25.04.2014 - 12z - J3443519 - Praha Libuš + O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
r00t
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 27. Augusta 2013, 16:22
Bydlisko: Praha 9
Kontaktovať užívateľa:

25.04.2014 - 12z - J3443519 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa r00t » 25. Apríla 2014, 21:25

Typ sondy : Vaisala RS92SGPD + ECC Ozon
HW kód : J3443519 + 6A26690
Frekvence : 403.800 MHz
Datum a čas vypuštění : 25.04.2014 11:15z
Místo vypuštění : Praha Libuš
Místo nálezu: 50.044370° 14.333593°

I přes nepříznivou predikci dopadu do sídliště jsem se pro sondu vypravil s Vláďou Střížkov. Na burst jsme čekali na kopci u Motola. Když balon prasknul, bylo jasné že padák moc dobře nefunguje protože padala -50m/s a místo dopadu bylo stále docela daleko. U sídliště Butovice už to vypadalo, že spadne mezi domky na Ohradě, ale najednou začal padák trochu fungovat a zpomalila na -7m/s. Rychle jsme se vydali mezi paneláky u metra Lužiny a doufali, že se sonda trefí mezi paneláky. Na křižovatce u metra už bylo jasné, že přistane někde před námi.
Vyskočil jsem z auta a uviděl sondu skoro přímo nad hlavou. Padala relativně rychle a padák by zamotaný do balonu. Běžel jsem jí naproti, bylo jasné, že na střeše paneláku neskončí. Ještě jsem narychlo začal nahrávat video a pozoroval, jak ozon přistává pod rozkvetlou jabloní. Padák s balonem dopadnul přímo na cestu ke dveřím, takže jsem jenom udělal pár fotek a raději ho uklidil. Bylo jasné, že kdybychom přijeli jenom o par minut později, někdo by sondu určitě odnesl. Sondu i padák jsme položili na větrací šachtu a čekali, jestli se ještě někdo objeví. Od východu šly černé mraky a pomalu začínalo pršet, tak jsme sondu přenesli do auta a ještě chvíli počkali, celkem víc než 40 minut od dopadu, ale nikdo další se neobjevil.
Ještě se vrátím k navigování – trefit se na přistání takhle ve městě bylo opravdu těžké, sonda stále měnila směr a rychlost klesání, k tomu sledovat ulice a vyhýbat se jednosměrkám. Vlastní přistání bylo opravdu hodně o štěstí, sonda letěla podél paneláku a od přistání na střeše jí dělilo jen pár metrů.


Čekání na burst na kopci u Motola, s pěkným výhledem na Prahu
DSC03206e.jpg
První vizuální kontakt se sondou
2.jpg
Video z dopadu sondy (31MB MP4)


Místo přistání balonu a padáku
DSC03213e.jpg
Místo přistání sondy pod rozkvetlou jabloní
DSC03215e.jpg
Detail sondy, nepoškozená dopadla na zem a otočila se SGP sondou dolů
DSC03214e.jpg
Sondu i padák jsme položili na větrací šachtu a čekali, kdo se ještě objeví
DSC03219e.jpg
Černé mraky s deštěm
DSC03225e.jpg
Graf rychlosti klesání, zpomalení kolem 3km je dobře vidět
graf.png
.
Prílohy
Ozon20140425.kmz
GE GMZ (Sonda + GPS z auta)
(245.96 KiB) 188 stiahnutí

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2029
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 25.04.2014 - 12z - J3443519 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 26. Apríla 2014, 12:10

Opět velká gratulace a pro mne taky satisfakce k některým včerejším prohlášením o ignoraci lovení ozonovky v případě vícenásobného zájmu. Jsem moc rád, že to nakonec všichni nevzdali a i při hrozbě, že nebudou první, se r00t se střížkovským Vláďou vydali na předpokládané místo dopadu. A byli za to i náležitě odměněni sledováním na vlastní oči posledních vteřin pádu a dopadu ozonovky.

Nedá mi to a opět se vnutím do LOGu i s momentkami ze startu. Tentokrát jsem použil svůj odolný kompakt, který mi slouží zejména při pokusech o dokumentaci života na egyptských korálech při šnorchlování. Zkusil jsem použít i pro YT vhodnější formát videa 16:9, i když vím, že vysoká vertikální kompozice balonu, padáku a sondy tomuto formátu nesvědčí. Také jsem zapomněl, že na displeji hledáčku foťáčku toho vidím víc, než se potom zaznamená. Proto při startu v záběru nejsou sondážník s Bárou a ozonovkou.

Video : http://youtu.be/E_MFQnrIwvs

.
Prílohy
01.jpg
Klasická sestava TOTEX 1200g a velký padák stejné značky
02.jpg
Dokumentární detail na "papírkové" vylepšení odvíječe a čísla na krabici O3 čidla
03.jpg
Na start
04.jpg
Pohled od SV
05.jpg
Pohled od JZ
06.jpg
Let vstříc černým mrakům
07.jpg
Opět se nám podařilo sledovat balon nad hlavou ve výšce 33.5 km, i jeho prasknutí = zmizení, ale do žádného záběru s velkým zoomem jsem se odhadem netrefil. Malý jas displeje, malý objekt a oslňující slunce tomu nepřály. :-(

Napísať odpoveď