2.3.2014 - 00u - J3443812 - Wien

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

2.3.2014 - 00u - J3443812 - Wien

Príspevok od užívateľa Peter » 6. Apríla 2014, 22:25

Typ sondy : Vaisala RS92-SGPD
HW kod : J3443812
Frekvencia : 405.00 MHz
Datum a cas vypustenia : 2.3.2014 00TC
Miesto vypustenia : Wien
Nalez : 21.3.2014 17:35L, pole pri obci Modra N48.34,E17.3504

2.marec 2014 Den Blbec (Spolocna akcia Brano, Matus, Radim, Peter)

Povodne sme mali v plane nahanat obednu sondu z Viedne, ale ta sa nam vypla pocas zostupu. Tak sme isli skusit pohladat aspon najblizsiu mrtvu sondu starsieho data, ktorej nalez zatial nikto neohlasil, ale neuspeli sme. Poslednou moznostou bola dnesna nocna Vieden, ktora sice uz tiez bola mrtva, ale pristala do lahko dostupneho terenu a bola tu vyssia sanca, ze by tam na nas mohla tych niekolko hodin pockat.

Situacia na mieste vyzerala spociatku optimisticky: Rovne pole s velmi nizkym porastom a bez zakernych depresii ci pahorkov, s velmi dobrou viditelnostou do dialky. Ale tuzobne ocakavany cerveny flak nikde v dohlade. Narychlo sme odhadli niekolko moznosti, kam by sonda mohla doletiet a rozsirili patranie na vacsiu plochu, ale po sonde ani pamiatka. Pomaly sa zacalo stmievat a my sme museli priznat uz treti dnesny neuspech a vyhlasit aj tuto sondu za stratenu.

21.marec 2014 (Solo akcia)

Po rychlom naleze dnesnej obednej Viedne sa mi este nechcelo domov. Pri pohlade do mapy ozili spomienky na nedavnu frustrujucu akciu a pretoze na miesto cinu nebolo daleko, vybral som sa tam. Nerobil som si iluzie, ze nejakym zazrakom sondu najdem, kde sme ju minule styria nevideli, len som chcel este preskumat kroviny na okraji pola, kde sa cela zostava mohla vyborne ukryt pred nasimi pohladmi. Zaparkoval som na ceste a zamieril cez pole rovno k porastom pri potoku. Presiel som ich z obidvoch stran, ale okrem odpadkov som nenasiel nic. Neprekvapilo ma to, pretoze vzhladom na smer a silu vetra v dany den/hodinu sem doletiet ani nemohla. Len chcel som mat istotu, ze sme nic neprehliadli.

Akcia teda skoncila. Zbalil som dalekohlad a vybral sa priamo k prijazdovej ceste. Kracajuc po poli, myslienkami uz v predstavach, ako si vychutnavam skvely kebab v Modre na namesti, odrazu zbadam nieco pripominajuce prazdne vrece od cementu. O zlomok sekundy objavujem malu kopku nejakeho vlakna. O kus dalej vidim nejaky velmi povedomy predmet bielej farby. Mozog velmi neochotne prepina z rezimu "kebab" naspat na "RS search mode". Pomaly mi dochadza: Ano, nasiel som radiosondu. Ale nieco tu nesedi. Kde je padak? A preco najdene veci nelezia v lajne ale vo vrcholoch rovnoramenneho trojuholnika? Divne. A preco je spagat na hrdle balona ocividne odrezany? Preco je silonova nit odrezana a zmotana do kopky? Preco ma radiosonda silon predraty hned pri zavesnom oku?

Ponukam nasledovnu teoriu: Zostava pristala blizko cesty (alebo priamo na cestu) a zaujala nahodneho okoloiduceho. Ten si odrezal padak a sondu, ale nedokazal naraz odniest obidve veci, preto si sondu odlozil do travy a zobral iba padak bez snur. Ak to bol cyklista, moze byt tato teoria pravdepodobna.

Podstatne je, ze sonda sa nasla a ja mozem s radostou napisat tento log.

Lovu, zberu a patraniu zdar
Prílohy
GE3.jpg
letecky pohlad na lokalitu:
zlta plocha = rozsah 1.patracej akcie | modra plocha = druha patracia akcia
zelene body = data zo ST | ruzovy bod = miesto nalezu
IMG_1146.JPG
miesto nalezu: vlavo balon, odvijac a stabilizator, vpravo kopa silonu, v pozadi sonda
IMG_1149.JPG
z ineho pohladu
IMG_1151.JPG
pohlad z prijazdovej cesty (zelena plocha v pozadi = prehladavane pole)
IMG_1152.JPG
... vratane prijazdovej cesty. Predoslu akciu sme ukoncili asi 20m odtialto.
IMG_1153.JPG
radiosonda odlozena v trave
IMG_1154.JPG
hrdlo balona s odrazanymi snurami
IMG_1116.JPG
Bonus: Pamatnik lokalneho vyznamu objaveny pri patrani po sonde.
IMG_1138.JPG
Pohlad od pamatnika. Sonda najdena vpravo od krika za lavym stromom.
IMG_1144.JPG
Bonus 2: Uzovka obojkova (natrix natrix)

Užívateľov profilový obrázok
funsat
Krmič
Príspevky: 180
Dátum registrácie: 2. Decembra 2013, 09:53
Bydlisko: Poprad
Kontaktovať užívateľa:

Re: 2.3.2014 - 00u - J3443812 - Wien

Príspevok od užívateľa funsat » 7. Apríla 2014, 16:01

R ;)

Napísať odpoveď