23.04.2014 - 12z - J3413182 - Praha Libuš + O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
r00t
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 27. Augusta 2013, 16:22
Bydlisko: Praha 9
Kontaktovať užívateľa:

23.04.2014 - 12z - J3413182 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa r00t » 23. Apríla 2014, 20:14

Typ sondy : Vaisala RS92SGPD + ECC Ozon
HW kód : J3413182
Frekvence : 403.800 MHz
Datum a čas vypuštění : 23.04.2013 11:15z
Místo vypuštění : Praha Libuš
Místo nálezu: 50.016857° 14.467362° + balon 50.017231° 14.467947°

Na tuhle sondu jsme se připravovali s Kožakem, i když už delší dobu predikce ukazovala přistání někde na Jižním Městě. Ozonů už ale moc nepoletí a tak jsme se i přes nepříznivou předpověď vydali za sondou asi 15 minut před burstem. Předpokládali jsme obvyklé klesání a dost času do dopadu. To všechno se zvrtlo když sonda začala padat -140m/s. Bylo jasné že daleko nedoletí a že určitě na místě nebudeme včas.
Po příjezdu na místo jsme se potkali se Zakym, který už sondu lokalizoval. Sonda dopadla rychlostí 20 m/s na střechu a byla nalezena pověšená na stromě od místních lidí. Řekli nám, že jí našli ležet kousek od toho stromu na zahradě. Původní předpoklad, že se sonda utrhla se nepotvrdil, protože u silnice ležel zamotaný balon s padákem – 60m od sondy. Bohužel, jak sonda padala už se asi nikdy nezjistí.


Kožak jde za signálem, sonda přistála za střechou vpravo
DSC03159e.jpg
Nálezový stav sondy
DSC03161e.jpg
Pohled z druhé strany
DSC03164e.jpg
Sonda přistála tvrdě, ale přežila v pořádku
DSC03162e.jpg
Kožak a Zaky se zbytkem balonu a padákem
DSC03166e.jpg
Graf průběhu klesání sondy
8khig.png
Prílohy
Sonde path.kmz
GE KMZ - let sondy
(160.94 KiB) 213 stiahnutí

Užívateľov profilový obrázok
martinellicz
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 25. Marca 2012, 17:41
Bydlisko: Kolín, CZ

Re: 23.04.2014 - 12z - J3413182 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa martinellicz » 23. Apríla 2014, 21:08

Gratuluji k jedné z posledních letošních ozónovek a připojuji ještě pár snímků z dnešní exkurze na Libuši, za kterou Pavlovi ještě jednou moc děkuji (hlavně za jeho trpělivost ;-) )
Prílohy
P1010348.JPG
Příprava na start
P1010349.JPG
Nutná videodokumentace
P1010351.JPG
...a letííííí

Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

Re: 23.04.2014 - 12z - J3413182 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Zaky » 23. Apríla 2014, 21:16

Vše podstatné už uvedl r00t, pád sondy jsem pozoroval na PC z práce a vyrazil jsem až po dopadu. Signál v průběhu pádu nestál za nic a tak nebyla poloha dopadu dvakrát jistá. Poblíž místa jsem zkusil zkušebně ověřit, zda sonda vysílá a z jakého směru a vydal se tam. Při parkování jsem spatřil na zemi ležet padák se zbytky balónu, šňůrka ale nikde. Signál mě dovedl do zahrady, kde jsem spatřil pána sekajícího trávu a sondu pověšenou na stromě. Měl obavu, že přijde o nálezné, tak jsem ho ujistil, že jej samozřejmě dostane. Po chvíli dorazili Kožak s r00tem, společně jsme ohodnotili situaci a já vyrazil zpět do práce i se sondou, kterou jsem slíbil předat na Libuš. Sonda musela přijít o padák poměrně nízko, hák odvíječe se vyvlékl z oka padáku. Latexu zbylo hodně a padák se zřejmě zamotal, pádová rychlost byla velká, vše se notně zkroutilo a nakonec i oddělilo.
Prílohy
misto nalezu.jpg
mapka situace.jpg
sonda na strome.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 23.04.2014 - 12z - J3413182 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 24. Apríla 2014, 00:22

Nejen půlnoční konec sondy v nedaleké Policejní akademii, i ranní přistání nad Radotínem, ale hlavně Predictor již dopředu avizoval, že i polední ozonovka dopadne poblíž sondážky. Ráno to ještě vypadalo na oblast kolem konečné tramvají nad Modřanama, v poledne, při zadání běžných konstant, poblíž východního vyústění komořanského dálničního tunelu. Ale nakonec to dopadlo úplně jinak.

Přestože před startem balon vypadal zcela normálně, měl zvýšenou stoupavost nad 5.8m/s a asi i proto praskl již ve výšce 31.5km. Nesplnilo se ani očekávání pádové rychlosti. I zde se spíše jednalo o extrémně vysoké hodnoty. Jak brzy po prasknutí balonu, tak i při přistání.

I tentokrát jsme s jedním z kolegů pozorovali balon ve výšce kolem 25km nad našimi hlavami, když se právě oblačnost protrhala. Zpracování ozonového měření nějakou dobu trvá a tak jsem mohl znovu aktivovat DigiCORU až ve chvíli, kdy se už rychle blížila k zemi. Signál byl silný, ale poslední 3% kalibrace si dávala na čas. Nejprve se objevila PTU data a hodnota tlaku 900 hPa nám moc času nenechala. Měřící čas se vynuloval jen 15 vteřin před dopadem a GPS souřadnice se stačily spočítat jen z posledních pěti vteřin. Ale i přesto, že se už nestačila spočítat vertikální rychlost, jen se objevily parametry z výšky 417m/m s polárními a kartézskými souřadnicemi a X/Y souřadnice nám umožnily na GE vyhledat poměrně přesné místo dopadu. Byl to malý areál s historickým jménem Zelené domky, stejné jméno má i tamní restaurace a zastávka autobusů.

K mému velkému překvapení se ale za malou chvíli obnovil příjem signálu. Data PTU i GPS byla poměrně stabilní a jak se později potvrdilo, bylo to díky tomu, že nálezce sondu zdvihl ze země a pověsil na strom. Zbytek příběhu už byl napsán výše. Jen jsem zcela přesně nepochopil popis stavu sestavy, důvody jejího rozpojení? Na kruhu pod padákem, v neporušeném plochém gumovém pásku, nebyl zaklesnut za hák odvíječ? Co zbylo z úvazku tyčky ze sondy a šňůrky těsně nad uzlem z provázků ozonového čidla?

Video ze startu : https://www.youtube.com/watch?v=uyOir-5Xx74

.
Prílohy
_01.jpg
Balon i padák vypadaly obvykle
_02.jpg
Detail zaklesnutí zobáku odvíječe v plochém oku padáku a pomocného papírku, zajišťujícího správné odvíjení těsně po startu
_03.jpg
Krabice čidla O3 sice nebyla nová, ale před startem vypadala podstatně lépe, než po drtivém dopadu na zem
_04.jpg
Čas se naplnil, všechno připraveno, může se jít na to
_05.jpg
Na start
_06.jpg
Ještě vyručkovat provaz mezi balonem a odvíječem
_07.jpg
Pohled z věže
_08.jpg
Letí....
_09.jpg
Dnes se na startu ozonovky sešlo více exkurzí (zcela vpravo martinellicz se svojí školní skupinkou)
_10.jpg
Opětovná aktivace DC III těsně před dopadem
_11.jpg
S velkým štěstím se stihlo spočítat i pár polohových souřadnic
_11.jpg (47.69 KiB) 3751 zobrazení
_12.jpg
Obnovený příjem po zavěšení ozonovky na strom

Užívateľov profilový obrázok
r00t
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 27. Augusta 2013, 16:22
Bydlisko: Praha 9
Kontaktovať užívateľa:

Re: 23.04.2014 - 12z - J3413182 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa r00t » 24. Apríla 2014, 02:16

Presne jak pises: Na kruhu pod padákem, v neporušeném plochém gumovém pásku, nebyl zaklesnut za hák odvíječ
Myslim ze odvijec se ani nepodarilo najit, v hromade zbytku balonu a padaku nebyl.

Tycka ze sondy tesne nad ozonovou krabici zustala a byla v poradku, sel z ni asi 10cm kousek od dlouhe snury, ktery byl viditelne pretrzeny a roztrepeny:
detail.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

Re: 23.04.2014 - 12z - J3413182 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Zaky » 24. Apríla 2014, 06:21

Protože jsem sestavu v zahradě "pakoval" osobně, můžu podat detailní obraz situace. Sonda s odvíječem včetně veškerého vázání byla zcela v pořádku, do zahrady dopadla krabice, k ní připojená šňůra a na druhé straně odvíječ. Vyvléklo se to z gumového oka padáku, odvíječ se při tom nijak nepoškodil, hák se neulomil. Šňůru jsem u sondy odřízl já, když jsme sundavali šňůru ze stromů v zahradě. Velké zbytky balónu se opravdu hodně zkroutily s úvazem nad padákem, divoká rotace zamotané sestavy zřejmě přispěla k onomu vyvléknutí odvíječe z padáku.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 23.04.2014 - 12z - J3413182 - Praha Libuš + O3

Príspevok od užívateľa Pazar » 24. Apríla 2014, 08:29

Díky za detailní popis sestavy po pádu. S vyháknutím odvinovače z gumové kšandy pod rozdělovacím kruhem padáku jsme se ještě nesetkali. Před lety se stávalo, že se právě tato gumová kšanda během letu/pádu rozpárala, oko se uvolnilo a zobák odvinovače se potom pochopitelně uvolnil. Z tohoto důvodu jsme dokonce měli několik nedostatečně vysokých ozonových měření. Příčina byla odhalována v případě, že nálezce vrátil ozonovku i s padákem, který měl z velké části rozpáraný šev na gumové kšandě a také na základě analýzy RAW dat poklesu tlaku v nejvyšším bodě výstupu ve Vaisale. V jednom případě se šev rozpáral již při manipulaci před startem a nějakou dobu jsme proto pojišťovali tento šef sešívačkou.
Prílohy
rs80b.JPG
Ozonová prehistorie s Vaisalou v roce 2004 = DC I, RS80, děrná páska, navigace LORAN-C, první typ odvíječe, méně integrovaný O3 interface
rs80c.jpg
Obal od RS80 použit jako zpomalovač rotace
rs92aKL.JPG
Od konce ledna 2007 až do konce ledna 2008 se už používala RS92-KL, již s odvinovačem současného typu
rs92aSGP.JPG
Dlouhá léta se na sestavě s RS92-SGP na venek nic už neměnilo, jen se v průběhu let používalo a testovalo několik typů padáků.

Napísať odpoveď