1.8.2014 - 12U - J3443538 - Praha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
tetrix
Krmič
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 12. Decembra 2013, 17:41
Bydlisko: Praha Žižkov

1.8.2014 - 12U - J3443538 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa tetrix » 2. Augusta 2014, 07:49

DSCF5587_edit.jpg
Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kód : J3443538
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění : 1.8.2014 13:15 SELČ
Místo vypuštění : Praha Libuš
Místo přistání : ovčín v obci Krabčice nedaleko hory Říp, N50.408035, E14.303525, 313m n.m. (9SATs)

Čas přistání : 15:25SELČ
Čas nálezu : 15:27SELČ
ge_mapa.jpg
přehledová mapka, fialová - dráha letu sondy, T - souřadnice Tetrix, S - nález sondy
Cesta zpátky ze severních Čech mi vyšla akorát na čas letu dnešní polední Libušky. Informoval jsem ostatní na chatu, že se pro sondu po cestě zastavím. Dle predikce měla dopadnout poblíž D8. Predikce v těchto dnech není moc přesná a posouvá se během letu sondy.

Sondu jsem mohl začít trackovat až v 10km a zanedlouho poté jsem se vydal na cestu. Počkal jsem na burst u Vodochod, ale predikce dopadu se neustále posouvala severovýchodním směrem. Sonda brzdila neobvykle silně a v 12km měla pádovou rychlost pouhých -12m/s, tedy přibližně jako ozónovka s padákem. Podle hrubých propočtů bylo nabíledni, že sonda doletí o cca 9km dále, k hoře Říp. Tam také ukazoval aim sondemonitoru. Dojel jsem až do obce Krabčice. Sonda se řítila do polí východně od místní farmy, ovšem nebylo zcela jasné, zda bude kratší přístupová cesta z hlavní silnice nebo z polňačky vedoucí kolem ovčína. Vyčkával jsem za farmou, ale před dopadem provedl dvě zbytečné otočky, tudíž jsem sondu neviděl padat. Když bylo jasné, že dopadne k ovčínu, vyjel jsem na drsnou polní cestu, dal přednost zleva dvěma rozvášněným traktorům, které se v oblacích dýmu přiřítily z polí a přesně v tu dobu sonda dopadla. Sonda se stále dekódovala, měl jsem tedy "přesné" souřanice dopadu. Polňačka nakreslená v mapě již neexistovala, cesta mě svedla podél plotu ovčína, ovšem přesně na místo, kde sonda přistála. Už parkuji auto a chystám se zaměřovat, když v tom ji vidím pověšenou na dřevěném ohradníku asi 5m ode mě. Málem jsem sondu přejel! Nečekal jsem, že bude až tak blízko, sondemonitor ukazoval ještě o 88m dále.

Balónu zbylo opět velmi velké množsví, jeden chuchvalec byl oběšený na dřevěné ohradě, druhý zbytek "placha" se válel v pásu sušící se drtě z ovčí vlny. Provázek vedl ještě zhruba 10m na východ do pole se zelenou travou, kde se uhnízdila sonda. Tak blízko k sondě jsem se autem ještě nedostal. Vystoupil jsem a provedl fotodokumentaci, zaznamenání přesných souřadnic dopadu, sondu smotal a naložil do auta. Tentokrát si vybrala velmi fotogenické místo k přistání, v pozadí se tyčila věž místního kostela a vedle něj byl vidět blízký Říp. Scenérie jak z pohádky.

Dlouho jsem na místě neotálel, jelikož jsem stál na jedné z příjezdových cest k ovčínu a vydal se se sondou k domovu.
Sonda byla nepoškozená vč. obou štítků, v odvíječi zůstala gumová trubička. Pádová rychlost (průměr z 800m nad terénem na zem) byla -11,67m/s.
DSCF5592.jpg
balón se oběsil na dřevěné ohradě
DSCF5601.jpg
druhá část balónu zůstala v sušící se drti z ovčí vlny
DSCF5589.jpg
a sonda přistála do trávy
DSCF5596.jpg
do měkkého
DSCF5605.jpg
úlovek s Řípem
DSCF5600.jpg
komplet na ohradě
DSCF5606.jpg
a o pět metrů dál již na autě

Napísať odpoveď