22.9.2014-DFM 09-SENICA

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
om4amc
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 7. Apríla 2013, 22:16
Bydlisko: TRENCIN DLHE HONY

22.9.2014-DFM 09-SENICA

Príspevok od užívateľa om4amc » 22. Septembra 2014, 18:54

Typ sondy:Graw DFM09
Frekvencia:404,770 MHz
Miesto vypustenia: Senica
Dátum a čas vypustenia: 22.9.2014 6:00
Dátum a čas nálezu: 22.9.2014 11:48
Lat:48,65298°
Lon:18,31519°
257metrov od poslednej polohy v trackeri

Ked sa dnes ráno objavila v trackeri sonda zo Záhoria,ktorá letela smerom na Bánovce,zauvažoval som napriek zlému počasiu že ju skúsim lebo živú DFMku som ešte nezameriaval.Po overení na chate že pre ňu nikto nejde som pozrel spoje na ten smer a na moje prekvapenie išiel za necelú hodinu autobus do Partizánskeho priamo cez Ostratice.Takže nastalo rýchle balenie potrebnej výbavy a hor sa na výpravu.Po príchode do Ostratíc som prešiel na koniec obce a pokračoval som po ceste 3 triedy do miestnej časti Trebašovce.Sondu som na prijímači počul , ale nevedel som či počujem tú čo už dopadla alebo či letí dalšia nakoľko bolo avizované že poletia dalšie.Hned za Ostraticami sa začali objavovať prvé nástrahy v podobe kukurice,no čo bolo horšie všade kam len oko dovidelo boli samé jablkové sady zhora zakryté hustou ochrannou sieťkou.Kedže som bol od sondy vzdušnou čiarou niečo cez 2 km,dúfal som že tak daleko tie sady a kukurica hádam siahať nebudú...Po príchode do Trebašoviec som zistil že v obci je obývaný už len jeden dom a ostatné sú už vlastne len ruiny.Až na jednu výnimku.Hore nad obcou bolo vidieť novú halu a vedľa vysoký rad prepraviek nachystaný na zber bohatej úrody jablk.K poslednej polohe sondy to bolo ešte 1 km ale polia kukurice a nad nimi jablkové sady nie a nie skončiť. Ako som postupoval dalej , začal som tušiť že táto sonda nebude len tak ľahko dostupná.Signál bol už dosť silný aj na malú anténku a k poslednej polohe viedla našťastie cesta medzi dvomi lánmi kukurice ale bohužial rovno do jablkového sadu...Pripojil som smerovú anténu a moja obava sa potvrdila,najsilnejší signál nešiel z kukurice,ale rovno zo sadu nad kukuricou.Brána do sadu bola dokorán otvorená,opatrne som nakukol dnu či tam niekoho neuvidím ale nikde nikto.Signál bol už veľmi silný aj po zapnutí 10dB útlmu ale sonda zatiaľ nikde.Prešiel som krajom sadu na jeho hornú časť a pátral pohľadom či už konečne niekde neuvidím niečo podozrivé.Prijímač som musel odladiť asi o 15kHz aby s meter neukazoval max. hodnotu 49dB a pokračoval som v zameriavaní.Ked signál trochu zoslabol , pustil som sa priamo do riadku medzi jablká a pozeral som hore na sieťku smerom odkiaľ ukazoval s meter naväčšiu hodnotu.No a asi v strede krajnej časti sadu sa hore na sieťke objavil známi odvíjač z modrím balonikom na spodu a zbytkom(hrdlom) veľkého balona na vrchnej časti.K sonde viedlo ceľkom odvinuté silonové lanko, ale krížom cez dalšie dva riadky jablk.Naštastie sa dalo prejsť aj krížom pomedzi riadky.Ešte raz som sa rozhliadol či ma nikto nesleduje a dal som sa do práce.Sieťka bola pripevnená na tenkých betonových stlpikoch v asi 3,5m vysoko.Musel som sa po stlpiku vyšplhať čo najbližšie k sonde a k lanku,opatrne roztiahnuť sieťku a sondu stiahnuť za lanko cez otvor dolu.Samozrejme odvíjač sa pri tejto operácii 2 krát zachytil o priečne šponovacie výstužné drôty...Takže nakoniec to bol celkom slušný artistický výkon.Ale dobre to dopadlo a po namotaní lanka na sondu som rýchlo opustil miesto činu aby som nemusel niekomu vysvetlovať že určite som nebol oberať žiadne jablká , ale len tú jednu polystirénovú krabičku...Dolu pod sadom som našiel zakrytú betonovú skruž,ideálnu na rozloženie sa na obedňajšiu pauzu.Počas pauzy som do chatu poslal SMS o výsledku akcie spolu zo žiadosťou o upozornenie na prípadný další let sondy, ale Peter mi ihned dal vedieť že dnes už nič nepoletí a asi o 10minút mi poslal správu aj Funsat že nemám už čakať. Hned nato prišla silná daždová prehánka , čo značne urýchlilo môj odchod do Ostratíc .Po príchode na zastávku som zistil že autobus mi ide priamo do Trenčína za 7minút , takže super. Na záver mi nedá nepripomenúť že tí Záhoráci sa ani v tých sondách nezaprú. Tú čo našiel Jenda nasmerovali do marhuľového sadu, tú dnešnú nasmerovali do jablkového sadu a tak vlastne dávajú vedieť že prišiel čas oberačiek a treba chystať sudy...
Prílohy
22092014683.JPG
lepšie miesto si už ozaj nemohla vybrať...
22092014685.JPG
ako ju odtiaľ dostať?
22092014686.JPG
sieťka spoľahlivo ochráni úrodu aj pred sondami
22092014687.JPG
obedňajšia pauza

Napísať odpoveď