14.5.2014 06UTC J4713322 Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

14.5.2014 06UTC J4713322 Libuš

Príspevok od užívateľa Zaky » 16. Mája 2014, 19:56

Typ sondy : Vaisala RS92SGPL
HW kód : J4713322
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění: 14.5.2014 06UTC
Místo vypuštění: Praha Libuš
Místo nálezu: les u Jílového u Prahy 49°53.283, 14°30.984 . Po pohodovém nálezu noční sondy jsem se rozhodl nenechat si ujít libušskou novinku - první samostatně vypuštěnou SGPL (tedy pokud je mi známo, třeba mi něco ušlo, SGPL, co byly součástí lustrů s tímto nesrovnávám). Sonda vzhledem k nižší hmotnosti padala před dopadem 15 m/s a pád proto trval o něco déle. Dopad do lesnaté oblasti JV od Jílového nevěstil nic dobrého, prozkoumal jsem možnost přístupu a vybral si cestu z Kabátů "silnicí" s názvem K Turyni. Tato silnice má sice honosný název, zato však nemá asfalt a je to normální lesní cesta, navíc poněkud blátivá, naštěstí ale sjízdná. Postupoval jsem za cenu ukrutného zablácení auta a zaměřoval signál, až jsem sondu objevil prímově oběšenou na vysokém smrku přímo u cesty. Přes vrchol byla natažená šňůra odvíječe, na jedné straně visely velké zbytky balónu, na druhé sonda. Po obhlídce situace jsem se jal vyhledat nějaký ten vhodný klacek a sondu zkusil sundat. Naneštěstí byl klacek jako obvykle poněkud krátký a jak jsem do sondy šťouchal, najednou vyjela cca o 2 metry výše, je prostě hodně lehká a balón na druhé straně měl v soutěži v přitažlivosti zemské poněkud navrch. Ten slovník, co jsem s ním situaci vyhodnotil, radši neuvádím :-) Zkusil jsem něco vrhačského umění s kouskem klacku na provazu, prak jsem neměl a prut s vlascem jsem se mezi těmi větvemi na svahu neodvážil zkoušet. Vrhačské umění jsem vyhodnotil jako velice špatné :-) Vyprostil jsem proto opodál mezi stromy zaklíněný ulomený solidní smrček, měl jsem s ním co dělat ho jen sundat a dotáhnout pod sondu, tam jsem jej chvíli snažil vztyčit, až jsem pochopil, že to nepůjde, byl příliš dlouhý a ikdyž jsem se konec snažil o něco zapírat, jak jsem ho začal stavět, vždycky se mi začal převracet zvedaným koncem dolů. Za chvíli jsem toho měl dost (jak psychicky, tak hlavně fyzicky) a nechal jsem toho. Opět jsem se vydal na průzkum, našel slibnou bukovou větev, váhově byla taky tak akorát, abych ji ještě zvládnul a vydal jsem se útočit na balón, který se ukázal být tak akorát konečkem v dosahu, když jsem tu šíleně těžkou bukovou obludu dokázal zvednout spodním koncem cca půl metru do vzduchu, na svahu a po boji s předchozím smrčkem to bylo fakt na doraz mých možností :-) Podařilo se mi šťouchnout do balónu, ten elegantně sjel na zem a vytáhl sondu až bůh ví kam nahoru do koruny. Obával jsem se, aby se sonda někde nahoře nezamotala, odřízl balón, navázal jiný odvíječ a zkusil sondu spouštět dolů. Docela to šlo, ale pak se mi to dole nějak zamotalo a neměl jsem už na čem spouštět. Protože už jsem toho měl fakt dost, vyzkoušel jsem, že sonda má rozumnou šanci sjet dolů, šňůru odřízl, pustil a sonda skutečně poslušně dolů sjela. Uklidil jsem tedy stratosmetí i sundavací pomůcky a vydal se bahnem zpět do civilizace. První libušská SGPL tedy patří k těm nezapomenutelným. Fotodokumentace bohužel není, já sundaval a fotografa jsem tam žádného neměl.
Prílohy
140514_06_libus sgpl.jpg
140514_06_libus sgpl detail.jpg
sgpl na strome.jpg
Naposledy upravil/-a Zaky v 18. Júna 2014, 09:05, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 14.5.2014 06UTC J4713322 Libuš

Príspevok od užívateľa Pazar » 16. Mája 2014, 21:53

S radostí se pokusím doplnit LOG Zakyho o momentky z předstartovní přípravy a startu první libušské kombinace sondy Vaisala RS92-SGPL a balonu Totex TA600, který jsme mimochodem u nás ještě nikdy neměli.

Občasné problémy s vyšší dopadovou rychlostí sond bez padáčků jsme se snažili řešit a relativně nejsnazší cesta vedla přes úsilí nahradit dlouhodobě u Vaisaly nasmlouvanou dodávku sond SGPD za lehčí SGPL. Podstatné snížení hmotnosti z 290 na 160 gramů lákalo i k použití menších balonů a úspoře vodíku. Ovšem, nechtěli jsme slevit z vysokého procenta měření, kdy dosahujeme hladiny 10 hPa. Proto jsme v poslední dodávce k sondám SGPL objednali i zásilku balonů rozdělenou na 1/3 typu TA600 a 2/3 TA800. 200 kusů TA600 snad bude postačovat na spolehlivé otestování možnosti nepolevit z našeho standardního dostupu za různých meteorologických podmínek, v odlišných sezónních situacích? A všechno tohle začalo právě 14. května 2014 ráno. Vyladit míru nafouknutí balonu TA 600 s jeho dostupem, stoupavostí a tím i dobou do burstu se dá odhadnout teoreticky, podle známých algoritmů, ale praxe může být jiná. Proto byl náběh testů zatím určen jen na ranní termíny, kde by případné "horší" výsledky nadělaly nejmenší škodu.

Uvádím zde výhody nižší hmotnosti SGPL, ale ty jsou důsledkem použití jiného typu napájecích baterií. O výhodách lithiových článků se ví, ale má to i svá negativa. Přece jen menší kapacita, odlišný průběh vybíjení v závislosti na odběru a čase. Dokonce se v aerologické obci objevily informace o nedostatečné kapacitě tohoto druhu napájení u sond vypouštěných z automatických stanic. Ale moc detailů neznáme a při našem způsobu přípravy sond před startem, bychom se měli spolehlivě vejít do deklarovaných výdrží. Možné problémy tedy spíše očekáváme ze strany sonderů, SGPL asi zmlknou dříve, než jak jsou zvyklí u SGPD. Také první zkušenost Zakyho upozorňuje na možné důsledky nerovnováhy hmotností zbytku balonu a SGPL. Ale to jistě neodradí pravé sondery od snahy takovou sondu ulovit a zažít při tom i občas nějaké dobrodružství a uspokojení z úspěchu.

Video z nafukování a startu balonu : http://www.youtube.com/watch?v=77PLaEB48ic

.
Prílohy
001a.jpg
Používání dvou druhů sond, balonů a závaží trochu ovlivní dlouholetý stereotyp sondážníků. Závaží při foukání se nebude asi 100 x za rok měnit jen kvůli ozonovkám, ale také přinejmenším při nadcházejících testech
001b.jpg
Hrdlo TA600 je stejné jako u TA800, čili tady žádný problém není, jen je menší balon o trochu kratší
001c.jpg
Na fotce balonu TA600 jsou snad vidět barevné pruhy = různá síla stěny v důsledku technologie výroby této velikosti balonu
001d.jpg
A tady je ta první sólová SGPL, co se vydá do té stratosférické zimy
001e.jpg
Naaranžovaná skupinová fotka všech 3 velikostí balonů TOTEX, nyní už používaných na Libuši. Na první pohled až tak velký rozdíl to není
001f.jpg
Tak už letí (okénko z videa)
001g.jpg
Stoupavost na uspokojivé úrovni
001h.jpg
Na DC III jsem ze zájmem sledoval i pád a poslední vteřiny dat před zánikem signálu lze zjistit z tabulek
001i.jpg
Tento graf většinou vidíme vertikálně převrácený
001j.jpg
Údaje o poslední poloze ani Zaky nepotřeboval, jistě jel/šel najisto

Napísať odpoveď