20.8.2014 - 12UTC - J4463607 - Praha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
rongic
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 15. Decembra 2013, 21:22
Bydlisko: Trutnov, CZ
Kontaktovať užívateľa:

20.8.2014 - 12UTC - J4463607 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa rongic » 20. Augusta 2014, 20:59

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J4463607
Frekvence: 403.800 MHz
Místo vypuštění: Praha Libuš
Čas vypuštění: 17.8.2014 13:15 CEST
Čas nálezu: 17.8.2014 19:20 CEST
Místo nálezu: Lázně Bělohrad
LAT: 50.4291306
LON: 15.5871050
Mapa: http://www.mapy.cz/s/cibY

Dnešní den si to sondy z Libuše naplánovaly opět na okres Trutnov a tak jsem byl v pohotovosti abych je případně vyzvedl. Ranní sonda spadla do lesa nedaleko obce Kocbeře a vypadalo to, že to bude celkem snadný úlovek. Po chvilkovém psaní s kamarádem na Libuši, který si nakonec sondu vypustil mi bylo sděleno, že polední bude obsahovat i věnování, takže jsem se na tuto sondu dosti připravoval. Stoupání sondy proběhlo přesně dne predictoru, až do burstu. Vzhledem k tomu, že na sondě nezbyl ani kus padáku, začala padat velmi vysokou rychlostí zpět k zemi, až cca -145 m/s v 30000 metrech, což značilo, že pád bude dál ode mě a bude tvrdý. Postupem klesání se rychlost pádu ustálila na cca 30-40 m/s a začala vypadávat GPS data ze sondy. Nejdříve se zdálo, že Lázně Bělohrad přeletí, ale nakonec spadla téměř přesně do centra s dopadovou rychlostí cca 25-30 m/s čili bylo jasné, že ze sondy moc nezbyde. r00tovi se podařilo opět vypočítat polohu z přijatých dat a já po práci vyrazil. Nejdříve jsem se zastavil s kolegou v lese v obci Kocbeře a snažil se najít ranní sondu, bohužel po hodině hledání bez úspěchu, sonda ani nevysílala a ni se nám ji nepodařilo najít, zřejmě byl nějaký houbař (ač zde houby nerostou) rychlejší. Poté jsme pokračovali do Lázní Bělohrad přímo na r00tem vypočtené místo. Na místě jsme nejdříve našli polystyrénové pouzdro na baterie, o chvilku déle kousky plastu, celý plastový box s věnováním ( díky Pavle a Davide :-) ) a zbytek provázku, jakýkoliv kus balonu chyběl. r00tovi se tedy podařilo vypočítat polohu opět naprosto přesně, odchylka byla maximálně 5 metrů. Nakonec jsme našli i samotnou sondu v nedalekém koši včetně baterií. Čidla sondy vypadala nepoškozeně, na sondě chybělo hodně plastu a byla trochu potlučená ze strany spodních konektorů a antény, rovněž GPS anténa byla trochu potučená. Pravděpodobné místo dopadu, kde bylo nejvíce malých plastových částí vč. nálepky OK-X001B se necházelo přesně mezi silnicí a chodníkem nedaleko městského kina.

Po příjezdu domů jsem provedl ještě fotodokumentaci sondy, rozdělal ji a zkusil ji zapojit na zdroj napětí. Zjistil jsem, že sonda vysílá a to dokonce s plnym výkonem (díky okamžitému odpojení baterií po nárazu), SondeMonitor ji korektně dekóduje a čidla na měření teploty a vlhkosti fungují, senzor tlaku vykazuje zatím chybu, GPS prozatím netestována.

Každopádně děkuji všem zúčatsněným za "zaslání" sondy, ač bohužel nezůstala úplně v celku, což zase tak nevadí :-)
webcam.png
Vypouštění sondy na Libuši kamarádem Davidem a mistrem sondážníkem.
1.jpg
První pohled na předpokládané místo dopadu (je možné si všimnou množství kousku plastů na silnici).
2.jpg
První úlovek v podobě polystyrénového pouzdra baterie.
3.jpg
Nálepka ze sondy ležela na silnici.
4.jpg
Detailnější záběr na místo dopadu s množstvím plastu ze sondy.
5.jpg
V nedalekém koši byla sonda samotná, někdo ji tam ekologicky uklidil :)
6.jpg
Věnování od Pazara a Davida :)
7.jpg
Spokojenost po nálezu sondy.
8.jpg
Sonda, resp. to co z ní zbylo.
9.jpg
Detailnější pohled na škody.
10.jpg
Ještě jedna nálepka od Pazara.
11.png
Dekódovaní SondeMonitorem ukazuje, že teplota a vlhkost se měří v pořádku ale čidlo tlaku má poruchu.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2031
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 20.8.2014 - 12UTC - J4463607 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Pazar » 20. Augusta 2014, 22:47

Doufám, že mi to sonderská obec promine, jakož i sám autor LOGu, že se vnutím s nemalým příspěvkem dokumentování toho, co úspěšnému nálezu předcházelo?

Kolega David mi předem řekl o úmyslech rongiče ulovit i tuto sondu.
A při takovýchto příležitostech se hodí nějak sondu upravit pro konkrétního sondera.
Co z toho všeho nakonec vzešlo, to je vidět v LOGu, i v tomto doplňku.

.
Prílohy
10.jpg
Jak je vidět, žádný šrot jsme do vzduchu neposlali
11.jpg
I anténka GPS byla v pořádku
12.jpg
Také byl použit standardní balon, i když se na místě nálezu jeho zbytky nenašly
13.jpg
Předstartovní pózování kolegů Davida a sondážníka Tondy
03.jpg
Společnýma rukama byla celá sestava poslána do oblak (políčko z videa)
14.jpg
Proti modré obloze je přece jen balon kontrastnější
15.jpg
Při maximálním zoomu, je i po pár minutách vidět balon, sonda a při trošce snahy i spojovací šňůrka
05.jpg
Prediktor z reálných dat udával dopad jižně od Lázní Bělohrad
06.jpg
Dráha měla udělat před burstem velkou zatáčku
07.jpg
Ta se poněkud nepovedla, ale rychlý pád to nakonec "napravil"
08.jpg
R00tův výpočet opět trefil místo dopadu v centru města
09.jpg
Byla by ale předpovězená křižovatka železnice, cesty a vedení VVN lepší, než mozaikový chodník?
04.jpg
Rozdíl/chyba Predictoru byla nakonec jen pěkných 2 tisíce metrů

Užívateľov profilový obrázok
r00t
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 27. Augusta 2013, 16:22
Bydlisko: Praha 9
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20.8.2014 - 12UTC - J4463607 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa r00t » 20. Augusta 2014, 23:08

Pekne vyzdobena sonda, se vsemi temi nalepkami se divim ze ji nekdo vyhodil. Ale stratosmeti je taky smeti, zvlast kdyz vypada ponicene...

Napísať odpoveď