14.9.2014 - 03U - J4623774 - Graz

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
tetrix
Krmič
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 12. Decembra 2013, 17:41
Bydlisko: Praha Žižkov

14.9.2014 - 03U - J4623774 - Graz

Príspevok od užívateľa tetrix » 17. Septembra 2014, 16:09

DSCF5754_edit.jpg
Typ sondy : Vaisala RS92-SGP
HW kód : J4623774
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění : 14.9.2014 04:15 SELČ
Místo vypuštění : Graz
Místo přistání : koruna smrknu ve strmém svahu 1km SZ od usedlosti Groß Hinterleiten, Štýrsko, Rakousko, N46.863243, E15.121387, 787m n.m.

Čas přistání : 06:06SELČ
Čas nálezu : 07:51SELČ
ge_mapa_J4623774.jpg
přehledová mapka
Při cestě k moři přes jižní Rakousko jsem jen tak ze zájmu sledoval lety sond pro zkrácení noční deštivé cesty. Ranní sonda ze Štýrského hradce letěla ve čtvrt na pět, zrovna když jsem kolem města projížděl. Jelikož predikce slibovala blízký dopad a zajížďku jen nějakých 30km, sjel jsem z hlavní cesty a vydal se sondu trackovat na její místo přistání. Data jsem zároveň feedoval do trackeru spolu s dalšími sondery. Sonda se nakonec od predikce trochu odchýlila, ale spíš kvůli tomu, že stoupavost je zde na naše poměry trochu vyšší, 5,8m/s a já měl nastaveno běžných 5m/s.

Když sonda přistála (sondážka Graz používá padáky), bylo ještě šero, ale rychle se rozednívalo, pršelo. Přistání proběhlo bohužel v dosti nepřístupném terénu, velmi strmém svahu a v hustém vysokém smrkovém lese. Ovšem rozhodl jsem se takto exotickou sondu i přes tyto nesnáze pokusit najít. Při příjezdu na místo mi mobilní tracker v autě hlásil sílu signálu +22dB, což mám vyzkoušeno, že sonda je v takovém případě "na dohled". Pro jistotu jsem ještě projel k další zatáčce, signál klesal, otočil jsem se tedy a při návratu vidím u jedné z lesních cest směřujících do údolí postavu s yagi anténou. Ihned jsme se seznámili a ona postava s yaginou v nepromokavé červené bundě byl rakouský radioamatér a vášnivý sonder OE6PWE. Dohodli jsme se, že sondu dohledáme společně. I přes silný signál jsme ji ve velmi kluzkém podmáčeném svahu hledali poměrně dlouho, neboť nezafungoval odvíječ a sonda se i s padákem zasekla v jedné ze špiček vysokého smrknu. O to větší byla radost z toho, že se to nakonec díky trpělivosti a vytrvalosti podařilo!

Poté mě OE6PWE vzal k místu, kde se sondy vypouští (letiště Graz-Thalerhof), zdejší sondážka začala jako první používat automatický vypouštěcí systém od Vaisaly, tudíž balóny nejsou u hrdla opatřeny úvazem, nýbrž je v nich zaražen černý "špunt", viz. fotodokumentace. Následovala prohlídka techniky a antén u OE6PWE, který je velmi dobře vybaven a sonderství je jeho velkým koníčkem. Díky OE6PWE za příjemné setkání a popovídání! Ze své velké sbírky úlovků mě OE6PWE obdaroval dvěmi netradičními sondami z Lublaně, M2K2DC a nově používanou Meteomodem M10.
DSCF5758_edit.jpg
terén strmého svahu (silnice pod námi není skoro ani vidět)
DSCF5760_edit.jpg
vizuální dohledání bylo v hustém porostu složitou záležitostí
DSCF5768_edit.jpg
letiště Graz
DSCF5766_edit.jpg
detail automatického vypouštěcího systému na letišti Graz
DSCF5811_edit.jpg
detail "špuntu" v hrdle balónu při automatickém vypouštění, za očko vlevo je přicvaknutý odvíječ
DSCF5812_edit.jpg
ze sondy se odloupl štítek, který jsme našli na zemi
DSCF5813_edit.jpg
dárek Meteomodem M10 z Lublaně
DSCF5815_edit.jpg
dárek M2K2DC z Lublaně

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 14.9.2014 - 03U - J4623774 - Graz

Príspevok od užívateľa Pazar » 17. Septembra 2014, 18:07

Zajímavý příběh a "skalní" sonder se nezapře ani na cestě na dovolenou..... ;)

Užívateľov profilový obrázok
r00t
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 27. Augusta 2013, 16:22
Bydlisko: Praha 9
Kontaktovať užívateľa:

Re: 14.9.2014 - 03U - J4623774 - Graz

Príspevok od užívateľa r00t » 17. Septembra 2014, 19:10

Pekny log. Kdyz je sonda po ceste, tak proc se pro ni nezastavit, je to zabava a o tom dovolena je :)
Setkani s mistnim sonderem je potom bonus.
Ten vypoustec (Vaisala AutoSonde) by mel byt stejny jako pouziva Meiningen. Taky je v hrdle balonu ten cerny ventil. Jenom koukam davaji jeste extra nalepku s varovanim o vodiku.

Napísať odpoveď