9.4.2014 - 12U - J3413174 - Praha Libuš +O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
tetrix
Krmič
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 12. Decembra 2013, 17:41
Bydlisko: Praha Žižkov

9.4.2014 - 12U - J3413174 - Praha Libuš +O3

Príspevok od užívateľa tetrix » 12. Apríla 2014, 13:45

DSCF3640.jpg
Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD +O3 čidlo
HW kód : J3413174
Frekvence : 403.8 MHz
Datum a čas vypuštění : 9.4.2014 13:15SELČ
Místo vypuštění : Praha Libuš
Místo přistání : modřín opadavý na východním konci zástavby v obci Bednárec, N49.195200, E15.095177, 598m n.m.

Čas přistání : 16:07SELČ
Čas nálezu : 16:25SELČ
ge_mapa4.jpg
přehledová mapka, T - poslední dekódované souřadnice, P - nález padáku, S - nález sondy
Středeční sonda padala oproti pondělní velmi pomalu. Padák zřejmě fungoval nad očekávání, takže vertikální rychlost přistání byla ~3.5m/s. Opět se podařil po úterním Radacu vizuál. Tentokrát však padák klesal k zemi, pak sebou trhl na druhou stranu a poté teprve zmizel za střechou domu.
Z vyčkávací pozice u obce Mnich jsem se vydal po silnici o 25km dál směrem na Jindřichův Hradec. Nejdříve jsem přejel kopec směrem na Radouň, ovšem sonda stále zpomalovala, proto jsem uvěřil zpočátku nepravděpodobné predikci, že sonda přeletí až k Jindřichovu Hradci. Při příjezdu k městu po silnici 34 byla sonda doslova nad hlavou, ovšem nespatřil jsem ji. Sonda přeletěla i silnici 132 a dopadla do obce Bednárec, kde jsem ji teprve uviděl se snášet.
Přistání proběhlo ve staré části zástavby.
Došel jsem přes zahradu ke stodole podle poslední dekódované pozice, ale po sondě ani památky. Jen mě tam ucítil pes a začal štěkat, takže se po chvíli rozštěkala skoro celá vesnice. Vrátil jsem se na cestu a vtom jsem spatřil padák. Ležel mezi dvěma domy. Došel jsem k němu, sonda nikde. Silon byl přetržený. Nemyslel jsem si, že mě někdo předběhl, ani že sondu tak rychle odřízl někdo ze starousedlíků. Pak jsem sondu uviděl skrze ploty jednoho z domů, obešel jsem dům a visela na modřínu hned vedle cesty. Kdyby byl padák u ní a neutrhl se, viděl bych ji přímo z auta.
Jelikož výška sondy nad zemí byla cca 5m, použil jsem pro její stažení rybářský prut. Sonda byla nepoškozena, vyjma odloupnutého krytu konektoru a zelené šmouhy, pravděpodobně důsledku nárazu do modřínu. To bylo to výše popsané škubnutí padákem, který se po utržení snesl ještě o 40m dále. Čerpadlo se pomalu zastavilo a obživlo zase za chvíli u auta. Nikdo nejel, nepsal ani nevolal, tak jsem dlouho neotálel, sbalil věci a tradičně po návštěvě jelení restaurace v nedaleké Nové Včelnici se vydal na cestu domů.
DSCF3637.jpg
padák dopadl přesně doprostřed cesty
DSCF3641.jpg
detail padáku se zbytkem balónu
DSCF3644.jpg
skrz plot jednoho z domů jsem zahlédl v dálce viset sondu
DSCF3652.jpg
k stáhnutí sondy jsem použil rybářský prut
DSCF3656.jpg
sonda je bezpečně na zemi
DSCF3659.jpg
přistála na krásném místě :)
DSCF3666.jpg
drobné oděrky sondě způsobil modřín

Napísať odpoveď