3.5.2014 - 06U - J3343192 - Praha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
tetrix
Krmič
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 12. Decembra 2013, 17:41
Bydlisko: Praha Žižkov

3.5.2014 - 06U - J3343192 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa tetrix » 3. Mája 2014, 11:31

DSCF4763.jpg
Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kód : J3343192
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění : 3.5.2014 7:30 SELČ
Místo vypuštění : Praha Libuš
Místo přistání : listnatý lesík jižně od obce Mnichovice, N49.921757, E14.725392, 383m n.m.

Čas přistání : 9:26SELČ
Čas nálezu : 10:08SELČ
gemapa.jpg
přehledová mapka, T - moje poslední dekódované souřadnice, Z - souřadnice Zaky2, K - souřadnice Kožak, S - nález sondy
Dneska jsem nějak nemohl dospat, a než se převalovat sem tam v posteli, kouknu na hodiny a skoro má letět ranní libušská sonda. Namontuju yaginu na balkón a trackuju. Signál stále nepřichází, tak se trochu divím, až chvilku po půl osmé mi naskočí. Trackuju zhruba do 20km a rozhoduji se skočit do auta a sondu odlovit. Přejíždím do Mirošovic. Klasicky mi na magnetku na autě spadne signál, když mám sondu nad hlavou, tak magnetkou hýbu sem tam, abych mohl pozorovat burst. Ten přichází 34110m a sonda se řítí k zemi. Oproti prediktoru přeletí více na východ o cca 1km, neskončí tedy těsně vedle dálnice, ale až za další silnicí na konci Mirošovic. Před terénem se sonda stáčí na jih a poslední pohyb naznačuje, že skončí v hustém lese. Nakonec jej ještě přeletí a skončí v malém lesním výběžku. Vybírám přístupovou cestu, přece jen v noci pršelo a stále mrholí, nechci se moc koupat ani extrémně zabahnit. Bohužel nejbližší příjezdová "cesta" je 300m jižně od dopadu. Dál už to autem nejde, protože rozbahněná polňačka mě na chvíli uvězňuje ve svých spárech a nakonec jsem rád, že z ní vůbec auto dostanu ven. Holt jakmile naprší, chce to 4x4 ;)
Obouvám pohorky a vydávám se na plavbu mokrým polem, na kterém roste zelené obilí po kolena. Samozřejmě jsem durch až k pasu než k sondě dojdu, ale to k této zábavě prostě už patří :)
V lesíku je chatka, kolem které hledám na posledních dekódovaných souřadnicích. Signál na konektor 10kHz odladěné ručky mě však vede 50m na západ, kde sondu uvidím pod jedním stromem na kraji lesíka. Fotím a snažím se vyprostit zbytek balónu zaseknutý v horních větvích listnatého lesa. Po chvíli cloumání šňůrkou a větvemi mi balón spolu se sprchou vody a listí padá k nohám a sestava je kompletní. Až tedy na utrženou krytku se štítkem, která není ani nikde kolem. Asi nárazem o strom odlétla kamsi dál. Horní kryt sondy je prasklý v levém dolním rohu a teplotní čidlo měří nesmysly.
Po nafocení se vydávám na plavbu polem zpět k autu, čekám chvíli zda se ještě někdo neobjeví, píšu do chatu, pouštím topení a během cesty domů suším kalhoty a boty.

Celkem najeto cca 70km.
DSCF4761.jpg
sonda přistála pod stromem
DSCF4762.jpg
detail sondy
DSCF4765.jpg
detail sondy
DSCF4767.jpg
detail balónu zaseklého v korunách stromů
DSCF4768.jpg
po chvíli cloumání je vše komplet
DSCF4769.jpg
sonda, v pozadí místo nálezu

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 3.5.2014 - 06U - J3343192 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Pazar » 3. Mája 2014, 12:53

Jen ze zvědavosti jsem se detailně kouknul na oblast přistání, kde měl hledat jen vizuálně i Marty, zda měl nějakou naději? Sám ale neuvedl, kde měl poslední polohu, pokud nevyrazil jen podle poloh Zaky, Zaky2 a Kožaka v ST? Já jsem měl poslední polohu z GPS výšky 718m. Když jsem porovnával situaci z mapy ve Tvém LOGu a GE, nemohl jsem se pořád zorientovat. Až za chvíli jsem přišel na to, že jsi svojí mapu pootočil asi o 60°na západ! Potom už to bylo jasné a moje poloha byla asi 15m od Zaky2 doleva, nemohu napsat západně!

Čili asi Marty moc naděje na úspěch neměl. Kdy tam byl on, to do chatu nenapsal, proč se tedy vaše setkání nekonalo, to může říci jen on sám. ;)

P.S. Start v 07:30 SLEČ byl zcela v pořádku. Termínově v 05:30 UTC :!:

Užívateľov profilový obrázok
Marty
Príspevky: 142
Dátum registrácie: 30. Marca 2014, 08:56
Bydlisko: Ondřejov

Re: 3.5.2014 - 06U - J3343192 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Marty » 3. Mája 2014, 14:20

Já jsem sondu sledoval svým přijímašem a SM a dostal poslední (už hodně nízkou) polohu 49.9255264N, 14.7285889E, což je vdušnou čarou asi 4 km od mého stanoviště. Navíc těsně u silnice s bezproblémovým parkováním na odbočce k chatám. To místo znám celkem dobře, protože tamtudy jezdím do práce. Rozhodl jsem se tedy zkusit hledat sondu vizuálně (mobilní přijímač nemám) s tím, že v půlmetrové pšenici není šance, ale na vyžrané pastvině nebo nějakém stromě či keři by mohla být vidět. Dorazil jsem tak 15 - 20 minut po dopadu, prošel blízké okolí a dalekohledem pátral po sondě nebo zbytku balónu. Také jsem pořád šilhal k autu, jestli neuvidím vedle parkovat nějakého sondera vybaveného technikou. Neúspěch byl ovšem předem zaručen - moje souřadnice ukazovaly asi 500m od sondy. Příliš jsem se spolehl na své výsledky. Na polohy Zaky a Kožak jsem se vůbec nedíval (poučení pro příště). Tetrix parkoval a blížil se k sondě z úplně opačné strany, takže nás odděloval malý vršek s výběžkem lesa. I když jsem byl v jednu chvíli nedaleko, vidět jsme se nemohli. Tak snad někdy příště :)

Napísať odpoveď