8.8.2014 - 12UTC - J3413886 - Praha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Marty
Príspevky: 142
Dátum registrácie: 30. Marca 2014, 08:56
Bydlisko: Ondřejov

8.8.2014 - 12UTC - J3413886 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Marty » 9. Augusta 2014, 11:17

Typ sondy: RS92-SGPD
HW: J3413886
Frekvence: 403.800 MHz
Místo vypuštění: Praha Libuš
Čas vypuštění: 8.8.2014 13:15 CEST
Čas nálezu: 9.8.2014 6:30 CEST
Místo nálezu: Pole u obce Hradové Střímelice (hranice okr. Praha-východ a Kolín)
LAT: 49.89800
LON: 14.81073


Poslední týdny padaly všechny sondy hodně daleko za můj rozumný dosah a k tomu mi ruční stanice trčí v záruční opravě, takže mám sonderský půst. Pražské ranní a polední sondy přijímám jen o víkendech, jinak přes týden jen občas kouknu na tracker, jestli se něco v povětří nezměnilo. A tak teprve před devátou večer jsem zjistil, že polední Libuš mi z ničeho nic přistála necelých 2,5km od bytu. Na domácím SDR nebyla po signálu ani stopa, ačkoli při anténě v 15m a fukční sondě na celkem dobré pozici by se alespoň nějaký náznak dal očekávat. Nejspíš to tedy vypadalo buď na mrtvolku, nebo nějakého rychlejšího nálezce (na fóru nikdo nic nehlásil). Pravděpodobně už sklizené pole, jen 3km autem a 300m pěšky - co bych to byl za sondera, kdybych se tam nejel podívat. No, už se dost stmívalo, tak jsem se vydal až druhý den.

Ráno v 6:20 jsem zaparkoval na okraji pěkně sklizeného pole a veden GPS vyrazil na r00tovy souřadnice. Na zcela přehledném terénu jsem dost dlouho nic neviděl a už to vypadalo, že sonda na očekávaném místě dopadu není. Nakonec se přece jen ukázala - padla za oběť zemědělské technice a byla rozšmelcovaná na několik kusů, které sotva vykukovaly z hlíny. Zajímavé také bylo, že traktorista po obdělání asi 3/4 pole práci zabalil, a sonda měla tu smůlu, že ležela na trase úplně posledního průjezdu. Být jen o kousek dál, mohla se zachránit.

Destrukce sondy je skutečně důkladná:
Všechny plastové kryty rozlámané, vysílací anténa a pásek s čidly utržené, anténa GPS na placku, hlavní PCB a plechové stínění zohýbané, baterky roztržené na dvě trojice (ale zůstaly připojené do konektoru).
Prílohy
mapa.jpg
Místo nálezu sondy
DSCN5665.JPG
Vlevo odvíječ, vpravo trosky sondy a viditelný konec právě obdělané plochy
DSCN5666.JPG
Odvíječ s hrdlem baónu
DSCN5668.JPG
Hlavní část s bateriemi
DSCN5669.JPG
Pásek s čidly, kontejner s vodou a kryt baterií (druhý kontejner zůstal uvnitř)
DSCN5673.JPG
Stav trosek sondy

Napísať odpoveď