Dana, ako pred pár dňami,
keď sonda padla pri Ivánke. Lenže tam pristála na vysokom topole, takže odlov sa nepodaril.
Vtedy som išiel okolo, mal som cestu do Blavy, ale keď som čítal na fóre, že je sonda vysoko na strome, tak som tam
ani nešiel. Teraz som dúfal, že tam Dano príde tiež a že sa tam stretneme.
Zadal som trasu do navigácie do Malinova, čo bola najbližšie miesto na zaparkovanie. Po ceste som aj skúšal chytit
signál sondy na magnetku na streche auta. Ale nejak sa signál neobjavoval, aj keď som už bol iba pár km blízko.
Keď som sa blížil do Malinova, začal mi SDR prijímač štrajkovať. Začal zamŕzať, bolo ho treba odpájať a pripájať.
Keď som dorazil do Malinova, SDR vypovedalo úplne. Ako naschvál. Som už vedel, že bez rádia sondu nemám šancu nájsť.
Na obrázku č. 1 je popísaná trasa. Autom som prišiel na miesto označené červeným krúžkom. Tam mi už SDR nešlo,
tak som zvažoval či vôbec má význam ísť sondu hľadať. Podľa mapy som vedel, že je ďaleko v poli.
Tá cesta severne od krúžku je síce priechodná, ale bol tam zákaz vjazdu. A v dnešnej dobe sa to neoplatí ignorovať.
Tak som sa rozhodol, že sa ta predsa len odstavím a pôjdem sa aspoň poobzerať, ako to pole vyzerá.
Podľa trackera síce sonda bola na hranici poľa a lesa, ale vyzeralo to, ako keby sa sonda nakoniec vrátila do poľa.
A tam by ju bolo vidieť z diaľky, bola to rovina. Potom som si všimol auto s Bratislavskou ŠPZ odparkované pri
zákaze vjazdu. Vtedy ma napadlo, či to nebude Dano. To ma posilnilo a vyrazili sme na prechádzku.
Išli sme po žltých šípkach. Vtedy som si všimol, že na poli je dvojmetrová kukurica. Síce suchá, ale na hľadanie sondy
veľmi obtiažny terén. Vtedy som už len dúfal, že tam stretnem nejakého sondera. Ja bez prijímača by som nemal žiadnu šancu.
Niekde v bode 1 (zelený krúžok) som zbadal na polnej ceste chlapíka ako kráča pomaly ku mne a s anténou šermoval
vo vzduchu smerom k lesíku. Vtedy som pochopil, že je to sonder a že sondu nenašiel. Som sa potešil.
Bol to Dano. Konečne som ho spoznal osobne. Prehodili sme pár slov, hlavne o tom, že sonda zrejme preletela do lesíka
a že chce nájsť alternatívnu cestu, lebo cez rieku sa prejsť nedá. Bola dobrých 15 m široká.
Ja som na Google Earth analyzoval okolie a Dano zatiaľ telefonicky hľadal riešenie s Petrom z fóra.
Peter mu poradil, že treba ísť na sever a hore, kde sa rieka spája s Malým Dunajom, sa dá prejsť do vnútra.
Naša trasa je na prvom obrázku.
Obr1.jpg
Naša trasa
Zhodli sme sa, že tam sondu nenecháme. Ja som teda poslal mnaželku so synom k autu, pre nich to neni vhodný terén.
A vyrazili sme najprv k miestu posledného bodu v trackeri (zelená značka). Tam sme sa pokúšali v bode 2 sondu zamerať.
Boli sme aj pri tej rieke, ale padák nebolo nikde vidieť a navyše signál mal toľko odrazov, že sa len s ťažkosťami
dal určiť presný smer signálu. Ale stále signál smeroval východne, niekde za rieku. Pokračovali sme teda ďalej po modrých
šípkach. Trianguláciou sme usúdili, že sonda bude niekde vo fialovom krúžku. Išli sme teda hore, aby sme sa dostali do vnútra
toho kruhu obkoleseného vodou. Pokračovali sme po modrej čiare. Hore sme už žiadny signál nechytali.
Až niekde v polke modrej čiary sa začal signál objavovať. A smeroval na predpokladané miesto.
Les bol hustý, ale vcelku priechodný. Tá bledozelená plocha sa na google javila ako voľný priestor, niečo ako lúka.
Zamierili sme teda tam. Na naše veľké prekvapenie to síce bol otvorený priestor bez vysokých stromov, ale zato tam bolo
nekonečné množstvo nízkych kríkov a všetkého možného čo dorastá do pár metrovej výšky.
Radšej keby to bol hustý les, než toto. Prešli sme teda až dole na koniec modrej čiary a tam Dano usúdil, že signál ide
od severzápadu. Ale že je dosť slabý. Prisudzovali sme to hustému lesu, alebo že sonda je až na zemi na anténe.
Takže sme pokračovali po zelenej čiare. Predierali sme sa tak hustým pralesom, že to by ani húbari asi nerobili :)
Ja som sa na tú sondu tak zameral, že mi už bolo jedno kadiaľ sa predieram, pavučiny, nepavučiny, idem...
Keď sme sa blížili k žltému krúžku, signál silnel. Dano ako správny sonder vybavený rozličnou technikou len striedal prijímače
a utlmovače a snažil sa lokalizovať presné miesto sondy. V tom lese to vôbec nebolo jednoduché. Odrazy všade dookola.
Sledovali sme stromy a kríky, ale po padáku ani stopy. Pokiaľ sonda hrala, tak sme to nevzdávali. Ak by prestala,
tak neviem, neviem.
Ja som si musel nájsť nejaký pevný konár, aby som sa vôbec mohol predierať cez 1,5m vysokú burinu. Ani neviem čo to tam vlastne
rástlo. Na obrázku nižšie je Dano ako sa snaží sondu zamerať v tom pralese.
Obr2.jpg
Dano sa snaží lokalizovať sondu v pralese
To sme kúsok od žltého krúžku. Podľa signálu už musela byť blízko.
Bol predpoklad, že padla až na zem a je padnutá na anténe. Preto taký slabý signál bol.
Ja som Dana odfotil a išiel sa pozrieť ďalej. Sonda už musela byť niekde okolo nás.
Nakoniec som zbadal vytúženú červenú farbu na strome. Asi v 4 metrovej výške. Od radosti som zakričal na Dana. Ten sa tiež potešil.
Bol odomňa asi 15 metrov. A lokalizoval sondu. Pohľad na sondu je na obrázku dole.
Obr3.jpg
Prvý pohľad po nájdení sondy
Schválne som mu nepovedal, že kde je sonda, nech ju skúsi ešte presnejšie zamerať. Predsa len, praxe nie je nikdy dosť v tomto obore.
No každopádne mu to s lokalizovaním išlo dobre. Ukazoval tam, kde som videl červený padák. Z jeho pozície padák vidieť nebolo.
Musel prísť ku mne a až potom ho uvidel. Tak sme vyrazili na miesto. Bolo od nás do 30 metrov.
Už bolo len treba násjť sondu. Neviem čo ma napadlo ju hľadať hore :) tak som sledoval špagát. No a skoro som na sondu stúpil.
Bola asi 3 metre od padáka na zemi smerom na juhozápad. A presne ako sa predpokladalo, ležala na anténe.
Nakoľko bolo v celej lokalite úplne bezvetrie, bolo jasné že sonda padala takmer vertikálne a nebude ďaleko od padáka. Aj tak bolo.
Pre padák som sa rozhodol vyšplhať na strom. Keď už som toľko energie venoval nájdeniu sondy, tak tam predsa nič nenechám.
Lenže strom bol tenší, než vyzeral, tak sa zaujímavo podomnou ohýbal. Ale odolal. Padák nie :) pekne som ho odmotal z konárov a dal
dole vrátane lanka a odvíjača. Takže les poctivo vyčistený. Pofotili sme, zadokumentovali, zbalili a odišli :) No odišli ako odišli.
Cesta naspäť bola tiež zaujímavá. Pôvodne som chcel ísť inou cestou, ale po pár desiatkách metrov som si to rozmyslel.
Dano mal dokonca so sebou GPS logger, takže mal celú cestu zalogovanú. Tak sme šli naspäť po rovnakej ceste.
No z balóna ostalo len hrdlo. Baterky som meral až doma, mali 8,1 V. Klasické Panasonic. No a nádržky na vodu boli vypustené.
Odrezané rohy.
Prikladám ešte pár foto.
Niektoré fotky mi nevyšli. Ale Dano urobil kvalitnú dokumentáciu, doloží fotky aj on.
Ja som hlavne zvedavý na foto ako som liezol pre padák :)
Obr4.jpg
Padák na strome
Obr5.jpg
Sonda na zemi
Obr6.jpg
Ešte raz padák na strome
Obr7.jpg
Dano dokumentuje miesto nálezu
Obr8.jpg
Detail sondy, aj keď trochu rozmazaný
Obr9.jpg
Sonda

Užívateľov profilový obrázok
Dano_OM1ATS
Príspevky: 211
Dátum registrácie: 26. Októbra 2011, 22:17
Bydlisko: Bratislava

Re: 30.09.2014 - J4453641 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Dano_OM1ATS » 30. Septembra 2014, 21:51

Zbytocne by bolo nieco pisat k takto rozsiahlemu logu, len doplnim, kedze na 405.0 je skoro vsade rusenie od spotrebnej elektoniky (settopboxy, TV...) sondu sme ja aj Peter dodekodovali skor ako byva zvykom a bolo ju treba vyKLkovat, preto vyzera tracklog z mojej GPS tak zaujimavo :)
Prílohy
sonda.jpg
Track log z GPS, celkovo som presiel pri KLkovani nejakych 9km
1.jpg
Detail padaku.
2.jpg
Padak.
3.jpg
Oldo tarzan 1.
4.jpg
Oldo tarzan 2.
5.jpg
Oldo a sonda :)
6.jpg
Helmut sa podpisal.
7.jpg
Ostalo iba hrdlo balona.
8.jpg
Nadrzky maju odrezane rohy, hardwarova uprava na sposob Helmuta.

Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: 30.09.2014 - J4453641 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 1. Októbra 2014, 06:18

Pekna akcia, ale asi nie som jediny, co som trochu prekvapeny z Oldovho "vyletu"... Vybrat sa na sondu tak daleko by nebolo mozno nic neobvykle. Boli tu aj ini nadrzani lovci ako Mitu s akcnym radiusom 100km. No ale ked viem, ze sonda padne kusok od domu niekomu z fora a ten dotycny to na forum (aj ked sprostredkovane) oznami, tak mi pride dost divne sa mu aspon neozvat, ci nahodou pre sondu nejde. Dana poznam od samotnych zaciatkov tohoto fora, kedy nas tu bolo mozno 5 a viem, ze spolocne akcie ma rad.

Ak by sonda pristala v kukurici, Dano by ju zneskodnil par minut po pristati a oldo486 by sa previezol zbytocne. Bolo to v jeho "reviri" a od Peta mal info, ze nikto iny sa pre sondu nechysta.

Len pre zaujimavost, v tej lokalite by teoreticky mohli "lovit" Peto, Dano, Brano, Klepko, mozno Mitu (ked nahodou odbehne z ineho fora, kde mu natriasaju sunky sem). Dost vela ludi na to, aby som sa tam vybral taky kus cesty bez opytania sa na fore, alebo bez toho, aby som chalanom zavolal.

Ale asi treba spalit trochu benzinu nadarmo a potom sa poucime :-)

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 30.09.2014 - J4453641 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 1. Októbra 2014, 08:41

Jsem moc rád, že nakonec se i Oldovi výlet podařil, i při všech těch rizicích, o kterých píše Radim. Sice si neohlášení hledači koledují o neúspěch, pokud se se svými úmysly nesvěří na chatu, ale je to jejich volba a "výchova" musí být dlouhodobá a systematická. Na druhé straně Oldo počítal s účastí sondera s funkční výbavou a asi by nebyl úplně zklamaný, kdyby se výlet, podporovaný i manželkou, nevydařil podle všech jejich představ. :D

Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

Re: 30.09.2014 - J4453641 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 1. Októbra 2014, 09:35

Musím teda upresniť pár vecí. V logu som to nenapísal, preto vznikli tieto reakcie na môj odlov.
Je dobré to občas takto pripomenúť aj pre ostatných, že liezť inému do revíru bez ohlásenia sa nerobí. S tým plne súhlasím.
Preto možno môj odlov vyzeral tak, že som to sám porušil. Aspoň som zistil, čo ešte treba do logu napísať.
V prvom rade, mne nešlo o odlov, ale o výlet a o spoznanie ďalších sonderov. Čo mi aj perfektne vyšlo.
Dlho som zvažoval, či napísať na chat že idem tam, ale pár dní dozadu som to spravil, tak som chcel teraz vidieť čo sa bude diať, keď to nespravím.
Možno to znie zvláštne, ale skúšam ako sa veci majú :)
A pripomínam znova, ako som aj Radimovi povedal, nikdy by som do cudzieho revíru nešiel načierno odloviť sondu. A to prisahám.
Mne ide o výlet. Vyvetrať sa s rodinou. A druhá motivácia je to dohľadávanie sondy. Keďže nie som rádioamatér, tak sa učím v praxi a skúšam.
A občas sú to zaujímavé zážitky. Ako musím improvizovať, napr. aj v prípade keď si omylom zabudnem zobrať anténu :)
Mne o tie sondy nejde. Zo začiatku som ich zbierať chcel, aby som mal vzorky na pokusy, ale už ich mám dosť, to mi stačí.
Kľudne by som tam tú sondu nechal. No ale to je zasa iná otázka. Mám ju tam nechať, ak by sa nenašiel nikto iný, kto by ju prišiel odloviť ?
Stále hovorím o cudzom revíri. Ako napr. tá včerajšia. Každopádne mám internet v mobile, čítal som priebežne čo sa deje na fóre.
Ak by tam nikto nič nenapísal, tak napíšem ja. Počkám na reakciu. Pôjdem sa ešte niekde prejsť. A keď by nebola žiadna reakcia, tak iba napíšem súradnice,
kde som sondu lokalizoval a potom nech si niekto vybehne pre mrtvolku. Ak by mi napr. Peter napísal, že ju mám zobrať, tak zoberiem, upracem...
Na toto sa ťažko dá napísať jedinečný návod. Každý odlov je iný. Napríklad ten včerajší terén bola riadna divočina. Neviem, či by bolo rozumné tam nechať sondu.
To fakt ani neviem, čo by som spravil, keby som tam sám a na chate nikto nezareaguje. A nikto by mi ani mobil nedvíhal. Ale asi by som ju tam nechal.
Čo by mi iné zostávalo. Zapísal súradnice na fórum a nechal tak. Ale ak je na tento prípad vymyslený nejaký postup, dajte vedieť.
Na druhej strane som si bol plne vedomý toho, že proste Dano lokalizuje sondu, zoberie preč a ja prídem naprázdno. Hlavne keď som tam prišiel až hodinu po dopade.
V pohode, žiadny problém. Prečítal by som si na chate či je tam o tom info. Ak nie, určite by som napísal ja, či už bola odlovená. Pozrel by som si okolie a pobral sa domov.
Vždy pred takýmto výletom si aspoň pozriem počasie a zaujímavosti v okolí. Proste aby ma nič neprekvapilo.
A ešte musím pripomenúť, že nemám problém previesť sa aj 100km ďaleko ak ma čakajú skvelé zážitky. Jednak to nerobím často :) a jednak tie výlety stoja za to.
Či už s rodinou, alebo za sondermi. Ako aj včera. Ale vždy mám nejaký alternatívny plán, ak by prvoplán nevyšiel.
To sa mi stalo predtým, keď zostala sonda v Ivánke na topole. Tak som išiel pozrieť rodinu do Dúbravky. A pohoda.
Ak je pre vás lepšie to vždy radšej napísať, že idem pozrieť aj ja na sondu do iného revíru, tak to budem robiť.
Ale myslím si, že to budem robiť určite. Keď prídem neskoro, tak by tam aspoň na mňa počkal, keď budem ohlásený. Vždy rád prehodím pár slov.

Napísať odpoveď