25.92014 SENICA 7:30

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
om4amc
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 7. Apríla 2013, 22:16
Bydlisko: TRENCIN DLHE HONY

25.92014 SENICA 7:30

Príspevok od užívateľa om4amc » 25. Septembra 2014, 20:39

Typ sondy: GRAW DFM 09
Frekvencia: 404,770
Miesto vypustenia: Senica
Dátum a čas vypustenia: 25.9.2014 7:30
Dátum a čas nálezu:25.9.2014 13:14
LAT: 48,80222°
LON: 18,31384°
Vzdialenosť od poslednej polohy v trackeri :19metrov

Ked som ráno zapol počítač a pozrel do sondetrackera, zbadal som sondu zo Záhoria letiacu priamo smerom na Trenčín.Hned som sa uviedol do stavu bojovej pohotovosti a začal som baliť potrebné náčinie do batoha(stravu,mapy,vodu,pršiplášť,kábel,antenu,gps...).Sonda sa blížila k Trenčínu a vyzeralo že to bude pohodová papučovka.Ale pri N.Meste n.Váhom ju začalo stáčať smerom na Inovec a ked ho preletela výrazne spomalila a začala sa motať nad obcou Dubodiel ako prd v gacoch.Celé to motanie trvalo rovných 15minút.Konečne burstla a ja som požiadal Petra o zadanie dát do prediktora aby som aspoň približne vedel kam dopadne.Peter odpísal že je ešte skoro na presnejší výsledok,ale po chvíli uviedol rozpätie dopadu medzi obce Nitrianske Rudno až Nitrianske Pravno.Nechcelo sa mi veriť že zaletí až tak daleko a dúfal som že prediktor sa mýli.A naozaj za nejaký čas Peter upresnil miesto dopadu v okolí Uhrovca.Nakoniec zaletela až do hôr nad obec Kšinná.To som už ale zisťoval autobusy do danej lokality.Najbližší išiel z TN 10:55do Bánoviec a z Bánoviec do Kšinnej 11:50 tak som neváhal a vyrazil som.Po ceste do Bánoviec za obcou Svinná sa otvorí po ľavej strane nádherné panoráma Strážovských vrchov a napadlo ma zapnúť prijímač či sa objaví nejaký náznak signálu.A veru sa objavil celkom čistí signál bez výpadkov.Nakoľko ale bola vzdušná vzdialenosť k sonde 10km,bol to celkom reálny príznak že bude obesená,alebo padnutá na vrchole niektorého z kopcov na horizonte , prípadne oboje.Nedal som sa však odradiť od zámeru sondu nájsť čo aj obesenú,ved aj o tom táto záľuba je.Po vystúpení z autobusu na začiatku obce Kšinná som zapol gps navigáciu a nechal som viesť najkratšou cestou smerom k poslednej polohe sondy z trackera.K sonde to bolo vzdušnou čiarou 2,3km, ale signál zo sondy bol oveľa slabší ako z hlavnej cesty pred Bánovcami.Po prejdení asi 800m od obce som prišiel k objektu bývalého JRD(jednotné roľnícke družstvo) cez ktoré pokračovala cesta priamo do bočnej dolinky z ktorej mala byť odbočka cez pasienok hore do kopcov.Brána tam už nebola , ale zato tam bola veľká búda a pred ňou desivo štekajúci vlčiak na reťazi siahajúcej až tesne k ceste.Aby toho nebolo málo ,hned vedľa pred malou bytovkou bolo repete.Ten mal ale naštastie kratšiu reťaz...Jediné čo na tom družstve fungovalo bola stolárska výroba a príprava palivového dreva na predaj. A ešte sa tam pásli na reťazi priviazané dve kozénky...Teda rohatý bieli capko a hnedá kozička.Ked sa ani po asi 5minútach čakania nikto neobjavil,rozhliadol som sa po okolí a hľadal som nejakú inú cestu.Ale nikde nič schodné nebolo a tak som opatrne bez zbytočných prudkých pohybov prešiel tesne okolo brechajúcich vlčiakov a pokračoval som dalej smerom k sonde.Presiel som cez pasienky až na hrebeň pohoria a začal som monitorovať údaj s-metra na prijímači.Asi 300m od poslednej polohy som pripojil smerovú anténu a nechal som sa viesť na najsilnejší signál.Ked som prišiel na miesto kde začal s –meter ukazovať max. hodnotu , zapol som útlm 10dB a pokračoval dalej.Začalo ma to navádzať na vrchol kopca okolo ktorého som prechádzal po celkom dobrej lesnej ceste.Odbočil som strmo hore a s-meter išiel na doraz aj zo zapnutým útlmom.Všade naokolo boli dosť vysoké listnaté stromy ale sondu som nikde nevidel ani napriek tomu že porast nebol hustý.Začal som postupne odladovať prijímač a skúšal dalej nájsť odkiaľ prichádza maximum signálu.Anténou som mieril aj do korún stromov ale odtiaľ našťastie maximum nešlo.Po daľšom odladení a prejdení niekoľko metrov sa začal jasne črtať smer odkiaľ ide signál.A v tom som zbadal pod stromami niečo biele. Prešiel som ešte pár metrov a bolo to jasné,je to sonda.Odpojil som anténu od prijímača,zložil z chrbta batoh a išiel som skúmať či sa bude dať stiahnuť dolu zo stromu aj odvíjač.Nebolo ho však zo žiadnej strany vidieť , a tak som pofotil čo sa dalo, uložil súradnice do navigácie a začal som najprv jemne a potom dosť intenzívne ťahať za lanko aby som podľa pohybu konárov zistil polohu odvíjača.Nakoniec som ho musel namotať na kúsok drievka lebo sa dosť nepríjemne zarezávalo do prstov.Potom sa na 2krát podarilo kus lanka stiahnuť a objavil sa aj dosť veľký zbytok balona z odvíjačom. Potom pri treťom pokuse sa ale lanko pretrhlo a už sa nedalo nič robiť.Dalekohľadom som ešte dobre prezrel či predsa niečo nepôjde spraviť ale bolo jasné že nie.Namotal som zbytok lanka na sondu a kúsok od miesta dopadu som našiel ceľkom vhodné miesto na obedňajšiu pauzu na veľkom pni po nedávno zrezanom strome.Potom som sa dal na spiatočnú cestu domov.Opäť cez rozpadnuté družstvo,okolo vlčiakov a dalej už celkom v pohode smerom do dediny.Na jednom malom domčeku pri ceste boli poodchýlené vstupné dvere ,ked som prišiel bližšie vykukla z nich veľká čierna psia hlava a vzápätí vybehol krásny čierny staford a začal ma skúmať.Kedže ale mám s takýmito psíkmi dobré dlhoročné skúsenosti , vôbec som sa ho nebál a o malú chvíľu sme boli kamarádi.Nakoniec to vlastne bolo asi 1,5 ročné štena , takže v pohode.Zaujímavé bolo že ked som mu dal príkaz sadni a zostaň tak pekne poslúchol a stále bol na mieste aj ked som už bol od neho hodne daleko.Na rozdiel od vlčiakov je to veľmi inteligentné plemeno aj napriek neblahej reklame ktorú občas robia médiá...Na tejto sonde bolo zaujímavé že bola len 19m od poslednej polohy v trackeri a v pohode by sa dala nájsť aj ako mrtvolka len podľa gps súradníc.To sa naozaj nestáva často...
Prílohy
25092014694.JPG
Zázrak,ona vážne nie je obesená a to ju bolo počuť 10km daleko(je to ale takmer vrchol kopca 481 nadmorská výška)
25092014696.JPG
dosť veľká rezerva lanka nad sondou
25092014698.JPG
tesne vedľa
25092014699.JPG
odvíjač vôbec nie je vidieť
25092014701.JPG
veľmi pekný a dobrý psík aj napriek prísnemu pohľadu

Napísať odpoveď